Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

sprzedaj obecne i kup...

 

Dokładnie. I jest to ciągle kręcenie się wokół 15 cm średnicy.

Większy skok jakościowy odczujesz po zmianie na dwie drogi z 18 centymetrowym głośnikiem. Może to być coś ze Scana lub gotowy produkt Audio Academy, YB, 16Hz lub Akustyka itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik w rzeczonych Xavian to seria Discovery przygotowana specjalne życzenie. Jest z innej półki zarówno cenowej jak i jakościowej.

 

O barwie a bardziej o braku podbarwień, wrażeniu ogólnej czystości dźwięku i mniejszych zniekształceniach intermodulacyjnych decyduje właśnie przetwornik i nie ma to związku z fazą i lokalizacją.

 

Oj Michał, Michał...

 

No tak, przepraszam, skoro nie możemy zlokalizować instrumentu na scenie, to jego barwa i tak zostanie a nawet będzie lepsza.

Po co ja się wychylam jak tu są sami specjaliści.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Gram na xavian 125 junior. W środku siedzą jakieś scan speak 15w chyba. Chciałbym wymienić je na scan speak revelator 15M/4531K00(taki chyba siedzi w xavian xn250). Mam nadzieję, że poprawi się bas. Teraz pytanie. Czy mogę tak zrobić? Czy ma to sens? Czy dźwięk będzie lepszy?

 

W Xavian 125 Junior siedzi głośnik OEM wyprodukowany przez ScanSpeaka na koszu 15 Discovery ,a jak znawcy śledzą to przerobiony kosz Premium Line Vify . ScanSpeak ma licencje na ten kosz który powstaje we Francji, jego modyfikacja to dodanie wentylowania dolnego resoru tak jak w całej serii Discovery ma to miejsce . 15W Xavian to głośnik 14 centymetrowy ,jest to dokładnie reaktywowany przetwornik Vify PL14WJ 09-04 . Dokładnie ten sam ,parametry Thielle Smalla te same .Vif-owski nie miał wentylowania dolnego resoru . To głośnik droższy o 15 euro od katalogowego Discovery 15W4434 ,mam celulozową membranę ,a wszystkie Kurt Muller-oskie celulozy są droższe . Mam go w swoim cenniku z pełnym jego symbolem . Czy jest lepszy od Discovery 15W 4434 ? jest szybki ,bardziej punktowy ale brak mu wypełnienia i osadzenia wokali w niższej średnicy .

 

Tu trzeba nieco cieplejszej elektroniki do tych monitorów min. Atoll IN 100/CD100, Sugden itp.

 

Moim skromnym zdaniem korzystniej wypada 15W4434 zresztą po raz pierwszy użył go Sonus Faber w monitorku Signum 1997 rok ,nazywał się wówczas Vifa MG 14 SK 09-04 a jego żółta membrana włókna szklanego została pokryta dla Franco Serblina czarnym barwnikiem od frontu ,od spodu był żółty i tak powstał po latach .......... katalogowy przetwornik Scan Speaka Discovery 15W4434 ,8434 ,4424, 8424 ,znowu Franco był pierwszy i jego pomysł seryjnie został zastosowany :-) Wszak włókno szklane było już katalogowo czarne z obu stron.

 

Ale w Signum był lepszy tweeter ScanSpeaka D2010 z revelatorowym frontem w stylu D2905/9900 choć na tworzywie to bez ferrofloidu ,a w Xavian R2604 Discovery .

 

Revelator 15W ma większą powierzchnię membrany ,inny układ magnetyczny ,większe liniowe wychylenie ,większą cewkę drgającą - to wyższa liga niż oba wymienione powyżej ,ale też 2 x droższy ,dlatego trafia do wyższej klasy kolumn niż te wymienione wyżej naturalną koleją rzeczy .

post-15230-0-88098600-1515940832_thumb.jpg

post-15230-0-46541300-1515940837_thumb.jpg

post-15230-0-17213900-1515940841_thumb.jpg

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie jak wsadze go do 125?

