Skocz do zawartości
IGNORED

Xonar Essence ST - opampy


Lumperator
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można też włączyć resampling do 192KHz który daje ciekawy efekt wygładzająco-poszerzający scenę.

 

Na wstępie zaznaczam, że powodem moich wyrywkowych odpowiedzi jest to, że nie skupiałem się na początku na niektórych fragmentach wypowiedzi. Teraz jednak postaram się zagłębić bardziej w poszczególne wątki.

 

Z całym szacunkiem, ale zacytowane przeze mnie stwierdzenie to jakaś bzdura - resampling do 192kHz, który daje efekt poszerzający scenę. :)

 

Niemniej, ciekawi mnie na czym słuchasz?

 

Zainstalowałem te UNi stery, ale szczerze mówiąc, to nie słyszę żadnej różnicy, poza może różnicą "komfortu psychicznego". Takiego, że w przypadku sterów od Asusa nie zwracałem na niego uwagi, a teraz zwróciłem. :)

 

Okej, różnica zasadnicza jest taka, że Foobarow'a wtyczka ASIO działa teraz lepiej z tymi sterownikami, które z pewnością dają pełne wsparcie ASIO dla karty. Słowem, przewijanie muzyki w Foobarze odbywa się zdecydowanie szybciej. To na plus.

 

ostatnie jakie testowałem miały szumy na wszystkim co było gęste

 

Szumy? Ponawiam wcześniejsze pytanie, lecz teraz bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że słuchasz na słuchawkach. Jeśli jednak nie, to może wiatrak od komputera szumiał?

U mnie nie było żadnych szumów.

 

Pomijając niektóre powyższe kwestie, traktując je z przymrużeniem oka, z tego wszystkiego interesujące stało się jedynie zestawienie opampów, które przedstawiłeś i poniekąd ten convolver. Jeśli to drugie ma coś wspólnego z ingerowaniem w liniowość dźwięku, to ja dziękuję, kijem nie tykam. Jeśli chodzi o cyfrową kastrację dźwięku, w jakiejkolwiek formie, czy to przez jakieś filtracje czy inne ustrojstwa, to równie dobrze mógłbym sobie włączyć efekt amfiteatru, żeby "poczuć się jak na koncercie". Dla mnie wierność, czyli naturalność i neutralność w przekazywaniu dźwięku się liczy. No, ale każdy ma inne zapatrywania i oczekiwania.

 

Jeszcze jedno, po co Ci ASIO, skoro używasz komputerowego suwaka głośności? Odnoszę wrażenie, że w przypadku ASIO mamy zupełnie odmienne pojęcie.

Z tego co wiem, ASIO służy temu, by nadać tryb wyłączności konkretnemu odtwarzaczowi, z którego puszczasz muzykę, pomijając systemowy mixer. Wszystko po to, by usunąć z drogi sygnału ewentualne zakłócenia, opóźnienia i tym podobne. Jaki ma zatem sens ASIO + systemowe pokrętło głośności? Dla mnie jedno i drugie się wyklucza, tym bardziej, że finalnie steruję poziomem głośności we wzmacniaczu. Więcej gałek nie potrzebuję, wręcz są niewskazane.

PS u mnie np. mixer jest zupełnie nieaktywny po włączeniu muzy z Foobara, nie wspominając o tym, że nie usłyszę już żadnego innego dźwięku - w czasie, gdy gra Foobar - czy to z windows media playera, czy subedita, czy vlc czy youtube.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Convolver to ogólnie technika korekcji pomieszczeń, tudziesz symulowania ich. Można też ją stosować aby symulować dźwięk różnych fajnych bajerów jak preampów lampowych. Działa to całkiem nieźle jak na coś co dzieje się w domenie cyfrowej. Oczywiście charakter lampowy będzie przykryty charakterem brzmienia DACa a nie odwrotnie jak w przypadku prawdziwego preampa...<br />

