Skocz do zawartości
IGNORED

MSS - Multi Selektor SPDIF


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

... nie używaj wody, IPA wystarcza do mycia...

 

Myję w IPA, szoruję miękką szczoteczka do zębów, dalej spłukuję dokładnie pod letnia wodą.

Warto przedmuchać powietrzem, ale NIE z butelki, lub osuszyć w papierowych ręcznikach.

Na KONIEC suszę techniczną suszarką ustawioną na 300 stopni C. Początkowo z daleka 80-120*, a jak nie ma juz kropelek wody to miejsce przy miejscu nagrzewam do pełnej tem, a może troche mniej na 1/4sek przesuwając suszarką ponad płytka , miejsce przy miejscu.

 

Powyższego nie wolno stosować do cewek i generatorów ze stabilizacja termiczną (otwartą). Wystarczy je przylutować na końcu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprogramowałem uC ustawiając fusebity jak w pliku *bat.

Teraz MSS odpala się wielokrotnie szybciej!

Ok. 2s.

 

VFD dalej jest inicjowany tylko, jak podłączony jest programator.

W dodatku tylko wtedy, kiedy zworka odpowiadająca za zasilanie z USB jest zapięta (niezależnie od tego, czy kabel USB jest odłączony, czy nie)

Wnoszę, że jest problem z zasilaniem Atmegi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ov_Darkness

Lust is my sister, my muse and my whore

I stand on the mountain, and pray for the war

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Edward, czy istnieje opcja takiej zmiany softu, aby przyciskami volume w pilocie RC5 nie zmieniać kolejnych wejść w MSS?

Witam po przerwie spowodowanej różnymi sprawami dnia powszedniego oraz urlopem. Dziś zamieściłem nową wersję firmware'u (MSS_2011-08-22.zip), w której usunąłem przełączenie wejść przy pomocy klawiszy głośniej/ciszej. Do tego celu pozostały klawisze numeryczne 1-8 oraz klaiwsze następny/poprzedni. Jest to ukłon w stronę użytkowników innych urządzeń sterowanych pilotem RC5, gdzie następował konflikt z regulacją głośności.

 

Edwardzie - mamy szansę na kolejną wersję firmware'u z obsługą jasności wyświetlaczy VFD?

Trochę ciężka sprawa, ponieważ teraz cały wolny czas poświęcam dopracowywaniu VolcanO. Aby odpowiedzieć na zadane pytanie proszę, żeby ktoś z Was przeanalizował temat regulacji jasności podświetlenia VFD i w najbardziej zwięzłej i pełnej formie przedstawił co trzeba zrobić. Jeśli okaże się, że jest to możliwe i nie jest to dużo pracy, to prawdopodobnie to dorobię. Jak rozumiem w obecnym stanie te wyświetlacze działają, tylko że świecą pełną mocą, zgadza się?

 

Przeprogramowałem uC ustawiając fusebity jak w pliku *bat.

Teraz MSS odpala się wielokrotnie szybciej!

Ok. 2s.

Tak należało zrobić od razu. Pisałem już, ale przypomnę po raz kolejny. Kombinowanie z fusebitami i ustawianie ich inaczej niż podałem jest BEZCELOWE. Znajdują się tam informacje o prędkości pracy procesora, na podstawie których wyliczane są stałe czasowe przy protokołach komunikacji (interface I2C). Jeśli są ustawione inaczej, niż to zaprojektowałem, to komunikacja przestaje działać. Krótko mówiąc: proszę ustawić tak, jak jest w pliku .bat dostarczanym z firmware i pozostawić fusebity na zawsze w spokoju. Zresztą fusebity ustawiają się automatycznie przy każdym programowaniu przy pomocy załączonego pliku .bat, wystarczy rozklikać i koniec tematu.

 

VFD dalej jest inicjowany tylko, jak podłączony jest programator.

W dodatku tylko wtedy, kiedy zworka odpowiadająca za zasilanie z USB jest zapięta (niezależnie od tego, czy kabel USB jest odłączony, czy nie)

Wnoszę, że jest problem z zasilaniem Atmegi?

Po zaprogramowaniu ATmegi, odłączaj zawsze programator, ale nie poprzez wyjęcie kabla USB z komputera, bo wtedy programator nadal jest podłączony, tylko odłączaj sam programator od MSS. Część pinów mikrokontrolera jest wspólna dla programowania i dla wyświetlacza (dlatego w czasie programowania na wyświetlaczu LCD latają losowe śmieci), to jest normalne zjawisko. Nie wiem jak sprawa wygląda przy wyświetlaczach VFD, bo takiego nie używałem z MSS. Jeśli w czasie programowania otrzymasz dziwne komunikaty świadczące o tym, że program mógł się nie wgrać, odłącz wyświetlacz na czas programowania. Jeśli masz wyświetlacz LCD, spróbuj uruchomić MSS na nim, a dopiero gdy wszystko będzie działać prawidłowo, podmień na VFD i zajmij się sprawami wydajniejszego zasilania.

 

Jeśli stabilizator grzeje się za mocno, warto obniżyć napięcie zasilania. Ostatnią deską ratunku może być zbijanie napięcia na dodatkowym mostku diodowym, co obniży je o ok. 1,5V. Mało eleganckie rozwiązanie, ale skuteczne. U mnie MSS jest zasilany stałym napięciem 9V (z zasilacza laboratoryjnego, nie z transformatora) i pobiera 118 mA gdy jest włączone podświetlenie LCD. Stabilizator 7805 mam maleńki w obudowie TO-92 i jest on ciepły, nawet nie gorący. Sugeruję spokojnie pomierzyć i policzyć prądy i napięcia, bo MSS nie jest jakimś wielkim prądożercą.

