Skocz do zawartości
IGNORED

koncerty blue-ray


fugazi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość BlueMax

(Konto usunięte)

Przy okazji obadam

Sprawdziłem co ma na dvd - to jest "Live from Chicago" - IMO słabsza od Rose Bowl tzn ja preferuje raczej spokojne brzmienia mniej hałasu aczkolwiek czasem lubię zapuścić np. Iron Maiden Rock in Rio.

 

Chicago z Vertigo Tour faktycznie jest słabsze, dlatego też go nie wymieniłem. Ale już Boston z Elevation Tour palce lizać. Koncert halowy więc bardzo intymny, można powiedzieć prywatny. Nie próbuje wbić człowieka w glebę jak te wielkie gigi na stadionach, a raczej operuje emocjami. Jeśli chodzi o Vertigo Tour to polecam Slane Castle: klasa sama w sobie, koncert z licznymi wpadkami ale z niepowtarzalnym klimatem i set listą. Bije Chicago na głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BlueMax

(Konto usunięte)

PS Sorry za pomyłkę. Slane Castle jest oczywiście też z Elevation Tour, tyle że z europejskiego lega trasy. Natomiast z Vertigo Tour dużo lepszy od Chicago jest Milan, tyle że oficjalnie był wydany tylko godzinny fragment tego koncertu, jako dodatek do U218 Singles. Można sprawdzić czy mają całość na www.u2start.com. Jest to show z 21 lipca 2005.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma filmu co się stało nie zdążyłem oglądnąć :(

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kodeki zaktualizuj ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa indywidualnego gustu. Z własnego doświadczenia wiem, że muzyka 5.1 powinna być odtwarzana tak, jak została nagrana. Czyli też na 5.1. Tworzenie niejako "na siłę" dodatkowych kanałów (w oryginalnym nagraniu nieistniejących) przynosi więcej szkody niż pożytku i czyni ogólny efekt przestrzenny sztucznym. Zauważmy, że nagrania pure audio (bez towarzyszącego obrazu) muzyki wielokanałowej są 5.1 .

Bobcat z tego co wyczytałem nic nie piszą że audyssay tworzy dodatkowe kanały jedynie polepsza dżwięk w kinie domowym. Przeczytaj sobie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W angielskiej Wikipedii (hasło: Audyssey Laboratories) znalazłem co następuje:

 

Surround Envelopment – Audyssey DSX

 

"Audyssey Dynamic Surround Expansion (DSX): A scalable technology that expands the soundstage of surround sound content by adding width and height loudspeaker channels. Audyssey DSX then synthesizes the necessary content for these channels to reproduce the necessary acoustical and perceptual cues that enhance soundstage rendering for surround sound.

 

Audyssey has an 11.2 surround sound system using DSX which adds two height and two wide left and right channels to a traditional 7.1 mix."

 

Tak więc obaj mamy rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J M Jarre:

Ile lat można jechać na jednej melodii ?

KIT IKIT do kwadratu. Opinia prywatna.

Nie znoszę el. muzy.

 

USTALMY czy jest MCH 5.1 PINK FLOYD na SACD.

To ciekawy temat. Mam SACD ale STEREO only.

 

Jak jest jeszcze dostęp ( lata przechowywania) do taśm produkcyjnych o można z tego materiału robić 5.1/7.1. W dowolnym z analogu próbkowaniem.

TO JEST UPRAWNIONE PRZEZ AUTORA / TWÓRĘ !

DARK ... się do tego wyjątkowo nadaje.

 

ps.:

Ktoś ma już nowość z 24.11.2014 BD "JEFF BACK LIVE from TOKIO" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janunio: o gustach gentlemani nie dyskutują. Ja na przykład bardzo lubię muzykę Jean Michelle Jarre.

 

Pink Floyd Dark "The Dark Side of the Moon" mam na płycie hybrydowej SACD 5.1 - SACD stereo - CD stereo. EMI nr katalogowy 7421 582136 21.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surround Envelopment – Audyssey DSX

 

"Audyssey Dynamic Surround Expansion (DSX): A scalable technology that expands the soundstage of surround sound content by adding width and height loudspeaker channels.

 

W moim Danonie Audyssey nie dodaje sztucznie kanałów tylko obsługuje różne rozmieszczeni a kolumn np zamiast 7.1 można dać na froncie pod sufitem 2 kolumny i uzyskać szersze spektrum z frontu.