<br />

ogólnie też raczej fanem DSP nie jestem ale convolver faktycznie działa i w sumie dość dużo go ostatnio używam. Oczywiście lepiej by było użyć prawdziwych lamp, ale z braku laku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Convolver działa, ale wg mnie zaburza mocno scenę. Ja nie byłem w stanie słuchać tego przekłamanego dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tutaj poruszyć przy okazji pewne zagadnienie, odnosząc się do felietonu ze strony: www.klub80.pl/porady_det.php?id=2 - dotyczącego głównie głośności i jakości dźwięku, związanych z manipulowaniem wartościami dB. Nie będę zagłębiał się w szczegóły, tylko zapytam wprost, czy ściszanie na pasku, np. foobara, wpływa degradacyjnie na jakość wychodzącego z karty dźwiękowej do wzmacniacza sygnału? Samo ściszenie następuje na poziomie cyfrowym, zatem analogowe wyjście typu RCA, do którego podpięty jest interkonekt nie ma tu nic do rzeczy. W związku z powyższym logicznym wydawałoby się, że jednak takie ściszenie niekorzystnie działa na sygnał. Ale co do tego, to nie mam żadnej pewności.

 

Jeśli ktoś jest w stanie mi rzeczowo odpowiedzieć, bardzo prosiłbym.

 

A w najbliższym czasie z czystej ciekawości dokonam małego eksperymentu, na który wpadł kolega, i nagram jeden plik wave ściszony o ileś decybeli (np. tyle, by dźwięk stał się 8bitowy), a potem ten sam plik ściszę w foobarze o taką samą wartość i obydwa porównam.

 

Zasadniczo, jeśli na foobarze dam -50dB, to sam sygnał będzie na tyle słaby, że we wzmacniaczu będę musiał ustawić potencjometr na 10 (w skali 1-10), a wtedy to już, przy spokojniejszej muzyce, usłyszę ewentualne minimalne "ssss" z poziomu wzmacniacza - zatem jakość nie będzie zadowalająca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hellzest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hellzest

Z całym szacunkiem, ale zacytowane przeze mnie stwierdzenie to jakaś bzdura - resampling do 192kHz, który daje efekt poszerzający scenę. :)

ustaw sobie w foobarze na DSound i porównaj ustawienia w windowsie/karcie na 44 vs 192. Na 192KHz gra w stronę dźwięku jaki jest z LME49720. Imho to sztuczne artefakty choć wszystko wydaje się dalej i lepiej odseparowane. Jeśli ktoś jednak kocha tego typu dźwięk (a znajdziesz takich dużo) to dla nich upsampling do 192KHz będzie preferowany przez to. Ja wolę zwykłe 44 i zwykłą scenę...

 

Niemniej, ciekawi mnie na czym słuchasz?

Technics RP-F30 bezpośrednio do RCA (karta wyrabia spokojnie)

 

Szumy? Ponawiam wcześniejsze pytanie, lecz teraz bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że słuchasz na słuchawkach. Jeśli jednak nie, to może wiatrak od komputera szumiał?

U mnie nie było żadnych szumów.

sprawdziłem najnowsze drivery i też szumów nie było. Na którychś wcześniejszych ewidetnie sweepy 24-96KHz się kaszaniły. Szczerze to nie chce mi się sprawdzać które to były... Lepiej samemu sprawdzić sweepy/udiale aby wiedzieć czy ma się u siebie dobry dźwięk bo różnie to bywa...

 

Jeszcze jedno, po co Ci ASIO, skoro używasz komputerowego suwaka głośności? Odnoszę wrażenie, że w przypadku ASIO mamy zupełnie odmienne pojęcie.

bo to lepsze niż DSound bo pomija przynajmniej windowsa a że nie mam regulacji głośności w winampie to... zresztą już to zmieniłem dzisiaj ale o tym za chwilę.

 

tylko zapytam wprost, czy ściszanie na pasku, np. foobara, wpływa degradacyjnie na jakość wychodzącego z karty dźwiękowej do wzmacniacza sygnału?

i tutaj jest problem własnie że czort go w sumie wie...