 

Kolumna się nie zepsuje ani wzmacniacz :-) ale bez dedykowanej zwrotnicy dla konkretnego projektu kolumny głośnikowej ,bez dedykowanego litrażu i strojenia BR to pomysł nie dobry delikatnie pisząc.

 

Trzeba by zwymiarować litraż wewnętrzny 125 Junior,piszą ze to 22 mm MDF to litrów za dużo tam nie ma . 15W 4 ohm Revelator dobrze gra w 7,5 max 10 litrów netto .

Ale dla konkretnego litrażu musisz mieć dostrojony port bass reflex i przede wszystkim zaprojektowaną ,pomierzoną ,skorygowaną zwrotnicę aby kolumna brzmiała .

 

Brzmienie to doszlifowany projekt ,rzadko z przypadku coś dobrze zabrzmi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś monitory esa furioso i grały one dużym dźwiękiem jak na tak małe monitory.

Tam właśnie siedział ss 15w i 9500 na górze.

To było z dobre 6 lat temu ale miło wspominam.

 

Esa Furioso siedział 9700 :-)

Esa Furioso 2 czyli monitory z sekcją basową siedział 9500 .

 

Grał kiedyś komplet Furioso na AS ze Strussem i podobał się publiczności .Zajął nawet w ankiecie miejsce w pierwszej dziesiątce.

 

Mój znajomy wówczas kupił ,nie pamiętam ale dawno to było na pewno kilkanaście lat temu ,może i mocne kilkanaście .Wszak już ich nie ma u niego ale w odpowiednim pomieszczeniu grają sporym dźwiękiem ,szybkim ,dobrze rozciągniętym i przede wszystkim z dobrym tempem wyższego basu .

 

Przerobione były do cywilizowanego brzmienia ,trzeba przyznać że 15 -tka w dobrym litrażu nagłośni dobrze mały pokój.

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W Xavian 125 Junior siedzi głośnik OEM wyprodukowany przez ScanSpeaka na koszu 15 Discovery ,a jak znawcy śledzą to przerobiony kosz Premium Line Vify . ScanSpeak ma licencje na ten kosz który powstaje we Francji, jego modyfikacja to dodanie wentylowania dolnego resoru tak jak w całej serii Discovery ma to miejsce . 15W Xavian to głośnik 14 centymetrowy ,jest to dokładnie reaktywowany przetwornik Vify PL14WJ 09-04 . Dokładnie ten sam ,parametry Thielle Smalla te same .Vif-owski nie miał wentylowania dolnego resoru . To głośnik droższy o 15 euro od katalogowego Discovery 15W4434 ,mam celulozową membranę ,a wszystkie Kurt Muller-oskie celulozy są droższe . Mam go w swoim cenniku z pełnym jego symbolem . Czy jest lepszy od Discovery 15W 4434 ? jest szybki ,bardziej punktowy ale brak mu wypełnienia i osadzenia wokali w niższej średnicy .

 

Tu trzeba nieco cieplejszej elektroniki do tych monitorów min. Atoll IN 100/CD100, Sugden itp.

 

Moim skromnym zdaniem korzystniej wypada 15W4434 zresztą po raz pierwszy użył go Sonus Faber w monitorku Signum 1997 rok ,nazywał się wówczas Vifa MG 14 SK 09-04 a jego żółta membrana włókna szklanego została pokryta dla Franco Serblina czarnym barwnikiem od frontu ,od spodu był żółty i tak powstał po latach .......... katalogowy przetwornik Scan Speaka Discovery 15W4434 ,8434 ,4424, 8424 ,znowu Franco był pierwszy i jego pomysł seryjnie został zastosowany :-) Wszak włókno szklane było już katalogowo czarne z obu stron.

 

 

Ale w Signum był lepszy tweeter ScanSpeaka D2010 z revelatorowym frontem w stylu D2905/9900 choć na tworzywie to bez ferrofloidu ,a w Xavian R2604 Discovery .

