Skocz do zawartości
IGNORED

SOHA CLONE MK III - projekt PCB


Robertinus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

a nie... bo można poprosić aby zostawili malowanie PCB klientowi :] na allegro można kupić lakier a utwardza się go w piekarniku

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bollinger, 2 Lip 2009, 02:31

 

>a nie... bo można poprosić aby zostawili malowanie PCB klientowi :] na allegro można kupić lakier a

>utwardza się go w piekarniku

 

...ooo! to, to, to i jeszcze polecam koledze papier do termotransferu, laminacik dwustronny, cynę i drucik do przelotek.

A piekarnik kolega posiada?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba sie upewnic, ze zaklad robiacy soldermaske bedzie mial audiofilskie mocowanie do plytki podczas lakierowania. I uzyje audiofilskich przelotek do metalizacji otworow. No juz nie wspomne o odpowiednio audiofilskich wiertlach do otworow... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luiis, 2 Lip 2009, 00:53

> potrzebne by były nowe sita, czy coś...

 

Eeee, nie wierzę... sitodruk to sitodruk, do czerwonej farbki inne sito???

 

Kto wie o co naprawdę chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kto wie o co naprawdę chodzi?

---------

Właściwie to o to, że mamy sprawdzony zakład, który robił płytki dla poprzedniej wersji Soha, jakość jest doskonała co mogą potwierdzić ci, którzy mieli okazję lutować tę poprzednią wersję, aby zerwać ścieżkę to na prawdę trzeba się postarać i dłuuugo grzać pada lutownicą.

Niestety ta zacna firma z niezrozumiałych dla mnie powodów stroni od czerwonej soldermaski i nie ma jej w swojej ofercie.

Jak ktoś nie ścierpi białej i czarnej to pozostaje tylko zielona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luiis

 

 

siema.

zdziwiłbyś się jak ładnie wychodzą mi płytki :) a sposób ten odkryłem całkiem przypadkowo. Papieru nie używam ..jak już to folii, na której robię nadruk. Cały problem polega na oszukaniu ksera aby pod koniec drukowania nie podgrzewał. :) następnie na odtłuszczoną płytkę nakładała się folie i dokładnie dociska... nie mocno bo nie o to tu chodzi. Jedno od drugiego odklejasz i pozostaje Ci w ręku PCB i idealnie czysty arkusz folii :] wszystko co było na folii bez problemu przeszło na pcb... ścieżki wyglądają tak jak by wyszły prosto z drukarki/ksera.. wszystko równo bez przesunięć, zbędnych nerwów, katowania żelazka ....

 

ost etap to rozgrzanie go do temp *** i na kilka chwil należy na nim położyć pcb aby toner zastygł

 

 

jest to najlepszy do mowy sposób jaki nie funkcjonuje ...oczywiście jeśli dobrze wykona się otwory, solder maske i cynowanie - jakością nie odbiega od tych zakładowych. Zgodzę się, że PCB do sohy jest awykonalne....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neodom, 1 Lip 2009, 19:42

>Napiecia na wyjsciach WO mierzylem juz wczesniej , sa w granicy bledu miernika wiec albo nie ma nic albo nap. jest szczatkowe , pimijalnie male.

--------------

Doskonale, bo jeśli by napięcia na wyjściach WO miały wartość kilku voltów to zaproponowałbym zmniejszenie rezystorów R15L i R.

 

Wiem ze na pozostalych lampach nie ma najmniejszych klopotow.

----------------

Sprawa jest więc prosta - zmień lampy.

Nie wiem czy to jedyne wyjście, ale najwyraźniej widać, że te lampy mu nie służą.

Może dałoby się coś poprawić / zmienić w aplikacji, ale jeśli lampa to już pytanie nie do mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bollinger, 2 Lip 2009, 12:55

 

..dzięki za wyczerpujący opis :)

już jakiś czas temu zaprzestałem eksperymentów z drukarką, ale doceniam wysiłki kolegi.

Jestem jednak z natury leniwy i wolę żeby ktoś inny zrobił za mnie płytkę;)) nawet jeśli to miałby być zakład xx..

 

 

Tymczasem wykonałem kolejną wersję PCB - tym razem bez powielacza, ale z klasycznym zasilaniem z oddzielnego uzwojenia albo tafa (np ok. 70V).

Płytka wyglada jakby schludnie i mi osobiście podoba się bardziej.

