Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt Orion


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł nie spinaj się tak jak ktoś napisze coś złego o Twoich zabawkach.

 

Panowie o tych basowcach można na forach poczytać że mulą itp. ale w obudowach. Odgroda to zupełnie inna bajka, inny bas (mam teraz na "desce" 15").

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh jakie autorytety...przykład konstruktorów hobbystów z diyaudio.pl (od którego zabawe z audio sam zacząłem stąd "teren" znam dość dobrze) podałem jedynie jako zbiór informacji od różnych osób niemających powiązania z środowiskiem audiofilskim bo chłopaki są mocnymi sceptykami nietylko w kablach ale i w znacznie szerszym zakresie...kierujących się parametrami, pomiarami. Wiekszość ma na wyposażeniu systemy pomiarowe do ściągania charakterystyk. Nietylko słuch. Opinia o xls'ie niejest bezpodstawna czy wyssana z palca. Pozatym dziwną sprawą jest że jednak opinie o tymgłośniku są właśnie takie a nie inne od różnych osób z różnych miejsc jak równiez z różnego czasu. Może i te odgrody grają fajnie...nieneguje...jedynie cały czas odnosze się do stwierdzenia że mają być najlepsze na świecie....którymi być niemogą z powodu średniaka i niezaszybkich niskotonowców co na samym początku ujęłem jako sens moich wpisów w tym temacie. Nawet jeśli niskotonowce nabrały szybkości poprzez aplikacje w odgrodzie to strach pomyślec jak zabrzmiałby bas z szybkiego głośnika w ten sposób zaaplikowanego :) napewno lepiej :) pozatym niechce mi się wierzyć że konstruktor porównał ten projekt z wszystkimi referencyjnymi zestawami głośnikowymi na świecie wydając werdykt że są najlepsze...jeśli tego niezrobił to są to tylko insynuacja...tak samo jak "gra" drogich/dobrych kabli...bez dowodów...to nieprawda :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Frezy wyglądają jak od innych głośników ...

Megalomania w opisie zalet (bo wad przecież nie mogą mieć) - sięga chmur.

Dziwne, że wszystkie studia nagraniowe nie mają tych kolumn, skoro "... nie ma czegoś takiego jak "brzmienie" tych kolumn, one są neutralne i brzmią tak, jak jest nagrana płyta."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej - wygląda to jak by kroś przeholował ze średnicą podfrezowań pod głośniki ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Yotomeczek, 10 Maj 2009, 00:27

 

>Frezy wyglądają jak od innych głośników ...

>Megalomania w opisie zalet (bo wad przecież nie mogą mieć) - sięga chmur.

>Dziwne, że wszystkie studia nagraniowe nie mają tych kolumn, skoro "... nie ma czegoś takiego jak

>"brzmienie" tych kolumn, one są neutralne i brzmią tak, jak jest nagrana płyta."

 

Nie wiesz, że studia nagraniowe jadą na małych i tanich kolumnach bliskiego pola ? Jeszcze do niedawna standardem były małe Yamahy.

 

przeczytaj sobie inne recenzje, jeśli uważasz, że mój opis jest przesadzony:

 

http://www.linkwitzlab.com/orion_reviews.htm

 

Jeśli uważasz, że kolumny powinny kosztować 100 tys. USD, żeby były bardzo dobre, to Twój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Yotomeczek, 10 Maj 2009, 00:31

 

>Dokładniej - wygląda to jak by kroś przeholował ze średnicą podfrezowań pod głośniki ...

 

Jest dokładnie według planu, widocznie tak się Linkwitzowi podobało, a mi to nie przeszkadza. Jest to TYLKO kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Linkwitzowi sie tak nie podoba bo na zadnym z jego zdjec nie ma takich frezow... To nie kwestia gustu a raczej stolarza. Mowiles ze Marko kiepski ale przynajmniej frezy robi perfekcyjne. A i na fotkach linkwitza podfrezowanie pod tylny tweeter tez jest :) w sumie nie wiem po co to pisze bo i tak to niczego nie zmieni a z nawracania ludzi na forum juz wyroslem. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>przeczytaj sobie inne recenzje, jeśli uważasz, że mój opis jest przesadzony:

>

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>

>Jeśli uważasz, że kolumny powinny kosztować 100 tys. USD, żeby były bardzo dobre, to Twój problem.

 

To Ty masz problem

NIE MA KOLUMN IDEALNYCH - a Ty tak właśnie swój nabytek przedstawiasz ...

Co więcej - nie rozumiem po co jest ten wątek, bo nie ma w nim obiektywnych opinii - tylko Twoje Ochy i Achy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 10 Maj 2009, 01:25

>>Dokładniej - wygląda to jak by ktoś przeholował ze średnicą podfrezowań pod głośniki ...

