Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno temu rozważałem te kolumny jako następny projekt, misiomor wyraził się j.w. i to spowodowało odrzucenie projektu. Od beryla wolę jedwab.

Emil możesz rozwinąć wątek jedwab vs beryl.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie revelator beryl pozbawiony jest tej soczystosci i wybrzmien jedwabiu. Nie ma naturalności brzmienia najlepszych jedwabnych scan speak. Męczący na dłuższą metę dźwięk i moja opinia nie jest odosobniona - dlatego twonk zmienił beryl na jedwab ellipticor.

 

Pewnie w wysoko ciętych 4way z małym midem byłoby lepiej, z papierową 18stka cięta poniżej 2.5k słucha się takiego zestawienia imo trudno, wokal traci czar a blachy są "mechaniczne". Gorna srednica Z beryla nie jest niestety jak z dobrego jedwabiu i chyba tu jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja również śledziłem zmiany w kolumnach twonka i byłem zaskoczony powrotem do jedwabiu, z resztą niemal po decyzji "ludu" :)

 

Czy również macie wrażenie "nieistnienia" kopułek w solidnych kolumnach? Akceptuję fakt pewnej matowości czy też niedostatku w górze pasma, ale już charakterystyczne i wbite w pamięć starymi Tonsilami zniekształcenia, są przeze mnie nieakceptowane. Nie spotkałem się ze źle grającym tweeterem Scana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten beryl nie znieksztalca, raczej ma dar co odhumanizowywania dźwięku.

 

Zszycie tweetera w zwrotnicy było oczywiście perfekcyjne (jak zawsze w duecie misiomor - twonk), tyle że kolumna jako całość nie wciągala swoim graniem i nie zachęcała do odsluchow w taki sposób jak jedwab ellipticor.

Były podejrzenia, że to nextel seas tak gra, ale winnym okazał się beryl;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem berylu w Rockportach i Magico. Słychać wysoką jakość górnych rejestrów ale cały czas brakowało mi eteryczności i fizjologii jedwabiu, nie mówiąc o przyjemności słuchania. Niby czysto rodzielczo ale cały czas miałem wrażenie że coś jest nie tak w brzmieniu. Może Rockporty i Magico tak mają :) Więc moje doswiadczenia z berylem potwierdza to co piszecie.

 

Ja słuchałem berylu w Rockportach i Magico. Słychać wysoką jakość górnych rejestrów ale cały czas brakowało mi eteryczności i fizjologii jedwabiu, nie mówiąc o przyjemności słuchania. Niby czysto rodzielczo ale cały czas miałem wrażenie że coś jest nie tak w brzmieniu. Może Rockporty i Magico tak mają :) Więc moje doswiadczenia z berylem potwierdza to co piszecie. Myślałem już że to ja stary upierdliwiec coś zaczynam źle słyszeć....

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revelator szpilka czyli R2904 to fenomenalny tweeter ale byłbym bardzo ostrożny - jego właściwa aplikacja to naprawdę wyższa szkoła jazdy - cały myk polega na tym by grał detalicznie, gładko, przestrzennie ale bez ostrości czy agresji.

 

"Bezpieczniejszy" na pewno jest R3004 Illuminatora

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
..12MU. Drugi będzie potrzebował wyższego podziału (600-800hz LR2)..

 

Chyba mogę potwierdzić :) i wtedy efekt może być zbliżony do 16 Hertz Ethos, będzie dynamicznie...

12MU wystarczy umieścić w 2 litrach. U siebie zastosowałem komorę o kształcie przypominającym tubę, montowany oczywiście na większej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie revelator beryl pozbawiony jest tej soczystosci i wybrzmien jedwabiu. Nie ma naturalności brzmienia najlepszych jedwabnych scan speak. Męczący na dłuższą metę dźwięk i moja opinia nie jest odosobniona - dlatego twonk zmienił beryl na jedwab ellipticor.

 

Napisano wczoraj, 21:26 Ja słuchałem berylu w Rockportach i Magico. Słychać wysoką jakość górnych rejestrów ale cały czas brakowało mi eteryczności i fizjologii jedwabiu, nie mówiąc o przyjemności słuchania. Niby czysto rodzielczo ale cały czas miałem wrażenie że coś jest nie tak w brzmieniu. Może Rockporty i Magico tak mają :) Więc moje doswiadczenia z berylem potwierdza to co piszecie.

