Skocz do zawartości
IGNORED

Harpia DIY?


Gość HarpiaAcoustics

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma problemu z wytrzymałością.

Jest detaliczniejszy i odrobinę sprawniejszy tam gdzie to jest dla nas przydatne.

Mogę zrobić projekt techniczny i 3d kolumn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Mogę zrobić projekt techniczny i 3d kolumn

Dzięki ale ja także. Tym w zespole się zajmuję.

Możesz natomiast zrobić swoją "wariację" wzorniczą zachowując założenia techniczne.

Nasze projekty cechuje surowy racjonalizm co nie jest jedynie słuszne:)

"Konfrontacja" może być ciekawa.

W końcu to DIY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - miło jest czytać że moje wpisy mogły być źródłem inspiracji dla konstruktorów naprawdę solidnej firmy, której kolumn zawsze na AS słuchało się z przyjemnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarpiaAcoustics

 

Ja widzę że pojemności(100 uF, 433 uF, 239 uF) skutecznie leczą z audiofilskiej chęci stosowania jak najdroższych kondensatorów :). Choć układy RLC nie są w "szeregu" przez co elementy nie wpływają tak negatywnie na dźwięk. Dobrze pamiętam ?

Czy jest szansa na małe edukacyjne podejście względem tej konstrukcji?

Co ma za zadanie dany filtr, układ co niweluje .itd? Nie ukrywam że było by to wysoce pouczające :). No i każdy mógł by ocenić na ile pozytywnie każde z posunięć konstruktora wpływa na dźwięk.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

HarpiaAcoustics

 

Ja widzę że pojemności(100 uF, 433 uF, 239 uF) skutecznie leczą z audiofilskiej chęci stosowania jak najdroższych kondensatorów :). Choć układy RLC nie są w "szeregu" przez co elementy nie wpływają tak negatywnie na dźwięk. Dobrze pamiętam ?

Czy jest szansa na małe edukacyjne podejście względem tej konstrukcji?

Co ma za zadanie dany filtr, układ co niweluje .itd? Nie ukrywam że było by to wysoce pouczające :). No i każdy mógł by ocenić na ile pozytywnie każde z posunięć konstruktora wpływa na dźwięk.

 

Pozdrawiam Arczi

 

W projekcie zaznaczone jest jaki typ kondensatorów "należy" użyć.

Nie do ominięcia jest polipropylenowy C11( główny w torze średniotonowym) cena w Polinku 74,40,-/szt.

Pozostałe (C3, C13, C22) mogą być elektrolityczne-bipolarne. Łączny koszt nie przekroczy 100,-

Ich wadą może być trwałość trzymania parametrów (10-15 lat) i spotyka się je często w baaaardzo drogich konstrukcjach.

Kondensator zdecydowanie determinujący jakość dźwięku to C1 ( główny wysokotonowego).

W tym miejscu można eksperymentować (Mundorf, Hovland,czy inne bardzo wysokiej jakości), różnice są słyszalne i nie należy na tym kondensatorze oszczędzać.

 

Nie do końca jest tak ,że chcemy całą kuchnię odkrywać ale skoro zamieściliśmy schemat na forum to można na jego temat dyskutować.

Jestem pewien, że misiomor wyłoży koncepcję konstrukcji i sens poszczególnych filtrów bez grama pomyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarpiaAcoustics

 

Ja widzę że pojemności(100 uF, 433 uF, 239 uF) skutecznie leczą z audiofilskiej chęci stosowania jak najdroższych kondensatorów :). Choć układy RLC nie są w "szeregu" przez co elementy nie wpływają tak negatywnie na dźwięk. Dobrze pamiętam ?

Czy jest szansa na małe edukacyjne podejście względem tej konstrukcji?

Co ma za zadanie dany filtr, układ co niweluje .itd? Nie ukrywam że było by to wysoce pouczające :). No i każdy mógł by ocenić na ile pozytywnie każde z posunięć konstruktora wpływa na dźwięk.

 

Pozdrawiam Arczi

 

Te wielkie pojemności w filtrach wooferów, mida i tweetera to korektory impedancji. Bipolary w tym miejscu są ok, ale niech się Harpia fachowo wypowie czy gra lepiej na mkp:) MKP na pewno są stabilne w czasie.

