Jump to content
IGNORED

EUROSCART vs. HDMI - pytanie laika


Viniu

Recommended Posts

Koleżanki i koledzy.

 

W temacie KD czy nawet zwykłej telewizji jestem kompletnie zielony. No wręcz "ni hu hu". Dlatego też proszę o małą poradę.

 

Obecnie posiadam tuner TV Cyfrowy Polsat, podłączony do LCD Samsunga złączem Euro-Euro. Jak pewnie możecie się domyślać obraz jest delikatnie ujmując mocno "taki sobie".

 

Chciałbym skorzystać z obecnej świątecznej oferty Polsatu i wymienić obecny tuner na taki, który "nadaje" w wersji HD obsługując złącza HDMI.

 

Pytanie jest zatem takie:

 

1. Czy zmiana tunera na HD i podłączenie złączem HDMI znacząco poprawi jakość obrazu ??

2. Czy oglądany obraz będzie w jakości HD, czy też muszę mieć specjalny abonament ??

3. Jesli do jakość HD potrzebny jest specjalny abonament, a ja go nie wykupię, czy mimo to jakość obrazu będzie znacznie lepsza poprzez HDMI niż obecnie poprzez EURO ??

 

Liczę na Waszą pomoc i pozdrawiam

Arcam & Heybrook

Link to comment
Share on other sites

Jkaość obrazu przy sygnale SD raczej się nie zmieni bo nie sądzę żeby Polsat sprzedawał dekodery, które skalują obraz do wyższej rozdzielczości, nie mniej jednak isniej prawdopodobieństwo, że zastosowana elektronika w dekoderze HD będzie lepsza od tej jaką posiadasz w obecnym i obraz będzie lepszy choć pewnie nieznacznie.

Żeby móc cieszyć się sygnałem HD niestety musisz wykupić pakiet, który będzie zawierał kanały w wysokiej rozdzielczości no i oczywiście wymienić dekoder na obsługujący HD

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcami.

 

Zmiana kabeka ani nawet tunera nie zmieni Ci sygnału SD w HD. To by było zbyt piękne i proste :-)

Ale lepszy tuner może nieco poprawić jakość. Pytanie czy zauważalnie i czy warto w to inwestować. Ja bym się trochę wstrzymał i zaczekał na tunery Hd z dyskami. To naprawdę spora wygoda w oglądaniu telewizji.

 

Polsat, o ile wiem, nie nadaje obiektywnych programów HD w swoich najtańszych opcjach abonamentu. Ale to się z czasem musi zmieniać, zwłaszcza gdy ruszy konkurencyjna telewizja naziemna i strumieniowa.

 

Z kablami Euro jest tak, że ich jakość ma spore znaczenie dla obrazu. Przyzwoite kosztują od ok. stówki wzwyż, ale warto wyłożyć nawet dwie. W hdmi jakość ma mniejsze znaczenie, co zresztą widać po asortymencie. Jednak warto pamiętać że kupowanie badziewia z reguły się mści, dlatego uważam że ludzie podczas zakupu zbyt dużą uwagę przykładają do ceny.

Myślę też że skoro współczesne telewizory projektowane są bardziej pod hdmi, to lepiej je karmić właśnie tym co lubią najbardziej, ale to tylko taka filozoficzna dygresja.

Link to comment
Share on other sites

Panowie, dzięki za wstępne wyjaśnienie zagadnienia. Z tymi programami nadawanymi w HD to w ogóle jest jakaś dziwna sprawa. W ofercie Polsatu w wersji HD dostępne są jedynie Polsat Sport, MTV i HBO. W Cyfrze + też tylko jakieś takie dziwne, w "n" jedynie TVN i jakiś TVPHD w wersji testowej :(

 

Szczerze mówiąc byłem święcie przekonany, że wszystkie programy w danym pakiecie, po jakiejś tam dopłacie mam w wersji HD.. np. TVN Turbo, TVN24,TVP Info.. a tu lipa :( tylko jakies wybrane, których i tak nie oglądam. Nie ma więc sensu wysilać się na płacenie za zbędne dla mnie kanały HD.

 

Czyli, teraz Panowie ostatnie pytanie celem ostatecznego wyjaśnienia kwestii:

 

- większą poprawę obrazu uzyskam kupując do obecnego tunera lepszy kabel EURO, czy jednak wymieniając tuner na taki w wyjściem HD i puszczenie sygnału kablem HDMI ??

 

Pozdrawiam

Arcam & Heybrook

Link to comment
Share on other sites

>- większą poprawę obrazu uzyskam kupując do obecnego tunera lepszy kabel EURO, czy jednak

>wymieniając tuner na taki w wyjściem HD i puszczenie sygnału kablem HDMI ??

 

W moim przypadku przejście z EURO na HDMI dało bardzo wyraźną poprawę jakości obrazu i to przy odbiorze sygnału SD. W przypadku odbioru programów HD nie ma wyboru, tylko HDMI. Wracając do pytania, to tylko wymiana tunera na HD. Nawet jeśli w tym momencie nie odbierasz programów w jakości HD, to masz otwartą drogę na przyszłość. A nowy tuner przy podłączeniu kablem HDMI poprawi Ci odbiór dotychczas odbieranych programów.

Link to comment
Share on other sites

A niby czemu miałoby nim nie być? Dla ogólnego zapoznania się z kwestią Wikipedia jest zawsze na pierwszym miejscu, taki już ten Polski internet się wychował, zresztą nie tylko Polski.

 

Co do przejścia na HD, sam to doświadczyłem. Jestem posiadaczem Nrecordera i powiem, że czasami miło popatrzeć na chociażby Discovery HD - to zdecydowanie ładniejszy obraz od chociażby sąsiedniego Discovery Historia. Jeśli jednak włączasz telewizor co wieczór, żeby zobaczyć "co tam panie w polityce", to może przydać ci się jedynie TVN HD, który nota bene jest zakłamanym HD, bo większość ramówki jest skalowana tak, że na telewizorze wyświetla się może 3/4 obrazu, a przy powiększeniu, całe 720p pryska w nicość.

Link to comment
Share on other sites

dartman, 24 Gru 2009, 00:37

 

"Kolego" dartman.. dzięki za ostateczne rozwianie moich wątpliwości. Jakie to szczęście, że nasze forum jeszcze istnieje i że sa jeszcze ludzie jak Ty.. chcący pomóc bliźniemu.. nawet zerwą się w środku wigilijnej nocy by służyć pomocną dłonią.. To bezcenne..

 

A tak na przyszłość.. lepiej nie wychodź ze swojej stajenki.. tam przynajmniej będziesz miał z kim pogadać w wigilię..

Arcam & Heybrook

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.