Skocz do zawartości
IGNORED

Lampizacja ECC88 i podobne forumowe PCB


zoller

Rekomendowane odpowiedzi

a ja może zaproponuje ogólne "odpięcie" i wyluzowanie

padły argumenty z jednej i z drugiej strony, a teraz pax :-)

uznajmy WSZYSCY, że wątek niefortunnie potoczył się nie w tym kierunku co trzeba, poprośmy admina o usunięcie niepotrzebnych wpisów i lećmy dalej

ostatecznie płytek do lampizacji nabyło dziesiątki osób :-) są w potrzebie, od teraz proszę dawać odpalone na tych płytkach i "grające" zestawy wartości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michelangelo,

Co do poziomu kultury i życzliwości na forum zostało już wiele napisane, trudno jest znaleźć wątek w którym ktoś kogoś nie obraża i to tylko dlatego że różnią się zdaniem na jakiś temat.

Co do treści merytorycznej to bywa rożnie, moim zdaniem to równia pochyła. A jako przykład gotowości forumowiczów do dzielenia się z innymi (zaznaczam dzielenia się, nie chwalenia) swoimi gotowymi projektami jest ilość gotowych i z pełna dokumentacją projektów zamieszczanych w dziale DIY. Jako dobry wzór polecam zakładki DIY na dużych forach zagranicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maq73, 26 Maj 2009, 15:21

 

>McGyver, Więc twierdzisz, że mając tak jak ja gotową forumową płytkę czyli WKWA + PSU dla WKWA do

>lampizacji lampucery i wykaz elementów pod konkretne lampy z konkretnym trafo potrzebuje dodatkowej

>wiedzy o technice lampowej? Zaznaczam że umiem lutować i mam zdolności manualne.

 

Żeby zlutować do kupy-nie potrzebujesz.

 

Natomiast żeby układ uruchomić, wyregulować, pozbyć się brumów i innych niespodzianek, podłączyć do DACa w prawidłowy sposób, nie uwalić niczego po drodze, i jeszcze żeby to było bezpieczne dla użytkownika i otoczenia....

Tak, stanowczo potrzebujesz do tego choćby podstaw wiedzy o technice lampowej.

 

Każdy, kto dziś jest uznawany za zaawansowanego w tej dziedzinie, kiedyś zaczynał i był początkującym.

Pierwszy układ lampowy jaki zrobiłem nie funkcjonował w ogóle, mimo prawidłowego montażu i w miarę poprawnych napięć. Zadziałał natomiast po całkowitym rozebraniu i ponownym złożeniu. Nie podmieniłem ani jednego elementu, i nigdy nie znalazłem przyczyny dlaczego wcześniej nie działał.

Teraz musiałem zawalczyć z brumem, i w końcu się go pozbyłem. Wycyzelowałem punkty pracy lamp i byłem z siebie dumny. A był to przecież prościutki układzik.

Różnica między zaawansowanym a laikiem jest taka, że zaawansowany wie, że nawet to co wygląda na proste niekoniecznie takie w rzeczywistości jest. Laik natomiast widząc schemat złożony z kilku elementów ma wrażenie że jest on łatwy, prosty i banalny. Pewnie po części stąd bierze się taka postawa roszczeniowa. "Dajcie nam przepis, przecież to proste".

Otóż nie tak bardzo proste, o czym wiedzą zaawansowani, i dlatego zachęcają do zapoznania się choćby ze stronami Audiotonu.

A co do "gotowych przepisów", to one już są. Choćby na stronach Łukasza Fikusa, wystarczy więc włożyć minimum wysiłku i trochę poszukać. Tymczasem wam się nawet tego zrobić nie chciało, uważacie że wam się "należy" podstawienie wszystkiego pod nos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madly, 26 Maj 2009, 15:38

 

>a ja może zaproponuje ogólne "odpięcie" i wyluzowanie

>padły argumenty z jednej i z drugiej strony, a teraz pax :-)

>uznajmy WSZYSCY, że wątek niefortunnie potoczył się nie w tym kierunku co trzeba, poprośmy admina o

>usunięcie niepotrzebnych wpisów i lećmy dalej

>ostatecznie płytek do lampizacji nabyło dziesiątki osób :-) są w potrzebie, od teraz proszę dawać