 

W filtrze visatona jest też pułapka na rezonans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu wyjaśniać - kalkulator w dłoń, przeliczamy częstotliwości rezonansowe pułapek ze wzoru fr=1/2*pi*sqrt(L*C) i wszystko staje się jasne. Warto też zwrócić uwagę na rezystancje szeregowe owych układów RLC.

 

Na temat pułapek w zwrotnicach w ogóle funkcjonuje wiele mitów, zwłaszcza wobec faktu że mogą one mieć bardzo różne zastosowania - od kompensacji rezonansów mechanicznych na dole, aż do kształtowania zboczy - i tu mamy całe spektrum możliwych zastosowań - wycinanie górek na środku czy break-up na skraju aż po uzyskiwanie ostrych zboczy filtrów Cauer - Elliptic czy też jeszcze inne tricki. Tak czy siak krytykom takich rozwiązań podam pod rozwagę, że głośniki miewają takie ostre i głębokie zapadłości same z siebie, a jeżeli okolice zapadłości (głośnik + filtr) są 20 - 30dB poniżej charakterystyki gwizdka, wpływ tejże na łączną charakterystykę jest zaniedbywalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misimor a czy mógł byś od strony teoretycznej opisać jeszcze trochę?

Nie ukrywam że ciekawe jest to co mówisz. Powiedz proszę po co pułapki rezonansowe, skoro na wodospadzie głośnik wygląda bardzo ok... Albo mi się tylko tak wydaje...

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku tytułowej konstrukcji głośnik średniotonowy wcale nie jest OK na wodospadzie - ma break-up na skraju. Dlatego pułapka ma tutaj bardzo oczywisty cel.

 

Co do innych zastosowań pułapek - musiałbym zrobić wykłady z ilustracjami itd. których skomplikowanie matematyczne odstraszyłoby większość ew. czytelników, a i roboty z przygotowaniem byłoby dużo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stało za wyborem ushera 8935a a nie 8945a?

Ten pierwszy ma mniejszą cewkę i niższe wychylenie, za to parametry bardziej sprzyjające większej obudowie...

 

Czy usher 8935a ma faradaya?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

eMiL

Oba Ushery mają "Faradaya"

Wybrany przez nas głośnik jest połowę tańszy ( a są ich 4szt) .

Każdy ma wady i zalety. Wady wybranego wydają się być mniejsze.

Jednoznacznym plusem 2x droższego jest trochę większa moc i wychylenie o 1mm.

Plusem tańszego są mniejsze podbarwienia na środku ( gdzie przy filtrach pierwszego rzędu głośnik jeszcze przetwarza sygnał).

Parametry wymuszające większą obudowę umożliwiają zaprojektowanie portów BR bez nadmiernego wydłużania ich.

 

Może jeszcze dziś wrzucę założenia do obudowy.

 

p.s. dostaję na PW sugestie bardzo fajnych projektów wzorniczych ale pozostawimy to Wam.

Przedstawię najistotniejsze założenia w prostej formie.

W końcu DIY jest po to aby stworzyć coś niepowtarzalnego także "kombinujcie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eMiL

Oba Ushery mają "Faradaya"

Wybrany przez nas głośnik jest połowę tańszy ( a są ich 4szt) .

Każdy ma wady i zalety. Wady wybranego wydają się być mniejsze.

Jednoznacznym plusem 2x droższego jest trochę większa moc i wychylenie o 1mm.

Plusem tańszego są mniejsze podbarwienia na środku ( gdzie przy filtrach pierwszego rzędu głośnik jeszcze przetwarza sygnał).

Parametry wymuszające większą obudowę umożliwiają zaprojektowanie portów BR bez nadmiernego wydłużania ich.

 

Harpia,

mam świadomość, że cała ta konstrukcja i jej koncepcja jest bardzo świadomym wyborem.

O ile elementy zwrotnicy, te szeregowe do głośników będą odpowiedniej klasy to będzie grało, że hej!:)

 

Jedynie tweeter był na DXT wymienił (też bez ferro):D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja ostatnia konstrukcja - alternatywa dla kanciastych skrzynek ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

taaaaa - kanciasta ale inaczej :)

 

Wybaczcie nie mogłem się powstrzymać.

 

Forum przepełnione jest bezinteresownymi krytykantami.

Kopnąć potrafi każdy ale wnieść coś sensownego już trudniej.