>

>Jest dokładnie według planu, widocznie tak się Linkwitzowi podobało, a mi to nie przeszkadza. Jest

>to TYLKO kwestia gustu.

 

Mnie to wygląda na "wypadek przy pracy" ;) Każdemu może zdarzyć się tzw szewski dzień .Marko skrzynki robi już na jakimś konkretnym poziomie. Nie chce mi się przedzierać przez teksty ale wydaje mi się, że się o coś pokłóciliście no i efekt gotowy. Ręka mistrza "drgnęła" i wyszły złośliwości. Przypomina mi to szczyt fasady kościoła Mariackiego w Krakowie.Pod samym dachem mistrzowie budowlani w złości na wiadomych inwestorów umieścili obsceniczne sceny z życia na pewno nie mające nic wspólnego z sacrum .Tego profanum z dołu nie widać :D. Tutaj na froncie niby też, no ale takie szczeliny na płaskiej czołówce wprowadzają dodatkowe przypadkowe dyfrakcje i z dźwiękiem robi się d4 niewprawne ucho tego nie usłyszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 10 Maj 2009, 01:25

 

>Jest dokładnie według planu, widocznie tak się Linkwitzowi podobało, a mi to nie przeszkadza.

 

no mi tym bardziej, co nie zmienia faktu, że wygląda mocno kiepsko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dominicanos, 10 Maj 2009, 02:40

 

>Raczej Linkwitzowi sie tak nie podoba bo na zadnym z jego zdjec nie ma takich frezow... To nie

>kwestia gustu a raczej stolarza. Mowiles ze Marko kiepski ale przynajmniej frezy robi perfekcyjne.

 

1. To nie jest frez, tylko dodatkowy panel.

2. Zrobiony jest z dokładnością do 0,5 mm WEDŁUG PLANÓW.

3. Marek pracował z dokładnością 0,5 - 3 cm...

 

>i na fotkach linkwitza podfrezowanie pod tylny tweeter tez jest :) w sumie nie wiem po co to pisze

>bo i tak to niczego nie zmieni a z nawracania ludzi na forum juz wyroslem. Pozdrawiam

 

 

http://www.linkwitzlab.com/orion++.htm

Wyraźnie pisze, że można wpuścić wysokotonowy z powodów ESTETYCZNYCH, on robił testy na niepodfrezowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Yotomeczek, 10 Maj 2009, 09:56

 

>>Jeśli uważasz, że kolumny powinny kosztować 100 tys. USD, żeby były bardzo dobre, to Twój problem.

>To Ty masz problem

>NIE MA KOLUMN IDEALNYCH - a Ty tak właśnie swój nabytek przedstawiasz ...

>Co więcej - nie rozumiem po co jest ten wątek, bo nie ma w nim obiektywnych opinii - tylko Twoje

>Ochy i Achy.

 

Nigdzie nie napisałem, że są idealne. A w wątku pisałem, jak mi coś nie pasowało. Opinie człowieka z założenia nie są obiektywne, dlatego dałem linka do innych.

 

Dla równowagi dodam, że słuchali ich koledzy, wielbiciele hornów i trochę marudzili, ale mi z kolei nie pasuje dźwięk hornów, więc jest to prostu różnica gustów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie poprawnie zestrojone kolumny grają tak samo i są nie do odróżnienia w ślepym teście ;-)

 

A bardziej serio - ładnie wykonane, a dźwięku nie ma co po wyglądzie oceniać. Jak się już nimi nacieszysz i "nauczysz" się ich dźwięku na pamięć, to zobaczysz że wpływ różnych kabli też zaczniesz rozróżniać - te przetworniki powinny pozwolić to usłyszeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, się nie przejmuj, tym co ludzie gadaja na temat Orionów, zwykła zazdrość. Niekoniecznie we wszystkim się z Tobą zgadzam, ale tych kolumn z wielka chęcią bym posłuchał. Konstrukcyjnie najbliżej im do odgród i ciekaw jestem, czy słuchałeś jakiś i ewentualnie jak wypada porównanie. Oczywiście budowa duzo bardziej zaawansowana, choćby ze względu na ilość, jakość przetworników i odpowiednie ich zestrojenie. No i aktywna zwrotnica. Chodzi mi w zasadzie o to, czy mozna je do czegos brzmieniowo porównać, a odrody po prostu najbardziej przypominaja moim zdaniem w budowie Oriony, stąd pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

lechb, 10 Maj 2009, 15:51

 

>odpowiednie ich zestrojenie. No i aktywna zwrotnica. Chodzi mi w zasadzie o to, czy mozna je do

>czegos brzmieniowo porównać, a odrody po prostu najbardziej przypominaja moim zdaniem w budowie

>Oriony, stąd pytanie.