Jak odpalasz plik 24bit to na 100% regulacja głośności jest 24bit ale przy 16bit? Jeśli nie ma konwersji do 24bit ot każde 6dB zmniejsza rozdzielczość o 1bit czyli przy -48dB jest już tylko 8bit... W przypadku konwersji do 24bit można właśnie o 48dB ściszyć bez obawy o utratę informacji czyli dość dużo. Ale to nie wszystko, problem jest też w tym jak ta regulacja jest robiona. Najprościej to zmienić w liczbę float, pomnożyć przez jakąś odpowiednio wyliczoną liczbę i spowrotem zamienić na liczbę 16/24bit ze znakiem. Teraz kwestia czy taka konkwersja int -> float -> int nie zepsuje czegoś. Teoretycznie nie... Można to też inaczej zrealizować, ale jak to jest zrobione czy to w foobarze czy sterownikach Xonara to nie mam pojęcia...

 

dlatego ściągnąłem źródła wtyczki ASIO Otachana dla Winampa i zrobiłem swoją regulację głosności a nawet dwa jej rodzaje. Jeden płynny ale obarczony teoretycznym błędem (choć bez bez floatów więc raczej źle nie jest) a drugi co to zwykłe dzielenie przez potęgę 2 aż do 64. Mogłem zrobić takie dzielenie aż do 256 i nic bym z 16bit nie stracił ale 64 starczy. I tutaj nie mam żadnych wątpliwości co do tego czy to działa tak jak powinno czy nie :D

 

A w najbliższym czasie z czystej ciekawości dokonam małego eksperymentu, na który wpadł kolega, i nagram jeden plik wave ściszony o ileś decybeli (np. tyle, by dźwięk stał się 8bitowy), a potem ten sam plik ściszę w foobarze o taką samą wartość i obydwa porównam.

robiłem takie coś kiedyś na Audigy4Pro ze sterownikami KX w których mogłem podbić w DSP poziom ile chciałem. Wyszło że oprócz regulacji w windowsie (vista) to nic nie działało tak jak trzeba. Foobar też poległ. Choć nie testowałem jego ASIO więc może... w razie co trzeba by poszukać jakiegoś DSP które by zmieniało wszystko na 24bit to może pomoże...

 

generalnie jestem więc z problemem zaznajomiony :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ hellzest

 

Jeśli będziesz miał upsamplowanie np. do 24/44, to ściszając dźwięk paskiem w foobarze czy paskiem w mikserze głośności windowsa, raczej nie dokonasz degradacji dźwięku. Poziom głośności wprawdzie się zmniejszy, ale zauważ, że będzie to redukcja bitów "zerowych". Dopiero po przekroczeniu tej granicy, dojdzie do kasowania właściwych danych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos opampów w xonarze st, mój ranking to:

1. AD797B, choć jest względnie bardzo trudny w aplikacji

2. LME49860

3. LME49720

4. TL082/NJM2114

5. TL072/LM4562/LM6172/NE5532 i inne, które może pominąłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, macie chyba rację. W nowszej wersji foobara - 1.1.11 - nie ma opcji (przynajmniej u mnie nie zauważyłem) przełączania między 16 a 24bitową rozdzielczością, jest natomiast dodatkowa zakładka ASIO, w której można ustawić tryb 64-bitowych sterowników ASIO. Czy to jest coś podobnego, o czym e8 pisałeś w odniesieniu do winampa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Apropos opampów w xonarze st, mój ranking to:

1. AD797B, choć jest względnie bardzo trudny w aplikacji

2. LME49860

3. LME49720

4. TL082/NJM2114

5. TL072/LM4562/LM6172/NE5532 i inne, które może pominąłem

 

Tak sobie czytam te opampowe doświadczenie Wasze i nachodzi mnie pewna refleksja, która wynika z zebranej i uśrednionej grupy tego typu testów, które przez te lata dane mi było poczytać.

