Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  340 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok w moim TOP amplitunerów. Takich ogólniej dostępnych na rynku.Dla mnie r35 grał magicznie z 850 a prof.Trudno kupić coś lepszego.Skręciłem obudowe prawidłowo według wskazówek z sieci.Faktycznie był wczesniej rozkręcony i niedbale złozony potem.A że ze starego grundiga jest coś lepszego to się już wcale się nie dziwię .

Edytowane przez mzawek

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie dziwię się :) Amplitunery mają bardzo skomplikowaną mechanikę i żeby je skręcić prawidłowo, to trzeba znać się na tym, mieć dużo czasu i nerwy ze stali. Poza tym nigdy nie udało mi się kupić amplitunera w stanie dziewiczym, KAŻDY był otwierany i źle skręcony.

 

Skręcić raz prawidłowo to żaden problem , ale w trakcje strojenia zrobić 10 razy rozbieranie bo trzeba za każdą zmiana posłuchać , potem skręcić prawidłowo bo inaczej nie będzie prawidłowego dźwięku. Dojście do płytek jest trudne , więc nie ma się ochoty grzebać. Dlatego lepiej taki v7000 czy v1700 ja 220 czy nad 3020 stroić , lepszy fabryczny dzwięk łatwiejszy dostep do płytek , i bardzo dobre efekty końcowe .

 

.Dla mnie r35 grał magicznie z 850 a prof.

Takie określenie mi się podoba. bo formułuje Twoje odczucie do tego zestawienia i się zgadzam z tym .W serii R są lepsze ampli od 35 bardziej magiczne a trudność kupienia jest podobna . Można by nazwać top ten który zagra najlepiej przynajmniej z całej długiej serii. Rozumiem o co Ci chodzi wiec nie będę się czepiał , Ja muszę uważać na takie formuły bo mają wpływ na ceny ;)i muszą być uczepione i poparte w odsłuchach z wieloma innymi modelami .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundig w tym okresie robił piękne rzeczy .W 1981-4 roku miałem praktyki na linii składania mechanizmów do magnetofonów Grundiga i Finezji opartej na tym mechaniźmie ..Linia w pełni automatyczna sterowana numerycznie. Inne mechanizmy niż Grundig składali ludzie. Ale w tym czasie o najlepszych produktach kosztujących powyżej 2000 DM polak mógł sobie pomarzyć przy pensji 140 DM . Cena była wyższa od polskich aut nowych kupionych na giełdzie kosmos . Tylko najlepiej zarabiających Niemców było stać na te zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś używa gramofonu to lepiej nic nie znajdzie .Mnie się nie udało wykrzesać lepszego dźwieku z 1010 i 1020 i je sprzedałem nie co zawiedziony . Teraz chyba zacznę kupować analogi :) .

Mam u siebie klon Grundiga gramofon Nordmende RP 1040 .Połączony jest z V7000

i gra bardzo dobrze . Jedyny minus że trzeba podbić bas konturem.Najdziwniejsze jest to że PS 1020 z taką samą wkładką gra od niego gorzej .Brakuje mu takiej lekkości dźwięku jaką ma RP 1040 .Bez porównania ta różnica jest nie do uchwycenia , ale jak się posłucha obydwa zawsze wygrywa Nordmende. Bardzo naturalnie brzmią stare płyty nagrywane np na początku lat 80 -tych. Przy porównaniu ich z edycjami na CD AAD moim zdaniem analog wypada lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś na tej samej igle ? Czy każdy na swojej , jaka wkładka i jaka igła ?

 

Czy igły oryginalne czy zamiennik co pisze na igle ?

 

Czy kable wychodzące z gramofonów są identyczne ?

 

czyli czy wyglądają tak samo maja te same wtyczki i te sama długość i grubość ?

 

Na jakim systemie słuchałeś v7000 jakie kolumny i kable ?

 

Jak mi odpowiesz precyzyjnie na te pytania wtedy będę wiedział w czy problem .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nie podaje w tych czasach ten parametr nie istniał w katalogach grundiga . Moim zdaniem na ucho to jakieś 88 db 89db . Głośnik wysoko tonowy ma tyle bo miałem w oryginalnym opakowaniu , a że nie jest tłumiony rezystorem więc całość będzie na tym poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś na tej samej igle ? Czy każdy na swojej , jaka wkładka i jaka igła ?

 

Czy igły oryginalne czy zamiennik co pisze na igle ?

 

Czy kable wychodzące z gramofonów są identyczne ?

 

czyli czy wyglądają tak samo maja te same wtyczki i te sama długość i grubość ?

 

Na jakim systemie słuchałeś v7000 jakie kolumny i kable ?

 

Jak mi odpowiesz precyzyjnie na te pytania wtedy będę wiedział w czy problem .