 

Jeśli ktoś ma ochotę zrobić samodzielnie programator USBasp zapraszam na stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , gdzie znajduje się moja wersja tego urządzenia. Dla chętnych mam pewien zapas płytek. Tym programatorem oprogramowuję wszystkie swoje projekty, działa dobrze i stabilnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edwardzie, z racji tego, ze "rozklikiwanie" pliku *.BAT nie działało mi z USBasp (AVRDude nie rozpoznawał mojej atmegi), użyłem nakładki Sinaprog, gdzie wybrałem domyślne ustawienia dla Atmega328P, z racji tego, że kompletnie się na tym nie znam. dopiero wczoraj wklepałem poprawne fusebity.

 

Mój VFD jest kompatybilny pin-pin z HD44870. jedyną różnicą jest 10x wyższy pobór prądu (ponad 400mA w szczycie).

 

Dokładnie taki sam (tylko 4x20) chcę zastosować w Volcano, bo są po prostu piękne.

 

Zrobiłem jak kazałeś, dalej jest to samo.

Zaniosę całe ustrojstwo koledze, ma wiedzę o AVR'ach i dobrze wyposażony warsztat, zobaczymy, co powie.

 

 

Aha: ktoś poddał pomysł zbyt szybkiego resetu Atmegi i zaproponował wymianę c29 na 1uF, albo nawet 2.2uF.

Co o tym myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lust is my sister, my muse and my whore

I stand on the mountain, and pray for the war

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam u was, ale u mnie muzy z częstotliwością 192kHz MSS nie przepuszcza. Na WM_DAC Mk2 wszystko pięknie gra a jak podłącze przez MSS-a to cisza w eterze a na wyświetlaczu NO SIGNAL zamiast PROFESSIONAL MODE.

 

Także przy okazji chciałem przypomnieć Edwardowi, że NXP PCF8574P nie działa, w prawdzie MSS-a nie zawiesza ale diody się nie palą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"rozklikiwanie" pliku *.BAT nie działało mi z USBasp (AVRDude nie rozpoznawał mojej atmegi)

Coś wcześniej wspominałeś o niepodłączonej masie, czy to już zostało poprawione? Czy po zaprogramowaniu odłączasz programator od MSS?

 

Aha: ktoś poddał pomysł zbyt szybkiego resetu Atmegi i zaproponował wymianę c29 na 1uF, albo nawet 2.2uF.

Co o tym myślicie?

Wartości ze schematu są prawidłowe, tu nie ma potrzeby niczego zmieniać.

 

Nie wiem jak tam u was, ale u mnie muzy z częstotliwością 192kHz MSS nie przepuszcza.

Ponieważ odpowiedź "u mnie działa" raczej Cię nie pocieszy :) poproszę o możliwie najwięcej informacji dodatkowych na temat źródła, które wypuszcza ten sygnał oraz sposobu podłączenia sygnału.

 

Także przy okazji chciałem przypomnieć Edwardowi, że NXP PCF8574P nie działa, w prawdzie MSS-a nie zawiesza ale diody się nie palą.

Mam to w pamięci, tylko nie mam tej wersji układu. Trzeba będzie zrobić poprawki w ciemno i podesłać Wam do sprawdzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wcześniej wspominałeś o niepodłączonej masie, czy to już zostało poprawione? Czy po zaprogramowaniu odłączasz programator od MSS?

 

Wszystko jest podłączone prawidłowo. Inne programy (jak np. Sinaprog) wykrywają Atmegę prawidłowo.

 

Wartości ze schematu są prawidłowe, tu nie ma potrzeby niczego zmieniać.

 

Ok. Nic nie zmieniam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lust is my sister, my muse and my whore

I stand on the mountain, and pray for the war

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ odpowiedź "u mnie działa" raczej Cię nie pocieszy :) poproszę o możliwie najwięcej informacji dodatkowych na temat źródła, które wypuszcza ten sygnał oraz sposobu podłączenia sygnału.

 

Tak to wygląda:

 

KOMPUTER → MSS (INPUT 4) → WM_DAC Mk2

SPDIF (COAXIAL)

pł. główna ASUS M2N-SLI Deluxe

Windows 7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rzuf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> ov_Darkness

 

Za mało informacji abym mógł cokolwiek powiedzieć. Rozklikaj ikonkę programu .bat i skopiuj tu dokładnie to, co się wyświetli, wtedy powiem Ci gdzie jest błąd. Mimo wszystko zachcam do doprowadzenia do takiej sytuacji, gdzie rozklikanie .bat-a jest jedyną czynnością aby wgrać nowy firmware.

 

-> rzuf

 

Rozumiem, że komputer wypuszcza sygnał 192 kHz po SPDIF-ie? Czy jesteś absolutnie pewien, że tam jest 192 kHz, czy tylko tak driver lub program odtwarzający podaje? Innymi słowy czy wykonałeś jakąś inną weryfikację czestotliwości tego sygnału?

