Skocz do zawartości
IGNORED

Dysk NAS / serwer NAS


Marek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam użytkowników Synology.

Mam problem z korzystaniem z Ds Audio. Na tablecie muzyka odtwarzana jest prawidłowo. Przejście na wyjście usb, przy podłączeniu rdaca, Ds Audio się zawiesza i trzeba restartować tablet. Przy sterowaniu z komputera przez Audiostation wszystko przebiega prawidłowo. Coś robię źle, mogę liczyć na pomoc?

 

Być może chłopacy Ci tu pomogą, ale tego typu pytania to najlepiej chyba na forum Synology zadawać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam użytkowników Synology.

Mam problem z korzystaniem z Ds Audio. Na tablecie muzyka odtwarzana jest prawidłowo. Przejście na wyjście usb, przy podłączeniu rdaca, Ds Audio się zawiesza i trzeba restartować tablet. Przy sterowaniu z komputera przez Audiostation wszystko przebiega prawidłowo. Coś robię źle, mogę liczyć na pomoc?

Widzisz problem polega na tym że DS audio na tablecie nie ma prawie żadnych opcji konfiguracji a tu ewidentnie coś nie gra na styku tablet-ds audio.

Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem że tablet jest w roli pilota a nie podłączasz rdaca do USB tabletu? :-)

Pozostaje ci mieć nadzieję że przy aktualizacji ds audio lub androida problem zniknie.

 

1) nad wyborem formatu dla rippowanych plików audio. FLAC wydaje sie optymalny - rozumiem, że NAS go odtworzy bez problemu na wyjście usb, tam będę miał kartę zewn Behringer UCA 202 i dalej do wzmaka. Wydaje mi się to prostsze niż próbować uzywać ps3 jako klienta, bo możliwości odtwarzania plików są w ps3 b. ograniczone.

 

2) czy muzykę w folderze Music na NASie katalogujesz w folderach tematycznych (np. jazz, pop, etc.) czy tagować lepiej i mieć wszystko w jednym katalogu?

Flac idzie bez problemu, nawet gęsty.

Ja jestem tradycjonalistą i mam tematycznie. Oczywiście będziesz miał nadal możliwość korzystania z tagów. Struktura katalogów w tym nie przeszkadza, byle wszystkie były w "music" lub innym katalogu który w katalogu multimediów ma zaznaczone że ma być indeksowany pod kątem zawartości muzyki.

 

UPS przy RAID jest ważny, ale przy RAID1 jest najmniej potrzebny co nie znaczy że odradzam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim to można zapisać dużo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam użytkowników Synology.

Mam problem z korzystaniem z Ds Audio. Na tablecie muzyka odtwarzana jest prawidłowo. Przejście na wyjście usb, przy podłączeniu rdaca, Ds Audio się zawiesza i trzeba restartować tablet. Przy sterowaniu z komputera przez Audiostation wszystko przebiega prawidłowo. Coś robię źle, mogę liczyć na pomoc?

 

To tak jak u mnie tyle , że na smartfonie . Apka się wywala i tyle . Natomiast na tablecie z Biedrony chodzi bez zarzutu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem rozwiązanie na zawieszanie się ds audio. W swoim tablecie asus memo pad hd7 wyłączyłem funkcję oszczędzania energii. Teraz hula. Zasoby potrzebne do pracy w trybie zdalnym są bardzo wysokie i bateria szybko się rozładowuje. Dodatkowo, po wyłączeniu ds audio, apka nadal pracuje w tle i nie można jej wyłączyć. Można tylko przez wylogowanie się lub restart smartfona-tableta.

 

Dziękuję kociol1978 na naprowadzenie mnie na właściwy trop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, apki znikaja nieraz i tyle. Sam stracilem baze plyt i od tego czasu trzymam to w zwyklym txt.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Niby rzeznia ale mam :)

 

Wiesław, a jak generujesz taki txt?

Bo taki sposób jak najbardziej mnie satysfakcjonowałby.

 

UPS przy RAID jest ważny, ale przy RAID1 jest najmniej potrzebny co nie znaczy że odradzam :-)

 

Doszedłem do takiego samego wniosku: w przypadku awarii zasilanai przy RAID 1 traci się tylko te dane, które były w trakcie zapisywania i znalazły sie w buforze pamięci. Pozostałe pozostają nienaruszone.