 

To są ważne pytania ale ciekawe też czy w klonie jest taka sprytna sprężynka do "dykty" (płyty spodniej).

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie też ale każde z tych pytań jeżeli nie występuje zgodność identycznego porównania np igła inna ta sama ale inaczej zużyta rozwala obiektywne porównanie. Najlepiej zmieniać całą główkę z wkładką żeby było identycznie. Pytałem o podstawowe warunki porównania . Sprężynka to szczegół techniczny . Nie sądzę żeby ktoś porównywał konstrukcję .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady odnośnie v 1850 . Jak to w starych gratach bywa jeden kanał ( lewy) gra minimalnie ciszej i trochę inną barwą czyli bardziej suchym i matowym dzwiekiem. Nie ma tego wypełnienia co w prawym kanale.Przy okazji cos tam ekranuje bo jak dzwoni komórka to bardzo ją słychac właśnie w lewym kanale.

Warto przemyć potencjometry, przełączniki i suwaki w korektorze ? Wzmacniacz wygląda w srodku na nie ruszany.

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym zrobił tak - podłączam na wyjście pod obciążeniem 4 omy oscyloskop i dalej podłączam generator mcz i badam różnicę w dwóch kanałach, zaczynając np. od końcówki mocy, przesuwam się do wejścia.

To jeśli mam przyrządy. A jeśli nie mam to podłączam jakiś sygnał z muzyką też od np. końcówki mocy do wejścia.

Może wystarczy przełaczyć wtyki na wejściu i zbadać źródło?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo kto posiada oscyloskop w domu :) , ale lepiej nie prowadzić szkoły naprawy bo tylko handlarze na tym korzystają każdy chicałby jeszcze coś kupić tanio

 

Napisałem co zrobić ale wykasowałem bo uświadomiłem że nie tędy droga . Na priva mogę doradzić .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo kto posiada oscyloskop w domu :) , ale lepiej nie prowadzić szkoły naprawy bo tylko handlarze na tym korzystają każdy chicałby jeszcze coś kupić tanio

 

Napisałem co zrobić ale wykasowałem bo uświadomiłem że nie tędy droga . Na priva mogę doradzić .

Hej , ja te graty po prostu wyślę do Ciebie. Awaria kanału czyli zmiana dzwięku jest na granicy percepcji. A może mi ucho przewiało bo wieje strasznie.W każdym razie często sie zdarzało mi tak ze starociami. Nie grały równo. Dual 1460 , 1700 i jakiś telefunken .

Edytowane przez mzawek

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo kto posiada oscyloskop w domu :) , ale lepiej nie prowadzić szkoły naprawy bo tylko handlarze na tym korzystają każdy chicałby jeszcze coś kupić tanio

 

Napisałem co zrobić ale wykasowałem bo uświadomiłem że nie tędy droga . Na priva mogę doradzić .

 

zaskoczę Ciebie .... podłączyłbym po zgrubnym zbadaniu słuchowo - RightMark Audio Analyzer ;) Robiłem takie pomiary, naprawdę są dobre a wystarczy tylko przyzwoita karta muzyczna. Świat idzie tak na przód, że nawet komputer bada bardzo skomplikowane pomiary audio.

Ps. a tak w ogóle to nie wyobrażam sobie poważnej zabawy bez oscyloskopu i to jednak cyfrowego mimo jego sporych wad w zakresie do kilku tys. zł.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. a tak w ogóle to nie wyobrażam sobie poważnej zabawy bez oscyloskopu i to jednak cyfrowego mimo jego sporych wad w zakresie do kilku tys. zł.

 

Wszystko ok taki sprzęt jest potrzebny ale nie wymagaj od przeciętnego słuchacza który ma tylko lutownicę żeby wdrażał się w naukę oscyloskopu generatorów i pomiarów .Jak mi samochód szwankuje to nie rozbieram silnika i kupuje komputer diagnostyczny, różne klucze dziwne żeby rozkręcić to czy owo. Jadę do mechanika i w 4 godziny mam naprawione a w pięć minut mam odczytane błędy i dobrze z interpretowane za 30zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do gramofonów Ja używam Dual 1239a w konsoli RPC 600TP. Na 1020 ,1010 z różnymi konfiguracjami wzmacniaczy i przedwzmacniaczy nie uzyskałem tego poziomu jaki mam teraz . Duże znaczenie ma jakość przedwzmacniacza gramofonowego i dopasowanie wkładki oraz okablowania do niego . Pomimo ze dual ma gorszę tłumienie drgań na ramieniu ,ale za to ma inne zalety które rekompensują tę cechę i gra bardzo dobrze . W niższych od rpca 500a konsolach z tym samym gramofonem juz poziom nie jest taki dobry bliżej jest 1010 i 1020 z R35 . W wyżej wymienionych urządzeniach grundiga są stosowane różne typy wkładek Shure. Ja Stosuję inną którą wybrałem przy testach 1020. Jak dla mnie ma lepszy bas i lepsza scenę i taka samą barwę jak Shure .

