Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt Orion


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na potrzeby zmierzenia ch-ki amplitudowej , Arta jest wyśmienita. Choć TDH też tam się da mierzyć. Łatwiejsza w obsłudze niż Speaker workshop.

Pomiary się fajnie przeprowadza ( zazwyczaj), zresztą warto zawsze sprawdzić ch-ki po złożeniu kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etam pik na -26 decybelach wiele nie da na wyjściowej charakterystyce.

 

Zmierzenie tego w domowych warunkach będzie ciężkie o ile możliwe. W moich warunkach lokalowych na pomiar łapie się coś > 600-700Hz, no chyba że Arta ma jakieś inne automagiczne sposoby pomiaru niż SW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Parantulla, XYZPawel

 

Break-up twardej membrany może przejawiać się na dwa sposoby:

 

- bezpośrednio, przy wysterowaniu tymi 4.8kHz. To można załatwić zwrotnicą dając strojoną pułapkę wycinającą rezonans. Jeżeli coś jest tu źle zrobione, można to stwierdzić pomiarami SPL w programach typu SW czy ARTA, mierząc charakterystykę samego midwoofera z jego filtrem i wzmacniaczem.

 

- poprzez harmoniczne i IM. Powiedzmy że na głośnik przychodzi sygnał 960Hz a więc w jego pasmie przetwarzanym. Napęd robi z tego harmoniczne, 5-ta ma częstotliwość 5 * 960Hz = 4.8kHz, "trafia" w break-up i słychać ją głośniej niż 5-tą harmoniczną np. 600Hz (która jest sygnałerm 3kHz, dokładnie tuż przed break-up). Harmonicznej 960Hz będzie tyle więcej ile ma wysokości break-up względem płaskiej charki. To samo będzie dla wszelkich innych harmonicznych czy IM trafiających w break-up, przykładowo 7-mej sygnału 690Hz czy też różnych kombinacji IM dających w efekcie 4.8kHz.

 

Ten drugi efekt będzie nawet bardziej słyszalny w aktywnej zwrotce, bo break-up będzie "wzmacniał" również zniekształcenia końcówki mocy.

 

W Orionach Linkwitz zignorował ten problem poza może zastosowaniem niskiej częstotliwości podziału. Jeżeli na charakterystyce SPL wszystko jest dobrze a więc jednak H + IM są powodem nienaturalnego brzmienia, wyjście jest tylko jedno - zwałka obudów i zastosowanie kombinacji Dayton RS52AN-4 + Seas 22TAF/G (tańszej niż Millennium BTW) wraz z zaprojektowaniem nowej zwrotnicy, z podziałem w okolicach 600 - 700Hz i być może pasywnym podziałem między kopułkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Bacek, 26 Mar 2009, 13:44

 

Ten wykres to charakterystyka przenoszenia zwrotnicy aktywnej, bez SPL głośników. Wygładzanie może być bardzo małe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

misiomor, 26 Mar 2009, 14:02

 

>W Orionach Linkwitz zignorował ten problem poza może zastosowaniem niskiej częstotliwości podziału.

 

Nie chce mi się wierzyć, że ze wszystkich użytkowników tylko ja słyszę ten problem. Czyżby żaden inny użytkownik nie słuchał na nim rocka ?!? To jest raczej niemożliwe. Poza tym na innej muzyce też to jest trochę słyszalne.

Dlatego obstawiam problem po mojej stronie. Może faktycznie uszy muszą mi się wygrzać ?!? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> XYZPawel, 26 Mar 2009, 14:19 - 14:24

 

Może właśnie nikt nie słuchał rocka. Albo wszyscy padli na twarz przed autorytetami Linkwitza i Aczela jak również Wilsona i bali się powiedzieć że król jest nagi.

 

Tak czy siak zrobiłbym pomiary akustyczne i wtedy zastanawiałbym się co dalej.