 

Revelator 15W ma większą powierzchnię membrany ,inny układ magnetyczny ,większe liniowe wychylenie ,większą cewkę drgającą - to wyższa liga niż oba wymienione powyżej ,ale też 2 x droższy ,dlatego trafia do wyższej klasy kolumn niż te wymienione wyżej naturalną koleją rzeczy .

 

To sie nazywa wiedza.

Wiedza w temacie rzecz niezbędna.

Pozazdrościć.

 

Miałem kiedyś monitory esa furioso i grały one dużym dźwiękiem jak na tak małe monitory i tam było 9litrów netto.

Tam właśnie siedział ss 15w i 9500 na górze.

To było z dobre 6 lat temu ale miło wspominam.

Podobnych rozmiarów te monitorki jak moje małe Pandiony. Też potrafią zagrać dużym dźwiękiem tylko wygląd jest mylący. Dziwne wrażenie, odczuwa sie jakby to inne kolumny grały w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnych rozmiarów te monitorki jak moje małe Pandiony. Też potrafią zagrać dużym dźwiękiem tylko wygląd jest mylący. Dziwne wrażenie, odczuwa sie jakby to inne kolumny grały w pomieszczeniu.

 

Te Pandiony są dość ciekawe bo ...midwoofer to nie klasyczny 15W 4531G00 czy 15W8531G00. G- to oznaczenie karkasu z włókna szklanego ,K- to kapton, T- to tytan itd. 00 -to katalogowa membrana , 01 -to domieszki włókien drzewnych . I ten głośnik dokładnie tak wygląda jak 18W4531 G01 (czyli celuloza z domieszkami włókna drzewnego) (foto1 Pandion ) foto2 (klasyczny 15W4531G00 ). Czyli mamy głośnik specjalny wzbogacony włóknem drzewnym ,to w celu wprowadzenia nieco większego tłumienia w membranie ,większe jest także rozproszenie .

 

W gładkiej membranie szybciej powstaną fale stojące. Słowem jednym chciano lepszą średnice pasma ,co z tego wyszło tego nie wiem, dokonuję opisu na podstawie danych z informacji internetowych .

 

Zbudowanie membrany midwoofera to sztuka połączenia sztywnej membrany z dobrym tłumieniem wewnętrznym ,.

 

Membrany basowych głośników i głośników średnio tonowych wykazywać mają inne cechy niż te wykazane powyżej .

 

Wysokotonowy to już katalogowy D2905/9900 czyli "pełny Revelator" .W tym głośniku nic się nie zmienia ,pracuje bez ferrofloidu ,membrana ma średnicę 28mm i charakterystyczny front który ma ważny wpływ na brzmienie zwłaszcza w zakresie instrumentów dętych.Wszak ten front powstał aby łączyć ten głośnik z ówczesnym węglowym 18W8545 K na kaptonowym karkasie ,tak mówiły materiały informacyjne inżynierów ScanSpeaka ,szybko okazało się że zalety tego ukształtowanego brzmienia poprzez front panel są i korzystne w połączeniu z 13 cm głośnikami średnio tonowymi jak i nisko średnio tonowymi.

 

Głośniki w/w technologicznie liczą sobie już 20 lat i nadal mają się dobrze i znajdują zastosowanie w wyższej klasie kolumn głośnikowych.

 

Ale co najważniejsze nie ma kolumn uniwersalnych do każdej elektroniki . Zbudowanie bardzo dobrze grającego kompletu to sztuka dopasowania do siebie urządzeń ,wykorzystania ich potencjału i cech brzmieniowych .Kto się na co dzień tym zajmuje to wie że grają konkretne spasowane połączenia sprzętowe.

post-15230-0-35821300-1516002334_thumb.jpg

post-15230-0-66909100-1516002339_thumb.jpg

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto się na co dzień tym zajmuje to wie...

 

No właśnie, czy można pociągnąć "za język"?

