Skocz do zawartości
IGNORED

mocny bass??


daro896

Rekomendowane odpowiedzi

jaamar1, piszę o sytuacji, w której na potrzeby testu wyłączam suba (choc w ampli ustawiam, że jest w systemie), więc grają tylko fronty cięte rzekomo na 80Hz (nie ma kwestii fazy fronty - sub) a na moje ucho cięcie jest powyżej 120-150hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mczaj, 29 Cze 2010, 10:08

 

>Natomiast sugeruję testy częstotliwości odcięcia, bo wg mnie te deklarowane w menu ampli są

>asekurancko zaniżone. Gdy ustawiam na 80Hz i wyłączam suba, to basu nie ma w ogóle (a powinien być,

>przecież 100Hz to tzw wyższy bas), mam wrażenie, że gra tylko sekcja średnio-wysokotonowa.

>Dopiero jak ustawię na 40Hz, to subiektywnie pojawia się bas 70-80Hz, ale na pewno nie np 50-60Hz.

>Jest to pewnie uzależnione od ampli, niemniej warto sprawdzić.

 

80 czy 100hz to żaden bas, w sensie uderzenia, to już wibracje coś jak bzyczenie pszczoły :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

don111 mam te same wrażenie taki właśnie wydaje mi sie bas.

 

>Natomiast sugeruję testy częstotliwości odcięcia, bo wg mnie te deklarowane w menu ampli są >asekurancko zaniżone. Gdy ustawiam na 80Hz i wyłączam suba, to basu nie ma w ogóle (a powinien być, >przecież 100Hz to tzw wyższy bas), mam wrażenie, że gra tylko sekcja średnio-wysokotonowa.

>Dopiero jak ustawię na 40Hz, to subiektywnie pojawia się bas 70-80Hz, ale na pewno nie np 50-60Hz.

>Jest to pewnie uzależnione od ampli, niemniej warto sprawdzić.

 

Moja yamaha nie ma takich ustawień wiec to musi być mało istotne skoro to topowy model. Nikt nie wie jakie jest odcięcie frontów po ustawieniu na small?? Skoro niemożna tego ustawić w ampli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daro896, 30 Cze 2010, 07:01

>A ty jaamar1 zamknij dupę. Bo z kina przerzucisz sie na hospitalizacje chamie.

 

Nigdy nikogo na tym forum nie wyzwałem, a widać, że ciebie wystarczy lekko połechtac i od razu rzucasz mięsem.

BRAVO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mczaj, 29 Cze 2010, 22:36

 

>jaamar1, piszę o sytuacji, w której na potrzeby testu wyłączam suba (choc w ampli ustawiam, że jest

>w systemie), więc grają tylko fronty cięte rzekomo na 80Hz (nie ma kwestii fazy fronty - sub) a na

>moje ucho cięcie jest powyżej 120-150hz.

 

No przecież to proste jest. Jeżeli w amplitunerze zastosowany jest filtr 12dB/okt, wówczas faktycne odcięcie zaczyna się powyżej 80Hz, a na 80Hz sygnał wyciszony jest o 12 dB. Dla filtra 24dB/okt w 80Hz bedzie już 24dB ciszej. Oktawa więcej dla 80Hz to 160Hz - więc wszystko się zgadza z tym co mówisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słowo dupa to mięso to przepraszam za wulgaryzmy mogły to czytać jakieś dzieci. Twoja docinka była nie na miejscu wiec wypad z mojego tematu jak ci się nie podoba. Nikt nie karze ci pisać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaamar1, 30 Cze 2010, 16:33

 

>No przecież to proste jest. Jeżeli w amplitunerze zastosowany jest filtr 12dB/okt, wówczas faktycne

>odcięcie zaczyna się powyżej 80Hz, a na 80Hz sygnał wyciszony jest o 12 dB. Dla filtra 24dB/okt w

>80Hz bedzie już 24dB ciszej. Oktawa więcej dla 80Hz to 160Hz - więc wszystko się zgadza z tym co

>mówisz.

 

Moje rozumienie cięcia górnoprzepustowego przy 80Hz:

1. sygnał poniżej 80Hz opada 12dB/okt, czyli bas 40Hz jest cichszy 16 razy (12 dB).

2. sygnał 80Hz i więcej - nie jest w ogóle tłumiony.

