Skocz do zawartości
IGNORED

MSS - Multi Selektor SPDIF


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was spotkał się z następującym objawem:

 

Jeśli do jednego z wejść optycznych jest podłączony odbiornik (wejścia 7 lub 8), ale tylko do jednego z nich, to drugie wejście, do którego nic nie jest podłączone, także gra? Pojawia się na nim przesłuch z z ąsiedniego wejścia. Temat dotyczy wyłącznie wejść optycznych 7 i 8.

Właśnie sprawdziłem i u mnie przesłuchu nie ma. Cudów nie ma , może coś po masie się sprzęga?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia masy, przyczynę już znalazłem i usunąłem (programowo), ale chciałem się dowiedzieć, czy ktoś po prostu zetknął się z tym objawem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wrzuć ten zmodyfikowany soft na stronkę z MSS, w takim razie jeśli to coś w programie to może się objawić w naszych MSS w niesprzyjających okolicznościach. Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zaobserwowałem inne uciążliwe objawy tj. sygnał z CD puszczony na wejście 1 i czasami, zaznaczam czasami gdy CD nie gra, zamiast ciszy z głośników mam dość głośny syk/szum. Gdy puszczę play szum znika i wszystko gra ok. Gdy zatrzymam odtwarzacz, przełączę wejścia MSS i znowu wrócę do wej. 1, szum już tam jest do chwili włączenia play. Ten sam odtwarzacz podłączony bezpośrednio do DAC nigdy nie dał takich objawów.

Przy okazji grzebania w sofcie, Edward może znajdziesz przyczynę. Czy próbowałeś może poradzić coś na brak wyświetlania przy wyświetlaczach VFD, o czym była kiedyś mowa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nieszczęsny szum nie daje mi spokoju. :-( Jeden z kolegów podesłał mi kilka dni temu swoją płytkę, ponieważ właśnie taki szum mu się pojawiał, a przez internet nie byłem w stanie dojść przyczyny. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ta feralna płytka bez żadnych zmian gra już u mnie tydzień non-stop i ani razu ten objaw nie wystąpił. Sprawdzałem przebiegi na oscyloskopie i wszystko zachowuje się u mnie normalnie. Jednie udało mi się odkryć i usunąć te dziwne przesłuch na kanałach 7 i 8, o czym pisałem wcześniej. Oczywiście absolutnie wierzę że u niektórych z Was to występuje, ale nie wiem nawet jak ugryźć temat gdy nie mogę wywołać objawów.

 

Wyświetlacza VFD nie posiadam, a jak wcześniej wspominałem projektując MSS nie był on przewidywany. Obecnie mam zbyt mało czasu, aby siedzieć nad notami katalogowymi i dochodzić różnic. Jeśli ktoś ma dokładną wiedzę na czym dokładnie polega ta niekompatybilność, proszę dać znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem do mojego MSSa gustowny wyświetlacz OLED WEH002002ALPP5N00001 i zaczęły się schody.

MSS staruje prawidłowo, wyświetlacz wyświetla prawidłowo. Pierwszy problem pojawia się przy zmianie źródła z pilota.

Okazuje się że czułość odbiornika podczerwieni drastycznie spada i reaguje z odległości max. 0,5m. Drugim problemem jest brak możliwości wejścia do menu. Po naciśnięciu na pilocie stosownego przycisku na ułamek sekundy pojawia się druga linijka pierwszego menu czyli napis: "duża kropka" -ON, następnie wyświetlacz gaśnie i ponownie zapala się wyświetlając numer i parametry wejścia na którym był ustawiony. Nie ma pomyłki w podłączeniu co sprawdzałem. Powrót do starego wyświetlacza i wszystko działa OK. Oba wyświetlacze są zgodne z HD44780. Link do wyświetlacza:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co może być przyczyną ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marekzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy z Teo dość ciekawy problem z VolcanO właśnie wtedy, gdy podłączył wyświetlacz OLED. Tak samo jak u Ciebie na starym wyświetlaczy LCD wszystko było OK. Długą chwilę zeszło nam zanim odkryliśmy powód. Okazało się, że OLED najprawdopodobniej wprowadza zakłócenia do zasilania, które powodują, że odbiornik IR głupieje. Zgodnie z notą katalogową odbiornika SFH5110 dodaliśmy w zasilaniu szeregowy rezystor bodajże 22 ohm i na samych nóżkach odbiornika dolutowaliśmy kondensatorek 10uF oraz równolegle z nim 100nF. Powstał z tego zwykły filtr zasilania. Problemy jak ręką odjął. Spróbuj tego i daj znać czy pomogło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nieszczęsny szum nie daje mi spokoju.