 

Będę budował alternatywny zestaw i jeśli dużo osób twierdzi, że beryl zły to szukam czegoś innego mam na oku ss szpilka revelator.

 

Illumianotor szpilka jest ciekawszym głośnikiem, o ile nie robisz na prawdę dużych kolumn - wtedy mocowo nie wytrzyma.

 

Morele są fajne ale dynaudio jeszcze fajniejsze :) satori bliżej do grania dynaudio niż wzorowanemu na dynaudio morelowi.

 

 

... albo morel titanium.

 

Esotara 330d. Pewnie dostanę baty ale dla mnie lepszy od scanów:)

 

Panowie zobaczcie ile userów ,tyle poglądów na brzmienie . Wielu z Was znam osobiście i znam podejście do brzmienia .Głośników wysoko tonowych mam mnóstwo zwłaszcza z tych szanowanych firm,a na pewno wszystkie o których piszecie .

Mam przetestowane dokładnie 3 beryle (Revelator,Iluminator,SB-Satori) ,szpilki SS (Rev.Iluminator) i wszystkie inne SS wszystkie Morele do modelu Titanium ,mam nowe T330 Esotary i wiele innych .I jak zapytacie który głośnik jest najlepszy to odpowiem Wam -zależy do czego chcecie go podłączyć i w jakiej akustyce . Odwiedziłem mnóstwo pokoi pasjonatów ,kolegów i chcących zamienić sprzęt i powiem Wam ze nie ma jednego jedynego najlepszego głośnika wysoko tonowego .

 

Tutaj się zgodzę z wieloma osobami iż ciężko trafić na mistrzowską prezentację głośnika berylowego ,ale to nie znaczy że taki głośnik nie potrafi zagrać ,potrafi i to zjawiskowo .

I nie jest to wyłącznie umiejętność konstruktora bo stracić czasu na strojenie należy bardzo bardzo dużo i mówimy tutaj wyłącznie o najlepszych aplikacjach ,najlepszych do tego celu częściach zwrotnicy .Tu sprawa jest taka iż głośnik musi trafić w pasujący tor odsłuchowy ,w pasujące pomieszczenie odsłuchowe .

 

Co kilka kilkanaście dni jestem u kogoś na prezentacji ,wnioski wyciągam z każdej i pamiętam brzmienie każdego z pokoi na przestrzeni kilku lat .Powiem Wam że większość ze słuchających nawet nie wie dlaczego zagrało źle lub dobrze. Dochodzimy i analizujemy dokładnie dlaczego .

 

Konfiguracja sprzętowa i aplikacja gotowej kolumny w konkretne pomieszczenie jest kluczowa .Ostatnio miałem na prezentacji udaną kolumnę na Iluminatorach 18WU+R3004 ,nie głupie głośniki w bardzo dobrej aplikacji i w tym konkretnym pomieszczeniu zagrały karykaturalnie ,w innych bardzo dobrze .

 

Z berylami jest podobnie ciężko trafić na jego bardzo dobre zestawienie ,w większości przypadków gra twardo ale jak już zestawicie go w tor potrafi zagrać zjawiskowo ,dziś taką prezentację miałem u kolegi forumowego SB Satori w kolumnach Arcada3,5 .Góra mistrzowska .Przestrzeń bardzo dobra .Często z tych samych kolumn w innych pomieszczeniach brzmienie jest twarde .Nie rezygnujcie z beryla ,sprawdźcie go w swoich systemach ,na pewno bardziej bezpieczny jest SB Satori i ScanSpeak Iluminator . Revelator berylowy jest najtrudniejszy do aplikacji i systemów towarzyszących , choć ma go umka w roli super tweetera i zapytajcie czy zamieniłby go na coś innego .Tu nie ma wielkiego znaczenia że gra od 10k czy z przełącznikiem od 17k ,po prostu pasuje do systemu i gra wybornie. Aplikowałem w systemy nie pasujące Revelatora berylowego też jako super tweeter z przeróżnymi filtrami ,jak nie pasuje do systemu nie zagra ,brzmienie jest jak pisałem twarde ,mało nasycone .

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
...bardziej bezpieczny jest SB Satori i ScanSpeak Iluminator . Revelator berylowy jest najtrudniejszy do aplikacji...

 

Porównanie pomiarów w odgrodzie pokazuje diametralne różnice ww. Czy tylko z tego wynika trudność w aplikacji jeżeli priorytetem ma być płaska jak stół charakterystyka?

post-22129-0-36952400-1530550754_thumb.jpg

post-22129-0-82033800-1530550760_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgodzę. Po to kupuje się kolumny na topowych głośnikach żeby super brzmiały, a nie loteria że może beryl zagra twardo a może miękko ( choć nigdy nie słyszałem by beryl brzmiał"miękko".