>odpalone na tych płytkach i "grające" zestawy wartości

 

Zgadzam się. Sorry, ale pisząc poprzedni post nie widziałem jeszcze Twojego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry chlopaki, "stamtad z kad pochodze" czesto uzywa sie takiego stwierdzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ok ok, ale porownujac to do tego co sie dzieje tutaj, to koledzy NAJPIERW zrobcie pozadny manual, wtedy mozecie sie na niego powolywac i przypieprzac do newbie... a nie odwrotnie.... pozdrawiam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niektorym pytajacym polecam przeczytac ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby zrozumiec przepisy Pana Fikusa, trzeba chociażby rozumieć znaczenie schematów*

Poza tym, zdaje się, że pojęcie "forum" nie jest nigdzye ustandaryzowane a jeżeli nawet ktoś definicje takowa znajdzie, nei ma tam informacji na temat poziomu wiedzy jaki trzeba reprezentowac aby na forum byc i sie udzielac. Uważam, że sedno tematu tej dyskusji opiera się tak jak powiedział maq73 - o charakter, osobowość i poziom życzliwości który reprezentują rozmówcy.

Po raz kolejny powtórzę - na Head-fi nie ma problemu czyjejś niewiedzy, takową się szybko wspolnymi siłami niweluje. I prosze Was, nie odsylajcie mnei teraz na "head-fi", tylko zastanowmy sie, czy moze kwestia natury, cwaniactwa i przede wszystkim INTERESU polaczka nie gra tutaj roli.

Zakorzenioną kur... mamy kombinatorykę, źle rozumianą pomysłowość i żyłkę do interesów.

A gdzie miejsce na górnolotną życzliwość, pomoc bezinteresowną i prowadzenie krok po kroku?

Któryś wyżej juz pisał, że za fachową pomoc sie płaci :S, Panowie.. przeżarło Was chyba realistyczne podejście do życia.

 

@McGyver,

nikt nie uwaza, ze sie nalezy. Uwazam natomiast, ze pomóc w najprzystepniejszy sposob WYPADA i jest to kwestia ludzkiej mentalnosci, albo zmanierowanej i wyszczekanej albo przyjaznej i miłej w obyciu.

 

Zeby dostac obiad w domu to tez musieliscie odrobic lekcje badz obrobic pole? Naprawde, nic za darmo? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum koniecznej teorii podanej tak, że przystępniej się chyba nie da:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Manual Łukasza Fikusa krok po kroku:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I ostrzeżenie, cytuję:

 

UWAGA!

Nie piszę małymi literkami, to ostrzeżenie napisano wielkimi literami:

 

Jeśli cos schrzanisz w swoim odtwarzaczu CD – prawdopodobnie go usmażysz.

Jeśli podłączysz do płytki drukowanej wysokie napięcie – usmażysz ją na śmierć.

Jeśli dotkniesz 200 V prądu stałego – zaboli, a w 1% przypadków może zabić.

Jeśli nie podoba ci się dźwięk – to winę za naiwność ponosisz sam.

Jeśli nie rozumiesz tej instrukcji, to znaczy, ze zadanie cię przerasta – jest dla zaawansowanych elektryków. Poproś o pomoc kogoś, kto rozumie ją całkowicie.

 

Zastrzegam sobie prawo nie pomagania przez email, choć postaram się.

 

łukasz Fikus, Listopad 2007

 

koniec cytatu.

 

Powyższe ostrzeżenie należy WYDRUKOWAĆ DUŻYMI LITERAMI, OPRAWIĆ W RAMKĘ I POWIESIĆ SOBIE PRZED OCZAMI W MIEJSCU PRZEZNACZONYM DO PRACY NAD LAMPIZACJĄ!

 

A teraz, skoro już odwalono za was robotę przy wyszukiwaniu, proszę grzecznie się zapoznać z podanymi linkami. Potem będzie czas na pytania o szczegóły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie.