 

I wychodzi mniej więcej tak -> fabryczne, hmm nie bardzo, dźwięk sztuczny -> Zmiana na opamp X, ach co za zmiana, bas się poprawił, ale sprawdzę jeszcze Y -> zmiana na Y, o znowu to się poprawiło, ale tamto pogorszyło, więc sprawdzę Z, ach i znowu zmiana tym razem tamto wróciło na miejsce, za to hmm, coś innego nieco mi przeszkadza, ale czytałem że warto sprawdzić opamp filrmy V -> opamp firmy V, ach co za przestrzeń, szkoda że basu trochę brakuje, porównam może z fabrycznymi -> opamp fabryczny i EUREKA, najlepszy dźwięk, zostaję przy nim :)

 

Wcale nie żartuję, statystycznie przynajmniej połowa testujących zatacza koło i wraca do wzmacniaczy fabrycznych. Szczególnie jest to domeną właśnie STXów i ST. Ciekawe skąd to się bierze i jak wytłumaczyć ten fenomen, bardzo ciekawe...

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekonieczne koło jest zataczane. Bez AD797B zawsze wracałem do LME49860. Jeżeli coś przeszkadza, to przeszkadza. Dla mnie np. popularne LM4562 i NE5532 są wyraźnie bardzo słabe, a przecież popularne. Fabryczne ustawienie też nie jest dla każdego, bo korzystanie bufora/filtra powoduje zawsze pogorszenie jakości i maleje przezroczystość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne odkrycie, Sławku, też nachodziły mnie takie refleksje, czytając wszystkie te opinie. Ale dzięki tym ludziom można sobie dobrać coś pod siebie, teoretycznie nie musząc przerabiać tego samego co ci wszyscy, którzy mieli tyle zapału i energii, by te kostki przetestować. To jest tak samo jak z kupowaniem sprzętu - jako systemu - który ktoś sprawdził, że gra tak i tak i jest świetnie ze sobą dograny. W moim przypadku kierowałem się opinią i doświadczeniem Grzegorza, dzięki któremu zakupiłem kolumny i wzmacniacz, na które, przysłowiowo, nie żałuję żadnej wydanej złotówki.

 

Wracając do Xonara, być może jest trochę racji w tym co piszesz, choć te statystyki to mi się wydają jakieś z rękawa nieco wyjęte, bo z tego co ja czytałem, to na każdym forum ludzie wypowiadali się, że standardowe opampy na tej karcie są słabe. Ja być może z ciekawości włożę jeszcze z powrotem domyślne, ale póki co to przypadły mi do gustu 2 x LME49990 i LME49860 (wymieniałem na buforze między OPA1612 a 49860) i finalnie jednak stwierdziłem, że ładniej mi to wszystko gra z 49860. Jest analogowo, jak na X-Fi (tak, ta karta mimo złej sławy grała bardzo przyjemnie), ale jednak tamtego dźwięku nie można przyrównać do jakości Xonara.

 

Co tu dużo mówić, najważniejsze jest to, by brzmienie było na tyle miłe, by słuchanie muzyki było przyjemnością, a nie jakąś udręką.

 

PS nie trzeba czytać, tylko samemu posłuchać. Ludzie są różni; dużo jest w ogóle nieświadomych, co to albo nie wiedzą albo nie wierzą (i się dziwią), że np. taki interkonekt może wpływać na brzmienie - dlatego potem są kpiarskie teksty niedoinformowanych ludzi, że komuś grają kable. To już taka moja mała dygresja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hellzest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interkonekt może wpływać na brzmienie. Dzisiaj cały dzień walczyłem z AD797B, bo jest wrażliwy na aplikacje oraz na rodzaj obciążenia. Po 2 latach zaingerowałem ponownie w przetwornik w słuchawkach i zmieniłem nieco charakterystykę fazową, po drodze ruszając częstotliwościową i ogólnie wodospadową. Jak to AD797 przypasowało, to jestem w szoku, choć wymagało z godziny czy dwóch grzania, potwierdzone charakterystyką akustyczną.

 

LME49860, LME49820 czy inny podobny to bezpieczne rozwiązanie do Xonara ST. Natomiast na pewno nie wyciągnie z niej wszystkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR

jakby dali LME49860 zamiast LM4562 to nawet bym się nie dziwił że ludzie wracają do defaulta. LM4562 jednak gra zimno, bezdźwięcznie, technicznie i daje się natychmiast zauważyć szorstkość na górze, dole i w ogóle wszędzie. Po samej wymianie bufora na LME49860 jest już w sumie bardzo dobrze dobrze.