Może masz ustawiony przez przypadek bit SYNC_OFF w R28 i WM daje zegar na DAC przy braku sygnału SPDIF.

 

Ja mam jeszcze takie pytanko: Czy WM8805 może obsługiwać SPDIF i taktować jednocześnie DAC (np PCM1796), czyli czy z wyjścia nr20 MCLK można wygenerować zegar dla DAC o f= 12.288 lub 24.576Mhz? Pytam, gdyż w tabelce nr 23 (strona 25) podane są współczynniki PLL N=8, F2=98.304Mhz które pozwalają na wygenerowanie takiej częstotliwości, natomiast w tabelce nr31 (str 28) jest podane że dla kwarcu 12Mhz i sample rate 32-96k F2=94.3104Mhz i współczynnik PLL_N=7. Jak macie podpięty DAC do tego MSS? Każdy DAC ma swój zegar czy korzysta z WM8805?

Pozdr

Kamil

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz ustawiony przez przypadek bit SYNC_OFF w R28 i WM daje zegar na DAC przy braku sygnału SPDIF.

 

Ja mam jeszcze takie pytanko: Czy WM8805 może obsługiwać SPDIF i taktować jednocześnie DAC (np PCM1796), czyli czy z wyjścia nr20 MCLK można wygenerować zegar dla DAC o f= 12.288 lub 24.576Mhz? Pytam, gdyż w tabelce nr 23 (strona 25) podane są współczynniki PLL N=8, F2=98.304Mhz które pozwalają na wygenerowanie takiej częstotliwości, natomiast w tabelce nr31 (str 28) jest podane że dla kwarcu 12Mhz i sample rate 32-96k F2=94.3104Mhz i współczynnik PLL_N=7. Jak macie podpięty DAC do tego MSS? Każdy DAC ma swój zegar czy korzysta z WM8805?

Pozdr

Kamil

 

Z mojego MSSa wyprowadziłęm SPDIF na obudowę, a DAC idzie po I2S

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz ustawiony przez przypadek bit SYNC_OFF w R28 i WM daje zegar na DAC przy braku sygnału SPDIF.

U mnie ten bit jest wyzerowany.

Na drugie pytanie nie potrafię odpowiedzieć z marszu bez głębszej analizy i wykonania prób, a no co teraz nie znajdę czasu, przepraszam.

 

Dziś udostępniłem nową wersję firmware z datą 2012.01.25, jedyną rzeczą jaka została poprawiona jest likwidacja przesłuchów pomiędzy kanałami wejściowymi 7 i 8. Sytuacja taka mogła zaistnieć gdy tylko jedno z tych wejść było obsadzone odbiornikiem, a drugie nie. Wtedy pojawiał się przesłuch i to nieobsadzone wejście potrafiło czasami też grać. Teraz już tak nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy z Teo dość ciekawy problem z VolcanO właśnie wtedy, gdy podłączył wyświetlacz OLED. Tak samo jak u Ciebie na starym wyświetlaczy LCD wszystko było OK. Długą chwilę zeszło nam zanim odkryliśmy powód. Okazało się, że OLED najprawdopodobniej wprowadza zakłócenia do zasilania, które powodują, że odbiornik IR głupieje. Zgodnie z notą katalogową odbiornika SFH5110 dodaliśmy w zasilaniu szeregowy rezystor bodajże 22 ohm i na samych nóżkach odbiornika dolutowaliśmy kondensatorek 10uF oraz równolegle z nim 100nF. Powstał z tego zwykły filtr zasilania. Problemy jak ręką odjął. Spróbuj tego i daj znać czy pomogło.