 

Generalnie przesyłanie 192 kHz kablem koaksjalnym lub optycznym jest sprawą wątpliwą. Wykonałem szereg prób i dosyć często pojawiały mi się ubytki w sygnale mimo zastosowania bardzo porządnych kabli, złącz i przypilnowania poprawności lutowania, terminowania sygnału itp. Satysfakcjonujący efekt uzyskałem wyłącznie wtedy, gdy do MSS prowadziłem sygnał symetryczny mimo, że MSS nie posiada desymetryzatora. To jest trochę zagadkowe. Jednak w Twoim przypadku mam wrażenie, że niewykrywanie tego strumienia jest spowodowane nietypowym ustawieniem bitów kanałowych i MSS analizując te bity uznaje, że ten sygnał nie jest prawidłowy. Temat jest do poprawienia, ale wpierw należałoby wybadać te bity. Wrócimy do tematu, prawdopodobnie podeślę Ci specjalnie spreparowany programik, który wyświetli na ekranie szereg liczb. W odpowiedzi podasz mi je, a ja się wtedy dowiem, co w tym strumieniu piszczy i pomyślę co zrobić. Jeśli nie jest to sprawa pilna, wstrzymajmy się z tym tematem na jakiś czas, ponieważ chcę teraz dokończyć VolcanO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pośpiechu, nie jest to aż tak wielki problem, ale mam nadzieje że, w przyszłości uda się go zlokalizować i rozwiązać.

 

Weryfikacji częstotliwości żadnych nie przeprowadzałem, mam dwa albumy nieznanego pochodzenia, niby 24bit 192 kHz zgrane z winyla, odtwarzam je foobarem+ASIO4ALL, oraz przeprowadziłem testy które można zrobić w opcjach sterownika w Windowsie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20290-0-62882200-1314039669_thumb.jpg

post-20290-0-73662800-1314039678_thumb.jpg

post-20290-0-15916100-1314039689_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o weryfikację częstotliwości dlatego, że widywałem już takie rzeczy, że głowa boli. Drivery mówiły jedno, a strumień swoje. Nie wiem, czy to były błędy, czy celowe oszustwa producentów, ale faktem jest, że wyświetlane cyferki nie zgadzały się z rzeczywistością. W efekcie testując MSS posługiwałem się jako źródłem cyfrowym wyłącznie profesjonalnym rejestratorem Tascam DV-RA1000, bo jemu z całą pewnością można ufać. Rozumiem, że częstotliwości: 44.1, 48, 88.2 oraz 96 kHz działają bez problemu i MSS wyświetla je prawidłowo, to znaczy zgodnie z ustawieniami divera Windowsowego oraz Foobara? Rozumiem, że sygnał wypuszczasz z płyty głównej przez wbudowane wyjście SPDIF, czy jest tam jakaś dołożona karta muzyczna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> ov_Darkness

 

Za mało informacji abym mógł cokolwiek powiedzieć. Rozklikaj ikonkę programu .bat i skopiuj tu dokładnie to, co się wyświetli, wtedy powiem Ci gdzie jest błąd. Mimo wszystko zachcam do doprowadzenia do takiej sytuacji, gdzie rozklikanie .bat-a jest jedyną czynnością aby wgrać nowy firmware.

 

Kto wie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

co z tym zrobić? Mam 13 kostek do zaprogramowania :) Zapomniałem dodać: programator to USBasp.

 

Mniej więcej cos takiego. Potem następuje długa lista poprawnych kodów uC.

Możliwe, że wersja AVR Dude była nie halo (chociaż była to najnowsza dostępna).

W każdym razie Z Sinaprogiem śmigało bez zająknięcia.

Teraz nie sprawdzę, oddałem MSS'a koledze razem z WMDAC'em żeby pomierzył i sprawdził, czy nie popieprzyłem czegoś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ov_Darkness

Lust is my sister, my muse and my whore

I stand on the mountain, and pray for the war

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o weryfikację częstotliwości dlatego, że widywałem już takie rzeczy, że głowa boli. Drivery mówiły jedno, a strumień swoje. Nie wiem, czy to były błędy, czy celowe oszustwa producentów, ale faktem jest, że wyświetlane cyferki nie zgadzały się z rzeczywistością. W efekcie testując MSS posługiwałem się jako źródłem cyfrowym wyłącznie profesjonalnym rejestratorem Tascam DV-RA1000, bo jemu z całą pewnością można ufać. Rozumiem, że częstotliwości: 44.1, 48, 88.2 oraz 96 kHz działają bez problemu i MSS wyświetla je prawidłowo, to znaczy zgodnie z ustawieniami divera Windowsowego oraz Foobara? Rozumiem, że sygnał wypuszczasz z płyty głównej przez wbudowane wyjście SPDIF, czy jest tam jakaś dołożona karta muzyczna?

 

 

Dokładnie, wszystkie inne częstotliwości działają a wyjście SPDIF jest z płyty gł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> rzuf

 

Sprawdź w wolnej chwili specyfikację płyty głównej, czy tam wyraźnie jest napisane, że obsługuje ona te wyższe częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej płycie układ dźwiękowy to AD1988B. Z noty wynika, że ten układ obsługuje wszystkie popularne częstotliwości, 192 kHz też. Przypomnę że, po ominięciu MSS-a to DAC gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duży respekt dla układów firmy Analog Devices, więc można raczej założyć, że częstotliwości te są obsługiwane. Najprawdopodobniej następuje wadliwe rozpoznanie bitów kanałowych w MSS, czyli trzeba pochylić się nad moim programem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej cos takiego.