 

JRC to nawet lubię sobie czasem posłuchać bo są w sumie bardzo dźwięczne. Bardziej jednak imho pasują na bufor a na I/V coś a'la LME49723 (nie mylić ze sławnymi 49720NA i HA)

 

@Corvus5

ten AD797B wymaga innego napięcia niż 12V z Xonara?

 

@hellzest

asio 64bit to taka wersja dla systemów 64bit. Nic to nie zmienia poza radością używania kolejnego 64bit :)

 

WinAmp nie ma upsamplingu. Używam do tego celu replay gain na 0dB i działa wszędzie tylko nie do źródeł mono. W sumie to i tak dobrze bo foobar w ogóle mono nie gra :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez e8.root
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD797 pracuje na napięciach od 5-18V, więc działa. Foobar odtwarza mono, a jak twój system nie radzi sobie z mono, to masz natywnie wtyczkę mono2stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to z tymi opampami to temat śliski jest. Każde z tych polecanych kombinacji to spisują się dobrze w jednym gatunku, ale już nie tak dobrze w innym.

2x LME49990 + LME49860 czy OPA1612 (z przewagą 49860) grają dobrze z elektroniczną muzyką, gdzie przeważają syntezatory. Nadają jej wówczas ciepłej barwy, duszy, brzmią przestrzennie. Natomiast, gdy włączy się już np. muzę, gdzie są instrumenty typu gitara, gitara basowa i perkusja, to już wypadają kluchowato, bez dźwięczności i dobrej kontroli. Bas zaciąga, nie ma naturalności w wybrzmiewaniu instrumentów, dobrego "ataku".

 

Wystarczy sobie porównać jak brzmią standardowe opampy Xonara z płytą Air : 10000 Hz legend, a jak brzmią LME. Oczywiście, o ile te drugie (LME) grają, bo grają i nijak płynie przyjemność ze słuchania, to te pierwsze wypadają doskonale.

 

Być może jest po prostu tak, jak pisał bodajże Lumperator, że tej karcie brakuje czegoś w sercu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, macie chyba rację. W nowszej wersji foobara - 1.1.11 - nie ma opcji (przynajmniej u mnie nie zauważyłem) przełączania między 16 a 24bitową rozdzielczością, jest natomiast dodatkowa zakładka ASIO, w której można ustawić tryb 64-bitowych sterowników ASIO. Czy to jest coś podobnego, o czym e8 pisałeś w odniesieniu do winampa?

Nie masz rozwijnej listy w playback > output > output format? U mnie jest.

 

Tak sobie czytam te opampowe doświadczenie Wasze i nachodzi mnie pewna refleksja, która wynika z zebranej i uśrednionej grupy tego typu testów, które przez te lata dane mi było poczytać.

 

I wychodzi mniej więcej tak -> fabryczne, hmm nie bardzo, dźwięk sztuczny -> Zmiana na opamp X, ach co za zmiana, bas się poprawił, ale sprawdzę jeszcze Y -> zmiana na Y, o znowu to się poprawiło, ale tamto pogorszyło, więc sprawdzę Z, ach i znowu zmiana tym razem tamto wróciło na miejsce, za to hmm, coś innego nieco mi przeszkadza, ale czytałem że warto sprawdzić opamp filrmy V -> opamp firmy V, ach co za przestrzeń, szkoda że basu trochę brakuje, porównam może z fabrycznymi -> opamp fabryczny i EUREKA, najlepszy dźwięk, zostaję przy nim :)

 

Wcale nie żartuję, statystycznie przynajmniej połowa testujących zatacza koło i wraca do wzmacniaczy fabrycznych. Szczególnie jest to domeną właśnie STXów i ST. Ciekawe skąd to się bierze i jak wytłumaczyć ten fenomen, bardzo ciekawe...

Ludzie lubia zmiany. Dzwiek w nowej konfiguracji po jakims czasie im powszednieje i zmieniaja cos zeby uslyszec cos nowego. A ze roznice miedzy opampami jakies drastyczne nie sa to i zmiana na cos co wczesniej wydawalo im sie gorsze nie razi. Za jakis czas pewnie znowu cos zmienia... Ja nic zlego w tym nie widze. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz rozwijnej listy w playback > output > output format? U mnie jest.