 

Tym niemniej efekt wzmacniania harmonicznych przez break-up jest znany od lat. Widać go chociażby na stronie Zapha:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Trzeba kliknąć na W18EX i zaznaczyć Harmonic distortion. W22EX ma break-up mniej więcej w tym samym miejscu, ale niestety jest on jeszcze wyższy co do amplitudy. A charakterystyki przenoszenia zwrotnicy Orionów są jakie są. 1kHz z pełną efektywnością wyższego środka a 1600Hz też nie jest bardzo silnie osłabione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 26 Mar 2009, 14:24

 

>Gdyby był jakiś straszny problem z nim, to by go chyba nie stosowali ?

 

Dlaczego nie, efektownie wygląda, jest w miarę nowoczesny, dość drogi i swego czasu był na topie.

A że gra "specyficznie" to większość nabywców kolumn klasy Hi-End przecież i tak nie słyszy,

bo u nich to ma głównie wyglądać, a dopiero później grać i to też niekoniecznie wzorcowo ;)

Nie wiem jak na tym może brzmieć klasyka czy jazz, bo te dwa gatunki niestety są dla mnie absolutnie nie strawne i plomby w zębach mi dzwonią obojętnie na czym bym jednego czy drugiego słuchał,

ale na przykład wokal z telewizora (na filmach czy z cyfrowego tunera sat) brzmi na tym głośniku najnaturalniej... czy może "najprzyjemniej" ze wszystkich jakie u siebie miałem,

a że sound z telewizora mam tylko z kolumn, to siłą rzeczy parę godzin dziennie musiałem wysiadywać przed tymi głośnikami i na tym polu spisywały się wyśmienicie, jakby ich w ogóle nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 20 Mar 2009, 23:01

 

A przykręciłeś głośniki na wszystkie śruby (czy wkręty) ? Na tamtym foto to jakaś prowizorka...

 

Może Ci kosze rezonują ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

jozefkania, 26 Mar 2009, 16:03

 

>A przykręciłeś głośniki na wszystkie śruby (czy wkręty) ? Na tamtym foto to jakaś prowizorka...

>Może Ci kosze rezonują ?

 

średniotonowy jest przykręcony za kosz do obudowy niskotonowego, a z przednią odgrodą się styka przez uszczelki tylko, to jest tak specjalnie. To się nazywa "magnet mounting" i zostało wynalezione przez KEF'a. Likwiduje pewne rezonanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia jak u ciebie drogi Pawle brzmi ta plyta: Meshuggah - obZen.

Plyta miazdzy, ale u mnie brzmieniowo jest kiszka jakas :(

sciagnij w mp3 (albo FLAC, czy Wave, nie wiem - moze znow wracasz do audiofilstwa :P) i zdaj relacyjke jesli laska :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, od razu mowie - do tej muzyki trzeba miec duzo cierpliwosci ;), ewentualnie wiedzy muzycznej, zeby docenic to, co oni wyprawiaja :)

 

 

(wokal beznadziejny! staraj sie nie sluchac!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>XYZPawel, 26 Mar 2009, 08:52

 

>Nie podoba mi się brzmienie ostrego rocka, ostrzejsze gitary są jakieś dziwne (Nirvana, Bad

>Brains).

>Obecnie porównuję brzmienie ze słuchawkami HD600, tam jest to lepsze.

 

Ostre gitary lepsze na HD600, hmm...

 

>

>Poza tym, bas potrafi czasami zmęczyć - U2.

 

No to chyba czas zabrać się za akustykę pomieszczenia. Zwłaszcza że wstawianie czterech 10-cio calowców do 20 m2 to trochę tak jakby TIRa w psiej budzie zaparkować.

 

A Linkwitz to jakoś uzasadnia pakowanie takiego po byku średniotonowca do 3-drożnej konstrukcji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zbig, 27 Mar 2009, 00:04

 

 

>>Nie podoba mi się brzmienie ostrego rocka, ostrzejsze gitary są jakieś dziwne (Nirvana, Bad

>>Brains).

>>Obecnie porównuję brzmienie ze słuchawkami HD600, tam jest to lepsze.

>Ostre gitary lepsze na HD600, hmm...