To ja Ci mniej więcej mogę powiedzieć gdzie jest błąd: w komputerze, AVRDUDE, programatorze lub MSS. :-)

Wpisz w linii komend to:

avrdude -p atmega328p -P USB -c usbasp -t

i przekopiuj dokładnie to, co się wyświetli. Wtedy powiem Ci co jest nie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zajrzał do mnie Utopia ze swoim urządzeniem opartym na napędie CD-PRO2, w które także wbudowany został MSS. Korzystając z okazji zmierzyłem jitter sygnału SPDIF samego CD-PRO2 oraz ten sam sygnał po przejściu przez MSS. Różnice są ogromne. Sam napęd produkuje sygnał z jitterem około 8480 ps p-p, co daje ok. 1388 ps rms. Po przejściu przez MSS jitter spada do 640 ps p-p, co daje ok. 82 ps rms. Redukcja jittera jest więc 17-krotna. To bardzo dobry wynik.

 

Tytułem wyjaśnienia: idealny sygnał byłby pojedynczą pionową kreską, gdzie wszystkie przebiegi nakładałyby się na siebie. Jest to jednak fizycznie niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-12280-0-19088700-1314386610_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Fr@ntz
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ov_Darkness

 

na sto procent musisz wgrać nowy soft

 

Edward wgrał mi nowy i wszystko działa.

 

 

czyli wszystkie kostki co programowałeś trzeba jeszcze raz :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Software wyglądał OK, tylko fusebity były nieustawione, lub ustawione źle. Z fusebitami trzeba uważać, bo można zablokować mikrokontroler na amen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Fr@ntz
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zajrzał do mnie Utopia ze swoim urządzeniem opartym na napędie CD-PRO2, w które także wbudowany został MSS. Korzystając z okazji zmierzyłem jitter sygnału SPDIF samego CD-PRO2 oraz ten sam sygnał po przejściu przez MSS. Różnice są ogromne. Sam napęd produkuje sygnał z jitterem około 8480 ps p-p, co daje ok. 1388 ps rms. Po przejściu przez MSS jitter spada do ok. 720 ps p-p, co daje około 50 ps rms. Następuje więc około 28-krotna redukcja jittera. To bardzo dobry wynik.

 

Tytułem wyjaśnienia: idealny sygnał byłby pojedynczą pionową kreską, gdzie wszystkie przebiegi nakładałyby się na siebie. Jest to jednak fizycznie niemożliwe.

 

Może tak, a może nie.

Osobiście jestem przeciwny publikowaniu wybiórczych danych, bez specyfikacji.

Nie wiadomo jaki to napęd. LM, LF, a może starszy.

Grzebany, czy oryginał.

Jaki zasilacz, bo utopia strasznie mieszał z zasilaczem.

No i na koniec przydałby sie podobny wykres z dobrze zrobionym CD na CDPro2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, a może nie.

Osobiście jestem przeciwny publikowaniu wybiórczych danych, bez specyfikacji.

Nie wiadomo jaki to napęd. LM, LF, a może starszy.

Grzebany, czy oryginał.

Jaki zasilacz, bo utopia strasznie mieszał z zasilaczem.

No i na koniec przydałby sie podobny wykres z dobrze zrobionym CD na CDPro2

 

 

VAU1254/31LF

 

napęd oryginalny zasilacz twój :)

 

tylko jest małe ale!

 

pomiar był robiony jak cal y napęd był zabudowany w daca vfd kable spdif (do testów) zwyczajny(nie ekranowany) i długi

 

czyli wszystko w wersji mocnej bety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAU1254/31LF

 

napęd oryginalny zasilacz twój :)

 

tylko jest małe ale!

 

pomiar był robiony jak cal y napęd był zabudowany w daca vfd kable spdif (do testów) zwyczajny(nie ekranowany) i długi

 

czyli wszystko w wersji mocnej bety

 

Jasne.

 

Ogólnie nie sądzę aby napęd był taki tragiczny,

natomiast koder SPDIF , w tym napędzie może być wstawiony na odczepkę, czyli kiepski. Są różne kodery DIT.

Jestem ciekawy jakości wyjścia I2S w tym napędzie. Bo czyżby wszyscy ulegli zbiorowemu otumanieniu w brzmieniu tego napędu? Może. Ale wątpię.

 

W dalszym ciągu nie wiadomo gdzie jesteśmy w sensie metodologii pomiarów parametrów napędu jak i innych napędów.

Ciekawość moja jest natury poszukiwania lepszych rozwiązań, a nie obstawania kurczowo ciągle przy tym samym.

 

Sądzę, że Edward może posiadać większą wiedzę w tym zakresie, bo posiadając taki sprzęt pomiarowy oraz zacięcie DIY i Audio, trudno że nie pomierzył tego i owego.

 

Podobnie było w wątku o CoCo.

 

Czyli narazie dalsza dyskusja jest bezcelowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi, to nie są dane wybiórcze, tylko pomiar jittera pewnego konkretnego urządzenia w pewnej konkretnej aplikacji.

 

Nie spodziewam się, aby inne zasilanie mogło spowodować, że nagle jitter zmniejszy się drastycznie. CDPro2 to konstrukcja dość stara, a jej popularność jest spowodowana wyłącznie łatwą aplikacją i w zasadzie brakiem konkurencji w tej dziedzinie. Umówiliśmy się z Utopią, że kiedyś zmierzymy jitter samego napędu, zarówno na wyjściu SPDIF jak też I2S. Nie spodziewam się istotnych różnic pomiędzy nimi, w końcu oba interface'y taktuje ten sam zegar. Ale zobaczymy.