 

Na przykład u mnie, ja mam, co prawda, winXP 32bit, ale po wybraniu w device ASIO 2.0 lista rozwijana w output format jest nieaktywna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jest po prostu tak, jak pisał bodajże Lumperator, że tej karcie brakuje czegoś w sercu.

 

Znacznej większości urządzeń w tym segmencie czegoś brakuje. To nie jest DAC za 1500, gdzie można oczekiwać trochę więcej. Panowie z Tajwanu już są na etapie przygotowywania nowego Essence do komputerów osobistych. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hellzest

Zapewne musisz przyciemnić dźwięk bo jest za jasny. Jasny dźwięk + smutna muzyka lub ciężki metal = karykaturalne brzmienie...

Polecam zainteresować się OPA2107, ciemny i depresyjny opamp w sam raz do meralu, rocka i tego Air 10KHz ;)

 

@migrena

w sumie opampy to najtańsza opcja do manipulowania dźwiękiem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WinAmp nie ma upsamplingu. Używam do tego celu replay gain na 0dB i działa wszędzie tylko nie do źródeł mono. W sumie to i tak dobrze bo foobar w ogóle mono nie gra :P

 

Winamp ma upsampling, tzn. nie tak defaultowo - trzeba zainstalować Maiko wasapi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W końcu Winamp dał się przekonać do siebie - z Maiko gra na pewno lepiej niż foobar, a porównywalnie do SAP, czy Jplay.

 

W foobarze da się ustawić mono, trzeba podłączyć wtyczkę "Convert stereo to mono" ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej karcie Kernel Streaming jest zablokowany na 48KHz bodajże i nie gra dobrze gęstych formatów. To samo DSound z GX

Wasapi zachowuje się identycznie jak DSound bez GX czyli jest zależny od ustawień w windowsie a już tym bardziej w panelu cmedia/asusa czyli trzeba przełączać za każdym razem samplowanie...

Poza tym tryb exclusive działa nieprzyjemnie bo blokuje innym aplikacjom możliwość odtwarzania co jest bez sensu...

 

ASIO sam przełącza częstotliwości, wyłącza całkowcie wszystkie mixery i nie korzysta w żadnym stopniu z usługi Windows Audio (można całkiem ją wyłączyć albo nie włączać i ASIO będzie śmigało bez problemu!) a jego trym ekskluzywności polega na tym że wycisza wszystko oprócz tego co gra przez ASIO ale nic nie wyłącza czyli odpalam filmik na YT, daję stop w winampie i filmik zaczyna grać. Daję play w winampie i wszystko nagle cichnie :)

 

I jeszcze jedna rzecz: ASIO i tylko ASIO daje obsługę 88KHz i 176KHz !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hellzest

Zapewne musisz przyciemnić dźwięk bo jest za jasny. Jasny dźwięk + smutna muzyka lub ciężki metal = karykaturalne brzmienie...

Polecam zainteresować się OPA2107, ciemny i depresyjny opamp w sam raz do meralu, rocka i tego Air 10KHz ;)

 

W opampy to już inwestować nie będę. Prędzej je sprzedam wraz z kartą i kupię odtwarzacz grundiga cd 7550 lub jakąś lepszą kartę, w granicach 1000-1500 zł, a jeśli używaną, to z pewnością uda się taniej.

 

Natomiast to, co usłyszałem na LME49990 i LME49860 było dokładnie tym, co chciałem usłyszeć w muzie elektronicznej i psychodelicznej - zabrzmiało to podobnie analogowo, jak na x-fi, ze znaczną przewagą w jakości na rzecz xonara, oczywiście.

Xonar wypada lepiej z muzyką rockową ze standardowymi kostkami w środku. Uderzenia perkusji, brzmienie gitary czy poszczególnych instrumentów są bardzo dynamiczne, szybkie i zdecydowane, tak jak powinno być, bez jakiejś nadmuchanej polifonii. W Air czy The Soft Moon czy Tool jest dobra scena i dynamika, można się poczuć niemal, jak na żywo.