Czyli dobra ochrona przeciwprzepięciowa powinna wystarczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość wieslaw119

(Konto usunięte)

foobar2000 - krawaty wiąże, usuwa ciąże ;)

 

 

 

Najpierw podajesz scieżkę do NAS i czekasz aż przemieli - czyli na Monitoring.

 

 

 

Następnie klikasz na All Music -> Enter -> Save playlist i jako Typ wybierasz m3u - a że w środku jest zwykły tekst, to wystarczy zmienić rozszerzenie na txt.

 

Voila!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do ustawienia dostępu z zewnątrz do Synology trzeba mieć modem/router ze stałym adresem IP nadanym nasowi? Bo mam problem, że u mnie w routerze adres IP przydzielany jest dynamicznie, i można go zatrzymać na najdłużej 1440 min. Dziś zmieniam modem, może nowsza wersja bedzie pozwalała na zachowanie stałego IP, ale mam obawy poważne, że tak nie będzie.

 

Sorry, jeśli pytanie jest lamerskie, ale nie do końca to rozgryzłem jeszcze. Bo z tego co rozumiem, to z Synology łączę się poprzez adres IP? Czy też poprzez nazwę domeny zarejestrowanej w Synology np. mójNAs.synology.me ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partick, dzięki.

Wydaje mi się, że synology.me oferuje właśnie dyndns, ale pewności nie mam (bo za mało jeszcze kumam z tego tematu).

Musze to sprawdzić. Ciekawi mnie jednak, chcę zrozumieć jedną rzecz: skoro NAS jest za modemem/routerem to jak Domena Synology jest znajdowana w necie, skoro router/modem ma dynamiczny adres IP?

 

Żeby skomplikować sobie życie dziś wymieniłem modem/router na nowszy, który obsluguje wifi w standardzie n. Obawiam, się, że będę jednak zajebiste problemy (doświadczenie...) ze skonfigurowaniem tego i z faktem, by w ogóle odpalić neta na tym szajsie. I już drżę z podniecenia na samą myśl o tym wszystkim...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość partick

(Konto usunięte)

Wydaje mi się, że synology.me oferuje właśnie dyndns, ale pewności nie mam (bo za mało jeszcze kumam z tego tematu).

Musze to sprawdzić. Ciekawi mnie jednak, chcę zrozumieć jedną rzecz: skoro NAS jest za modemem/routerem to jak Domena Synology jest znajdowana w necie, skoro router/modem ma dynamiczny adres IP?

 

Dyndns, to jedno - dotyczy internetu.

A wewnatrz Twojej domowej sieci odpowiada za to NAT, czyli maskarada, na routerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na synology możesz się z zewnątrz dostawać na 3 sposoby:

Jesteś za maskaradą dostawcy internetu, czyli nie masz publicznego IP. Tak jest w niektórych sieciach wifi i kablowych, że jesteś za routerem nie tylko swoim ale jeszcze swojego dostawcy.

Wtedy wystarczy w panelu sterowania synology znaleźć zakładkę "quickconnect" włączyć i nadać sobie ID, np "prosiaczek" ;-)

Jeśli wszystko będzie działać OK to w przeglądarce będąc na zewnątrz wystarczy wpisać: prosiaczek.quickconnect.to i zaraz nas przekieruje na naszego NASa. Quickconnect czasami szwankuje, przynajmniej tak słyszałem bo sam nie korzystam.

 

Metoda druga:

Masz publiczne IP, ale zmienne. Np neostrada, netia, pewnie UPC itp. wtedy rejestrujesz się w DDNS od synology. Robisz to wchodząc w panel sterowania synology w zakładkę dostęp zewnętrzny.

Następnie na swoim ruterze musisz przekierować pewne porty na wewnętrzne IP NASa.

Tu jest krótka ściąga jakich portów do jakich usług używa synology:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Instrukcję przekierowania portów znajdziesz na google lub youtube :-) wystarczy wpisać swój model routera i port forwarding lub po polsku.

Metoda trzecia:

Masz publiczne stałe IP. Wtedy wystarczy tylko przekierować porty i będąc na zewnątrz żeby się np zalogować na do systemu synology wpisujesz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - 5000 to port na którym jest logowanie do Synlology.

Aha, każdy router obsługuje zarówno stałe jak i dynamiczne IP. Zresztą jeśli provider nada ci stałe IP a twój router będzie ustawiony na dynamic to po prostu dynamicznie zostanie mu przyznane to stałe konkretne IP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partick, Kocioł - dzięki Panowie.