 

Niestety nie pomogło. Pomogło wgranie oprogramowania z sierpnia /ver.2.14/i dodanie kondensatora na zasilaniu wyświetlacza /piny 1 i 2/. Na tym sofcie dało się wejść do menu ale są dalej schody. Wyświetlacz wyświetla tylko w dolnej linii. Górna linia znaków pozostaje ciemna. Dzisiaj wgrałem najnowszy udostępniony soft i zilustruje działanie menu na wyświetlaczu. Po wywołaniu menu poprawnie powinny się ukazywać odpowiednio opcje:

 

01 SPDIF output:

* ON

02 I2S output:

* OFF

03 I2S data format:

* I2S 24-bit

04 BCLK polarity:

* normal

 

Na wyświetlaczu OLED w dolnej linii /górnej brak/ są odpowiednio:

 

* ON

OFF2 I2S output

* I2S 24bitdata fo

* normal

 

Teraz po przesuwaniu się po menu w drugą stronę czyli z 4->3->2 i do pierwszego, zawartość linii ulega modyfikacji

 

* normal05 LRCLK po

* normal BCLK pol

* I2S 242 data

* OFF

 

Wygląda na to że po wejściu do menu wyświetlacz nie dostaje informacji o tym że ma wyświetlać w dwóch liniach, co wyświetać w której linii i wszystko jak leci upycha do drugiej.

 

Przypomnę że ta przypadłość dotyczy tylko wyświetlania "menu".

Podstawowy tryb pracy wyświetlany jest prawidłowo w obu liniach i urządzenie poprawnie pracuje.

 

Dodam jeszcze że jest ten sam typ wyświetlacza jaki posiada Teo. Różnią się tylko ilością linii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marekzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy z Teo dość ciekawy problem z VolcanO właśnie wtedy, gdy podłączył wyświetlacz OLED. Tak samo jak u Ciebie na starym wyświetlaczy LCD wszystko było OK. Długą chwilę zeszło nam zanim odkryliśmy powód.

Upraszam, by trzymać się faktów.

 

Po pierwsze, nie "mieliśmy problem", tylko ja miałem problem.

 

Po drugie, nie "odkryliśmy powód", tylko Edward znalazł rozwiązanie.

 

Dodam, że skuteczne ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Teo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, sprawdź BARDZO dokładnie przewód połączeniowy wyświetlacza, zmierz napięcie zasilania i zobacz, czy jest ono porawne i stabile przez cały czas. Wyświetlacze OLED mają sporo większy pobór prądu. Jeśli to jest podobny typ, co u Teo, to w pierwszej kolejności trzeba rozwiać wątpliwości wokół zasilania. Dodaj przy samym wyświetlaczu jeszcze 100n na zasilaniu i może powiększ dość solidnie kondensator elektrolityczny (ten na samym wyświelaczu) może nawet do 1000 uF, jeśli masz, to użyj takiego o niskim ESR. Spróbuj może eksperymentalnie zasilić wyświetlacz przez rezystor 1-2 omy, ale oczywiście wtrącając go przed wspomnianymi kondensatorami.

 

Mam przeczucie, że to wszystko jest kwestią rozsiewania zakłóceń przez OLED.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, sprawdź BARDZO dokładnie przewód połączeniowy wyświetlacza, zmierz napięcie zasilania i zobacz, czy jest ono porawne i stabile przez cały czas. Wyświetlacze OLED mają sporo większy pobór prądu. Jeśli to jest podobny typ, co u Teo, to w pierwszej kolejności trzeba rozwiać wątpliwości wokół zasilania. Dodaj przy samym wyświetlaczu jeszcze 100n na zasilaniu i może powiększ dość solidnie kondensator elektrolityczny (ten na samym wyświelaczu) może nawet do 1000 uF, jeśli masz, to użyj takiego o niskim ESR. Spróbuj może eksperymentalnie zasilić wyświetlacz przez rezystor 1-2 omy, ale oczywiście wtrącając go przed wspomnianymi kondensatorami.

 

Mam przeczucie, że to wszystko jest kwestią rozsiewania zakłóceń przez OLED.

 

Przewód połączeniowy sprawdzany wielokrotnie. /przewodów było kilka/

Napięcie poprawne i stabilne.

Ten typ wyświetlacza pobiera prąd całkowity na poziomie max 20mA. Zmierzone i zgodne z danymi producenta. Stary LCD pobiera powyżej 300mA i wyświetlanie jest OK.

Zwiększanie konda na pinach wyświetlacza 1-2 /nawet 2200uf/ nic nie daje podobnie jak dodanie równocześnie rezystora w zasilaniu OLEDa. Sprawdzałem na rezystorach 1, 2.2, 22 i 47R. Przy 47R czasami pojawiały się drobne błędy w znakach, ale wówczas zasilanie było obniżone o 0.9V.

Zasilanie jest czyste, śmieci na poziomie max 1mV. Przy przełączaniu do "menu" na oscyloskopie nie widać nic niepokojącego na zasilaniu.

