Skocz do zawartości
IGNORED

Własny ogródek, ogrodnictwo


romekjagoda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam nowe hobby.Jako ,że nie mam swojego ogródka tylko 5,5 metra balkonu na południe zwróconego-zająłem się kaktusami.32 sztuki na zewnątrz i kilka sukulentów wewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-23451-0-44588100-1447433484_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Mój sposób na 78 kg wagi,bez obwisłego brzucha:

 

83531b677e6edf59b8cf44de48658ad3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Na ogródku wychodzą mi z ziemi cebulowe.

Jak tak dalej pójdzie...

 

Piramidon, co u Ciebie.

Ćwiczyłeś już przedramię (przycinanie drzew i krzewów) po zimie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów odnośnie przycinania i przesadzania Fiskusa, skubany niedługo mnie wyrzuci z pokoju tak się rozrasta, nie chciałbym mu zaszkodzić a teraz jest odpowiednia podobno? pora roku na te zabiegi.

 

Myślałem teraz go przesadzić do takiej dupnej docelowej donicy a przycinkę stożków wzrostu wykonać za jakiś miesiąc. Wiem że to jest drzewo i raczej dolne liście będą sobie w miarę drewnienia odpadać ale może koledzy mają na to jakiś pomysł żeby nie odpadały i mógł iść w wyglądzie w kierunku gęstego krzaku.

 

p.s. temat do innego wątku kapitalny estetyczny ustrój akustyczny z racji dużych mięsistych grubych liści każdy w innym kierunku u mnie ratuje pierwsze odbicia od szyby okna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów odnośnie przycinania i przesadzania Fiskusa, skubany niedługo mnie wyrzuci z pokoju tak się rozrasta, nie chciałbym mu zaszkodzić a teraz jest odpowiednia podobno? pora roku na te zabiegi.

 

Myślałem teraz go przesadzić do takiej dupnej docelowej donicy a przycinkę stożków wzrostu wykonać za jakiś miesiąc. Wiem że to jest drzewo i raczej dolne liście będą sobie w miarę drewnienia odpadać ale może koledzy mają na to jakiś pomysł żeby nie odpadały i mógł iść w wyglądzie w kierunku gęstego krzaku.

 

p.s. temat do innego wątku kapitalny estetyczny ustrój akustyczny z racji dużych mięsistych grubych liści każdy w innym kierunku u mnie ratuje pierwsze odbicia od szyby okna :)

 

 

Zapodaj zdjęcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

zapodane

 

 

 

 

 

Pielęgnacja: Wysokie osobniki wymagają podparcia palikiem, można je również skracać poprzez ucięcie wierzchołka – na jego miejscu niebawem pojawiają się nowe pędy.

 

Małe to zdjęcie. To jest fikus sprężysty.Możesz go przyciąć,a ucięty kawałek wsadzić do ziemi.Po prostu skróć go o trochę.Na ogół rośnie w formie pojedynczego pędu, dlatego dobrze jest przycinać nieco bardziej wyrośnięte egzemplarze. Zabieg pobudza roślinę do rozkrzewiania się oraz wydawania nowych liści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pielęgnacja:

 

Podparcie patykiem mu nie potrzebne, silna bestyjka jest już samoistnie rozkrzewiony do 3 konarów i właśnie boję się czy jakiegoś potwora mało estetycznego nie zrobię przycinając wszystkie trzy stożki wzrostu!

 

W naturalnych warunkach to 20 metrów i więcej potrafi osiągnąć. Sam widziałem w budynku publicznym w Krakowie Fikusa o wysokości prawie 8 metrów, pewnie lata nikt go tam nie zauważał a hol wysoki to sobie tam rósł i rósł, już go stamtąd nie wyciągną w całości :)

 

Nie napisałeś najważniejszego czy przesadzanie razem z przycinaniem czy to drugie dopiero po jakimś miesiącu. No i kiedy, może luty to jeszcze o miesiąc za wcześnie. No i ostatnie przesadzał będę z bryłą ziemi żeby nie uszkodzić korzeni ale mam wątpliwość jak zostawić górę korzeni, czy je trochę wypiętrzyć czy po prostu zostawić w stanie podobnym do zastanego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podparcie patykiem mu nie potrzebne, silna bestyjka jest już samoistnie rozkrzewiony do 3 konarów i właśnie boję się czy jakiegoś potwora mało estetycznego nie zrobię przycinając wszystkie trzy stożki wzrostu!

