Skocz do zawartości
IGNORED

Winylowe wznowienia/reedycje/re-issues


thrak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano 28.02.2011 - 17:51

Ja sobie darowałem Porcupine "Voyage.." i "On the sunday...", zacząłem kolekcję od "Up the downstair" na czerwonym przezroczystym winylu i brzmi rewelacyjnie (plus fakt, że reedycja ma ścieżki bębnów zagrane przez Gavina, a nie automat jak 1st press - co mnie odrzucało od tej płyty; jak 2 pierwsze wyjdą z żywymi bębnami to je kupię).

Co do kolorowych reedycji to na stronie tłoczni, która klepie wznowienia Porcupine, dla MOV i innych piszą, że najgorsze z kolorowych mają brzmienie te 1 i 2 kolorowe nie transparentne, potem przezroczyste kolorowe i czarne na końcu jako najlepiej brzmiące.

 

Widzę, że symaptyków Porcupine jest sporo - w takim razie proszę o sugestię bo wznowienie "Up the downstair" jest na czerwonym winylu ale nie wydaje mi się żeby był przezroczysty - wynika z tego co napisałeś, że będzie to kiepsko brzmiące wznowienie ? Może ktoś inny jeszcze posiada to wydanie na czerwonym winylu i podzieli się opinią ?

Pomóżcie bo nie chcę wtopić a planuje jutro zamówić klika płyt... :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Up the downstairs" na czerwonym winylu brzmi dobrze, można brać w ciemno. Też czekam na "Sky Moves Sideways", z ulotki wynikało że niebawem będzie też "Coma Divine", o "Stupid Dream" i "Deadwing" na razie nic nie wiadomo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko na szybko chciałem kilka słów ...

 

Wznowienie Wish You Were Here Floydów ... brzmi genialnie, na poziomie niemieckiego wydania,które wg mnie gra przyjemniej od 1st pressu UK :)

 

to tyle ode mnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko niemieckie wydanie można dostać za 30-40 góra 50 w NM;)

Tyle ode mnie.

 

Taaa

Na pewno NM i na pewno za za 30-40-50 zl szczególnie z ebaya jak doliczysz wysyłkę, albo z alle... jak weźmiesz pod uwagę kryteria ocen sprzedawców. Przestańcie pisać bajki. Owszem można trafić za tę cenę, ale najprawdopodobniej wtedy gdy trafisz na nieświadomego sprzedawcę który da lakoniczny opis, i kiepskie zdjęcia, zaryzykujesz i trafisz. Świadomie na dobrze opisanej aukcji nie kupisz za tę cenę.

A co do WYWH to moim zdaniem brzmi słabiej niż wydanie angielskie z epoki, co nie znaczy źle, ale jak to mówi moja koleżanka w firmie: dupy nie urywa ;)

pozdr

nt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnym tenacie założonym przeze mnie podałem linka do aukcji WYWH GER w folii za 40 zł na allegro z "kup teraz". To tak w ramach sprostowania. Miałem w sumie 3 niemieckie egzemplarze i za każdy zapłaciłem mniej niż 30 zł i każdy był w EX. Ale to było rok temu, teraz ceny troche gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnym tenacie założonym przeze mnie podałem linka do aukcji WYWH GER w folii za 40 zł na allegro z "kup teraz". To tak w ramach sprostowania. Miałem w sumie 3 niemieckie egzemplarze i za każdy zapłaciłem mniej niż 30 zł i każdy był w EX. Ale to było rok temu, teraz ceny troche gorsze.

Tomaszu

Nie miałem, zamiaru się licytować, ale NM to nie EX, a poza tym tak jak napisałeś, można kupić owszem, ale nie jest tak jak by wynikało, z Twojego poprzedniego posta, że niemieckie w stanie NM to bez problemu da się kupić za 30-50 zl, w sensie że w każdej chwili wchodzę na allegro i akurat jest kilka aukcji i kończą się w w/w cenach. Nie żebym nie chciał żeby tak było ;)

pozdrawiam

nt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez nighttrain69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnym tenacie założonym przeze mnie podałem linka do aukcji WYWH GER

 

wydawało mi się ,że był to link do THE WALL ( temat dotyczył właśnie tego albumu) a nie do WYWH

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, to było wish you. Ale to nie istotne, aukcja i tak już jest zamknieta - Nighttrain ma racje, że to co podałem to nie jest cena "rynkowa" tylko raczej okazyjna, a ja staram się kupować tylko w takich cenach. Od wakacji nie kupiłem żadnej płyty(najwyżej jakieś drobiazgi), bo to co się teraz dzieje z cenami to jakaś paranoja. Trzeba czekać do kolejnych wakacji albo do umocnienia złotówki, ech...

