Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon - wielkie rozczarowanie ..


Bart81

Rekomendowane odpowiedzi

>a oto moj przepis na szczescie w analogu:

>30- letni Technics + Shure MX97xe

>30-letni amp Rotel RA712+ wbudowany pre/stan niemalze sklepowy/

>Elac BS204.2

 

a oto mój:

 

- roczny Pro-Ject 1Xpression mk. II + Audio Technica AT150MLX (zwróć uwagę, że wkładka i igła to tu 2/3 ceny gramofonu, a więcej niż cały Debut...)

- 30-letni amplituner NAD 7060 z wbudowanym pre (stan nieco wymęczony)

- Monitor Audio BR2 + jakieś kable z metra

 

>...cedek na smietnik:-)

 

nie no, czasem coś słucham, jak mam cuś na CD

 

Co do porównań z referencyjnym sprzętem to nie radzę o tyle, że się możesz dramatycznie sfrustrować. Proponuje zacząć od porządnej wkładki, polecam Audio Technikę AT440MLa - cena ok. 1/2 ceny Twojego gramofonu, ale nie pożałujesz ani centa, z tym, że raczej nie kupuj w Polsce bo srodze przepłacisz. Poczytaj np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poza tym potrzebujesz wagi do pomiaru siły nacisku igły, jakiejś szczoteczki, ściereczki do płyt, poziomiczki, to tak na początek. Koniecznie wydrukuj sobie szablon do kalibracji wkładek z RCM:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powodzenia!.

PS Tylko nie daj się zdołować tekstom, żeś gupi boś taki gramofon kupił. On może ładnie zagrać, ale nie na byle jakiej igle...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej umów się z jakimś forumowiczem i posłuchaj u niego. Wizyty w 'składzie' nie są zbytnio rozwojowe.

Naczytałeś się zapewne wiele, oczekiwałeś frajdy z jazdy S klasą ... a chciałeś to uzyskać jadąc maluchem. Tak nie można.

 

Obok w wątku o pre forumowym wrzuciłem zdjęcia rewelacyjnego zestawienia: TT , ramię, wkładka. Wątpię by sedes za kwotę 15-20 000 mógł tak zagrać. Tylko to zostało dobrane zgodnie ze sztuką.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprocket Shure MX97 od kilku lat robi meksyk, starsza V15IV uznawana za dosc podobna niestety nie ma juz oryginalnych zamiennikow ale zostaje zawse jico sas z japonii - w tych wkladkach w 90% graja poszczegolne igly. Oryginalne igly znajdziesz jeszcze tylko do V15III i V15V

Tanio i ciekawie: shure 91ed; 95; V15III.

 

Jakby ktos sie natomiast w przyszlosci chcialby malow wydac na nowa wkladke a miec pewny efekt to do elektronikii i rozrywki polecam shure 44 za 200zl, bardzo rowna i delikatniejsza bedzie rownie tani ortofon 510 ktoremu potem mozemy tylko igly zmieniac z modeli 520 530 540. Z dynamicznych i klarownych pre za male pieniadze napewno opampowe propozycje Ahaji i CS. O gramofonach juz nieraz bylo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra teoretycznie mogę jeszcze wyłożyć kasę na jakąś przyzwoitą wkładkę mając przynajmniej nadzieje, ze reszta toru jest w miare ok, ale faktycznie z chęcią bym posłuchał u kogoś jak to może zagrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Bart81 skoro jesteś ze Śląska to zapraszam do siebie. W maju z kolegą jaz_12 spotkamy się na małym odłuchu analogowym. Weź sprzęt pod pachę i dołącz do nas. Płyt mam sporo, 2 gramofony, znakomitą wkładkę Denon DL-103, świetny pre-amp. Będzie czego posłuchać i porównać. Zapraszam !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Czytam ten wątek, ale nic nie widzę na temat ustawienia tego gramofonu. A więc: jak wyglądała instrukcja obsługi gramofonu, czy zawierała szablon do ustawiania wkładki, czy z niego skorzystałeś, w jaki sposób ustawiłeś nacisk igły na płytę i na jaką wartość (w g).Jeśli będziemy mieli te informacje, można dyskutować dalej o tym jak gra, i dlaczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy zalozyli, ze etap ustawienia gramofonu mamy za soba.

 

nie zgodze sie z ahaja, ze wycieczka do salonu to strata czasu. jezeli jestes doswiadczonym w budowaniu (doborze) elementow systemu analogowego, byc moze tak mozna myslec. jednak poczatkujacy, powinni korzystac z tego, ze jest salon i ma obsluge. jest to jedyna mozliwosc posluchania kilku wkladek w jednym czasie i dokonanie wybory wlasciwej.

 

bylem z moim kolega w jednym z sztokholmskich salonow i dzieki uprzejmosci obslugi udalo sie dobrac wlasciwa wkladke, pokazano jak kalibrowac ustrojstwo, a nawet juz prawie namowiono na zmiane pre (mial ze soba wlasne). zaden salon nie wypożyczy wkładek, a rzadko kogos stac na nonszalacje i zakup 3 roznych sztuk i odsluch w domu, nastepnie odlozenie do szuflady tych mniej wlasciwych. uwagi publikowane na forum sa cenne, warto je czytac ale nic nie zastapi (od)sluchu.