 

Kiedyś słyszałem kolumny otwarte w studiu, było OK. Ale dłużej nie słuchałem. Podejrzewam, że dźwięk będzie podobny w charakterze do innych odgród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

mlb, 10 Maj 2009, 15:37

 

>A bardziej serio - ładnie wykonane, a dźwięku nie ma co po wyglądzie oceniać. Jak się już nimi

>nacieszysz i "nauczysz" się ich dźwięku na pamięć, to zobaczysz że wpływ różnych kabli też zaczniesz

>rozróżniać - te przetworniki powinny pozwolić to usłyszeć.

 

Dobre :)) Gdy ja byłem audiofilem i słuchałem z wypiekami na twarzy kabli, to Ty pewno nawet nie słyszałeś o audiofilii :))

 

Zamiast pieprzyć głupoty postaraj się lepiej o lepsze kolumny, słuchałem tych LS30 10 lat, więc wiem co mówię...

 

W zasadzie powinieneś dostać bana w moim wątku za chamskie usuwanie WSZYSTKICH moich postów na stereo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jozefkania, 10 Maj 2009, 17:20

>Ciekawe jakby wypadło porównanie tradycyjnych, zamkniętych kolumn pasywnych wykonanych na tych

>samych przetwornikach...

 

Względem basu Oriony zostałby dosłownie zmiażdżone...

Xlsy w tradycyjnej aplikacji wytwarzają wyjątkowo potężny bas...wkońcu to głośniki typowo sub-wooferowe. Oglądając galerie foto Orionów z różnych stron świata bardzo mnie zaskoczyo że część użytkowników wspomaga je subwooferami czyli 4xPeerles z Orionów + 2xsub "tradycyjny"...masakra bo wychodzi że głośniki które w normalnych warunkach ściskają klate ciśnieniem, zaaplikowane w "deske" niamją basu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*niemają basu

Ps. Gdyby te 4 Peerless'y z Orionów zaaplikować w OZ lub najlepiej z MB ciśnienie i bas byłby niemiłosniernie mocny, moim zdaniem całe mieszkanie by "grało" a tak trzeba je wspomagać subami żeby miały bas...ostatnio z ciekawosci znalazłem na youtubie xxls'a w free air no i niewygląda to za szczególnie poza efektami wizualnymi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Strefaz, 10 Maj 2009, 17:44

 

>>jozefkania, 10 Maj 2009, 17:20

>>Ciekawe jakby wypadło porównanie tradycyjnych, zamkniętych kolumn pasywnych wykonanych na tych

>>samych przetwornikach...

>Względem basu Oriony zostałby dosłownie zmiażdżone...

 

Gdzie słuchałeś Orionów ?

 

>Xlsy w tradycyjnej aplikacji wytwarzają wyjątkowo potężny bas...wkońcu to głośniki typowo

>sub-wooferowe. Oglądając galerie foto Orionów z różnych stron świata bardzo mnie zaskoczyo że część

>użytkowników wspomaga je subwooferami czyli 4xPeerles z Orionów + 2xsub "tradycyjny"...masakra bo

>wychodzi że głośniki które w normalnych warunkach ściskają klate ciśnieniem, zaaplikowane w "deske"

>niamją basu...

 

dedykowane subwoofery są do większych pomieszczeń i kina domowego (schodzą tak samo nisko). XLS w basrefleksie zagrają głośniej, to jest oczywiste, w odgrodzie trzeba je wzmacniać dodatkowo (dlatego powstały OZ i BS), za to brak jest podbarwień skrzynki i pokoju, w dużej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zamiast pieprzyć głupoty postaraj się lepiej o lepsze kolumny, słuchałem tych LS30 10 lat, więc wiem

>co mówię...

 

Chyba jednak nie wiesz o czym mówisz - i nie piszę tego złośliwie. Ja na swoich LS-30 gram od 2 lat, a słyszę nawet zmianę kabelka cyfrowego, nie mówiąc o interkonektach czy kablach głośnikowych. Więc albo swoje LSy miałeś uszkodzone albo kiepski wzmak - na 90% podejrzewam to drugie, one są na tym punkcie bardzo wrażliwe. Ustawienie też jest dla nich ważne. Do kwoty 5-6 kzł nie znalazłem wśród kolumn interesującej konkurencji - grają znakomicie, mogą to potwierdzić wszyscy którzy słyszeli mój system. Ich jedyna wada to lekkie wycofanie średnicy i niezbyt nisko schodzący bas, ale sam bass-refleks mają zestrojony nadzwyczaj udanie, nie słychać głównej wady BR - zaznaczonego rezonansu, jedynie lekko przestroiłem górę i zmieniłem charakterystykę Seasów. Słuchałem też odgród (czyli idea open-baffle podobna jak w Orionach) i LSy wcale nie ustępują im szybkością, ta aplikacja Davisa jest bardzo udana.

