Skocz do zawartości
IGNORED

DIY Obudowy


wronka

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu - mam obudowę od wzmacniacza z aluminiowa płyta czołową . Płyta jest porysowana wiec chce ją lekko ,, podtrawić" NaOH . Jednak problemem jest wierzchnia warstwa na aluminium- płyta jest chyba anodowana na kolor brązowy( czy coś w tym typie , nie wiem bo sie nie znam) . No i rodzi sie pytanie - czy miejsca rys do gołego aluminium nie zostaną wytrawione mocniej niz anodowa powłoka przec co tylko się powiększą i stana bardziej widoczne ?

ja raczej przeszlifowałbym papierem ściernym, a potem wypiaskował powierzchnię.. szkiełkowanie też wchodzi w grę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powierzchnia jest tak twarda ,że szlifowanie papierem nie zniszczyło warstwy zewnetrznej . Szkiełkowanie chyba duze nierównomierne rysy...Moze najpierw szlifierka oscylacyjna ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli powierzchnia jest twarda to znaczy że jest anodowana. Można ją odanodować - nie wiem jak to fachowo nazwać. Zrobią ci taki zabieg tam gdzie chcesz anodować. Potem szkiełkujesz lub szlifujesz (zależy co się bardziej podoba) i z powrotem do anodowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Podpowiedzcie proszę czy na tą chassis (360x260x70mm) wystarczy nierdzewka 1mm, jeśli prawie na środku będzie stało trafo 9 kg?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę czy na tą chassis (360x260x70mm) wystarczy nierdzewka 1mm, jeśli prawie na środku będzie stało trafo 9 kg?

Podpowiedzcie proszę czy na tą chassis (360x260x70mm) wystarczy nierdzewka 1mm, jeśli prawie na środku będzie stało trafo 9 kg?

 

Wydaje się ok. płaszczyzna nie jest specjalnie duża, a gięta w ten sposób, nabierze sztywności... najlepiej zrób i sprawdź ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Łoooo ciup !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę czy na tą chassis (360x260x70mm) wystarczy nierdzewka 1mm, jeśli prawie na środku będzie stało trafo 9 kg?

Ja mam obudowę z nierdzewki. 1mm to za mało i to zdecydowanie. Sam właśnie się zdecydowałem ku temu i wyszło jak wyszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obudowę z nierdzewki. 1mm to za mało i to zdecydowanie. Sam właśnie się zdecydowałem ku temu i wyszło jak wyszło

Czyli zastosowałeś się do rady:

najlepiej zrób i sprawdź ;)

Dobrze, bo mogę ten etap pominąć;)

Czyli ile? Półtora, dwa milimetry?

 

Chociaż zgodnie z moim wyobrażeniem o stali 1mm to nie jest wcale tak mało...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam aluminium - 2 mm wystarczy, 3 mm - będzie już wypasem. Nierdzewka 1,5 też powinna dać radę. Zawsze wzdłuż dłuższej krawędzi można dokręcić od spodu kątownik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego ciężaru trafa najlepsza była by alu 5 mm.

Są dwie możliwości na usztywnienie góry/dołu obudowy;

1) wyciąć blachę o odpowiedniej lub manej grubości i odpowiednich wymiarach wewnętrznych.

Zkręcić je razem ze sobą, a dla lepszego niwelowania wibracj można między nie wkleić

materiał bitumiczny .

2) prostszy sposób, kupić pręt kwadratowy o grubości 8-10mm i po odpowiednim obcięciu wstawić

dwie takie sztuki do środka obudowy po jej szerokości,nawiercić, nagwintować, przykręcić.

Na te dwie szyny można przykręcić trafo na dodatkowej blasze lub płytki drukowane.

Po tym zabiegu dół obudowy jest sztywny jak cholera. Przetestowane w CD i wzm.

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierdzewka nierdzewce nierówna, ale 9kg to jednak sporo jak na 1mm. Ewentualnie pasek tejże nierdzewki szerokośi 15 mm, można na sztorc zamocować podobnie jak napisał kol. adalbert.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie. Zlecę na razie wykonanie szaski z nierdzewki 1,5 mm, zobaczę jak to się zachowa i wtedy pomyślę o ewentualnym żebrowaniu.

A co do 3 mm aluminium - jaki to będzie miało minimalny promień gięcia?;>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie. Zlecę na razie wykonanie szaski z nierdzewki 1,5 mm, zobaczę jak to się zachowa i wtedy pomyślę o ewentualnym żebrowaniu.

A co do 3 mm aluminium - jaki to będzie miało minimalny promień gięcia?;>

 

Zewnętrzny ok 3,5 -4 mm - zależy od jakości giętarki.

Mam takie chassis z tej grubości aluminium - szerokość 550 mm długość 400 mm. Powiercone, z dużymi otworami. Wiszą na tym 3 trafa - w tym 2 głośnikowe AudioNote - o wadze ok 10 kg każdy i transformator zasilający (ok 5 kg). Blacha nawet trochę się nie odgina - a powierzchnia spora. Dlatego uważam że u Ciebie w zupełności wystarczy 2 mm. Teraz wszystkie chassis robię z dwójki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę czy na tą chassis (360x260x70mm) wystarczy nierdzewka 1mm, jeśli prawie na środku będzie stało trafo 9 kg?

 

Moim zdaniem 1,5mm to minimum.