Czuję się jak kompletny noob... Ale cóż - wiem że chcę się tego nauczyć. Czytam, ale czasami na zasadzie haseł, a brakuje jakiegoś takiego poglądu, by połączyć puzzle w całość. Coraz jaśniejsze to wszystko, więc dam radę tak czy inaczej.

Jeszcze raz dzięki za Waszą cierpliwość i wyjaśnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość partick

(Konto usunięte)

Romek, kwestia jest w tym co chcesz osiągnąć? Bo ja bym NAS'a na zewnątrz nie wystawiał - chyba , że potrzebujesz tylko dla siebie aby w pracy słuchać tego co masz w domu na NAS.

 

Ja się kiedyś bawiłem i serwer HTTP, FTP, NEWS i poczty miałem u siebie w domu - ale już mi dawno przeszło ;)

Teraz jak chcę coś udostępnić, to wrzucam w chmurę czy na jakiś RapidShare - mniej pierniczenia się i większe bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, kwestia jest w tym co chcesz osiągnąć? Bo ja bym NAS'a na zewnątrz nie wystawiał - chyba , że potrzebujesz tylko dla siebie aby w pracy słuchać tego co masz w domu na NAS.

 

Ja się kiedyś bawiłem i serwer HTTP, FTP, NEWS i poczty miałem u siebie w domu - ale już mi dawno przeszło ;)

Teraz jak chcę coś udostępnić, to wrzucam w chmurę czy na jakiś RapidShare - mniej pierniczenia się i większe bezpieczeństwo.

 

Chce miec dostep na zewnatrz do mojego NASa, bo mam opory przed wrzucaniem skanow moich osobistych dokumentow do chmury. Pewnie latwiej wlamac sie do mnie, niz do chmury (choc kto wie + kto wie kto ma dostep do chmury i do czego mozna wykorzystac osobiste pliki), ale najpierw ktos mnie musi w oceanie internetu i mojego NASa namierzyc, a potem wiedziec czego szuka. Nie wiem - czuje sie bezpieczniej majac to u siebie w domu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, kwestia jest w tym co chcesz osiągnąć? Bo ja bym NAS'a na zewnątrz nie wystawiał - chyba , że potrzebujesz tylko dla siebie aby w pracy słuchać tego co masz w domu na NAS.

Można przecież to zrobić przez serwer VPN i wtedy otwieramy tylko jeden bezpieczny port.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przecież to zrobić przez serwer VPN i wtedy otwieramy tylko jeden bezpieczny port.

 

Dobra, to jak dla lamera prosze o wyjasnienie: czym rozni sie serwer VPN od uslugi oferowanej przez Synology (laczenie sie z nasem poprzez quickconnect)? Tzn. widze roznice, ale nie wiem jakie sa konsekwencje poszczegolnych opcji.

Czy laczenie sie przez Synology quickconnect jest niebezpieczne? Rozumiem, ze otwieranych/otwartych jest wtedy wiecej portow, ale przeciez mozna pozamykac pod Synology DSM porty ktorych sie nie chce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracaj sobie głowy, moim zdaniem nie ma co popadać w paranoję. Trzeba otwierać tylko te porty co trzeba i tyle. Tylko bym unikał wystawiania na zewnątrz portu 22. Jeszcze ewentualnie możesz port logowania do DSM czyli 5000 zmienić na inny. Najprościej to zrobić przy przekierowaniu. Po prostu na routerze przekierować np zewnętrzny port 8000 na wewnętrzny 5000 adresu IP naszego synka. Wtedy logując się z zewnątrz wystarczy wpisać przy logowaniu na końcu adresu zamiast 5000 to 8000. Ja mam sporo portów otwarte i jakoś nikt mnie nie napadł :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł, dokładnie tak uważam też- jakoś taki elektroniczny napad na mojego skromnego nasa wydaje mi się mało prawdopodobny. Ale, że mam ograniczoną wiedże w temacie wolę ją skonfrontować z mądrzejszymi od siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Panowie czy kopiowanie plików na serwer NAS z podlaczonego dysku USB idzie przez sieć czy bezpośrednio z usb na hdd serwera. Pytam bo zainstalowalem do terminala z daphile hdd 1tb i po podłączeniu dodatkowego dysku usb do tego terminala i próbie kopiowania danych przy uzyciu es eksplorera na tablecie 100gb kopiuje 30 godzin. W zwiazku z powyzszym kupilbym NAS ale czy to cos zmieni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze tak zapytam szanownych forumowiczow. Bawil sie ktos/ma pogoplug series 4? Da sie do niego podlaczyc dysk 3.5 cala moze? Jako tani , prosty nas sie sprawdzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy kopiowanie plików na serwer NAS z podlaczonego dysku USB idzie przez sieć czy bezpośrednio z usb na hdd serwera. Pytam bo zainstalowalem do terminala z daphile hdd 1tb i po podłączeniu dodatkowego dysku usb do tego terminala i próbie kopiowania danych przy uzyciu es eksplorera na tablecie 100gb kopiuje 30 godzin. W zwiazku z powyzszym kupilbym NAS ale czy to cos zmieni?