Poza tym jeśli ktoś wstawia wyrafinowane kolumny na topowych głośnikach do przypadkowego akustycznie pokoju i podłącza je do kiepskiej lampy pseudodrucikami to o czym mówimy. W ogóle jakaś dziwna moda panuje - kupię se topowe Scany Accutony czy inne Satori i mam hi-enda.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twonk w swoich kolumnach zrezygnował z berylowego Revelatora na rzecz Ellipicora, Różnica w cenie pomiędzy topowymi berylami Scana, a Ellipticorem nie jest wbrew pozorom olbrzymia - tj. tak i tak jest drogo, za to beryl SB już jest wyraźnie tańszy.

Jedwabny Elpticor jest 300 zł droższy od berylowego Revelatora :)

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie pomiarów w odgrodzie pokazuje diametralne różnice ww. Czy tylko z tego wynika trudność w aplikacji jeżeli priorytetem ma być płaska jak stół charakterystyka?

 

Nie z tego wynika trudność w aplikacji głośnika ,bo w istocie najmniej ciekawie wygląda charakterystyka pasma revelatora berylowego ,a z jego cech wrodzonych czyli jego budowy : membrany ,zawieszeń, siły w szczelinie ,pola rozproszenia etc. Jaka jest barwa głośnika tego nie można wyczytać z charakterystyki przetwarzania .Cewka porusza membranę a ta przetwarza to w dźwięk,a dźwięk to skład,rodzaj ,profil membrany i jej właściwości fizyczne. Charakterystyka częstotliwościowa mówi ile mamy wypromieniowanych częstotliwości w danym paśmie a to istotna część ale tylko część tego co składa się na brzmienie głośnika.

 

Ja się tu zgodzę że usłyszeć dobrze brzmiącego revelatora berylowego D2908 jest niezwykle ciężko ,stąd pomimo ceny rzadko go można zobaczyć nawet w drogich kolumnach .A faktem jest że trudno na nim zrobić brzmienie ,przekonał się Piotrek (Twonk) aplikując Elipticora który w projekt wpisał się zdecydowanie lepiej o czym Piotrek mi mówił.

 

Ja osobiście jestem za kopułkami tekstylnymi ,ponieważ dają większą swobodę aplikacji i są bardziej uniwersalne a w systemach gdzie pasuje Beryl to trzeba go tam po prostu aplikować.

 

A ja się nie zgodzę. Po to kupuje się kolumny na topowych głośnikach żeby super brzmiały, a nie loteria że może beryl zagra twardo a może miękko ( choć nigdy nie słyszałem by beryl brzmiał"miękko".

 

Ale to jest Twoje i wielu osób życzenie żeby Ci świat dal to co dla Ciebie najlepsze bo płacisz drogo za dany podzespół do określonego projektu .Byłoby to zbyt proste aby cena decydowała o jakości zawsze i wszędzie . A należy powiedzieć że zwłaszcza w dzisiejszym świecie wycena handlowa produktu ,półproduktu czasem się nijak nie ma do kosztów produkcji danego podzespołu. Koszt produkcji wysokotonówki Discovery D2604 LE na aluminiowym frocie wcale nie odbiega znacząco od ceny głośnika D2905/ 9500 ,9700.

 

Ponadto zauważ że w Twoich rzekomo posiadanych Sonus Faberach wcale nie ma Elipticora, Revelatora ,Iluminatora a głośniki z linii Classic .Konstruktor świadomie je użył bo chciał uzyskać konkretne brzmienie na które ma lub wydaje mu się że zdobędzie zapotrzebowanie rynku . A te głośniki wyznaczają określoną sygnaturę dźwięku ,reszta to ich aplikacja i nadanie finalnie kształtu zamierzonego efektu finalnego produktu.

 

Poza tym jeśli ktoś wstawia wyrafinowane kolumny na topowych głośnikach do przypadkowego akustycznie pokoju i podłącza je do kiepskiej lampy pseudodrucikami to o czym mówimy. W ogóle jakaś dziwna moda panuje - kupię se topowe Scany Accutony czy inne Satori i mam hi-enda.