Chociaż gdy połączysz całość tzn. chasis+reszta elementów obudowy powstanie "skorupa" która powinna to utrzymać bez zniekształceń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu obudowy dla kolegi Wronka

 

"W srodku bedzie selektor + wzmak.Glownie nie mam pomyslu na front:( ma to byc solidna prosta konstrukcja"

 

Może coś podpatrzonego od "zachodnich sąsiadów"

 

e63f_3.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

z cyklu chwale sie :)

 

co Panowie sadzicie o takim domowym wytworze?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie podoba mi się tyle elementów na górze tworzący trochę nieład, aczkolwiek jakby zabudować połowę tego co na górze, to mogłoby być jeszcze gorzej... Może umieszczenie transformatorów w jednej linii poprawiłoby ogólny odbiór? Takie moje głośne myślenie.. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

co Panowie sadzicie o takim domowym wytworze?

Po pierwsze to poprosimy więcej zdjęć i nieco większych. Mnie zawsze podobały się symetryczne obudowy, ale teraz stałem się właścicielem niesymetrycznego lampowca i odkrywam, że to wcale nie tak źle.

Tutaj chyba jest monoblok? Bo troszkę za bardzo niesymetryczne są lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z cyklu chwale sie :)

 

co Panowie sadzicie o takim domowym wytworze?

 

 

 

a na podstawie czego mamy osądzać,bo na tym zdjęciu widać niewiele:(?

ale mania na śruby na przednim panelu przybrała karykaturalne rozmiary,czy naprawdę tak trudno je sensownie schować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolphin123 - pochwal się swoimi dziełami bo krytykować jest łatwo.

artw - nie rozumię czego więcej chcesz zobaczyc na zdjęciu by ocenić to co zrobił kolega? cały katalog zdjęć?

Kawał dobrej robotu tu widzę - ładnie Ci to wyszło jak z fabryki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Sam też nie lubię tych wystających mocować z płyty czołowych, ale to chyba trend taki, bo ostatnio widziałem sporo wzmacniaczy z całkiem poważnych manufaktur i za grubą kasę i też takie coś miewały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artw - nie rozumię czego więcej chcesz zobaczyc na zdjęciu by ocenić to co zrobił kolega? cały katalog zdjęć?

 

tak,chciałbym zobaczyć kilka zdjęć z różnych pozycji,płytę czołową,tył...Można wziąść poniszczony klocek i zrobić mu takie zdjęcie ,że wygląda "jak z fabryki"(patrz alle) a będzie to szmelc.Jak ktoś chce się chwalić to nie widzę w tym nic złego ale niech to zrobi obiektywnie.I chciałbym zobaczyć dokładniej te śruby z przodu, bo słabo widać,a mam wrazenie ,że mi się baaardzo nie spodobają w takiej formie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolphin123 - pochwal się swoimi dziełami bo krytykować jest łatwo.

Nikt nikogo nie krytykuje. Wydałem tylko swoją opinię jak sam bym to widział... Swoje obudowy na początku wątku pokazałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam też nie lubię tych wystających mocować z płyty czołowych, ale to chyba trend taki, bo ostatnio widziałem sporo wzmacniaczy z całkiem poważnych manufaktur i za grubą kasę i też takie coś miewały.

 

W manufakturach to kolejne cięcie kosztów, czyli zrobić taniej i prościej za tą samą kasę.

W DIY to chyba brak pomysłów, lub możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DIY to chyba brak pomysłów, lub możliwości.

Stawiam na brak możliwości. Zaprojektowanie estetycznej i praktycznej, a przede wszystkim wykonalnej obudowy jest nietrudne. Internet podsuwa mnóstwo ciekawych rozwiązań, a dzisiejsza technika w zasadzie nie zna ograniczeń. Jedynym ograniczeniem są koszty, jeśli chce się zlecić wykonanie zakładowi (zwłaszcza jednostkowe), a jeśli ktoś chce sam - wyposażenie garażu, piwnicy, a czasem przedpokoju w mieszkaniu. Czasem wywiercenie dziurki sprawia problem. Ale wtedy to chyba lepiej w ogóle się za to nie zabierać...;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej , umieszczam wiec dwie foty w lepszej jakosc i dodaje opis.

Sa to obudowy, ktore wykonalem wraz z moim ojcem do jego monoblokow 300B. Ja zajalem sie projektami CAD do wyciecia elementow stalowych i aluminowych oraz czescia prac lakierniczych. Skrzynie wykonal i poskladal moj ojciec.

Jak widac monobloki sa dwa - i co nie czesto jest spotykane - sa lustrzanymi odbiciami.

 

Skrzynie wykonane zostaly z jakiegos drewna egzotycznego - z bardzo twardej deski podlogowej.

plyta glowna wycieta jest z kwasowki polerowanej 1,5 mm. Front to alu 6mm, malowane wraz z puszkami traf lakierem glazurita samochodowym w systemie baza plus klar. Srubki i nakretki pozyskane z OBI. Galka potencjometra, oprawka na LED pochodzi z chinskiego ebaya - tak samo jak wskazniczki. wlacznik carling,

 

Sruby frontowe zrealizowane sa formie kuleczek dokrecanych z mosiadzu co widac na foto - sa dlatego iz problematyczne byloby idealne nawiercenie malych otworow pod gniazda z gwintem - to musialoby juz byc obrabiane CNC - nie umiem rysowac w cadzie 3D to raz a dwa ze ciecie laserem jest po prostu tansze.

 

Sa to pierwsze wzmacniacze jakie wyszly z pod rak taty - kolejne beda pozbawione wogole frontowych plyt, wszystkie przelaczniki znajda sie na gornej obudowie (obecnie powstaje moj wzmak na lampie 2a3/45 z odzdzielnym zasilaczem).

 

Fotki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pioneer1191600x1200.th.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac monobloki sa dwa - i co nie czesto jest spotykane - sa lustrzanymi odbiciami.

 

No to zmienia postać rzeczy i nieregularne rozłożenie elementów ma teraz sens :)Bardzo ładne obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.