 

Swoją drogą różnica między EX i NM jest bardzo subtelna, osobiście od stanu EX wymagam, by nie było żadnych trzasków, moim zdaniem chodzi tu już o stan wizualny.

 

Strasznie z offtopowaliśmy temat o reedycjach:) Jedyna reedycja jaką ostatnio nabyłęm to john abercrombie-animato za 29 zł z al...Brzmi jak stare ECM.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie z offtopowaliśmy temat o reedycjach:) Jedyna reedycja jaką ostatnio nabyłęm to john abercrombie-animato za 29 zł z al...Brzmi jak stare ECM.

 

Hehe, dokładnie

Ja na urodziny (nie powiem które ;P) dostałem wznowienie AC/DC Razor's Edge. Brzmi dobrze, dynamicznie, tak jak powinno.

Poligrafia na dobrym poziomie.

pozdrawiam

nt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na początek wszystkim chcę życzyć wszystkiego najlepszego w nowym roku.

 

Co się tyczy reedycji wspomnianego Porcupine Tree, to rzeczywiście warto je nabyć bez namysłu. Od niedawna jestem posiadaczem płyty "Signify", najlepszej moim skromnym zdaniem w dorobku PT, a także "Up the downstair" - tą znowu się cieszę od ponad roku. Dawno nie zaglądałem w sieć za wydawnictwami PT, także tutaj na to forum i dopiero dzisiaj dowiedziałem się, że w planach jest wydanie płyty "The Sky Moves Sideways". Mam nadzieję, że znajdę jakieś pieniądze aby to wznowienie nabyć, pomimo że tracklista zawiera jeden utwór więcej niż pierwotnie (Stars die), gdyż nie jestem za bardzo zwolennikiem bonus tracków.

 

Z reedycji chcę za to zaproponować albumy innego znakomitego zespołu, jakim jest Uz Jsme Doma. Jest to zupełnie inna stylistyka, nic nie mająca wspólnego z PT, bardziej czerpiąca z muzyki alternatywnej, z elementami jazzu, bluesa, folku i pewnie jeszcze kilku innych gatunków. Ktoś kiedyś o UJD napisał, że jest to próba połączenia ognia z wodą, moim zdaniem cięż ko jest ich zaszufladkować. Reedycjami zajmuje się wytwórnia Nikt Nic Nie Wie, płyty są dobrze nagrane, chociaż to żadne audiophile 180 gram. Starannie wydane, z tłumaczeniami tekstów w języku polskim i angielskim, z ciekawą i oryginalną grafiką. Od prawie roku odkrywam ich muzykę i czekam, aż NNNW wyda brakujące albumy UJD.

Wszystkie cztery albumy po raz pierwszy wydane w wersji winylowej.

- "Pohadky ze zapotrebi" - NNNW 2007,

- "Rybi tuk" - NNNW 2004,

- "Usi" - NNNW 2011,

- "Jeskyne" - Papagájův Hlasatel Records 2011, dystrybucja w Polsce NNNW.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie - czy ktoś z Was posiada poniżej wymienione tytuły i jest mi w stanie napisać lub wrzucić foto gdzie znajdują się indywidualne numery kopii z puli 2000 sztuk ?

 

PORCUPINE TREE

Up The Downstair (180 gram coloured vinyl) (2LP)

 

ANATHEMA

We're Here Because We're Here (numbered 180 gram vinyl) (2LP)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up the downstair nie jest numerowany, to chyba nie jest wersja limitowana. Mam np. Voyage 34 i tam numer kopii znajduje się na srebrnej naklejce z tyłu okładki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest takie info

"The 1993 classic, Up The Downstair, comes as a Limited Edition (2000 copies) double 180 gram heavy-weight red coloured vinyl release with gatefold sleeve, and features the 2004 remix/remaster of Up the Downstair/Staircase Infinities, plus the bonus track Phantoms (taken from the Stars Die anthology). "

 

Strasznie mnie to zastanawia w pewnym sensie był to taki dodatkowy impuls do zakupu tych płyt :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczający, żebym na allegro kupił za ponad 200 zł z rok temu :P Właśnie dlatego, że limitowana edycja.