 

Właściwe zestawienie sprzętowe to sukces brzmienia ,a to właściwe zestawienie tyczy tez akustyki pomieszczenia ,czyli wstawienie sprzętu kompletnego do pomieszczenie brzmi łącznie ,bądź brzmi jako wypadkowa sprzętu ,kolumn i pomieszczenia bo nie raz zapewne doświadczyliście że ten sam sprzęt brzmi rożnie w różnych pokojach .

 

Tylko obcowanie na co dzień z różnymi sprzętami w rożnych pomieszczeniach daje obraz różnych zmian jakie zachodzą w brzmieniu całego systemu .

 

Lampy kiepskie są do kiepskich kolumn ,tranzystory kiepskie są także do kiepskich kolumn .

 

Rezysław w innym wątku zaznaczył iż w lampach masz nieduże rozeznanie.

 

Zakładając głośniki ScanSpeaka o jakich klub jest założony to napisze tylko iż do 22W 4851 (8851) ,21W8555 ,26W … lampy które grają to tetrody strumieniowe czyli np.Audio Research Vsi 75 , OCTAVE v70SE, Antique Sound LAB KT88 , Cayin 860 nie graja z tym triody 805, 300B,2A3.

A do ScanSpeaka 18W8531, 4531 grają triody większej mocy jak 845 ,805 sterowane 300B czy 2A3 itd. Wymieniał nie będę specjaliście znają modele takowe.

Wówczas wykorzystujecie potencjał tych przetworników .

 

A nie ma nic gorszego niż niewysterowany przetwornik ,często do dużych głośników podłącza się słabowity wzmacniacz i co taki zestaw ma niby pokazać poza spowolnieniem basu ,braku jego kontroli ,brakiem zróżnicowania.

 

 

Twonk w swoich kolumnach zrezygnował z berylowego Revelatora na rzecz Ellipicora, Różnica w cenie pomiędzy topowymi berylami Scana, a Ellipticorem nie jest wbrew pozorom olbrzymia - tj. tak i tak jest drogo, za to beryl SB już jest wyraźnie tańszy.

 

Bo Elipticor okazał się lepszy w tym projekcie ,z Nextelem Seasa i NE315 Tymphany , jak i w większości projektów bardzo dobre membrany tekstylne są korzystniejsze ,zwłaszcza te przez Was przywoływane : T330 Dynaudio ,Titanium Morela, SB Satori TW29RNB, SS 9900,9700 ,Crescendo . Każdy brzmi inaczej ,każdy do właściwej aplikacji i towarzystwa sprzętowego .

 

Jeszcze raz napisze iż wypadałoby aby uniwersalność D2908 Revelator była większa ,nie jest pomimo ceny ,dlatego widać że ScanSpeak wypuszczając na rynek najnowszy tweeter postawił na tekstylny (Elipticor)

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Porównanie pomiarów w odgrodzie pokazuje diametralne różnice ww. Czy tylko z tego wynika trudność w aplikacji jeżeli priorytetem ma być płaska jak stół charakterystyka?

 

Revelator ma wbudowany mini waveguide i stąd to podbicie na charakterystyce, dla kompetentnego projektanta wyrównania tej charakterystyki to najmniejszy problem.

 

Przy tak dużej kolumnie jak alien duetu misiomor- twonk mocowo pasuje jedynie kilka głośników od scan speak - revelatory beryl, 7100, 9900 i nowy ellipticor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Ponadto zauważ że w Twoich rzekomo posiadanych Sonus Faberach wcale nie ma Elipticora, Revelatora ,Iluminatora a głośniki z linii Classic .Konstruktor świadomie je użył bo chciał uzyskać konkretne brzmienie na które ma lub wydaje mu się że zdobędzie zapotrzebowanie rynku . A te głośniki wyznaczają określoną sygnaturę dźwięku ,reszta to ich aplikacja i nadanie finalnie kształtu zamierzonego efektu finalnego produktu.<br /><br />

 

W tych rzekomo posiadanych przeze mnie kolumnach użył producent takich Scanów bo chciał osiągnąć określone brzmienie - o zapotrzebowanie rynku się nie musiał martwić. A wracając do berylowych tweeterów to klasę w ich brzmieniu słychać tyle tylko że i tak lepiej bardziej namacalnie, fizjologiczne i naturalnie brzmią kopułki tekstylne.

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka 18tki Excela W18NX001, który jak rozumiem jest w ALIENie, słabo wygląda. Ten rezonans na 4kHz to ciekawe jak stromym filtrem jest wycięty?

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.