 

Niezależnie od powodów wyjątkowo brzydkiego jittera wychodzącego z transportu w urządzeniu Utopii, niekwestionowanym faktem pozostaje to, że MSS drastycznie ten jitter redukuje.

 

(...) trudno że nie pomierzył tego i owego.

Podobnie było w wątku o CoCo.

Czyli narazie dalsza dyskusja jest bezcelowa.

Mam też prośbę, abyś pisał konkretnie, bardzo konretnie, bo z powyższego cytatu nie wynika kompletnie nic i nawet gdybym chciał się ustosunkować do Twoich słów to nie mam pojęcia co masz na myśli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Edward

Uprzejmie proszę o pomiar jittera na dowolnym źródle CD, lub DVD.

Zobrazowanie pokaże czytającym jakość wyjścia SPDIF w urządzeniu fabrycznym w porównaniu do tego zmierzonego u Utopii.

 

Pisząc o "niedokończonej" informacji z CoCo chodziło mi pomiar jittera na starym odbiorniku CSa.

Zabrakło wówczas w moim przekonaniu kilku pomiarów innych urządzeń.

Tam pokazana została różnica pomiedzy CSem a CoCo, która uprawdopodobniła dane z not katalogowych.

 

W przypadku CD Utopii widzimy coś zgoła innego.

I dlatego ciekawy jestem dlaczego.

Oczywiście, że możesz nie mieć czasu na większą ilość pomiarów,

ale ja mogę czuć niedosyt z powodu braku szerszego spojrzenia na zagadnienie.

 

Dla jasności sprawy - wszystko piszę w kategorii inżynierskiej ciekawości , bez jakichkolwiek wycieczek.

Ale fakt jest faktem - pomiar CD pokazał klęskę tego CD,

oraz pokazał świetną pracę MSSa.

 

To drugie (jakość pracy MSSa) było spodziewane po wynikach Twojego CoCo, w końcu to podobne rozwiązanie.

Ale to pierwsze to zupełne zaskoczenie i ... niewiele zabrakło aby wyjaśnić zagadkę - pomiar jittera na SCK na I2S.

Pozdr

W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary jittera z różnych źródeł znajdziesz w moich wątkach, było ich kilka. Urządzenia fabryczne różnią się znacznie w zakresie jittera i czasu narastania/opadania zboczy sygnały SPDIF. Pomiar CS-a, o którym wspominasz pokazywał rożnicę w odtworzonycm zegarze LRCLK z odbiornika Wolfsona i CS-a. Były to jedyne układy, jakie miałem dostępne do pomiarów. Ja też jestem bardzo ciekaw jak pracują różne układy, dlatego mierzę gdy jest okazja i jeśli czas pozwala. Ale jak słusznie zauważyłeś to wymaga czasu, a nie zawsze jest go pod dostatkiem.

 

Do tematu CDPro2 wrócimy. Gdy będzie okazja, to go pomierzę, a wyniki wrzucę na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej artykuł autorstwa pana Dariusza Pieńkowskiego o jiterze.

W żródle są jeszcze rysunki poglądowe.

 

Artykuł ten wynalazł w sieci kolega Rick.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Jitter sygnału zegarowego przetwornika A/C

poniedziałek, 26 stycznia 2009 01:00

 

Okres rzeczywistego sygnału zegarowego nie jest wielkością stałą, a jego zmiany (fluktuacje) w funkcji czasu są określane mianem jitteru. Jitter sygnału zegarowego może zdegradować parametry przetwarzania nawet idealnego przetwornika, dlatego też ważne jest zrozumienie przyczyn jego powstawania i sposobów minimalizacji. Określenie poziomu jitteru oraz każdego z jego elementów pomaga w określeniu możliwych usprawnień projektu. W artykule omówiono zjawisko jitteru sygnału zegarowego oraz pokazano w jaki sposób wpływa on na parametry przetwornika. Przedstawione zostały metody ograniczania jitteru.

 

Jitter definiuje się jako przesunięcie zboczy sygnału w sekwencji bitowej w stosunku do ich idealnej pozycji. Zmiana pozycji zboczy sygnału może prowadzić do błędów detekcji. Istnieją dwa podstawowe rodzaje jitteru: deterministyczny i losowy, często również nazywane odpowiednio systematycznym i niesystematycznym.

 

Wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych na liniach wejścia-wyjścia jitter sygnału zegarowego zaczyna odgrywać znaczącą rolę. Wyższa częstotliwość, a więc krótsze czasy trwania impulsów sprawiają, że nawet małe przemieszenie zboczy sygnału zaczyna być znaczące. Sygnał zegarowy o znacznych fluktuacjach może zdegradować stosunek sygnał szum (SNR) nawet najlepszego przetwornika.

Skąd się bierze jitter

 

W podanej definicji jitteru nie jest ważne, czy przesunięcie zboczy sygnału sekwencji bitowej w stosunku do ich idealnej pozycji następuje w przebiegu zegarowym o naprzemiennej sekwencji zer i jedynek, czy też w strumieniu danych niosącym jakąś informację. W obu przypadkach jitter powoduje problemy, ale w tym artykule zajmiemy się tylko jitterem sygnału zegarowego.