 

A "The Sky Moves Sideways" zamówiłem w preorderze, czekamy do 20 lutego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Joseph K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joseph K. w taki razie jak jest u Ciebie skoro kupiłeś ? Płyty są pięknie czerwone - przeźroczyste w pewnym sensie.. Ale czy mają gdzieś jakiś numer, bo zaczynam dojrzewać do takiego zdania, że limitowane wydanie do 2000 kopii to taki chwyt marketingowy, a przy tym nie smaczny żart! thrak z tego co wiem też ma PT - Up The Downstair, ale coś go nie widać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego numerku na okładce nie ma i z tego co pamiętam nie było.

 

Chociaż na zewnętrznej folii ochronnej widać ślad po oderwanej naklejce. W takim stanie ta płyta do mnie doszła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Joseph K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli w tym przypadku taki "chwyt" marketingowy - chyba wyślę mail'a do Wilsona.

 

Nadmienie, że znalazłem w necie, a konkretnie na alle foto albumu Anathemy - We're Here Because We're Here, na którym jest numer wprawdzie przyklejony do folii ale jest - Peaceville 0140/2000 a w moim nawet karty z kodem do pobrania mp3 nie było - pomimo tego, że robiłem zakupy w tak zachwalanym na forum polskim serwisie - wydawnictwie.

 

Może ktoś wie coś więcej i dołączy się do dyskusji ?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się u mnie kolejny niesmaczny problem związany z zakupem w sklepie internetowym albumu Anathem'y :( Mianowicie dziś po skalibrowaniu nowej wkładki w gramofonie (ustawieniu według szablonu, wyważeniu nacisku igły na płytę oraz VTA na ile to było możliwe), płyta w końcu wylądowała na talerzu

- pierwsza płyta sporadycznie pyka, a w cichych miejscach to już śmiało można powiedzieć że trzeszczy,

- druga to już porażka ponieważ jest dosyć mocno wygięta i faluje co za tym idzie gdy igła zjeżdża z pagórka w głośnikach pojawia się szelest i trzeszczenie :(

Czy to solidny powód do tego żeby ją reklamować - wymienić na nowy wolny od wad album? Mieliście już taką sytuację? W jaki sposób opisać sprzedawcy problem aby było to dla niego jasne i czytelne?

Jak temat rozwiązać bo po odkryciu, że album jest nie kompletny i teraz po odsłuchu jestem skłonny wsiąść do samochodu i wybrać się w stronę Krakowa, żeby zwrócić to badziewie osobiście, choć zdaję sobie sprawę z tego, że to nie do końca wina sprzedawcy a producenta...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>satox007,

Kupując cokolwiek w sieci masz prawo do zwrotu tego czegoś w przeciagu 10 dni bez podawania przyczyn. Wyślij mu listem poleconym, tak abyś miał dowód, że płyta od Ciebie wyszła, bo czasem niektórzy "wujkowie" lubią udawać głupka. Samochodem bym się nie fatygował, możesz napisać wcześniej maila, albo pogadać telefonicznie, rozeznasz w ten sposób nastawienie pacjenta do sprawy. Jak chcesz, to opisz mu objawy i stan faktyczny.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast od siebie dodam, że jeśli nowa płyta ma takie wady (albo ficzersy, co kto woli), to jest duże ryzyko, że takimi wadami jest obarczona cała partia lub jej część i wtedy dupa. Miałem tak z dwoma nowymi wydawnictwami, jedna płyta miała warpa w pewnym miejscu i druga wymieniona dokładnie to samo. Kolejna płyta "czeszczała" lub pykała, przy wymianie na trzeci egzemplarz poddałem się, umyłem ją i jest OK. Sporadyczne pyknięcia.