 

Inaczej to nie za bardzo ma sens. Gdyby było tak jak piszesz to przy tłumieniu 24 db cokolwiek byłoby słychać dopiero przy 140-150hz więc o jakim cięciu przy 80 jest mowa? Tym bardziej że niektóre suby mają duży (naturalny) spadek powyżej 100Hz - czyli sparowanie tak ciętych frontów z takim subem spodowałoby dziurę w wyższym basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mczaj

 

wg mnie... jest tak jak na rysunku. A więc obniżanie efektywności rozpoczyna się poniżej 80Hz dla subwoofera i powyżej 80Hz dla kolumny frontowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mczaj, 30 Cze 2010, 18:37

>2. sygnał 80Hz i więcej - nie jest w ogóle tłumiony.

 

Hehe ... takie filtry nie istnieją by np. od 79Hz włącznie w dół było nieskończenie tłumienie a od 80Hz w górę zero tłumienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaamar1, rysunek faktycznie ma sens :)

gdyby spadki w obydwie strony zaczynały się od 80hz to wypadkowa charakterystyka miałaby przy tych 80hz "górkę".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gdyby spadki w obydwie strony zaczynały się od 80hz to wypadkowa charakterystyka miałaby przy tych

>80hz "górkę".

...albo przy niezgranych fazowo głośnikach LR i subie byłaby totalnie wycięta!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam odp prosty problem,tylko nikt na to nie wpadł . Byłem w akkusie i tam był mój sub tylko o model nowszy. Pomieszczenie ze świetną akustyką a subik grał tak jak w moim pokoju hhaahaah myślałem ze padnę. Zero kontroli furkotanie i zero uderzenia. Wygląda na to ze velodyne cht-10q i r to dupne suby. Nie byłem tam sam. Mam nadzieje ze drugi kolega również się wypowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Drugi kolega czyli ja juz dawno tu na forum napisal ze Velodyne to od cht-15 wzwyz to sa suby . U mnie gral B&W asw 650 30cm glosnik obudowa zamknieta i tego cht 10 bil na glowe , sa zwolennicy co sie nie zgodza ale to inna bajka. Jak dla mnie sa lepsze suby w tej cenie czyli cos okolo 2000zl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daro896

 

Chyba nie za bardzo zrozumiałeś, co kol. jaamar1 miał na myśli. ;)

 

Zastanów się, kiedy zacząłeś się w to bawić, i ile sprzętu do tej pory przerzuciłeś (a są tacy, którzy przerzucili go w takim czasie znacznie więcej).

 

I jaki efekt? Wciąż coś źle gra... :D

 

Wędkarze nie mają takich problemów, po prostu wędkują... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banzai, 4 Lip 2010, 09:08

>Właśnie jaki sub w okolicach ~2k?

>Jamo D6,

>widziałem gdzieś DSP3400 za ok 2,2k

>RXW-12 chodziły po ok 1,5-2k

>Muzyka + kino czyli potrzebny kompromis.

 

ja mam takiego, wyszedł mnie 2,3k z przesyłką

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wykonanie, jakość obudowy - pierwsza klasa (dużo lepiej niż na zdjęciach), do muzyki rewelacja - obudowa zamknięta więc o jakość basu można być spokojnym, jest szybki i schodzi piekielnie nisko (grubo poniżej 20hz)

do kina też dobry tyle że coś za coś, nie wytworzy aż takiego ciśnienia jak mocny bas reflex, chociaż do pokoju 20m lub ciut większego spokojnie wystarczy

może trzeba brać poprawkę na to, że ja zmieniłem suba z Infinity Beta SW12 (500W bas reflex) więc byłem przyzwyczajony do naprawde potężnego tąpnięcia z wielkim zapasem mocy, teraz tego muszę rozkręcić do ok 80% mocy żeby był podobny efekt

jak myślisz o nowym subie z myślą też o muzyce to w tej cenie polecam, z używek może dasz radę trafić na coś lepszego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno mnie zastanawia. Tylu znawców na ty forum a nikt nie wie na ile hz odcinają sie kolumny po ustawieniu na small. Jedna osoba napisała tak:

 

>czesc w a1 nie masz regulacji odcieciabo regulujesz to wtedy pokretlem na tylnej sciance suba ustaw >okolo 60 hz i bedzie gut bas z suba bedzie wtedy zalczal sie kiedy dostanie sygnal ponizej 60hz >powyzej beda graly kolumny przednie mam prosbe POZDROW W TYM TWOIM TEMACIE MOCNYY BASS MCZAJA :) >ŚMIESZNY KOLEŚ Z NIEGO hehe

 

Po odp:

>to nie możliwe, robiłem test ściszyłem suba na minimum i kręciłem Hz na kolumnach nic się nie zmienia.

