Skocz do zawartości
IGNORED

Niebotyczna przewaga Scan-Speak na Vifa


Jarek33331

Rekomendowane odpowiedzi

Midwoofery Vify XT18 uważam za bardzo dobre. W dobrej aplikacji potrafią zagrać pełnym, barwnym, zróżnicowanym i szybkim dźwiękiem z mocnym, bardzo dobrze kontrolowanym basem.

18cm Skany Revelator (słoneczko) mają jeszcze lepszy bas, ale kosztem zubożenia, osuszenia średnicy. Dlatego też za całokształt wolę Vify XT, bo kosztem niewielkiego w sumie pogorszenia na basie uzyskujemy znacznie przyjemniejszą średnicę...

A sam gram na kewlarowym Skanie starej generacji. Ten głośnik wprawdzie jest trudniejszy do napędzenia, ale za to w każdym aspekcie lepszy. Jeden z najlepszych znanych mi 18cm midwooferów. Nie bez powodu Wilson-Benesch tak sobie go upodobał tworząc na jego bazie serię kolumn ACT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no i połączyłem go rzecz jasna z moim ulubionym tweeterem Dynaudio:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,przy okazji Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.

 

McGyver, z tego co widze to jest ten sam głośnik co w epsilonach, tylko z czarnym kevlarem. Ciekaw jestem na ile zmienił się dzwięk w połączeniu z twoją kopółką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

A jak oceniasz w takim razie papierową wersję tego głośnika (używaną np. w Studio 100)? A z wysokotonowców, czy miałeś już w rękach Seasa Crescendo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor, 2 Sty 2009, 12:22

 

>A jak oceniasz w takim razie papierową wersję tego głośnika (używaną np. w Studio 100)? A z

>wysokotonowców, czy miałeś już w rękach Seasa Crescendo?

 

 

to Redankcja nie wie, ze ProAC nadaje sie tylko do tjuningu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Epsilonami nie ma co porównywać. Wprawdzie głośniki dobre, skrzynki też, ale strojenie nieco chybione, a zwrotnice ograniczają te głośniki dość mocno. W efekcie Epsilony (Mk I) grają zbyt chudą, zimną średnicą i trochę kłują wysokimi, a lokalizacja też do najlepszych nie należy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor, 2 Sty 2009, 12:22

 

>A jak oceniasz w takim razie papierową wersję tego głośnika (używaną np. w Studio 100)?

 

Studio 100 uważam za jedne z lepszych opracowań ProAca, aczkolwiek są trudne w konfiguracji i nie z każdą elektroniką dadzą dobry efekt, czasem jest wręcz kiepsko. Ale jak się wstrzelisz ze wzmacniaczem, to dadzą dużo radochy. Niemniej ten woofer zasługuje na połączenie z lepszym tweeterem niż budżetowy bądź co bądź Seasik KT26. Jak dotąd najlepsze co zrobiłem z tego woofera gra u jednego z moich przyjaciół w tandemie z tweeterem Accutona, i jest napędzane ... lampowcem single ended na bezpośrednio żarzonych triodach, a za źródło robi rzecz jasna lampowy cedek Audio Note. Fotka poniżej (skrzynki by Heniek P.)

 

 

>A z

>wysokotonowców, czy miałeś już w rękach Seasa Crescendo?

 

Niestety nie. Ale miałem Excela i się rozczarowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Epsilonami nie ma co porównywać. Wprawdzie głośniki dobre, skrzynki też, ale strojenie nieco

>chybione, a zwrotnice ograniczają te głośniki dość mocno. W efekcie Epsilony (Mk I) grają zbyt

>chudą, zimną średnicą i trochę kłują wysokimi, a lokalizacja też do najlepszych nie należy.

 

McGyver

 

Ok. Jeżeli chodzi o średnice to się zgadzam mogłaby być bardziej nasycona, góra natomiast jak dla mnie z meridianem, jest w porządku.