 

W naturalnych warunkach to 20 metrów i więcej potrafi osiągnąć. Sam widziałem w budynku publicznym w Krakowie Fikusa o wysokości prawie 8 metrów, pewnie lata nikt go tam nie zauważał a hol wysoki to sobie tam rósł i rósł, już go stamtąd nie wyciągną w całości :)

 

Nie napisałeś najważniejszego czy przesadzanie razem z przycinaniem czy to drugie dopiero po jakimś miesiącu. No i kiedy, może luty to jeszcze o miesiąc za wcześnie. No i ostatnie przesadzał będę z bryłą ziemi żeby nie uszkodzić korzeni ale mam wątpliwość jak zostawić górę korzeni, czy je trochę wypiętrzyć czy po prostu zostawić w stanie podobnym do zastanego?

 

 

 

 

 

 

 

 

Ja swojego ficusa benjamina opitoliłem wczoraj.Ja Ci proponuję bez drastycznych zmian.Przytnij narazie boczny pęd.Jak chcesz aby bardziej był gesty to wsadz go w ziemię.A jaknie to po prostu przykróć mu tę czesc co odstaje w bok.Na wysokośc ma jeszcze miejsce.

przed

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) popost-23451-0-04876900-1455316042_thumb.jpg

 

W moim przypadku ma to na celu zagęszczenie korony bo wydziczały był.Wywaliłem go na korytarz w bloku.Teraz go podleczę i wróci z powrotem.

 

 

 

 

Najpierw przytnij a za miesiąc przesadź w odpowiednie podłoże z drenażem i tyle.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dobre forum.Poczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Nikonman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma prawie 175 cm i wolał bym żeby przy tym został ale nie bardzo wiem jak się ułoży z tych trzech ramion po przycięciu, znając życie pewnie trzeba robić to jednak etapami a nie jak zieleń miejska w Krakowie obcinająca drzewa do samego pnia na łyso. (kto im dał papiery?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma prawie 175 cm i wolał bym żeby przy tym został ale nie bardzo wiem jak się ułoży z tych trzech ramion po przycięciu, znając życie pewnie trzeba robić to jednak etapami a nie jak zieleń miejska w Krakowie obcinająca drzewa do samego pnia na łyso. (kto im dał papiery?)

 

przytnij jedno na razie.Poczytaj tam jak wskrzesić liscie z dolnej pustej łodygi okładając oczka na mokro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, może po prostu zrobić taką wszczepkę z obciętego stożka wzrostu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze szczepkami nie eksperymentowałem nigdy.Jak coś nie wiem to se czytam na tamtym forum i tyle + jakieś książki.Wiem ,że po jakimś czasie roślinę należy odmłodzić poprzez cięcie i formowanie i przesadzanie.Tak jak pisałem utnij w połowie ten boczny ped i wsadz w doniczkę.Zamaskuje jakies niedoskonałosci od dołu.Ja mam już tylko dracenę obrzeżoną ,zamiokulkasa i cykasa odwinietego oraz 34 kaktusy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Nikonman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze szczepkami nie eksperymentowałem nigdy.

 

Musisz spróbować masz kaktusy a właśnie z kaktusami wychodzi to niesamowicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piramidon, co u Ciebie.

Ćwiczyłeś już przedramię (przycinanie drzew i krzewów) po zimie?

Ponieważ nadal mam mnóstwo nalewki sosnowej, nie czekając kwietnia (czyli na cetynę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) wyciąłem modrzew i sosnę. Dojrzały ogród wymaga męskich decyzji i intensywnego cięcia.