 

Też jestem zdziwiony :)

 

>A Linkwitz to jakoś uzasadnia pakowanie takiego po byku średniotonowca do 3-drożnej konstrukcji?

 

To jest dipol, więc niskotonowy musi mieć duże wychylenie, bo jest kompensowany elektrycznie.

Do Oriona jest jeszcze dedykowany subwoofer :))

 

 

Zacząłem mierzyć i wyszedł mi jeden błąd, to czego cały czas słuchałem było z filtrem 50Hz -3dB, pomyliłem kierunki przełącznika... ?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

guitarmen, 26 Mar 2009, 22:16

 

>mnie zastanawia jak u ciebie drogi Pawle brzmi ta plyta: Meshuggah - obZen.

>Plyta miazdzy, ale u mnie brzmieniowo jest kiszka jakas :(

 

a co to za muzyka ?

 

Generalnie lubię odjazdy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel- jesli orginalna zwrotnica okaze sie dla ciebie niewypalem ,znajac twoj pragmatyzm w stosunku do audio , moze powinienes sprobowac wykorzystac mozliwosci Behringera DCX 24/96 .Ponadto jesli masz okreslony "ksztalt" brzmienia jakiego oczekujesz - to moze byc strzal w 10 . Masz nawet mozliwosc kompensowania wplywu pomieszczenia. Napisalem chyba juz kiedys na forum kilka cieplych slow na temat tego urzadzenia.Trzymam kciuki za projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guitarmen, 26 Mar 2009, 22:16

 

>>mnie zastanawia jak u ciebie drogi Pawle brzmi ta plyta: Meshuggah - obZen.

>>Plyta miazdzy, ale u mnie brzmieniowo jest kiszka jakas :(

 

>a co to za muzyka ?

 

>Generalnie lubię odjazdy :))

 

Tak zwana ciężka, napierdalana :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

stinek, 27 Mar 2009, 06:54

 

>Pawel- jesli orginalna zwrotnica okaze sie dla ciebie niewypalem ,znajac twoj pragmatyzm w

>stosunku do audio , moze powinienes sprobowac wykorzystac mozliwosci Behringera DCX 24/96

 

dzięki, ale na razie będę męczył to co mam :)

Może kiedyś się tym pobawię pobawię :)

 

Napisałem do SL co on o tym myśli. Napisał mi, że Oriony przekazują to co jest w nagraniu, i że w rockowych nagraniach jest dużo mieszania i nigdy nie wiadomo jak to powinno brzmieć, jedynym wyznacznikiem dobroci brzmienia powinny być nagrania "niewzmacniane w studiu", jakieś chóry itd. I że mam wszystko sprawdzić dwa razy :)

 

W sumie ma rację, historia z przełącznikiem to potwierdza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no napierdalanka to jest niezla ;)

ciekaw jestem jak graja niskotonowce przy utworze Bleed, ktory jest moim zdaniem najpotezniejszym i najbardziej zuym kawalkiem ever :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

lechb, 29 Mar 2009, 12:33

 

>Jakieś zmiany? Może pomimo swojej postawy antyaudiofilskiej powinieneś Pawle jednak sprawdzić jak

>gra to przynajmniej z lepszym źródłem.

 

Równie dobrze mógłbym odprawiać czary :)

Przypominam, że na tym samym zestawie na słuchawkach jest OK, i na poprzednich kolumnach też było OK. Elektrownia się nie zmieniła... ;)

 

Spróbuję jeszcze poluzować głośnik średniotonowy, bo jest zbyt mocno do płyty czołowej przyciśnięty, a nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Poluzowałem głośnik średniotonowy i wyłączyłem filtr niskotonowy i zakładam poduszkę za głowę (mam tylko pół metra do tylnej ściany) i jest lepiej :)

 

Pobawię się jeszcze trochę różnymi ustawieniami wysokich i niskich (+-2,5 dB), ale dzisiaj jak słuchałem muzyki to byłem zadowolony.

 

Myślę, że muszę więcej muzyki słuchać, żeby się zorientować co do dźwięku na jak największej ilości materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.