 

Rys. 1. Ilustracja zjawiska powstawania jitteru na przykładzie uproszczonego schematu działania komparatora

 

Zacznijmy od tego, skąd się bierze jitter. Na rysunku 1 pokazano uproszczony układ komparatora. Napięcie na wyjściu osiągnie wartość zbliżoną do wartości napięcia zasilania (stan wysoki), jeśli wartość napięcia sygnału na wejściu B przekroczy wartość napięcia na wejściu A. W przeciwnym przypadku napięcie na wyjściu będzie zbliżone do zera 0V (stan niski). Rozważając idealny komparator o nieskończenie dużym wzmocnieniu oraz idealne sygnały wejściowe (idealny sygnał sinusoidalny na wejściu B, stała wartość napięcia na wejściu A), na wyjściu komparatora otrzymamy idealny przebieg prostokątny o wypełnieniu zależnym od wartości napięć wejściowych.

 

Wróćmy jednak do rzeczywistości. Na wejście A komparatora podane jest napięcie referencyjne. Oprócz stałej wartości napięcia obecny jest szum oraz różnego rodzaju zaburzenia pochodzące od odbić i sprzężeń z innymi sygnałami. Zmiany wartości napięcia w czasie na tym wejściu powodują, że napięcie wyjściowe komparatora nie wykazuje już stałości okresu w funkcji czasu. Tak jak to pokazano na rysunku 1, przebieg wyjściowy wykazuje obecność jitteru. Zwróćmy uwagę na dodatkowe czynniki zwiększające fluktuacje okresu na wyjściu komparatora. Sygnał na wejściu B jest już obarczony własnym szumem, komparator ma szumy własne, a wzmocnienie komparatora jest skończone. Ten ostatni czynnik oznacza, że czas narastania i opadania zboczy sygnału wejściowego jest niezerowy.

 

Opisane zjawisko jest najważniejszym źródłem jitteru. Występuje w bramkach logicznych, wejściowym sygnale zegarowym przetwornika A/C i generatorach sygnału zegarowego. Ogólnie rzecz biorąc wszędzie tam, gdzie sygnał wejściowy jest porównywany z innym sygnałem bądź z wartością wbudowaną (np. inwerter CMOS o progu przełączania równym połowie napięcia zasilającego). Ponieważ w realnym układzie mamy do czynienia z szumami i zaburzeniami, prawie każdy element wstawiony za źródłem sygnału zegarowego zwiększy poziom jitteru.

Szumy fazy

 

Przyjrzyjmy się dokładniej sygnałowi wejściowemu i wyjściowemu komparatora, pokazanym na rysunku 2. Sygnał sinusoidalny to sygnał wejściowy o wartości międzyszczytowej VA, a sygnał zbliżony do prostokątnego, obarczony jitterem to sygnał wyjściowy.

 

Rys. 2. Fluktuacje wartości okresu sygnału są powodem powstawania szumów fazy

 

Okres sygnału wyjściowego i wejściowego ma średnią wartość równą tA. Jednak co jakiś czas chwilowa wartość okresu sygnału wyjściowego wynosi tB lub tC. Wartości tD i tE też się zdarzają, choć już rzadziej. Obserwując sygnał dostatecznie długo i nanosząc kolejne wartości okresu sygnału na histogram, dostaniemy krzywą Gaussa, pokazaną na tym rysunku niżej. Ponieważ częstotliwość jest ściśle związana z okresem sygnału (f=1/T), fluktuacje okresu sygnału w czasie można przetransformować na zmiany częstotliwości. Wynika z tego, że częstotliwość sygnału fluktuuje wokół częstotliwości podstawowej fA. Oznacza to również, że widmo sygnału zawiera w sobie nie tylko częstotliwość podstawową, ale także całe spektrum mniejszych i większych częstotliwości. Ponieważ istnieje nieskończenie wiele częstotliwości, widmo takiego sygnału jest ciągłe. Można powiedzieć, że fluktuacje okresu i w związku z tym częstotliwości to inaczej szumy fazy.

 

Podanie takiego sygnału zegarowego na wejście przetwornika A/C spowoduje, że stosunek sygnał/szum sygnału wyjściowego ulegnie pogorszeniu. Widmo sygnału zegarowego pojawia się w widmie sygnału wyjściowego, ponieważ w procesie przetwarzania sygnał zegarowy jest splatany z analogowym sygnałem wejściowym.

 

Jeśli pasmo próbkowanego sygnału znajduje się powyżej częstotliwości próbkowania (stosowany jest „undersampling”), jitter sygnału zegarowego staje się jeszcze bardziej dotkliwy. W tym przypadku przetwornik, jako układ próbkujący, przesunie szerokopasmowy szum sygnału zegarowego do pasma podstawowego. Innymi słowy, cały szerokopasmowy szum pojawiający się na wejściu zegarowym zachodzi na pasmo podstawowe, pogarszając stosunek sygnał/szum sygnału wyjściowego.

 

W idealnym przypadku widmo sygnału ma tylko jeden prążek. W rzeczywistości mamy do czynienia z poszerzeniem widma wokół częstotliwości podstawowej. Powoduje to zmniejszenie SNR przetwornika i utrudnia wykrywanie sygnałów o małej amplitudzie, których częstotliwość jest zbliżona do częstotliwości podstawowej sygnału.