 

Zaproponuj swój projekt wzorniczy i może komuś się spodoba a może .............nie:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie moze pomiary THD tego visatona przy jakies rozsadnej mocy? Bo widze, ze sie nie boicie ciac jego 1 rzedem od gory stad zapewne musicie miec ku temu podstawy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma grama przypadku w tym, że KAŻDA nasza kolumna jest na 27TBC/G

Nie chciał bym żeby brzmiało to jak krytyka. To kwestia jedynie gustu. Ja osobiście nie cierpię tego głośnika. Ewentualna alternatywna wersja z innym wysokotonowym była by wskazana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego?

Skoro 27TBC/G jest istotnym, a wręcz wyróżniającym elementem firmowego brzmienia, trudno żeby firmowe DIY - mające przybliżyć owo brzmienie fanom DIY radykalnie zrywało z przyjętą estetyką dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączyłem TACF-G filtrami 3 rzedu i jestem przekonany że te głośniki nie wymagają pułapek RLC (i korekcji impedancji - choć w tym mniej tego przekonania mam). Podniesienie charakterystyki jest niewielkie, a dolny skraj pasma można ukształtować filtrem szeregowym.

 

Chyba ze komus bardzo zależy na podniesieniu skraju pasma 20khz - czasem zastosowanie RLC pozwala w pewnym zakresie podnieść charakterystykę, kosztem spadku w innym miejscu - zmienić kształ zbocza np. zwrotnicy 1 rzędu przy pomocy pułapki rezonansowej.Ale to wypróbowywałem na głosnikach niskotonowych. W przypadku kopułek nie odczuwałem takiej potrzeby.

 

Kiedy się ktoś przesiada z kopułki tkaninowej na tego aluminiowego seasa to rzeczywiście może mieć początkowo wrażenia, jakby ograniczenia perspektywy w muzyce w porównaniu z tkaninowymi. Głosnik gra bardzo czysto, nie szumi, nie trzeba się wsłuchiować i sobie wyobrażać co powinniśmy usłyszeć, bo to zostanie podane na czystej tacy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 27TBC/G jest istotnym, a wręcz wyróżniającym elementem firmowego brzmienia, trudno żeby firmowe DIY - mające przybliżyć owo brzmienie fanom DIY radykalnie zrywało z przyjętą estetyką dźwięku.

Rozumiem.

 

Łączyłem TACF-G filtrami 3 rzedu i jestem przekonany że te głośniki nie wymagają pułapek RLC (i korekcji impedancji - choć w tym mniej tego przekonania mam). Podniesienie charakterystyki jest niewielkie, a dolny skraj pasma można ukształtować filtrem szeregowym.

 

Chyba ze komus bardzo zależy na podniesieniu skraju pasma 20khz - czasem zastosowanie RLC pozwala w pewnym zakresie podnieść charakterystykę, kosztem spadku w innym miejscu - zmienić kształ zbocza np. zwrotnicy 1 rzędu przy pomocy pułapki rezonansowej.Ale to wypróbowywałem na głosnikach niskotonowych. W przypadku kopułek nie odczuwałem takiej potrzeby.

 

Kiedy się ktoś przesiada z kopułki tkaninowej na tego aluminiowego seasa to rzeczywiście może mieć początkowo wrażenia, jakby ograniczenia perspektywy w muzyce w porównaniu z tkaninowymi. Głosnik gra bardzo czysto, nie szumi, nie trzeba się wsłuchiować i sobie wyobrażać co powinniśmy usłyszeć, bo to zostanie podane na czystej tacy.

Faktycznie preferuję jedwab chociaż słyszałem kolumny z aluminiowymi wysokotonowymi (B&W) i tam wysokie tony nie działały mi tak na nerwy jak ten Seas.

Ale podkreślam jeszcze raz to kwestia tylko i wyłącznie gustu a żadnym wypadku krytyka samego głośnika. Osobiście miałem ten głośnik słuchałem i rozumiem dlaczego może się podobać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harpia nie czepiam się samego projektu, a sformułowania, które w tym przypadku było zabawne (i tyle).

Nie będę nic proponował - to DIY, więc każdy sobie zrobi taką obudowę jaką będzie chciał i jaka mu się najbardziej podoba.

 

Sam pomysł bardzo mi się podoba!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że jeśli złoży kolumny o innym kształcie, pomaluje na wysoki połysk uzyskując przy tym świetne brzmienie, to nie bedzie chciał już z Tobą pogadać ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.