 

Shure są doskonałe zwłaszcza model m 75b,m85g.m91g,dm95g najlepsza igła to oryginał n75gt2 sfera lub jedyny dobry zamiennik Jico n75g2 za 33$ plus przesyłka z Japonii . Znalazłem podobną wkładkę całkiem przypadkowo gra tak samo a może lepiej , ale na razie chce poeksperymentować i teraz nie podam jaka

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy grają przyjemnie te stare ale konstrukcja nie ma nic wspólnego z późniejszymi modelami . Grundig poważne badania zrobił później wpływu wibracji na dźwięk. gdzieś na przełomie 75 roku. To był krok milowy które nikt nie powtórzył w tych czasach , a nawet do dziś nikt nie dotarł do tego poziomu. Miałem kilka lamp ale niestety nie były lepsze. W tych systemach wstawienie takiego wzmacniacza nie będzie lepiej. . Lampy są czułe na wibracje bardziej niż tranzystory maja więcej wad nic zalet. Ich wadą jest również słabe transformatory wyjściowe . Dobry transformator zrobić jest sztuką żeby przebieg prostokątny 16kz nie był sinusoidą jak to wychodzi przy pomiarach . Grundig w tym czasie nie miał takich transformatorów jak większość firm . Dla mnie lampy co najwyżej sprawdzają się w przedwzmacniaczach ale końcówki mocy i jakość lamp jest bardzo krytyczna . Każdy luz w elementach lampy oraz w trakcje grania ich rozluźnienie z czasem pogarsza ich właściwości . Wystarczy popukać w lamp żeby się przekonać że słychać to na wyjściu jakby pukać w mikrofon albo pokrywę gramofonu . Dobra lampa nie powinna mikrofonować , a z tym bardzo ciężko.

Dobry wzmacniacz z 78 roku będzie grał dobrze po 30 latach ale lampa niestety nie . Może trochę można poprawić przez wstawienie nowych lamp nieużywanych i oryginalnych z tamtego okresu . To tak jak z igłami do gramofonu co kilkaset godzin trzeba zmienić bo jest zużyta. Nie jestem wrogiem lamp ale w systemach grundiga nie sprawdzają . Mam arcama na wyjściu lampowym , ale do grundiga jest lepszy bez nich druga wersja . Na lampach traci równowagę za dużo misia .System Grundiga tranzystorowy dobrze zestrojony ma podobne harmoniczne i barwę jak najlepsza lampa a jest bardziej przejrzysty , ma lepszy bas i lepiej kontrolowany .

 

To tak jak z kolumnami audiorama jest piękna i droga ale nie gra lepiej od serii professional. Nie gra tez źle ma swoje walory i może się podobać jest mniej wymagająca na ustawienie , można postawić byle gdzie , Ale takiego pełnego i kompletnego dźwięku nie uzyskuje się jak z professional.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Pragnę dołączyć do grona klubowiczów. Kilka dni temu zakupiłem wzmacniacz grundig a-903. Do tej pory słuchałem swoich płyt wzmacniając sygnał z CeDeka wzmacniaczami Sansui au-x901 i JVC ax1100. Zmuszony byłem sprzedać 901-kę i w zamian zakupiłem a-903. Sansui był/jest fantastycznym wzmacniaczem. Pełnym kultury, neutralności itp.itd. AX1100 jest bardzo poprawny. Bardzo. Ale to co usłyszałem z grundigiem a-903...przeraziło mnie. Żyję już trochę czasu na naszej planecie a byłem ślepy. I głuchy. A-903 zagrał z kilkoma odtwarzaczami, które posiadam oraz z dwiema parami kolumienek(z każdą parą oddzielnie, oczywiście) BOSKO. Nie będę się rozpisywał na temat moich doznań fonicznych ale napiszę, że jestem pod ogromnym wrażeniem analogowości jego brzmienia. I to pomimo "strzelań" podczas wciskania przelączników, przerzucania utworów na płycie itp. Po podkręceniu potencjometru, bez odtwarzania płyty, słychać również spory szum, przydźwięk. Znajomy stwierdził, że nie ma jakiejś masy, może też prądy spoczynkowe są rozregulowane i przydałoby się wymienić kondensatory... . Sam nie jestem w stanie tego zrobić. Stąd też chciałem zwrócić się do klubowiczów, a w szczególności do Kolego gregaudio z prośbą o pomoc. Mieszkam w Gorzowie i zmuszony byłbym wysłać wzmacniacz pocztą ale, żeby w pełni cieszyć się niesamowitością brzmienia 903-ki wykonam potrzebne ruchy logistyczne. Z góry dziękuję za porady czy pomoc w podjęciu kroków w celu dokonania odświeżenia i wyregulowania mojego nabytku, który zachwycił mnie bardziej niż sześciokrotnie droższy sansui. Jestem w szoku. Nieustającym. Pozdrawiam i czekam z pokorą na pomoc. Z góry dziękuję.