Miałem kiedyś dość mocno zwarpowaną płytę, ale takiego zjawiska, o którym piszesz Satox ("gdy igła zjeżdża z pagórka w głośnikach pojawia się szelest i trzeszczenie") to nie uświadczyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle mi się udało nagrać - dźwięku solidnego nie mam jak nagrać - brak dodatkowego kabla jack/rca - wydaje mi się że na filmiku bez potrzeby ostrego wpatrywania się widać jak ramie buja się niczym pranie na wietrze... :|

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez satox007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie warp jest delikatny, ale nowa płyta powinna być prosta, szczególnie za te ceny, jakie za nie wołają - pewnie, reklamuj, czemu nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namieszałem trochę o tych moich "kiepskich" zakupach więc wtrącę jeszcze kilka słów przebiegu sprawy od siebie... mianowice - reklamacja albumu Anathem'y póki co pisemnie została uznana, ale tylko zwrot za zakupiony egzemplarz bez możliwości wymiany na nowy lub inny album, więc jutro odsyłam wadliwy egzemplarz do rockserwis.pl - szkoda tylko, że to ja będę musiał ponieść koszty wysyłki..

 

Yul - nie doczytałeś gdzieś przypadkiem tematu zwrotu kosztów za odesłanie do sprzedającego wadliwego towaru? Mam prawo żądać?

 

Apropo cen to nagle zrobiła się masakra i albumy, które jeszcze kilka dni temu były w dobrych cenach dziś widnieją już po podwyższonych cenach o około 20 zł :| i tu nasuwa mi się kolejne pytanie - znacie jakiś dobry sklep z dobrymi cenami ? bo w/w już nie jest tak atrakcyjną ofertą... :( a wydawanie na każdy pojedynczy album 100 zł zaczyna mnie zniechęcać do tej winylowej zajawki, którą tak bardzo polubiłem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>satox007,

"...Yul - nie doczytałeś gdzieś przypadkiem tematu zwrotu kosztów za odesłanie do sprzedającego wadliwego towaru? Mam prawo żądać?..."

 

Poczekaj jeszcze trochę, tu są liczni entuzjaści tego sklepu, może napiszą jaki tam obyczaj w takiej sytuacji jak Twoja.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja doleje trochę oliwy do ognia bo się gotuję jak to czytam...

 

Przykład czystej spychoterapii

 

"Z załączonego filmiku nie wydaje nam się, żeby płyta była jakoś mocno pofalowana, niemniej jeśli nie spełnia ona Pana oczekiwań, możemy przyjąć Pana reklamację. Niestety nie będziemy w stanie zagwarantować, że kolejny wysłany egzemplarz będzie zachowywał się na Pana gramofonie inaczej, dlatego możemy zaproponować jedynie zwrot pieniędzy.."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satox przeczytaj jeszcze raz, co napisałem w #293. Sklep dobrze pisze, niestety jakość obecnie wydawanych płyt pozostawia sporo do życzenia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ja powiem tak - być może nie ma jeszcze zbyt wielkiego doświadczenia w kupowaniu nowych płyt, ale skoro polskie wydania Mystic Production za 50 zł potrafią być proste (Coma - Czerwony album z pseudo półki w MM), oraz np. re-edycje Floydow (DSOTM i WYWH - empik) za 70 zł - to uważam, że jako klienci mamy prawo wymagać i płyty powinny być jak należy. Według mnie zakładanie z góry, że wszystkie będą krzywe to tylko odstraszanie klientów, a już na pewno byłoby o tym można przeczytać na forach jeśli wszystkie egzemplarze spod prasy Kscope takie by były... a nie są bo płyty Porcupine Tree dotarły w świetnym stanie i idealnie płaskie.. :)

 

Zwrapowanej kolekcji nie planuje, chyba że będą to wydania na standardowym lekkim winylu sprzed 20-30 lat za 20-30 zł bo takowe też posiadam i w tym przypadku pomimo upływu kilkudziesięciu lat leżenia gdziekolwiek jest to akceptowalne, ale nie droższe - nowe wydania.. Nie tłumaczmy bubli bo za jakiś czas lub za kilka lat, konstruktorzy inżynierowie będą musieli wynaleźć odtwarzacze do muzycznych-misek.. broń boże będzie to laser zasuwający po spirali przymocowanej do sztyla na środku talerza...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.