Zasilanie z dodatkowej przetwornicy DC/DC 0505 też nic nie zmienia w temacie wyświetlania "menu"

 

Wyjaśniła się sprawa pojawiającego się czasami spadku czułości odbiornika IR. Przyczyną okazał się pilot, który w końcu ostatecznie padł.

Na nowym pilocie problem czułości nie istnieje.

 

Zauważyłem że użycie w menu niebieskiego klawisza V prawego powoduje ścieśnianie tekstu i uzupełnianiu go do większej ilości znaków.

Przykładowo wejscie do menu powoduje wyświetlenie tylko w drugiej linii napisu * ON. Po użyciu ww klawisza tekst zostaje uzupełniony do postaci:

* ON01 SPDIF output.

Ten sam tekst można uzyskać przesuwając się o jedno menu w górę lub w dół i powrót do pierwszego.

Wyświetlacz łączy obie linie górną z dolną i wyświetla w dolnej. Ustawienia oczywiście działają. Można włączać i wyłączać.

W sumie z takim wyświetlaniem menu można żyć tylko pewien niedosyt pozostaje :(

Podstawowe funkcje urządzenia wyświetlane są poprawnie w obu liniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marekzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że bardzo solidnie podszedłeś do tematu sprawdzenia zasilania. Super!

Docelowo nie powinno być żadnych błędów w wyświetlaniu i chciałbym dojść przyczyny. Ostatnią rzeczą, o jaką bym Cię poprosił to upewnienie się, że mikrokontroler ma na pewno poprawnie ustawione fuse bity. Jeśli tak, to może podeślij mi ten wyświetlacz na kilka dni, to mu się przyjrzę.

 

Swoją drogą to OLED-y pięknie wyświetlają, prawda? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że bardzo solidnie podszedłeś do tematu sprawdzenia zasilania. Super!

Docelowo nie powinno być żadnych błędów w wyświetlaniu i chciałbym dojść przyczyny. Ostatnią rzeczą, o jaką bym Cię poprosił to upewnienie się, że mikrokontroler ma na pewno poprawnie ustawione fuse bity. Jeśli tak, to może podeślij mi ten wyświetlacz na kilka dni, to mu się przyjrzę.

 

Swoją drogą to OLED-y pięknie wyświetlają, prawda? :-)

 

Tak, pięknie świecą. Dlatego do MSS i Volcano zakupiłem OLEDy.

 

Co do fusebit to komunikat programator wyświetla następujący:

 

Safemode: Fuses OK

 

Czy o to chodziło ?

Wyświetlacz oczywiście podeśle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marekzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Mam MSS ożenionego z DACem WM8742 dual projektu Waldka . MSS połączony bez "małej płytki" czyli bezpośrednio do "dużej" z przetwornikami po I2S i wszystko by było ok gdyby nie to ,że dziś wpadłem na pomysł żeby jednak przepuścić sygnał przez małą płytkę i poza trzaskami nic w zasadzie nie słychać. Macie Koledzy jakieś pomysły?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9598-0-04365600-1330889697_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robi ta "mała płytka". Z opisu objawów obstawiam, że jakiś sygnał spośród sygnałów I2S mógł zmienić polaryzację. Wiele parametrów sygnałów I2S można ustawiać w menu MSS-a. Tylko ostrożnie i po cichu, bo przy złych ustawieniach normalną rzeczą są trzaski, szumy, syki i inne mało przyjemne dźwięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robi ta "mała płytka". Z opisu objawów obstawiam, że jakiś sygnał spośród sygnałów I2S mógł zmienić polaryzację. Wiele parametrów sygnałów I2S można ustawiać w menu MSS-a. Tylko ostrożnie i po cichu, bo przy złych ustawieniach normalną rzeczą są trzaski, szumy, syki i inne mało przyjemne dźwięki.

A co robi ta "mała płytka". Z opisu objawów obstawiam, że jakiś sygnał spośród sygnałów I2S mógł zmienić polaryzację. Wiele parametrów sygnałów I2S można ustawiać w menu MSS-a. Tylko ostrożnie i po cichu, bo przy złych ustawieniach normalną rzeczą są trzaski, szumy, syki i inne mało przyjemne dźwięki.