 

szkoda tylko ze już nic nie odp i pisał tylko poza forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpisał, bo jorkers vel inne żałosne nicki został zbanowany.

 

Swoją ścieżką jak już zadajesz jakieś pytanie na forum, a potem jednego nazwiesz chamem, innych ironicznie znawcami, to odechciewa się dalszej konwersacji.

Fakt, nikt ze znawców nie rozwiązał Twojej zagadki, której rozwiązanie jest banalne - że Twój sub jest do dupy. Podobnie nikt nie wie, jak w Twoim ampli odcinane są głośniki na small - bo skąd ktoś ma to wiedziec? telepatycznie? intuicyjnie? Jak nie podaje tego instrukcja obsługi, to zapuśc jakąś płytkę testową z basem 40, 60, 80 hz itd i zobczysz kiedy kolumny jeszcze grają, kiedy już nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do znawców to niebyła ironia. Chyba źle mnie zrozumiałeś. Co miałem napisać tylu tu audiofil,pasjonatów??

A jak ktoś chamsko dogryza a potem na pryw.. dowala jeszcze bardziej to kim jest jak nie chamem?? (super gościem). A co do small myślałem że każdy ampli ma takie same odcięcie. Robiąc test na small kolumny graja nawet przy 30hz tylko ze ciszej nisz na large. Próbowałem już w ten sposób. I troszkę mnie to zaskoczyło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w większości amplitunerów jest jeszcze taka opcja jak wybór przekierowania basu z kolumn small, jeśli fronty masz na large (choć nie jestem pewny czy to warunek konieczny, piszę z pamięci) to możesz wybrać aby bas (poniżej odcięcia) ze wszystkim kolumn small był przekierowywany na suba (standardowo) albo na suba + fronty (LFE +main)

być może bas z satelit i centrala jest przekazywany częściowo właśnie na fronty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jakto co ?

przy ustawieniu kolumn na small amplituner przyblokuje częstotliwości poniżej 90hz dla kolumn, a subwooferowi odgórnie blokujesz częstotliwości powyżej 40hz, przy kolumnach na large będzie normalnie słychać... w obu przypadkach przy cięciu na 40hz sub będzie się zbyt rzadko odzywał

przy tak wysokim odcięciu na 90hz, bez możliwości zmiany w amplitunerze - radziłbym ustawić wszystko na large, crossover w subie w granicach 55-65hz, potem pobaw sie z dopasowaniem wzmocnienia suba i to chyba wszystko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie lipa bo sub lepiej pracuje jak fronty są na small. Odcinam dokładnie tak jak mówisz na 55-65hz. Idealne odcięcie. Szkoda ze częstotliwości od 60-90hz znikają bo ani sub ani kolumny ich nie obsługują. Przy 90hz sub za często się odzywa.

 

A dlaczego jak mam kolumny na small i robię bass test od 30-80hz kolumny nadal pracują tylko ciszej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, żeby ten test przeprowadzać w trybie, w którym pracuje sub i jest realizowane odcięcie. Np. u mnie pomimo ustawień odcięcia w trybie "direct" nastawy te są pomijane i fronty obsługują pełne pasmo.

Jeśli powyższe nie ma u Ciebie zastosowania, to świadczy to o łagodnym filtrowaniu, tzn poniżej częstotliwości odcięcia poziom opada łagodnie co przy wspomaganiu niskich tonów przez samo pomieszczenie powoduje, że są one wciąż słyszalne, choć oczywiście coraz słabiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daro896, 7 Lip 2010, 06:43

>No właśnie lipa bo sub lepiej pracuje jak fronty są na small. Odcinam dokładnie tak jak mówisz na

>55-65hz. Idealne odcięcie.

 

sub nie pracuje lepiej tylko głośniej w stosunku do frontów, bo te nie pracują na basie tak liniowo w dół jak sub (in niżej w hz tym szybciej we frontach pojawia się większy spadek decybeli)

inaczej mówiąc - ten sam bas we frontach nie jest tak dobrze słyszalny jak ten sam bas przekierowany do suba

możesz nieco zwiększyć głośność suba aby to częściowo zniwelować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.