 

A o decyzjach administracji Forum nie mam zamiaru dyskutować. Pamiętaj że nie jestem jedynym moderatorem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

mlb, 10 Maj 2009, 18:14

 

>>Zamiast pieprzyć głupoty postaraj się lepiej o lepsze kolumny, słuchałem tych LS30 10 lat, więc

>wiem

>>co mówię...

>

>Chyba jednak nie wiesz o czym mówisz - i nie piszę tego złośliwie. Ja na swoich LS-30 gram od 2 lat,

>a słyszę nawet zmianę kabelka cyfrowego, nie mówiąc o interkonektach czy kablach głośnikowych. Więc

 

taaa, ja też "słyszałem"...

 

>rezonansu, jedynie lekko przestroiłem górę i zmieniłem charakterystykę Seasów. Słuchałem też odgród

>(czyli idea open-baffle podobna jak w Orionach) i LSy wcale nie ustępują im szybkością, ta aplikacja

>Davisa jest bardzo udana.

 

są niezłe, ale to jest wciąż przeciętny wysokotonowy i malutki niskotonowy. Szybkie to one są, ale brakiem basu :)

 

Ale trzeba przyznać, że w tej cenie to pewnie ciężko byłoby znaleźć coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>XYZPawel, 10 Maj 2009, 18:06

>>Strefaz, 10 Maj 2009, 17:44

>>Względem basu Oriony zostałby dosłownie zmiażdżone...

>

>Gdzie słuchałeś Orionów ?

 

Pawle, dokładnie tam gdzie Ty odsłuchiwałeś wszystkich zespołów głośnikowych które uważasz za gorsze od Orionów skoro one są najlepsze prawda?

 

Akurat te Peerless'y znam i wiem że zaaplikowane zgodnie z zaleceniami producenta bas mają potężny więc coś tu niegra.

Jeśli widze że 2/3 użytkowników Orionów w galeri na stronie autora tej konstrukcji wspomaga je subwooferami to wnioskuje w "desce" basu niemają lub ci użytkowncy są głusi lub uwielbiają muzyke zdominowaną przez jeden wielki łomot bo z takiej ilości tych przetworników musiałoby powstać ogromne ciśnienie i wysunąc dół pasma daleko ponad reszte-oczywiście zakłądając że głośniki pracowałyby w optymalnych dla nich warunkach :) chyba że niepracują w takich to basu niebędzie.

 

Bądźmy szczerzy, poco Oriony wspomagać subwooferami lub bardziej z ałdiofilska modułami basowymi:)

Jeśli są takie najlepsze? Pomieszczenia z galerii z Orionami niewyglądały na jakieś szczególnie duże. Chodzi o te oczywiście w których były ustawione dodatkowe suby. Pozatym poco tyle tych głośników basowych które wymagają jeszcze wspomagania? chyba da się łatwiej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 10 Maj 2009, 18:40

 

>są niezłe, ale to jest wciąż przeciętny wysokotonowy i malutki niskotonowy. Szybkie to one są, ale

>brakiem basu :)

 

Brak basu to one mają przy kiepskim wzmaku i niedopasowanych kablach :) Bez wzmaka o dużym zapasie prądowym nie ma co do nich podchodzić. U mnie basu jest pod dostatkiem, pomieszczenie mam około 27 m.kw. i dwa otwarte przejścia. Kable to 2x3m QED Profile Silver 12, dobrze do tych kolumn pasują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Strefaz, 10 Maj 2009, 19:00

 

 

>>Gdzie słuchałeś Orionów ?

>Pawle, dokładnie tam gdzie Ty odsłuchiwałeś wszystkich zespołów głośnikowych które uważasz za gorsze

>od Orionów skoro one są najlepsze prawda?

 

ale ja tego nie powiedziałem, tylko cytowałem :)

 

 

>Bądźmy szczerzy, poco Oriony wspomagać subwooferami lub bardziej z ałdiofilska modułami basowymi:)

>Jeśli są takie najlepsze? Pomieszczenia z galerii z Orionami niewyglądały na jakieś szczególnie

>duże. Chodzi o te oczywiście w których były ustawione dodatkowe suby. Pozatym poco tyle tych

>głośników basowych które wymagają jeszcze wspomagania? chyba da się łatwiej :)

 

nie chce mi się powtarzać, przeczytaj to co napisałem i poczytaj recenzję, w Audio Critic facet pisze po co subwoofer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.