Skocz do zawartości
IGNORED

super wzmacniacz słuchawkowy opamp / klasa A


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

tak, do cewki równolegle rezystor np 10-22 Ohm, we wzmacniaczu słuchawkowym kondensator 100nF można zmniejszyć 2-4 razy a rezystor 10 Ohm dać wiekszy np 33 Ohm. Podaję orientacyjnie, zobel nie zawsze jest konieczny ale ja bym taki zastosował skoro to ma być wzmacniacz uniwersalny.

Panowie pyknijcie jakąś płyteczkę pod prototyp,kurczę szkoda że nie ume projektować w eagle,podoba mi się to że to jest prosty projekt i może nim być sporo osób zainteresowanych a mocną stroną jest to że bedzie można sobie op ampy zmieniać pod swoje preferencje .

Bogdan

Porównywałeś układ do jakiegoś diamod buffera bez obejmowania końcówki sprzężeniem z opampa? z eksperymentów swoich to stwierdzam że objęcie końcówki sprzężeniem z zwrotnym z silną kompensacje powoduje utratę takiego jakieś naturalnego pierwiastka w muzyce

kondensator wejściowy przy potencjometrze 10k można dać większy ze 100p Silver Mica- pasmo przenoszenia minimum 300kHz wystarczy i przesunięcie fazy ze 2 stopnie dla 20kHz ( tak mniej więcej). Ja bym dał zamiast fetów 2 rezystory po kilka kOhm to prostsze rozwiazanie ale mamy minimalną pojemność obciążającą OPA jakim są oporniki zamiast fetów i lepszą liniowość . Przy rezystorach zalecane jest zasilanie stabilizowane. Diodki D1 i D2 można zbocznikować kondensatorem 22-47 mikro i to samo z D3 i D4, może to nic nie da w pomiarach ale będzie zrobione najlepiej jak można. Tranzystory będą się grzały, wskazane małe radiatorki. Do tego przydałby się zasilacz stabilizowany z wiekszymi kondensatorami na wyjsciu ( nic nie będzie muliło hehe nie wierzcie w głupie stereotypy powtarzane m.in. na tym forum) a do odsprzęgania na plytce wzmacniacza styknie na gałąź 100mikro + ze dwa polipropylenowe jeden większy i drugi mniejszy np 470nF i 47nF.

objęcie sprzężeniem końcówki powoduje praktycznie likwidację zniekształceń tego stopnia. Dźwiek jest doskonalszy bo pozbawiony delikatnych podbarwień układu pracującego bez pętli, poza tym spada radykalnie impedancja wyjściowa i wzmacniacz lepiej tłumi słuchawki.

jurek wydaje mi się, że noc jest lepsza od dnia.. proponuję coś z lodówki. To, co proponujesz to całkowita zmiana zamysłu projektanta i jest bez sensowna. Stosowanie "drogich" tranzystorów 2SK170 w źródle prądowym jest też bez sensowne. Ten układ wymaga dobrze stabilizowanego napięcia zasilania żeby nie siać śmieciami. Na tym polecałbym się skupić. Opamp daje Ci szeroki wachlarz możliwości w dobieraniu dźwięku pod swoje ucho. Podejdą nawet takie, ze szczątkową wydajnością prądową.

ALTON poruszył temat przedostawania się szumów z zasilacza. Nie będą duże bo OPA ma bardzo małą impedancję wyjściową ale można przecież dołozyć filtry RC przed fetami np 220 Ohm 100-470mikro. Nieco spadnie nam maksymalna amplituda wyjściowa ale do słuchawek i tak mamy zapas .

Może coś takiego- chodzi mi o ogólny pomysł, nie szczegóły:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rozdzielać można, tylko poco. To jest wzmacniacz słuchawkowy któremu do sprawnego wysterowania większości (popularnych, że tak powiem) słuchawek starczy w teorii 2x2,5V. Tak więc z definicji regulowane napięcie dla opampa jest zbędne ponieważ i tak nie będzie on pracował na wyższym napięciu niż 2x10-15V (chyba, że ktoś ma widzimiś i da więcej :). A wycinek schematu który pokazałeś to zdaje się końcówka mocy BL.. "coś tam" i chodzi tu o wprowadzenie opampa w klasę G by dał sobie radę z całym stopniem prądowym.

trochę obok: mialem polutowaną płytkę na TPA6120 bez dodatkowych stopni wstępnych ze wzmocnieniem ustawionym na 4 i dzisiaj ją odpaliłem - gra fajnie, ale na nonos na TDA1543 i senkach HD580 na basie mam delikatną klusko-gumkę, a reszta super.

  • 1 miesiąc później...

A może coś takiego :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

ten ostatni schemat też dobry, ale on nie ma bufora przed stopniem końcowym i pracuje w klasie AB a wzmacniacz z początku wątku w klasie A. Te wzmacniacze dobrze wykonane i tak kasują 99 % wzmacniaczy fabrycznych za ok. 1000 zł. A już jak widzę wnętrze niektórych konstukcji "high end" zbudowanych na słabowitym opampie i praktycznie niczym poza tym, a sprzedawane są za prawie 1000 zł, to mnie śmiech ogarnia.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.