 

Wróćmy na chwilę do definicji SNR. Jak widać na rysunku 2, definiujemy go jako iloraz wartości napięcia szumu do wartości sygnału (RMS). Łatwo więc zauważyć, że sygnały o większej amplitudzie oraz o bardziej stromych zboczach są bardziej odporne na jitter. Niestety, amplituda sygnału jest ograniczona napięciem zasilania, a wraz ze wzrostem częstotliwości sygnału na skutek efektów pasmowych również i szybkość narastania zboczy jest ograniczona.

Rodzaje jitteru

 

Jitter dzielimy generalnie na dwie grupy: deterministyczny i losowy. Jitter deterministyczny pochodzi głównie ze sprzężeń pomiędzy innymi sygnałami, np. przełączającymi oraz różnego rodzaju zniekształceń zbocza sygnału wywołanych np. przez odbicia. Co również ważne, niemal zawsze występujące zakłócenia sygnału wywołane wpływem częstotliwości sieci energetycznej należą do grupy deterministycznej. Biorąc pod uwagę właściwości spektralne, jitter deterministyczny charakteryzuje się skończonym i z reguły wąskim pasmem częstotliwości. Jitter deterministyczny można podzielić jeszcze na kilka podgrup bardzo ważnych w komunikacji w sieciach szkieletowych, ale dla rozpatrywanego przypadku generacji sygnału zegarowego mało istotnych. Jitter losowy jest głównie powodowany przez szumy cieplne i śrutowe i w związku z tym charakteryzuje się szerokim widmem.

Pomiary jitteru i obliczenia

 

Znając wartość jitteru (szumy fazy) sygnału zegarowego oraz częstotliwość sygnału, można obliczyć współczynnik SNR sygnału zegarowego. W najprostszym przypadku zależność matematyczna jest następująca:

SNR = 20×log [1/(2×π×f×tj)]

 

gdzie f – częstotliwość sygnału w Hz, a tj – średniokwadratowy jitter w sekundach. Zależność tę pokazano na rysunku 3.

 

Rys. 3. Teoretyczny SNR i efektywna liczba bitów w zależności od częstotliwości sygnału oraz wartości jitteru

 

Pomiaru jitteru można dokonać bezpośrednio, wykorzystując specjalizowane przyrządy pomiarowe. Do takich należą oscyloskopy oraz testery stopy błędów (BER). Jednak w wielu przyrządach pomiar jitteru odbywa się pośrednio poprzez pomiar szumów fazowych. Mniej dokładny, ale prostszy jest pomiar SNR poprzez zebranie próbek sygnału, a następnie analizę FFT i odczyt wartości jitteru z wykresu pokazanego na rysunku 3. To rozwiązanie stosowane jest przez wielu producentów przetworników A/C i oferowane w oprogramowaniu dołączanym do zestawów uruchomieniowych. Oprócz pomiaru SNR metoda ta pozwala na obserwację harmonicznych.

 

Istnieją jednak poważne ograniczenia tej metody, gdyż do zmierzonego SNR dodaje się m.in. jitter źródła sygnału, buforów oraz samego przetwornika. Dodatkowo, dokładność analizy FFT zależy od liczby analizowanych próbek, użytego okna analizy i czasu obserwacji.

Ograniczenia wynikające z obecności szumów fazowych

 

W urządzeniach wykorzystujących zjawisko Dopplera mierzy się prędkość przepływu krwi, samolotów lub zbliżających się zjawisk atmosferycznych. We wszystkich tych przypadkach nadajnik wysyła w kierunku obiektu sygnał ciągły lub impulsowy, a następnie mierzy przesuniecie fazowe pomiędzy sygnałem wysłanym i odebranym. Na tej podstawie obliczana jest prędkość. W niektórych zastosowaniach, np. biomedycznych, różnica fazy może być tak niewielka, że zostaje zamaskowana przez szumy fazowe zegara przetwornika A/C, a nawet szumy fazowe sygnału sondującego.

 

W torach odbiorczych urządzeń komunikacyjnych mamy do czynienia z silnymi sygnałami zakłócającymi, znajdującymi się w sąsiedztwie sygnałów słabych. Niestety, najczęściej te słabsze sygnały są użyteczne. Pomińmy już efekty występujące w takiej sytuacji w odbiorniku i problemy z nim związane. Podanie takiego sygnału na wejście przetwornika A/C może spowodować, że przetwornik przetworzy silny sygnał zakłócający, a sygnał użyteczny, słabszy, zostanie zamaskowany szumami sygnału zegarowego przetwornika.

Jak się bronić?

 

Szumy fazowe można zminimalizować. Aby zaprojektować system z przetwornikiem i wykorzystać maksymalnie jego możliwości przetwarzania, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: projekt płytki drukowanej oraz rodzaj źródła sygnału.

Obwód drukowany

 

Dobry projekt płytki drukowanej wymaga zminimalizowania sprzężeń pomiędzy liniami zegarowymi i innymi sygnałami. Błędy w projekcie płytki są poważnym źródłem jitteru deterministycznego. Znaczny prąd pobierany w momencie przełączania bitów przetwornika i buforów wyjściowych powoduje powstawanie „szpilek” prądowych. Jeśli ścieżki linii danych będą poprowadzone zbyt blisko linii zasilających i linii sygnału wejściowego, wówczas wspomniane wcześniej szpilki prądowe przenikną na wejście zegarowe i wejście sygnałowe. To samo zjawisko będzie można zaobserwować, jeśli prąd powrotny bramek cyfrowych będzie płynął pod liniami wejściowymi zegara i wejścia analogowego. Powracając do poglądowego schematu powstawania jitteru na rysunku 1, taki obwód drukowany zwiększy wartość zaburzeń na wejściu odniesienia komparatora.