Wiem że znasz dobrze te głośniki,czy mógłbyś mi powiedzieć co i na co trzeba zamienić w zwrotnicy żeby było dobrze. Jak dotąd tylko czytam, że trzeba zmienić tylko co. Byłbym bardzo wdzięczny za każdą formę pomocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra w Epsilonach faktycznie zła nie jest, ale wiem że da się jeszcze lepiej ;-)))

Co do zwrotnic, to tam nie tylko projekt niedomaga, ale i części słabe. Nie zawracałem sobie tym tyłka, tylko od razu zrobiłem od nowa wg. własnego opracowania, zupełnie inna koncepcja. W oryginale był I rząd na basie i III rząd na górze, ja dałem wszędzie II rząd. No, i cewiszcze na bas u mnie waży z 500 gramów ;-))) Kewlarek zasługuje na poważne potraktowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedż. Na elektronice nie znam się za bardzo i było by super gdybyś zechciał zrobić dla mnie taką zwrotnice. Kiedyś próbowałem zmienić kondensator i kupiłem musicap hovland [oczywiście dwie sztuki 7,0/100v], ale on sam przeniósł tylko dzwiek w górę co nie wypadło najlepiej.Nic więcej nie robiłem bo po prostu bałem się, że coś zepsuje. Szkoda go tylko bo leżą w szafce a troche kosztowały. Jaki byłby w przybliżeniu koszt takich zwrotnic, oczywiście części + wykonanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makas, a jakie masz kolumny? bo McG swietnie tjuninguje ProAC, ale np. z Dali 450 to juz gorzej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam te posty i sie zastanawiam po co.

Obecnie psiadam kolumny na scanach revelatorach. Przed nimi miałem swietnie oceniane i znane kolumny audio physic spark 5. Róznica w jakosci dzwieku w moim systemie jest znaczna na korzysc obecnych akustyków (bas, góra ,odczucie bardziej realistycznego przekazu). Trezba dodac do tego to iz firma jaką jest audio physic ma pewnie wieksze doswiadczenie i sprzet chocby pomiarowy niz kolmny made by A.Kisiel (akustyk).

Podobną sytuacje miałem ok. 2 -3 lat wczesniej. Posiadałem kolumny esa continuum na węglowej 18-stce scana i pamiętam wtedy swietne oceny w prasie i na forum zbierały kolumny/głosniki ushera. Za namową kilku "osobników" z forum sprzedałem esy pamietam za 3100 zł i kupiłem podstawkowe ushery na wizerunkowo podobnym głosniki model x-719 które okazały sie "zonkiem". Znajomi jak do mnie przychodzili to mówili ze badziewnie graja w porównaniu do esy.

Potem usherów nie mogłem sie pozbyc. Ostatecznie sprzedałem kumplowi 3 miesiecze za 1500 zł - wiecej nikt nie chciał dac za nie.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nautilus81, 2 Sty 2009, 18:08

 

>(...)Za namową

>kilku "osobników" z forum sprzedałem esy pamietam za 3100 zł i kupiłem podstawkowe ushery na

>wizerunkowo podobnym głosniki model x-719 które okazały sie "zonkiem". Znajomi jak do mnie

>przychodzili to mówili ze badziewnie graja w porównaniu do esy.

>Potem usherów nie mogłem sie pozbyc. Ostatecznie sprzedałem kumplowi 3 miesiecze za 1500 zł - wiecej

>nikt nie chciał dac za nie.

 

Zabawne. "Za namową kilku osobników", "znajomi mówili że gra badziewnie"...

Ty te kolumny kupowałeś dla siebie, czy "pod publiczkę", na pokaz? Słuchałeś ich osobiście, czy tylko prezentowałeś znajomym?

;-)))

 

>(...)Tak czytam te posty i sie zastanawiam po co.

 

A może po to, żeby znów kupić jakieś kolumny do prezentowania znajomym?

;-)))

 

Sorry za pewną zgryźliwość, ale - jak mawiają - urzekła mnie Twoja historia ;-)))

 

>Pozdrawiam.

 

Ja również. Szczerze i serdecznie. Dawno się tak nie ubawiłem ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek33331 nie zgodzę się z tobą że Scan-y są aż tak super. Słyszałem w życiu 3 konstrukcje na scanach w tym jedna firmy ESA. Dla mnie to dźwięk z słaba stereofonią, dużym bassem i średnią górą, nic specialnego. Może vifa nie ma super bassu to za zależy od modelu ale te konstrukcje co słuchałem na vifach miały lepszą stereofonie niż te co słyszałem na scanach. Zależy kto co oczekuje od dźwięku mnie interesuje detal najlepiej z aluminium, spory bass i stereofonia 3D. Scany i ushery nie podobały mi się po odsłuchach nie mój typ prezentacji dźwięku.