Skoro już wszyscy powiedzieli co chcieli w kwestii pomocy, informacji i wszystkiego "około" tego tematu. Celem założenia tego wątku jest zasada Pytanie (dla jednych trudne) - Odpowiedź (dla innych łatwe). Przy okazji wywiązała się dyskusja która jak widzę wywołała mnóstwo emocji (nie było to celem). Myślałem raczej o zasadzie dobrosąsiedzkiej pomocy.

Konkludując

CIĘŻKO SIĘ ŻYJE W KRAJU, GDZIE SOBIE LUDZIE NIE POMAGAJĄ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłeś się dopiero? Czytałeś wątek? Parę wpisów powyżej był apel o koniec offtopiców. A Ty dalej swoje. Przeczytaj lepiej wpis piętro wyżej, a potem zapoznaj się z podanymi linkami. To jest to, czego potrzebujesz. Idź czytać. A jak skończysz, i bedziesz miał jakieś pytania to wróć tu i je zadaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac dokładnie dopiero się obudziłem (po nocce), poza tym wyluzuj - straszny nerwus jesteś.

Wystarczy, to ma być kompetentny wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 26 Maj 2009, 19:16

 

>Obudziłeś się dopiero? Czytałeś wątek? Parę wpisów powyżej był apel o koniec offtopiców. A Ty dalej

>swoje. Przeczytaj lepiej wpis piętro wyżej, a potem zapoznaj się z podanymi linkami. To jest to,

>czego potrzebujesz. Idź czytać. A jak skończysz, i bedziesz miał jakieś pytania to wróć tu i je

>zadaj.

 

Nie złość się tak, bo sam tylko w tym wątku kilka razy już pisałeś, ale nic konkretnego. Czy cię martwi, że znowu stracisz kilku potencjalnych klientów, bo sami sobie zrobią banalny projekt lampizacji??

 

Ja sam zacząłem przygodę z lampami kilkanaście miesięcy temu. Byłem całkowicie zielony z elektroniki. Ale jakoś sobie z tym poradziłem. I nie uważam, że lamizacja DAC jest jakoś bardzo trudna, oczywiście przy zachowaniu kilku podstawowych zasad. Namęczyłem się z tym trochę aby dobrać odpowiednio punkty pracy lam, bo również nie otrzymałem od nikogo z forum pomocy (prosiłem na priva kilka osób, bo w wątku o lamizacji nikt nic konkretnego nie podawał). Ale w końcu mi się udało. Wię niech wszyscy forumowi guru, nie opowiadają, że ktoś z przciętną wiedzą o elektronice i ze sporym samozaparciem nie zrobi tego układu. Ważne aby zachował zasady bezpieczeństwa, a wówczas wysokie napięcie nie jest groźne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mabor55, 26 Maj 2009, 20:43

 

>McGyver,

>Nie złość się tak, bo sam tylko w tym wątku kilka razy już pisałeś, ale nic konkretnego.

 

Nieprawda. Podałem linki do bardzo konkretnych materiałów w których jest w zasadzie wszystko co potrzebne początkującemu, by mógł sam zrobić lampizację. Pokazałem tym samym, że wasze biadolenia i narzekania są bezpodstawne, bo jak się chce, to można znależć. Tylko że u was tej chęci nie widać, widać natomiast "chciejstwo" żeby ktoś odwalił całą robotę i gotowe rozwiązanie podał pod nos. Ale nie na tym polega DIY, i takich postaw popierać nie należy.

 

>Czy cię

>martwi, że znowu stracisz kilku potencjalnych klientów, bo sami sobie zrobią banalny projekt

>lampizacji??

 

Sami sobie zrobią? Wolne żarty. Przecież od samego początku domagają sie tego, żeby ktoś im ten "banalny projekt lampizacji" gotowy pod nos podsunął. I to pomimo tego, że gotowe projekty już istnieją, sam kilkakrotnie różne rozwiązania zamieszczałem, komentowałem, podpowiadałem i ułatwiałem rozwiązywanie problemów. Tyle że nie tu, a w innych miejscach. A to dla was poważna wada, bo trzeba tyłek ruszyć i z wyszukiwarki skorzystać, a wam się nawet tego nie chce. Lepiej niech kto inny odwali robotę i poda wam pod nos gotowe do bezrefleksyjnego zerżnięcia wyniki. Poza tym gdzie tu ci "potencjalni klienci"? Bo ja nie widzę. Nie ten target, sorry.