 

j.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tak Graham Slee tylko nie special edition

 

Tak była instrukcja jak to skalibrować, jednak potrzebna była do tego lupa :) ktorej nie miałem oraz znajomość wymagań tej wkładki, biorąc pod uwage moje zerowe dośw. nie wiele zdziałałem nie slyszalem zmian w dzwieku zmieniając obciążenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Pomijając, że nie przepadam za tą wkładką (ile razy ją słyszałem, w tym raz na Debucie 2, brzmiała trochę bezpłciowo i mało dynamicznie), to sądząc po opisie dźwięku jest możliwość, ze możesz mieć ustawiony zbyt mały nacisk. Możliwy byłby tez zły VTA, ale jeśli jest to fabryczne ustawienie z fabryczną wkładką, to jest szansa, ze VTA jest akurat dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra napewno źle przeprowadziłem kalibracje pobawię się tym jeszcze dziś w domu, w każdym razie jutro jestem umówiony z tym moim sprzętem w Audiostylu gdzie przetestujemy moje płyty i powymieniamy wkładki, więc będe w stanie usłyszeć różnice i zdecydować co dalej. Gdzie taką wagę kupić to jest jakaś audiofilska? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wagę można elektroniczną, a można zwyczajną, ja mam taką:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w ogóle na lpgear znajdziesz dużo przydatnych rzeczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Bart81 miał rację co do tragicznego dźwięku z gramofonu. Byłem z Bartem81 dziś w salonie i posłychaliśmy co nie co. Konfiguracja Pro-Ject Xpression III + Sumiko Black Pearl + Graham Slee zagrała kiepsko w porównaniu z Primare CD21. Dźwięk był pełniejszy jednak mało rozdzielczy. Wymiana przedwzmacniacza na Pro-JectBox SE II poprawiło lekko sytuację. Dopiero zamiana gramofonu na Pro-Ject 6-PerspeX + Sumiko Blue Point no.2 diametralnie zmieniła sytuację. Gramofon zagrał o wiele lepiej od CD. Tym razem CD wydawało się bez życia, nie mówiąc już o wypełnieniu. Wniosek - budżetowe wkładki grają kiepsko i ważny jest dobór odpowiedniego preampu. Żeby uzyskać dobry dźwięk z analogu trzeba niestety zainwestować trochę kasy. Szczególnie we wkładkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja używama elektronicznej wagi jubilerskiej , sprawdza się bardzo dobrze, podobnej do tej z aukcji , tylko moja kosztowała coś koło 35 PLN

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Piopio,

Ciekawe byłoby jeszcze przełożenie Blue Point No. 2 do 1.Xpression. Ale przypuszczam, że jak to w "saloonie" audio często bywa, gramofony miały na stałe zafiksowane wkładki. Moim zdaniem Sumiko Black Pearl ciągnęła Xpressiona w dół - to nie jest udana wkładka, lepszy od niej był najprostszy, najtańszy Oyster. Z tego co pamiętam z dość krótkiego odsłuchu Black Pearl, grała ona dość potężnie ale nieprzejrzyście i jak dla mnie nudno i nieciekawie.

To wszystko są meandry techniki analogowej. Pewnie i tego "Debuta" można tak ustawić i dobrać mu taką wkładkę, aby zagrał pokazując swoje zalety. Oczywiście słychać będzie też jego ograniczenia.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha troche wbrew swoim wczesniejszym wypowiedziom, po dzisiejszych odsłuchach - jadę jutro kupić (wymienić) ten gramofon na wyższego pro-jecta (taki z włókna węglowego chyba)z dużo lepszą wkładką za 800 zł (nie pamiętam marki). Przekonało mnie to porównując do CD, dźwięk był o wiele bardziej wypełniony, jednak ostatecznego słowa jeszcze nie mówie i trochę ryzykując wstrzymam się az to wszystko zagra [albo i nie] u mnie.

 

A wogóle faktycznie, ten Radiohead kolekcja - jest fatalnie nagrany! Podobno jest wręcz z tego znany (cd są b.dobrze).

 

Pozdro i dzięki za pomoc wszystkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również Piopio mi dziś konkretnie doradził ochoczo odpowiadając na mój potok pytań a zgadzając się co do tego co słyszeliśmy wiedziałem, że mogę mniej więcej polegać na jego opiniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart, miło, że się całkiem nie zniechęciłeś. Z mojego wątłego doświadczenia potwierdzam to, co mówi Piopio - wkładka jest najważniejsza. Pre i wzmacniacz jeśli tylko są OK i pozwolą jej pokazać co potrafi, to już jest dobrze. Sam gramofon ma po pierwsze utrzymać tą wkładkę tam gdzie trzeba i jak trzeba, po drugie trzymać obroty i po trzecie nie siać brumami i rumble'ami. Czy kosztuje 300, czy 3000, czy 30000 zł jest w tym momencie raczej kwestią dogodzenia swojej próżności, a czasem potrzebie obcowania z ładnym przedmiotem (np. Perspex jest ładny, a obejrzyj też gramiaki Avid np.).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Bart81, 22 Kwi 2009, 20:57

 

>Haha troche wbrew swoim wczesniejszym wypowiedziom, po dzisiejszych odsłuchach - jadę jutro kupić

>(wymienić) ten gramofon na wyższego pro-jecta

 

 

No i następny zarażony, krzywdę ludzką szerzy to forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem wcześniej posta Piotra, z ktorego wynika, że to co jutro biorę to: Pro-Ject Xpression III + Sumiko Blue Point no.2. Sprzęcik z wyglądu maksymalnie surowy jak sprzęt AGD, ale wydaję się być solidną podstawą. Zobaczym...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.