To jest jak z autami jeden powie że mu się Ferrari podoba a drugi że Hammer, jeden i drugi jedzie do przodu, ale jeden lubi sportowe wozy a drugi terenowe i tak samo z prezentacją dźwięku.

 

Polecił bym ci poczytać stronę zapha jak to nie zawsze cena się ma do jakości i jak to nie wszystkie scany są super, że są na rynku tańsze ale lepsze głośniki lepszymi parametrami itp.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zabawne. "Za namową kilku osobników", "znajomi mówili że gra badziewnie"...

>Ty te kolumny kupowałeś dla siebie, czy "pod publiczkę", na pokaz? Słuchałeś ich osobiście, czy

>tylko prezentowałeś znajomym?

>;-)))

 

Dla siebie ale mam kilku znajomych którzy wpadają do mnie na odsłuchy.

Kolumny kupiłem w ciemno (wielki błąd) bo nie miałem na miejscu mozliwosci odsłuchu.

 

>A może po to, żeby znów kupić jakieś kolumny do prezentowania znajomym?

>;-)))

Zmieniąm sprzet czasami tak samo jak samochody . Nie lubie stac w miejscu. Dzieki takim jak to nazywasz prezentacją kumpel szczesliwie zamienił swoje proac 140 na akustyki rr2 a miał w planach kupic kolmny Twojej produkcji (nick na forum szlufik).

 

Ja nie bede zgryzliwy szanuje polskich konstruktorów. Ludzie nie lubia scanów ze względu na swoją cene która jest za wysoka tak samo cena kolumn które są na nich wykonane np revelatory (chyba najtansze rls za 10 tys, esa za tez ponad 10 potem zagraniczni producenci xawian sporo drozszy

itd..).

 

A ja sie dawno tak nie ubawiłem jak czytałem recenzje na stronie studio16hertz jednej z kolumn:

 

Był u mnie mój znajomy posłuchać muzy. Jest to człowiek, który studiował

na akademii muzycznej i niezmiernie wrażliwy muzycznie i psychicznie.

Przyjechał do mnie rowerem - mieszka jakieś 2,5 km ode mnie.

Po zakończonym odsłuchu powiedział, ze nie spodziewał sie czegoś takiego

(w domu ma wieżyczkę Sony) i jest po prostu wstrząśnięty.

Zszedłem z nim na dol, a on za rower i prowadzi.

Pytam dlaczego nim nie jedzie ?

A on na to, ze nie jest w stanie i musi dojść do siebie.

Po kilku dniach spytałem czy w końcu wsiadł na ten rower ?

Nie wsiadł - prowadził cala drogę. :-)

 

lutek

 

Ten lutek ze swoim kumplem musieli niezle melanzowac słuchając Twoich kolumn.

"A on na to, ze nie jest w stanie i musi dojść do siebie."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że słuchałem u znajomka kolumny na kicie AkustyKa RR1 z końcówką electrocompanieta AW120 i pre EC 4.7. Skrzynki wykonane przez solidną stolarnię(po znajomosci). Obok tych surowych, jeszcze nie fornirowanych RR1 postawilismy moje piękne AP Spark 5. Elektronika pasująca do obu konstrukcji. Posłuchaliśmy troszkę AP, zagrało pięknie, dużooo lepiej jak z moim Primare I30. Po godź. przełączyliśmy kolumny, wziąłem piwko w dłoń jak pewniaczek i ... nie mogłem przełknąć ani łyka, jak usłyszałem SS revelatora z ring radiatorem w aplikacji p.Kisiela. Nie napisze, że zmiażdżyły AP Spark5, ale różnica w jakości wszystkich podzakresów był tak wyraźna, na kożyść RR1, ze od razu w mojej głowie zapadła decyzja o wymianie Sparków5 na coś ze stajni AkustyKa na głośnikach SS. Nie wdaje się w szczegóły brzmienia, bo nie o tym wątek. Chcę jednak powiedzieć, ze Scan Speaki zagrały pięknie i uwazam, że te najlepsze głośniki montują najznamienitsze firmy ze znakomitymi efektami, a psioczą na nie Ci, ktorzy sobie nie radza w swoim garażu. To troche jak by postawić pana Kazia z FSO(sprzed 20 laty) do dzisiejszego maybacha. Koła by poodkręcał, ale nie wiem, czy dał by radę klocki zmienić.Bez urazy p.Kaziu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejde w kontekst .. choc na zasadzie wyrażenia opini o głośnikach SS bo o takich mowa. od nie dawna gram na monitorach od Sonus Olivy opartych na kewlarowym midwooferze SS i tweterze także SS ale z serii Revelator. Przyznam iż do nich potrzebna jest w miarę neutralna elektronika, napewno nie zmulona i napewno nie zbyt ciepła. Jeżeli spełnimy te warunki to pozostaje tylko cieszyć sie wspaniałym dżwiekiem bez jakichkolwiek wyostrzeń czy też syków, sybilantów i buczenia. Piewszy raz poznałem co oznacza rozdzielczość góry, gdzie słychać poszczególne składowe wysokich tonów ale bez cienia ostrości czy tzw fajerwerków typu: ssssssssssssssssssssssssssss. tutaj nie ma tez mowy wygaszonej czy tez suchej srednicy. ogólnie dzwiek zaokrąglony, ciepły. bas niestety nie zejdzie nisko bo to w koncu monitor. ale za to jest masa !