PS Dodam, ze zamierzam zakupić odtwarzacz 8400mkII i 7550. Zakup tego pierwszego chyba sfinalizuję w poniedziałek. Chyba. A drugi miałem do odsłuchu ale przestał czytać płyty i muszę go oddać. Jeżeli okaże się, że to był drobiazg to go nabędę.

Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję.

Dodatkowy kontakt: 515180022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy grają przyjemnie te stare ale konstrukcja nie ma nic wspólnego z późniejszymi modelami . Grundig poważne badania zrobił później wpływu wibracji na dźwięk. gdzieś na przełomie 75 roku. To był krok milowy które nikt nie powtórzył w tych czasach , a nawet do dziś nikt nie dotarł do tego poziomu.

 

Gdzieś to wyczytałeś, czy mówisz w oparciu o własne przemyślenia ?

Istotnie potwierdzam, to i nawet gdzieś pisałem np. o stosowaniu dwóch metali o różnym module sprężystości do tłumienia wibracji .

Ale dlaczego pytam .... trochę mnie ten rok 75 zastanawia. W tych latach były budowane duże, znane amplitunery (nawet znacznie później) a tam rozwiązania antywibracyjne są jeszcze dalekie od doskonałości, aczkolwiek występują w nich w dużej obfitości rozwiązania "anty RF".

np: 77/78

http://www.radiomuseum.org/r/grundig_r35r_3.html

 

Rozwiązania poprawne, pd każdym względem, to lata osiemdziesiąte.

 

np: 83r.

http://www.hifiengine.com/manual_library/grundig/v-7000.shtml

Powiedzmy też, że rozwiązania antywibracyjne spełniają równocześnie jeszcze inne zadania i jest to przykład niesamowitej ekonomii. Takiej ekonomi w budowie sprzętu nigdy wcześniej i później nigdzie nie widziałem.

 

Ps.

Rozwiązania jeszcze bardziej zaawansowane pod względem wibracji pojawiły się dopiero na samym końcu "złotej ery", tj. w v -1700, gdzie znikomymi środkami, jedynie przy zastosowaniu WIEDZY, zrobiono wersję do postawienia na "półkach" , tj. zoptymalizowaną do ustawienia "soft". Wersja soft w cd7550, to chyba raczej wynik pewnego szczęśliwego zbiegu okoliczności ... ale może się mylę.

 

A tu przykład jak w świetnej konstrukcji można coś popsuć. Tam wszystko ma swój cel a modyfikacje w 99,9% popsują.

http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-zamiana-sanyo-ja-220-grundig-v-1700-odnowiony-CID99-IDcRPFB.html

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swój pogląd na wibracje i jak działają i nawet jeżeli są dobrze opanowane to nie znaczy ze coś gra dobrze .

Wystarczy porównać v7000 i 7200 oba pełne full cci 7200gra gorzej przygaszony mniej otwarty i są tego przyczyny . Wiem to wszystko nie z wyczytania jak zawsze sugerujesz , ani przemyśleń bo podgybanie zostawiam teoretykom i amatorom , tylko doświadczeń fizycznych praktycznych na każdym modelu bo każdy kupuje i sprawdzam.

W 75 roku cci już był stosowany przez grundiga , potem falami raz lepiej raz gorzej .wystarczy poznać historie projektów i gdzie w jakich latach były stosowane i z jakim skutkiem . To akurat trzeba był prześledzić i tu masz zaległości Mam wzmacniacz który nie zawiera o czy tu mówimy a jednak gra lepiej od v7000 czy v1700 i ma szczątkowe cci . w systemie 7550 cincz grundig kable grundig box650prof gra wspaniale .To praca pona 10 lat na szukaniem różnych przyczyn dobrego grania i to wspaniały owoc . Pociągnie on za sobą kilka następnych odkryć . CD temat zamknąłem bo znalazłem wszystkie cd które mogą zastąpić grundigowskie i nigdzie tego nie wyczytasz oprócz moich opisów.

 

 

Co do 903 on nie ma regulacji , ale twoje problemy znikną kup sobie spray kontakt pr lub s i pryskaj wszystkie izostaty przełączniki i gniazdka kabli . potem intensywnie przełączaj .Powinny szumy i brumienia zniknąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że mam zaległości i nie śledziłem tak wnikliwie tematu ... stąd zadałem to pytanie.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.