 

Ciężko rzec, że grupa Air wykonuje smutną muzykę, wprost przeciwnie, płyta 10kHz jest całkiem komiczna, a na pewno nie pozbawiona humoru, doskonale kontrastującego i zarazem współgrającego z patetycznymi wstawkami. Smutna to może być np. White Lies - To lose my life. Cięższy depresyjny techno/synth metal to generalnie NIN. Ale mniejsza o to.

 

Traktowanie opampów jak czegoś w rodzaju płyt cd jest pozbawione sensu i mija się z celem. Musiałbym każdorazowo wyjmować kartę z obudowy, tylko dlatego, że w danej chwili miałbym ochotę posłuchać rocku, czy italo disco, a za chwilę elektroniki, ambientu czy psytransu.

 

Nie ma co tutaj się dużo rozwodzić, sedno tkwi w tym, co pisał Lumperator, zacytuję: "Uanalagowienie" tej karty skutkuje znacznym spowolnieniem brzmienia."

Xonar nie pozostawia dużego pola do popisu, w związku z czym trzeba wybrać "mniejsze zło", czyli opcję najbardziej zadowalającą ze wszystkich. Inaczej mówiąc, iść na niejaki kompromis. Albo dźwięk analogowy i wolniejszy, albo dynamiczniejszy i bardziej neutralny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hellzest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno dosłałem LME49990 i faktycznie jest to świetna "przestrzenna" najlepsza kostka...Jak na moje preferencje. Teraz pracuję nad dobraniem buforka, na razie jadę na OPA2604, ale tez z takim LME49860 brzmi bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez BioPlayer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam połączenie 2xLME49990+OPA1612 i jest dobrze dźwięk trochę przyśpieszył w stosunku do 49860 poprawiła się przestrzen ogólnie cała scena choć mam wrażenie że czasem wpada to w ostrość brakuje ciepła w tym dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak porównanie bez bufora? Nie korzystam z tego wynalazku, bo w Xonarze ST zawsze niszczy dźwięk i w zależności od przetwornika psuje zupełnie inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corvus5

sprawdzam bez bufora i faktycznie gra to nieźle, do wzmacniaczy jako takich można w sumie wyrzucić całkiem

jednak do słuchawek to lipa bo jest za cicho :(

 

jakiś wzmacniacz słuchawkowy by sie przydał tylko taki aby sie nie wykosztować a grał lepiej od wrzuconego opampa w bufor albo wbudowanego w Xonara? zapewne nie ma takiego w sensownych pieniądzach ...

 

bądź co bądź jak już sobie sprawie wzmacniacz słuchawkowy lampowy a to się przyda taka sztuczka że da się wyjąc bufor :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez e8.root
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłubałem w przetworniku słuchawek, by podciągnąć jakość i opampom poprawiły się warunki pracy. Zmieniło to mój ranking, gdyż kilka wariowało przy dźwiękach:

1. LM6172

2. AD797B

...

3. LME49860 i LME49720

 

;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...
Pomiędzy 49860 a 1612 w buforze są zasadnicze różnice. Szybkość narastania, punktowość basu, ogniskowanie dźwięków, powietrze... to wszystko lepiej robi 1612. Ale LME49860 jest jakiś taki bardziej synergiczny z tą kartą, ma więcej barwy, ciepła, klimatu.
<br />

<br />

W 100% zgadzam się z tą wypowiedzią. Kupiłem zarówno 1612 jak i 49860 na bufor (połączenie z 2x 49990) i moje odczucia są identyczne. Tak jakby z 1612 na buforze całość została wysuszona. Brakuje wypełnienia, klimatu i ciepła. Ogólnie kartą jestem bardzo mile zaskoczony. Mam w domu Xindaka DAC8 i nie ma jakiejś kolosalnej różnicy między nimi. Może Xindak troszkę mocniej urzeka i wciąga do słuchania przy wyjściu przez lampę. Ale za to Xonar ma lepiej osadzoną i głębiej rozbudowaną scenę (oczywiście nie są to jakieś kolosalne różnice), przestrzeń jest podobna. Zaczynam się zastanawiać czy DAC nie pójdzie pod młotek :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.