Owszem to jakby 2x stereo i jeszcze centralny na przodzie do tego obsługa surroundów więc sporo wiecej zadań dla zlokalizowania dźwięków pomiędzy kolumnami ale istniejącymi kolumnami.

 

Natomiast dodawanie wirtualne kanałów w przypadku mojego Denona (rock arena, jazz club, virtual, matrix ale też i redukcja do mono na wszystkich głośnikach i coś tam jeszcze) i w zasadzie stosowalne tylko do stereo bo zastosowane do 5.1 jak pisałem generują szumy.

Efekt zastosowania danej opcji czasem jest fajny czasem nie jak np lubię stosować Matrix dla stereo z TV bo filmy lepiej się odbiera ale dla muzyki nadawanej w TV przełączam na stereo no chyba ze jest koncert i publika drze mordy to taki efekt może być ciekawszy niż zwykłe stereo.

 

Pink Floyd Dark "The Dark Side of the Moon" mam na płycie hybrydowej SACD 5.1 - SACD stereo - CD stereo.

Ja też mam takie wydanie. Swego czasu było reklamowane przez Media Markt - kosztowało wtedy 60 PLN....

Ostatnio patrzyłem za "wish you were here" w SACD no ale tylko jakieś nędzne wydania leżały na półce. Teraz to i w płytach chińszczyzna nastała a przecież tyle kasy kroją za ich sprzedaż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Mam do tego koncertu 3 zastrzeżenia:

 

- Sting trochę zbyt mocno sybiluje,

- dyrygent próbuje ukraść widowisko,

- Mary J. Blige zachorowała na bielactwo i wokalnie podupadła ;)

 

Reszta OK. No i jest Branford!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do tego koncertu 3 zastrzeżenia:

 

- Sting trochę zbyt mocno sybiluje,

- dyrygent próbuje ukraść widowisko,

- Mary J. Blige zachorowała na bielactwo i wokalnie podupadła ;)

 

Reszta OK. No i jest Branford!

Wpisuję Cię na listę interesujących "wpisantów".

 

ps.:

Co to jest sybilizacja ?

Kocham Stinga.

 

<br />Janunio: o gustach gentlemani nie dyskutują. Ja na przykład bardzo lubię muzykę Jean Michelle Jarre.<br />

Całkowita nieprawda !!!

I jeszcze wprowadzasz termin nieuprawniony w tej sytuacji "gentelmen".

Wieśniaków, słoików katujmy za "Jelenie na rykowiskach".

 

Kto wymyślił taki MEGA IDIOTYZM, że o gustach się nie dyskutuje ?

Od lat na forach powtarzana jest ta formuła z bezmyślną akceptacją.

A chcesz tonąć w wieśniackiej odmianie DISCO-POLO ?

Czy wiesz, że wśród Audio Fili są fani takiej muzy ?

 

Ale nie martw się, Twoje wnuki Ci to powtórzą.

Jak wyjdziecie z obory.

Sorry bo mnie nieco poniosło.

To tak dla zwiększenia atrakcyjności wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisuję Cię na listę interesujących "wpisantów".

 

Dziękuję za wyróżnienie, mam nadzieję że nie będę musiał kupować cudownych garnków lub pościeli z wełny kaszmirskiej.

 

ps.:

Co to jest sybilizacja ?

 

Nieprzyjemne wybrzmiewanie głosek "szypiastych". Dla mnie żółta kartka dla realizującego mastering.

 

Kocham Stinga.

 

Nie podzielam uczucia. Natomiast kilka jego płyt z początku kariery lubię i to nawet bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sybilizacji u w/w Stinga nie ma.

Masz problem w Twoim zestawie audio.

Jest gdzieś formant w wysokiej średnicy.

Coś about 2,5 - 3 kHz.

 

Jedzie do mnie Jeff Beck z Tokio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sybilizacji u w/w Stinga nie ma.

Masz problem w Twoim zestawie audio.

 

Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie w obu materiach.

 

Jedzie do mnie Jeff Beck z Tokio.