 

>Ja sam zacząłem przygodę z lampami kilkanaście miesięcy temu. Byłem całkowicie zielony z

>elektroniki. Ale jakoś sobie z tym poradziłem. I nie uważam, że lamizacja DAC jest jakoś bardzo

>trudna, oczywiście przy zachowaniu kilku podstawowych zasad. Namęczyłem się z tym trochę aby dobrać

>odpowiednio punkty pracy lam,

 

No to szczere gratulacje, odwaliłeś kawał dobrej roboty w którą włożyłeś własny wysiłek. A co się przy tym nauczyłeś, to Twoje na zawsze.

 

>bo również nie otrzymałem od nikogo z forum pomocy (prosiłem na priva

>kilka osób, bo w wątku o lamizacji nikt nic konkretnego nie podawał).

 

A to jest akurat nieprawda. Zarówno w wątku o lampizacji jak i w wątku o lampucerze, jak również w kilku innych wątkach (DAC Kustagon na przykład) zostało podane kilka gotowych rozwiązań. Ja sam w wyżej wymienionych wątkach wklejałem gotowe schematy oraz m.in. tłumaczyłem jak wykorzystać "preamp barszczyka" do lampizacji.

 

>Ale w końcu mi się udało. Wię

>niech wszyscy forumowi guru, nie opowiadają, że ktoś z przciętną wiedzą o elektronice i ze sporym

>samozaparciem nie zrobi tego układu. Ważne aby zachował zasady bezpieczeństwa, a wówczas wysokie

>napięcie nie jest groźne.

 

"Samozaparcie". To jest słowo-klucz. Ja też jestem samoukiem w dziedzinie lamp, ale na poznanie tej technologii poświęciłem sporo czasu i pieniędzy, kupowałem literaturę, ryłem po bibliotekach i po internecie, kupowałem części do eksperymentów, wykonywałem układy które jeśli się nie sprawdziły to były do wyrzucenia, uwaliłem kilka cedeków i kilka DACów...

Natomiast u większości uczestników tego wątku owego samozaparcia nie ma za grosz, jest za to przemożna chęć żeby ktoś za nich odwalił robotę. I może jeszcze na koniec flachę postawił w podzięce za "współpracę". Bo "od tego jest forum", a im "się należy".

 

Jak już kilkakrotnie wspominałem, jestem skłonny pomóc, jeśli widzę że ktoś włożył jakiś własny wysiłek, czegoś poszukał, coś znalazł, coś spróbował i napotkał na jakąś konkretną trudność. Pomoge, podpowiem. Ale jeżeli ktoś nie zrobił kompletnie nic, nawet minimum wysiłku, nawet nie odpalił wyszukiwarki i nie poczytał, a zamiast tego oczekuje że bardziej doświadczeni odwalą za niego całą robotę, to odechciewa się wszystkiego.

 

Po co więc jątrzysz, skoro były już prośby żeby skończyć jałowe narzekania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To może ja zacznę. Mam w onkyo dac jak poniżej i forumową płytkę na 6n6p. Do czego ją podłączyć i co ewentualnie sprawdzić/ustalić/zmienić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALIEN, 26 Maj 2009, 22:17

 

>Ok. To może ja zacznę. Mam w onkyo dac jak poniżej i forumową płytkę na 6n6p. Do czego ją podłączyć

>i co ewentualnie sprawdzić/ustalić/zmienić

 

To jest DAC ze zbalansowanym wyjściem napięciowym. Sygnał można pobrać z:

LO (lewy +)

LON (lewy -)

RO (prawy +)

RON (prawy -)

Oczywiście w tym celu należy od tych nóżek odłączyć wszystko inne.

Na forumowej płytce zamierzasz zmontować SRPP czy WK-WA?

Mając taki DAC ja wykorzystałbym trafa Sowtera bądź Lundahla do desymetryzacji sygnału, a potem lampę.