cóż mam kolejny powód aby odwiedzić McGyvera bo u Ciebie gra takim sam midwoofer ale w obudowie wolnostojącej, a moze w przyszłosci zaprojektowac skrzynki i wykorzystac moje przetworniki ?:) ale to za jakis czas :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje R1 na SS revelator 9900 + 4531 grają neutralnie,szybko, dynamicznie. Są rozdzielcze i szczegółowe. Jest barwa, alikwoty i wybrzmienia.Są relatywnie twarde i precyzyjne. Aplikacja tych rzekomo trudnych głośników jest w R1 mistrzowska. Słyszałem również kolumny na Vifie i te nie były tak dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nautilus81, 2 Sty 2009, 19:28

 

Ta recenzja jest zabawna i piękna jednocześnie. W sensie, że ludzie słuchają muzyki na byle dziadostwie z marketu... A gdy usłyszą, jak może zabrzmieć muzyka na dobrym zestawie audio, to ich zatyka :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nie wiem co ten wątek ma na celu, każdy ma i tak inne preferencje słucha innej muzyki więc każdemu różne głośniki na różnych przetwornikach będą pasowały bardziej lub mniej. Jak by było inaczej to by nie było tylu firm oferujących przeróżne głośniki i przetworniki :). Morał z tego taki, że o gustach się nie dyskutuje :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne porównania vify/scan to przecież całkiem inna cena. Miejcie to na uwadze. Przez jakiś czas miałem w domku ss D3004/6600 + Auditotechnology ( 5H * 2). Trzeba powiedzieć, że nieżależnie od sposobu filtrowania wydawało się, że SS grały przeciętnie. Jednak po puszczeniu odpowiedniego kawałku rozwalały tańsze przetworniki. Niemam niestety bezpośredniego porównania z seas-ami, ale naprawdę potrafią zagrać bardzo dobrze ( nawet wstęga fountk-eka jakoś nie dała im rady, vistatona, że nie wspomnę o vifie DX/XT) . To tylko kwestia ceny. Niema co się burzyć. Pewnie, że jakby kosztował 200 złotych to byłoby lepiej, ale nie kosztuje. Niestety płaci się za markę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy cena ma się do jakości?

 

Jest masa przetworników różnych marek nie kosztujących wiele a bijących na głowę parametrami, dźwiękiem inne droższe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena prawie zawsze ma związek z jakością. Oczywiście, że coś co jest droższe nie zawsze jest lepsze, no ale bez przesady też. Miałem SS przez dłuższy czas tego SS i muszę powiedzieć że jest niezły, co do ceny to jak z innymi artykułami. Niestać kogoś to poprostu nie kupuje, lub szukam czegoś innego tańszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Pana Witka słuchałem aplikacji vify metalowej tej z siateczką i mam teraz scan specka i uważam ,że kto co lubi przy dobrej aplikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, ale ładnie grała nawet bardzo ładnie i dzięki bogu że inni znają dobrze głośniki i potrafią je aplikować. Tylko dlaczego niektórych boli ze Polacy nie umieją robić wspaniałych konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.