Po wielu przemyśleniach uważam, ze autor pierwowzoru wybrał ten sposób zasilania anody z braku odpowiedniego trafa albo dla maksymaklnego uproszczenia konstrukcji, my nie musimy tego robić;)

Nie sadzę żeby szumy wzrosły jakoś drastycznie (powielacz dodatkowo je tłumi) - zatem jeśli znajdą się głosy za tym rozwiązaniem - może ostatecznie takie przyjmiemy ?

 

Niebawem, a może nawet szybciej, pojawią się linki do ostatnich wersji z i bez powielacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro już jedziemy całkowicie po bandzie i bezkompromisowo :) to może osobne uzwojenie do żarzenia i podwójne mostki w zasilaczu głównym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>To skoro już jedziemy całkowicie po bandzie i bezkompromisowo :) to może osobne uzwojenie do

>żarzenia i podwójne mostki w zasilaczu głównym?

---------------

Niestety musimy oszczędzać miejsce na PCB tak, by układ zmieścił się do dedykowanej obudowy.

Jeśli chodzi o żarzenie i zasilanie główne to są doskonale separowane stabilizatorami, filtracja też jest na poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, Michał,

A czemu tak kurczowo trzymacie się tej dedykowanej obudowy (skoro jest ona aż takim ogranicznikiem dla nowego projektu)?

Ta obudowa nie jest aż taka super aby pod nią dostosowywać cały układ.

Można by pójść na całość i machnąć naprawdę bezkompromisowy projekt, bez oglądania się na obudowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zamierzacie dac trafo z osobnym anodowym to nie rozumiem czemu na tylko 70-80V ? Wiekszosc lamp ma w parametrach to napiecie na poziomie 250-330V , Trafo mogloby miec powiedzmy 200V na anodowe ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Skoro zamierzacie dac trafo z osobnym anodowym to nie rozumiem czemu na tylko 70-80V ? Wiekszosc

>lamp ma w parametrach to napiecie na poziomie 250-330V , Trafo mogloby miec powiedzmy 200V na

>anodowe ...

-------------

Dając trafo na 70V uzyskujemy takie samo napięcie jak obecnie jednak bez zakłóceń wynikłych z pracy powielacza.

Ta wartość napięcia pozwala pozostawić stabilizator i możliwość regulacji Ua.

Owszem, lampy pracują przy napięciach powyżej 200V, ale np. E88CC najlepiej radzi sobie przy napięciu anodowym do 90V.

Generalnie mając możliwość regulacji do 100V możemy zapewnić poprawną pracę wielu lamp, ECC81, 82, 83, 88 i pochodnych.

Osobiście nie chciałbym pozbywać się stabilizatora, ale ci, którzy będą chcieli mieć wyższe napięcie na anodzie powinni zastosować trafo o wyższym napięciu AC i zamiast stabilizatora TL783 wlutować zworkę. Układ więc daje wiele możliwości i myślę, że zaspokoi Wasze potrzeby.

Tak na prawdę jest to kwestia tylko trafa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Robert, Michał,

>A czemu tak kurczowo trzymacie się tej dedykowanej obudowy (skoro jest ona aż takim ogranicznikiem

>dla nowego projektu)?

>Ta obudowa nie jest aż taka super aby pod nią dostosowywać cały układ.

>Można by pójść na całość i machnąć naprawdę bezkompromisowy projekt, bez oglądania się na obudowę.

--------------

Tomku,

Cała mądrość polega na tym, by dogodzić każdemu, niestety nie da się.

Wielu ludzi kupiło obudowę, mają powiercone otwory, panele i chcieliby ją wykorzystać w tym nowym projekcie.

Jak na razie spełniamy Ich oczekiwania.

Ja osobiście tej obudowy nie stosuję.

Co da dodatkowy mostek i oddzielne uzwojenie zasilania żarzenia w tej aplikacji?, myślę, że nie zawsze jest sens rozbudowy.

 

Poczekajmy na pdf-y z płytką i schematem, może uda mi się dziś lub jutro wrzucić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neodom, 3 Lip 2009, 17:21

 

>Skoro zamierzacie dac trafo z osobnym anodowym to nie rozumiem czemu na tylko 70-80V ? Wiekszosc

>lamp ma w parametrach to napiecie na poziomie 250-330V , Trafo mogloby miec powiedzmy 200V na

>anodowe ...

 

Neodom, samochodem też zawsze jeździsz 200 km/h/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robertinus, 3 Lip 2009, 18:09

 

> Wielu ludzi kupiło obudowę, mają powiercone otwory, panele i chcieliby ją wykorzystać w tym nowym

>projekcie.