 

Podziel się odczuciami po przesłuchach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gotycki_Zdun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co polecacie na świąteczny wieczór koniecznie musi być murzynka, jakieś delikatne soulowo, jazzowe granie koncert w miarę świeży max 4-5 lat wstecz dobra jakość. Warunek musi być czarna :p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co polecacie na świąteczny wieczór koniecznie musi być murzynka, jakieś delikatne soulowo, jazzowe granie koncert w miarę świeży max 4-5 lat wstecz dobra jakość. Warunek musi być czarna :p

 

Co Ty z tym "czarnym" ? Mulatki mogą być ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą być :) bo od razu można poznać "czarny" sposób śpiewania oraz barwę ja osobiście uwielbiam :) za każdym razem są spóźnione nie trafiają w dźwięki jednak robią to genialnie :p Sade znam na pamięć kiedyś słyszałem koncert w pewnym hotelu jakaś transmisja live gdzie śpiewała murzynka trochę przy kości siedziała na stołeczku po skończonym numerze mówiła tylko thank you, była niesamowita wykorzystywała głos jako instrument który wprowadzał harmonie w muzyce mało słów a więcej dźwięków, miała szeroką skalę przy tym była nie zwykle kulturalna i subtelna koncert oglądałem z nie dowierzaniem i podziwem jednak musiałem wracać do swoich zajęć i zapomniałem kto to śpiewał. Dałbym wiele żeby zobaczyć jeszcze raz ten koncert, to było właśnie takie nowe jazzowe granie. Pamiętam że śpiewała do mikrofonu Neumann podobny do modelu KMS105

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- koncert urodzinowy Quincy Jonesa (BD),

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

- Crussiders z Montreux (DVD z Street Lights),

 

- OVERTIME Lee Ritenour (Papa Was a Rolling Stone).

 

"Czekoladki" incydentalnie ale za to jak !!!

 

Cyt.:

"za każdym razem są spóźnione nie trafiają w dźwięki"

[1] spóźnienia to element techniki Swing,

[2] dźwięk pozbawiony alkiwot (typu flet / Irena Santor = czysty) razi najdrobniejszą "nieczystością" czyli mijaniem właściwej częstotliwości emitowanej fali akustycznej !

To się określa jako fałszowanie / niestrojenie.

Są takie naturalne głosy ( śp. Joe Cocker, Leonard Choen, Tina Turner ... ) gdzie tolerancja jest bardzo duża.

 

Jak mawiał mój wspaniały przyjaciel śp. Jacek Skubikowski:

"Nie strój zdobi człowieka ... "

 

Teoria mówi także o tgz. kwincie zawężonej !

Zjawisko ma zastosowanie w procesie strojenia fortepianów / pianin.

Ucho akceptuje idealny interwał kwinty w innym miejscu niż wynika to z zasad stroju temperowanego.

Wtedy rozstrajamy strunę tak by powstało dudnienie ok. 60 Hz. (strzałka fali raz na sekundę).

Wniosek taki, że strojenie profesjonalne "na ucho" polega na poczuciu rytmu.

 

@DJGieniu:

Ponieważ pozostaję przy nadziei, że masz muzykalną orientację na wysokim poziomie to zapytam o Twoją opinię o vocalu Leadera Guns N' & Roses, Pana W. AXL ROSE.

 

Podobny nieco do wczesnego Roberta Planta z brzmienia głosu i expresji ?

 

Nabyłem ich koncert BD.

Jest bez SLASH-a.

Mam mieszane odczucia.

Bardzo lubię popowo-rockowe łojenie (TOTO).

Słucham na 110 DB. I więcej = do oporu.

Rzadko "audiofile" poruszają temat BARDZO GŁOŚNEGO słuchania muzy rockowej.

Moda jest na ciche słuchanie delikatnych nut na końcówkach mocy 9.1 x 500 Watt RMS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DJGieniu:

Ponieważ pozostaję przy nadziei, że masz muzykalną orientację na wysokim poziomie to zapytam o Twoją opinię o vocalu Leadera Guns N' & Roses, Pana W. AXL ROSE.