Mała płytka to odbiornik DIR i upsampler SRC. Polaryzację dostępną w menu zmieniałem , próbowałem wszystkich możliwych nastaw i efekt był ciągle taki sam z wyłączeniem formatów right justified na left justified coś też trzaskało . Z ciekawości podłączyłem konwerter USB kol. JarkaC i działało (prawie bo dźwięk przypominał mocno porysowanego winyla).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JarkaC i działało (prawie bo dźwięk przypominał mocno porysowanego winyla).

 

Trzaski są to objawy charakterystyczne dla błędów transmisji cyfrowej. Więc prawdopodobnie sprawdził bym jakość połączeń tak na początek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzaski są to objawy charakterystyczne dla błędów transmisji cyfrowej. Więc prawdopodobnie sprawdził bym jakość połączeń tak na początek.

Trzaski są to objawy charakterystyczne dla błędów transmisji cyfrowej. Więc prawdopodobnie sprawdził bym jakość połączeń tak na początek.

...niedopasowania, pętli masy i takie tam- wiem , wiem. Trochę to dziwne bo bez płytki z upsamplerem działa bardzo dobrze, w sumie łączyłem też przez SPDIF było gorzej poza basem , który jest lepiej zdefiniowany z nieco większym wykopem i chciałem pominąć odbiornik no , ale efekt jest taki jaki jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) działało (prawie bo dźwięk przypominał mocno porysowanego winyla).

To jeden z objawów źle ustawionych parametrów transmisji I2C. Przy niektórych złych ustawieniach jest tylko szum i trzaski, czasami tylko niewielkie trzaski. Bywa też, że przesunięta zostaje jedna próbka i wtedy zamienia się kanał lewy z prawym i jednocześnie przesunięcie czasowe pomiędzy kanałami równe jednej próbce. Tak więc objawy są od drastycznych po subtelne. Ten ostatni objaw jest prawie nie wychwycenia na ucho! Sugeruję dokladnie posprawdzać dokumentację wszystkich elementów i dograć ustawienia precyzyjnie.

 

Powyższe nie dotyczy sytuacji, gdy używamy SPDIF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MSS ożenionego z DACem WM8742 dual projektu Waldka . MSS połączony bez "małej płytki" czyli bezpośrednio do "dużej" z przetwornikami po I2S i wszystko by było ok gdyby nie to ,że dziś wpadłem na pomysł żeby jednak przepuścić sygnał przez małą płytkę i poza trzaskami nic w zasadzie nie słychać. Macie Koledzy jakieś pomysły?

 

Ja słuchałem (aż do zdemontowania) z użyciem małej płytki via I2S.

Do tego celu potrzebne są sygnały DATA, LRCK i BCK oraz masa.

Przy takim ustawieniu należy koniecznie korzystać z "zewnętrznego" zegara, czyli z generatora na małej płytce.

SRC musi dostać master clocka, czyli Mclk.

I należy dopilnować aby był najlepszy z możliwych.

Należy ustawić wyjście z MSSa na "24/192", bo inaczej jedna z zalet MSSa nie zostanie wykorzystana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info:) Pytanko mam odnośnie tego ustawienia MSS 24/192, bo w menu jest tylko opcja I2S 24 bit , czy w tym momencie mam na wyjściu 24/192?

 

Tak jeszcze dopiszę bo z tego co mi wiadomo to WM8805 odbiera sygnał SPDIF i formuje go na nowo , wychodzi z tego, że dostępny I2S pochodzi z odebranego SPDIFa , ale wewnątrz nie ma upsamplera. Dlatego zastanawia mnie to I2S 24bit, czy to jest do 24bitów zgodnie z sygnałem wejściowym i czy te 24bity wysyłane są zawsze z dodaniem zer nieznaczących i jak w tym wypadku wygląda sprawa częstotliwości próbkowania.

 

Może się mylę , ale czy w trybie slave można taktować WM8805 z zegara z "małej płytki" wtedy Mclk pochodziłby z generatora , a odzyskiwanie zegara z PLL byłoby wyłączone

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dziś wrzuciłem na stronę nowy firmware(MSS_2012-03-15.zip), a w nim kilka poprawek:

 

1. Można wreszcie stosować oba drivery LED-ów: PCF8574 i PCF8574A. Układ automatycznie wykrywa, z którym ma do czynienia i sam się dostosowuje. Problem polegał na tym, że pracują one pod różnymi adresami.