 

"Znam wielu takich chłopców, a nawet i dorosłych, którzy przystępując do budowy radia troszczą się najpierw o skrzynkę. Myślą jakiego będzie koloru, czy zrobią ją z deseczki czy sklejki czy blachy. Zastanawiają się ile dać gałek, zeby całość ładnie wyglądała i często ich aparat wygląda bardzo ozdobnie ale... n i e d z i a ł a.

Wtedy zaczynają się poprawki i przeróbki. wierci isę nowe dziury, psuje politurę i wkrótce piękny wygląd zewnętrzny należy do wspomnień.

Dlaczego tak sie stało? Dlatego że zaczęło się robotę od końca".

 

Z książeczki o radiotechnice sprzed 60 lat. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vereker,

Spoko, bądźmy dobrej myśli, projekt jest już sprawdzony, teraz idą już tylko poprawki i ulepszenia.

Tak na prawdę najlepiej jest projektować całość, i struktury wewnętrzne i obudowę.

Z drugiej strony nic w tym złego, że dopasowuje się zestawienie wnętrzności do kształtu obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vereker, 3 Lip 2009, 18:46

 

... no dobra, vereker, przejrzałeś mnie ;)

robię tą robotę od końca... ale tak chcę, jeśli Ci się to nie podoba to daruj sobie.

Co do obudowy Fischera, to bardzo mi odpowiada, daje spore możliwości - a jeśli zabraknie w niej miejsca, zamówię taką o dł 234mm.

 

Tomek 1685, 3 Lip 2009, 17:17

 

Tomek, to co obecnie mam opracowane, spoko mieści się także wprawie dowolną obudowę - nie tylko KOHL,

pedeefy ostatniej, praktycznie gotowej wersji poszły już do Roberta, a także do wyceny w zakładzie.

Myślę, ze poprawki i ulepszenia powinny zadowolić wszystkich.

Zrezygnowałem z powielacza, można zastosować osobne trafo do Va,

co do żarzenia, nie widziałem konieczności choć tak na upartego można i to.

Jednak osobne uzwojenia podnoszą koszt trafa i tak dość drogiego.

Mamy stabilizację z regulacją (317/337), oraz znacznie większe radiatory.

Dodałem opóźnienie włączenia Va na przekaźniku - z płynną regulacją czasu zwłoki w załączaniu, Zwiększyłem średnice prawie wszystkich kondów - tym samym zwiększając wybór wśród dostępnych na rynku tzw. "wypasów".

Jeśli ktoś dysponuje potkiem typu DACT, to sobie go wlutuje w dedykowane pady,

na koniec ukłon w stronę posiadaczy obudów (w tym również mnie) - płytka pasuje -jedyne co trzeba zrobić to wywalić trafko na górę obudowy i... zlutować powielacz na kawałku uniwersalnego laminatu

(myślę, ze dorobię jeszcze pady do wlutowania kabelków).

 

Koledzy, jeśli, nie ma więcej pytań to po opublikowaniu dokumentacji będziemy kontynuowali listę.

Nie ma pośpiechu, będą chętni to zrobimy zamówienie, nie będzie - trudno ;))

 

Głosy krytyki - oczywiście zawsze mile widziane.

 

p.s. krytyka nie musi być zawsze negatywna ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiscie ta obudowa zupelnie odpowiada , jest estetyczna i znakomicie dopasowana . Zamierzam umiescic w identycznych obudowach monobloki GainClone .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>i... zlutować powielacz na kawałku uniwersalnego laminatu

>(myślę, ze dorobię jeszcze pady do wlutowania kabelków).

 

...ten fragment tekstu dotyczył tych, którzy zapragną pozostawić również poprzednie trafko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ode mnie dodatkowa niespodzianka.

Właśnie wysłałem do Luiisa przetestowany projekt układu powodującego powolne (10 sekund)narastanie napięcia żarzenia. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć co taki sposób zasilania znaczy dla naszych lampek.

Układ przetestowałem i podobierałem wartości, jest to rozbudowa istniejącego LM337.

Hmm, zrobię wszystko by wymusić na Luiisie dostawienie tych czterech drobnych elementów - trzymajcie kciuki, może się zgodzi. (:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luiis, 3 Lip 2009, 22:39

>OK, możesz na to liczyć;)

--------------

Dzięki, wiedziałem, że mogę Ci jeszcze odokuczać. ((:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.