 

Gdybym miał w tej chwili sporą przestrzeń na ustawienie sprzętu, powiedzmy 40 m² rozważałbym zrobienie kolumny z aktywnym podziałem dół oraz średnio-wysokie (w okolicach 200-300) na głośniku 32W/4878T00. W roli średniaka widziałbym 18WE/4542T00, na górę co kto tam woli i lubi, pamiętając, że piszemy w klubie Scana.

 

Czy Twoja firma robiła przymiarki do aplikacji 30W? Może masz jakieś wrażenia i doświadczenia z najniższym, praktycznym możliwym zejściem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30W aplikujemy Peerless'a XXLS i 30W ScanSpeak Discovery ,ale do subwooferów z membranami biernymi + Hypex DS 2.0 ,DS.4.0 DS 8.0.

 

32 Revelator jak i 18W Elipticor nie aplikowałem i nie spieszno mi do zabawy z nimi z racji braku czasu na zabawę ,po prostu. Może kiedyś .

Najpierw trzeba by przetestować na wszystkie sposoby głośnik ,szybciej bym się zainteresował Elipticorem ,kupić go mogę przecież w każdej chwili ,ale będzie czekał jak wiele innych na regale zanim go wezme to na razie odpuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
..ale myślę, że powinny zobaczyć światło dzienne.

 

Chcesz nimi w plenerze działać? :)

 

Witaj, zawieszenie górne chyba już deczko styrane, kolumny spore z ascetycznym wyglądem, ale koniecznie zmień (jak zdążysz przed sprzedażą) wkręty mocujące głośniki. Straszą niemiłosiernie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na revelatorach...

 

Na rewelatorze i chyba Vifie/Peerlesie XT.

Z pewnością nie będzie basu, skończy się w okolicach 50Hz, średnie mogą być z tych 15 cm doskonałe, wysokie nie najwyższych lotów, bo będą obsługiwane przez głośnik trzy a nawet cztery generacje wcześniejsze od najnowszych. Skutek: większe zniekształcenia powyżej 3kHz.

Obudowy firmowane przez T+A będą solidne i to samo można powiedzieć o złożeniu czy zwrotnicy.

Ogólnie konstrukcja raczej do bliskiego pola, 10 - 12 metrów powierzchni, która bardzo szybko pokaże niedostatki poniżej 50Hz i zmęczy górą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz nimi w plenerze działać? :)

 

Witaj, zawieszenie górne chyba już deczko styrane, kolumny spore z ascetycznym wyglądem, ale koniecznie zmień (jak zdążysz przed sprzedażą) wkręty mocujące głośniki. Straszą niemiłosiernie...

 

Co do zawieszenia to niestety ząb czasu - jak były nowe to to wykończenie zawieszenia a`la silikonem czy czymś było spoko, a teraz, no cóż... Ale grają nadal lekko. Dzięki za podpowiedź jeśli chodzi o wkręty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Gdybym miał duży pokój:

 

https://www.madisoundspeakerstore.com/3-way-speaker-kits/scan-speak-revelator-b1371-speaker-kit-by-peter-noerbaek-pair/#tab-1

 

D2908/7140 + 18M/4631T + 32W/4878T-01

 

 

 

1760326100_1530371412_thumb.jpeg

  • 3-Way Floor Standing Tower
  • Cabinet Dimensions: 40" tall x 14" wide x 16" deep
  • Sensitivity: 93 db
  • Impedance: 4 ohm
  • Frequency Response: 30 Hz (-3db) to 40 kHz
  • Crossover Frequencies: 200 Hz / 2.2 khz

2604139200_1530371638_thumb.jpeg2082647700_1530371694_thumb.jpeg

2805632300_1530371727_thumb.jpeg5730988000_1530372408_thumb.jpeg

 

3080922300_1530372222_thumb.jpeg

Edytowane przez colcolcol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pik przy 20Hz sygnalizuje takie strojenie. Z tym 32W można chyba niżej i moim zdaniem bardzo skromnie zaznaczyli 30Hz z -3db. Tyle potrafi wiele sporo tańszych głośników.

Pakując się w taki projekt nie zniósłbym myśli o niewykorzystanych możliwościach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.