Źródła sygnału zegarowego

 

Obecnie szumy fazowe przetworników są często mniejsze niż szumy źródeł sygnału zegarowego. Dlatego bardzo częstym błędem popełnianym w fazie uruchamiania i testowania przetworników jest pomiar ich parametrów przy zastosowaniu źródła sygnału zegarowego o zbyt dużym poziomie jitteru. Można przyjąć, że 14- oraz 16-bitowe przetworniki A/C powinny być taktowane sygnałem zegarowym o średniokwadratowej wartości jitteru poniżej 200fs. Jest to dość ostre wymaganie, którego niespełnienie pociąga za sobą degradację mierzonego współczynnika SNR. Oprócz odpowiednio małych szumów fazy źródła sygnału zegarowego powinny charakteryzować się małą zawartością zaburzeń. Warto rozważyć zastosowanie filtru pasmowo-przepustowego na wyjściu generatora, który oprócz tłumienia sygnałów niepożądanych równocześnie ograniczy szerokość pasma szumów wokół częstotliwości podstawowej.

 

Jitter można również zmniejszyć poprzez częstotliwościowy podział sygnału zegarowego. Każdy podział częstotliwości przez 2 poprawi szumy fazowe o 6dB. Przykładowo, zamiast generatora o częstotliwości 40MHz, można zastosować generator o częstotliwości pracy równej 160 MHz i podzielić ten sygnał przez 4, zyskując 12dB. Dzielniki częstotliwościowe o małym poziomie szumów własnych są szeroko dostępne na rynku. Należy jednak zwrócić uwagę, że choć zastosowanie dzielnika częstotliwości z reguły pomaga, to jednak może przynieść efekty gorsze od oczekiwanych w przypadku, gdy projekt układu zasilania i płytki drukowanej nie jest poprawny.

Podsumowanie

 

Jitter sygnału zegarowego jest poważnym problemem przy przetwarzaniu danych, gdyż wprowadza niepewność (szum) do procesu. Jitter w dziedzinie czasu jest ekwiwalentny do szumów fazy w dziedzinie częstotliwości. Szumy fazy powodują, że moc sygnału zegarowego zostaje rozproszona wokół częstotliwości podstawowej. Ponieważ próbkowanie jest równoważne ze splataniem w dziedzinie częstotliwości, widmo zegarowego sygnału próbkującego jest splatane z widmem sygnału wejściowego. Ponadto, jitter jest szerokopasmowym szumem dodanym do sygnału zegarowego, więc również jako szerokopasmowy pojawi się na wyjściu przetwornika. Widmo sygnału spróbkowanego jest okresowe i powtarza się z częstotliwością próbkowania. Dlatego więc szerokopasmowy szum sygnału zegarowego pogarsza szumy własne przetwornika. Podstawowym zadaniem projektanta przy minimalizacji jitteru jest dobranie odpowiednich niskoszumowych źródeł sygnału zegarowego oraz poprawne zaprojektowanie obwodu drukowanego, który oprócz niskoszumowego zasilania nie wprowadza sprzężeń pomiędzy liniami danych i zasilania.

 

Dariusz Pieńkowski

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

 

Witam po przerwie spowodowanej różnymi sprawami dnia powszedniego oraz urlopem. Dziś zamieściłem nową wersję firmware'u (MSS_2011-08-22.zip), w której usunąłem przełączenie wejść przy pomocy klawiszy głośniej/ciszej. Do tego celu pozostały klawisze numeryczne 1-8 oraz klaiwsze następny/poprzedni. Jest to ukłon w stronę użytkowników innych urządzeń sterowanych pilotem RC5, gdzie następował konflikt z regulacją głośności.

 

 

Cześć.

Widzę, że przespałem nieco sprawę aktualizacji oprogramowania ale już wszystko nadrobiłem. Teraz nadrabiam z podziękowaniem Edwardowi za to iż pochyla się nad ludem i słyszy jego głos:)

 

Jedna jeszcze rzecz mi przychodzi do głowy, nad która można by się zastanowić przy następnej wersji fw - opcja czasowego wygaszania wyświetlacza - tzn. po ustawionym czasie od ostatniej aktywności (jak np. właczenie MSS, zmiana wejścia lub cokolwiek innego angażującego wyświetlacz) następuje wyłączenie jego podświetlenia. Po naciśnięciu dowolnego zaprogramowanego klawisza w pilocie lub przycisku obsługi bezpośredniej podświetlenie ekranu by się załączało.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcji automatycznego wygaszania nie ma, ale jest jeden dedykowany klawisz, który wygasza podświetlenie. Dowolny inny klawisz przywraca podświetlenie. Szczegółowy opis jest na stronie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcji automatycznego wygaszania nie ma, ale jest jeden dedykowany klawisz, który wygasza podświetlenie. Dowolny inny klawisz przywraca podświetlenie. Szczegółowy opis jest na stronie.

 

Używam czasami wygaszania klawiszem ale niestety trzeba go wciskać:) Czego to to człowiek nie zrobi, żeby móc się jeszcze bardziej lenić . . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.