 

2. Przy edycji nazw wejść przełączanie pomiędzy znakami odbywało się przy pomocy klawiszy pilota <głośniej> i <ciszej>. Teraz jest jednolicie z pozostałymi funkcjami czyli za pomocą <następny> i <poprzedni>.

 

3. Usunąłem błąd polegający na możliwości wyboru wejścia, które zostało wyłączone z użycia w <menu>. Błąd objawiał się tylko przy sterowaniu klawiszami. Przy sterowaniu pilotem było OK.

 

Wciąż szukam powodu, z którego u kilku osób MSS okazjonalnie wiesza się. Tylko niektóre egzemplarze cierpią na tę zagadkową przypadłość, u większości z Was problem ten nigdy nie wystąpił. Zagadka jest spora, pracuję nad tematem.

 

Pozdrawiam

Ed

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z wyświetlaczem OLED też pracuje poprawnie nowy firmware i wyświetla menu w obu liniach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marekzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uruchomiłem MSS-a i jest pewien problem. Wgrany soft 2012-01-25, chociaż na wcześniejszym sofcie to samo. MSS po włączeniu do pracy wyświetla w drugiej linijce przez cały czas komunikat 176.4 kHz PCM. Komunikat ten jest wyświetlany niezależnie, czy na którymś wejściu coś jest podane czy nie, na wszystkich wejściach jest to samo. Z tego co widziałem u innych powinien być komunikat "not signal" a przy podaniu czegoś na wejście wyświetlać częstotliwość. Sterownie działa bez zarzutu, przełącza wejścia, edycja parametrów w menu. Uruchomienie zgodnie z wytycznymi na stronie Edwarda. Załączam zdjęcie, w czy jest problem?

 

 

Niestety nie mogę dodać zdjęcia, nie wszystkie funkcje mojego konta są ostatnio dostępne.

Ogólnie wygląda to tak:

1.input 1

176.4 kHz PCM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z wyświetlaczem OLED też pracuje poprawnie nowy firmware i wyświetla menu w obu liniach ?

Aktualnie nad tym pracuję, powoli zawężam obszar poszukiwań i osaczam gada, który miesza. :-)

 

-> michu_la

 

Bardzo dziwny objaw, z tego co mi wiadomo, u nikogo taki nie występował. Na początek silnie sugeruję sprawdzić lutowanie wokół układu WM, a przede wszystkim czy wlutowałeś R26? Na płytce jest napis "open", ale trzeba go wlutować zgodznie ze schematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalzałem gada. Dlugo się chował w swoich cyfrowych norkach, ale go wytropiłem. :-) Zatem dziś pojawił się kolejna aktualizacja programu MSS_2012-03-16.zip. Rozwiązany został problem kompatybilności z wyświetlaczami OLED. Wcześniej po wejściu do <menu> działy się rzeczy dziwne, teraz wreszcie działa to normalnie. Istnieje pewna sznasa, że podobne problemy z wyświetlaczami VFD są powodowane tym samym. Nie mam niestety jak tego sprawdzić, bo nie mam wyświetlacza VFD, proszę więc aby ktoś kto taki ma, sprawdził i koniecznie dał znać czy problem obecnie zniknął, czy nie.

 

To nie koniec problemików jakie wyśledziłem. Otóż okazuje się, że przy korzystaniu z wyświetlacza OLED (a być może podobnie dzieje się przy VFD) odbiornik IR potrafi się dziwnie zachowywać i generować niepotrzebne impulsy. Wobec tego stanowczo zalecam wykonanie filtra zasilania dla odbiornika podczerwieni właściwie we wszystkich przypadkach, nawet u osób, u których nic złego się nie dzieje. Jednym z objawów, jest to, że pilot czasem jakby "opornie łapie kody" i niektóre naciśnięcia przepuszcza.

 

Filtr należy wykonać jak na poniższym schemacie. Wartości elementów nie są krytyczne, jakość ich także niespecjalnie zmieni Wam brzmienie ;-) Kondensator elektrolityczny około 47 uF i równolegle do niego ceramiczny 100 nF należy przylutować jak najbliżej odbiornika podczerwieni, a najlepiej na samych jego nóżkach! Szeregowy rezystor w granicach 10 do 50 omów powinien być OK, ja dałem u siebie 33 omy. Rezystor także lutujemy blisko odbiornika IR.

 

Uwaga! Nastąpiła zmiana fusebitów, proszę zaprogramować układ za pomocą rozklikania ikonki "MSS firmware.bat".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.