 

PCM1735 - nie wiem ki czort, ale wygląda na to ze jedynym cedekiem w jakim stwierdzono występowanie tego czegoś jest Denon DCD485, co samo w sobie nie napawa optymizmem ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak, trafka tanie nie są, i potrzebujesz dwóch a nie jednego. Desymetryzować można również wpinając się z sygnałem (+) w siatkę, a z sygnałem (-) w katodę pierwszej lampy. Gdzieś w wątku o lampucerze jest pokazany schemat.

Z tego co pamiętam, to Troels Gravesen eksperymentował z takim DACem, i zalecał zrobienie filtracji analogowej. Ponoć bez tego dość mocno "sieje". W końcu to nie Cirrus który ma wbudowaną filtrację analogową ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oparciu o wskazówki wymodziłem, co na schemacie.

Pyt.1: czy to ma prawo zagrać ?,

Pyt.2: czy ktoś mógłby policzyć pozostałe rezystory ?,(na wyj z PSU 177V - trafo z zamówienia, lampa 6n6p) ?

Pyt.3: od czego zależy (i jakie wartości) stosowanie lub nie C2 i Rx ?

Pyt.4: czy, i gdzie łączyc masy lampizatora i CD ?

Pyt.5; czy dać se siana ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALIEN, 27 Maj 2009, 17:00

 

>W oparciu o wskazówki wymodziłem, co na schemacie.

>Pyt.1: czy to ma prawo zagrać ?,

 

Ma

 

>Pyt.2: czy ktoś mógłby policzyć pozostałe rezystory ?,(na wyj z PSU 177V - trafo z zamówienia,

>lampa 6n6p) ?

 

Pewnie "ktoś" mógłby jakby miał czas.

 

>Pyt.3: od czego zależy (i jakie wartości) stosowanie lub nie C2 i Rx ?

 

C2 służy do likwidacji ujemnego sprzężenia zmiennoprądowego po to, by zwiększyć wzmocnienie. nam duże wzmocnienie nie jest potrzebne, więc nie potrzebujemy C2. Poza tym C2 musiałby być rzędu 50-200uF czyli elektrolit. Nie lubimy elektrolitów w torze sygnałowym. Daj se siana i nie wstawiaj go.

Rx jedyne co robi, to "psuje" impedancję wyjściową. Daj se siana i nie wstawiaj go.

 

>Pyt.4: czy, i gdzie łączyc masy lampizatora i CD ?

 

Masy lampizatora, zasilacza i CD trzeba połączyć w jednym punkcie, takim żeby możliwie najmniej brumiło. Ja często się podłączam do zasilacza CD w miejscu gdzie się spotykają masy kondensatorów głównych.

 

>Pyt.5; czy dać se siana ? :)

 

z czym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź proszę jeszcze raz jakie masz napięcie na ostatnim kondze w gałęzi.

Jeśli trafo ma 120V * 1,4 = 168 V bez obciążenia..

 

Załóżmy, że masz te 170V ;-)

Jeśli się nie walnąłem się nigdzie w obliczeniach to:

pierwsza lampa

R5 - ~ 10kR

R4 - ~ 200R

Powinno to dać ok Ia- ~ 17mA Ua ~ 95V

Druga lampa Ia = 10mA

R6 - ~ 10kR

 

Realne pomiary mogą troszkę odbiegać od wyliczanek matematycznych.

Osobiście bardziej podoba mi się brzmienie kiedy 6n6p jest wypałaowana prądowo.

 

R2 - olej na razie (u mnie się nic nie wzbudza..)

C1 - może być sporo mniejszy > niż 1uF

 

Najpierw zbuduj układ i ustabilizuj go potem podłączaj do DAC-a. Dla uproszczenia sprawy układ może być odpalany bez kodów wejściowych i wyjściowych. Jeśli wyniki w realu będą znacznie różniły się od wyliczanek natychmiast wyłącz napięcie i sprawdź wszystko dwa razy. Powinieneś mieć co najmniej dwa mierniki. Jeden zapnij na R4 a drugi na anodzie pierwszej lampy tak aby mierzyć A+ Sprawdzisz w ten sposób czy masz ok 100V i 17mA

 

Jeśli coś przeoczyłem lub nakłamałem zrobiłem to nieświadomie i koledzy mnie na pewno poprawią ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.