Jak kupisz taki NAS co ma przycisk kopiuj to pomoze

Inaczej bedzie to trwalo tak dlugo bo obliczenia przy kopiowaniu wykonuje oprogramowanie zewnetrzne tu es explorer w tablecie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest potrzebny przycisk copy. U mnie na synku po usb 3.0 transfer jest w okolicach 40MB/s. Przy dysku usb z systemem plików NTFS natomiast przy dysku z systemem plików ext3 lub ext4 jest nawet 70MB/s. Jeśli się kopiuje przez sieć to już zależy dużo od kompa pod który podłączamy dysk i przepustowości sieci. U mnie kolo 70MB/s. Oczywiście im mniejsze pliki tym wolniej. 100GB muzyki powinno się kopiować około godziny, może 1,5

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o tym Nasie, czy warto go kupic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest potrzebny przycisk copy. U mnie na synku po usb 3.0 transfer jest w okolicach 40MB/s. Przy dysku usb z systemem plików NTFS natomiast przy dysku z systemem plików ext3 lub ext4 jest nawet 70MB/s. Jeśli się kopiuje przez sieć to już zależy dużo od kompa pod który podłączamy dysk i przepustowości sieci. U mnie kolo 70MB/s. Oczywiście im mniejsze pliki tym wolniej. 100GB muzyki powinno się kopiować około godziny, może 1,5

Inna sprawa to sensownosc tekiego dzialania

Dysk podlaczony do serwera a kopiujemy z poziomu komputera

Wtedy transfery faktycznie moga byc znaczne ale i tak napewno duzo nizsze niz z poziomu serwera

Ale jak robisz to z poziomu tabletu to troche trwa

Przycis copy w serwerach uwazam za niezbedny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk podlaczony do serwera a kopiujemy z poziomu komputera

Wtedy transfery faktycznie moga byc znaczne ale i tak napewno duzo nizsze niz z poziomu serwera

Ale jak robisz to z poziomu tabletu to troche trwa

Przycis copy w serwerach uwazam za niezbedny

Powiedz mi na czym polegają zalety takiego przycisku. Nie mam takowego w dwóch serwerach synology i nigdy mi go nie brakowało.

Myślę że to mało praktyczne. Przycisk copy z tego co wiem kopiuje zawartość dysku zewnętrznego do z góry ustalonego katalogu, czyli robi się fajny bałagan.

Jeśli dysk podłączysz do serwera i z poziomu przeglądarki w kompie, tablecie czy co tam masz zlecisz kopiowanie, to prędkość tego kopiowania jest identyczna jak w przypadku przycisku copy. Dodatkowo dane wędrują docelowo tam gdzie trzeba.

Myślę że najlepszą metodą kopiowania niedużej ilości danych (do 100GB) jest jednak podłączanie do kompa stacjonarnego wpiętego z serwerem w gigabitową sieć. Serwer najczęściej trzyma się w ukryciu co utrudnia podłączanie do niego dysków zewnętrznych. Ja serwer mam w szafie a drugi w innej lokalizacji w piwnicy.

Przycisk copy jest stosowany tylko w średnich modelach jedno i dwudyskowych. Gdyby był naprawdę dobrym rozwiązaniem to umieszczano by go też w wyższych modelach.

Uzasadnienie takiego rozwiązania jest jeszcze w serwerach z gniazdem na karty SD. Wtedy synchronizujemy zdjęcia z serwerem, ale i tak później musimy to porządkować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.