 

Dziękuję jednak muszę cię rozczarować to że słyszę dużo rzeczy to nie znaczy, że się znam bo jestem jeszcze stosunkowo młody nie mam absoluta i jaj zdążyłeś pewnie zauważyć nie mam wykształcenia muzycznego jednak na co dzień pracuję i przebywam w towarzystwie muzyków, kompozytorów, ludzi których pewnie kojarzycie z Polskiej sceny, występuję z wokalistką która nazywa dźwięk piszczącego paska klinowego w samochodzie wiec jakieś ogólne pojęcie mam. Co do wokalu to wystarczy posłuchać Don't Cry żeby zauważyć w jakiej skali zaczyna a w jakiej kończy śpiewać :p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Cieszy mnie bardziej gdy temat bliżej jest formy, a nie treści zawartej na płycie. Słucham/oglądam w różnej jakości. Dla mnie to niesamowita frajda obejrzeć/posłuchać koncertu nawet nie z mojej bajki, ale nagranego w wysokiej jakości. Dlatego mam prośbę żebyście swoje sentymenty muzyczne odzielali od opini o jakości nagrania ( wierzę że tak jest). Za dużo wtop zaliczyłem podczas kupna "na pałę", dlatego zamierzam się kierować opiniami użytkowników.

Ostatnio zainteresowałem się koncertami 3D. Nie żeby specjalnie, ale skoro telewizor jest 3D to czemu nie.

New Blood Live In London - 3D Blu-ray Peter Gabriel - POLECAM Muzyka nie do końca moja. ALE. Jakość obrazu i dźwięku bez zastrzeżeń. Natomiast efekty 3D oraz realizacja wymiata. Peter wyszedł z telewizora i stał przede mną a kamera latająca nad instrumantami muzyków wbija w fotel. Porównać mogę z Experience Montreux 3D gdzie realizacja 3D dużo gorsza.

Porównanie tych dwóch przykładów skłania mnie do wprowadzenia jeszcze jednego podziału koncertów. Wg. mnie koncert Gabriela był zagrany na potrzeby realizacji na BR 3D, a publiczność była dodatkiem, natomiast Experience Montreux 3D został zarejestrowany przy okazji - publiczność i "chemia" ważniejsza.

Trudno mi tej chwili ocenić jakie podejście jest lepsze dla odbiorcy sprzed telewizora, ale w tej chwili chętniej sięgam po Gabriela.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziękuję muszę cię rozczarować to że słyszę dużo rzeczy to nie znaczy, że się znam bo jestem jeszcze stosunkowo młody nie mam absoluta i jaj jednak na co dzień pracuję i przebywam w towarzystwie muzyków, kompozytorów, ludzi których pewnie kojarzycie z Polskiej sceny, wiec jakieś ogólne pojęcie mam.y śpiewać :p

Cieszy szczerość:

Jesteś z "branży".

To lata trwa budowanie własnej oceny i wrażliwości.

Nauczyciele są bardzo ważni.

PEŁNE POZDRO

 

janunio

 

 

Mam dwie niskie oceny muzyczne dla nowych 2014 koncertów BD:

- Guns & Roses 2014 - to nie jest już potencja w klasie LED ZEPPELIN 1998r.,

Brak tam także gitarulka SLASH-a.

- kolegą kultowym gitarzystą Jeff Back:

nagrał wyjątkowo nudny koncert !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy szczerość:

Jesteś z "branży".

To lata trwa budowanie własnej oceny i wrażliwości.

Nauczyciele są bardzo ważni.

PEŁNE POZDRO

 

Tak scena światło dźwięk i samochód to moje życie tym się tylko zajmuję gram występuję koordynuje imprezy większość to firmówki, bankiety, ale są też plenery itp czasami są to poważne produkcję za bardzo duże pieniądze ogólnie gdzieś tam kojarzony jestem w "branży eventowej" w naszym kraju :)

 

Racja im więcej słucham muzyki spotykam i rozmawiam z różnymi ludźmi z rożnych środowisk tym bardziej dochodzę do wniosku jak jeszcze wiele mi brakuje. Nawet nie spodziewałem się jak muzyka mogła wpłynąć na moje postrzeganie świata, ludzi, przyrody to jest niesamowite ile dzięki temu zyskałem :D Tak racja ! ja mam akurat dobrych nauczycieli :)

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się coś ceekawego. SCHILLER SYMPHONIA.

allegro.pl/schiller-symphonia-blu-ray-dvd-2cd-live-2014-i5020597166.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się coś ceekawego. SCHILLER SYMPHONIA.

allegro.pl/schiller-symphonia-blu-ray-dvd-2cd-live-2014-i5020597166.html

Propozycja raczej dla zagorzałych fanów Shillera bo tak to nic nadzwyczajnego chyba po raz trzeci zabieram się za niego żeby zobaczyć całość na raz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Renia239
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.