Cięcie to pikuś przy wypalaniu- cała okolica w ostatnią sobotę była spowita w mój aromatyczny dym z wypalania gałęzi sosny, świerka i modrzewia. Na żarze upiekliśmy z żoną kiełbaski rozpoczynając sezon grillowy.

Sami

Dzieci: a to na rejsie żaglowcem na Atlantyku, na Kanarach; a to na granicy Szwajcarsko- francuskiej, wnuk w Dolomitach.

Ogród u dziadków przegrywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak paliłem to mi straż miejską nasłano...

 

Może paliłeś nie to zielsko ;) Jak byś ich chojnie okadził to by Cię sąsiedzi zaprosili do siebie ;)

 

W sumie po przyjeździe straży miejskiej nawet nie musiałeś podchodzić do płotu , słuchawki w uszach i chodzisz sobie jak gdyby nigdy nic nie patrząc w ich stronę. Nie mają prawa wejść bez nakazu w tak banalnej sprawie na posesję.

 

Wiem jest to niepedagogiczne sam kiedyś w nocy po policję zadzwoniłem jak sąsiadowi lumpy z podwórka różne rzeczy wynosili.

 

Oczywiście jak mieszkasz w mieście to strasznie to innym potrafi dawać w kość! ale mieszkając poza nim to takie jednorazowe spalanie liści i gałęzi na jesieni czy na wiosnę powinno uchodzić jednak płazem! Spalając stare szczątki roślin niszczymy sporo szkodników roślin, nie tylko robaki ale i różne grzyby,pleśnie e.t.c.

 

Oczywiście można kompostować ale z grubymi gałęźmi nie jest to takie oczywiste w czasie. Zawsze możesz wypożyczyć spalinowy rębak jak wiatr w ich stronę wieje. te 115dB+ smród z dwutaktu powinien im na przyszłość dać do zastanowienia nim sięgną za słuchawkę.

 

Rozumiem plastików nie paliłeś tylko same rośliny!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły rozdrabniam gałęzie i kompostuję lub wykorzystuję do mulczowania.

Jednak jak wiatr położył duże drzewo, trzeba było je pociąć a wielkie gałęzie spalić.

No i jakiś dziadek akurat był kilak działek dalej (działki rekreacyjne na granicy miasta). Oczadziło go...

 

Problem był z pocięciem drzewa. Gatunek zacny i kary za wycinkę.

Jednak była dokumentacja, że zwalił się od wichury i należało go szybko usunąć bo zwalił się na drogę.

W sumie wyszło OK, tylko ten dym.

Paliłem następnego ranka. Kto by przypuszczał, że jakiś dziadek będzie chciał marznąć na swojej działeczce...

 

A tak na marginesie, jakie macie doświadczenia z wycinką drzew. Nie owocowych rzecz jasna...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, jakie macie doświadczenia z wycinką drzew. Nie owocowych rzecz jasna...

 

Dobrze zaostrzony łańcuch, moc z nami i heja nie ma drzew ale czy to aby konieczne?

 

Drzewa jako takiego nie ścinałem MPEC wyciął mi s... podczas awarii ich sieci 24 letni dąb który posadziłem sobie na działce. Dla tego pytam czy to konieczne bo to jednak boli myślałem że jak mnie już tu nie będzie to on sobie będzie powoli dalej rósł w górę.Ostał mi się pieniek na pamiątkę ale go chyba go wyrzucę bo mi smutny incydent przypomina.

 

Ciąłem foszty dębowe 13x80cm cm do suszarni parowej i idzie to dosyć szybko jak się ma wprawę w operowaniu kolcami w pile, trzeba przy twardym drewnie pamiętać o częstszym przyciskaniu przycisku smarowania łańcucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu orkan przewrócił ponad stuletnią lipę o średnicy ponad 1 metra. Żeby to pociąć, musiałem kupić piłę spalinową o mieczu 50 cm. Poszedłem zgłosić fakt ubycia wielkiego drzewa z posesji w urzędzie gminy, pani stwierdziła, że przewrócone drzewo nie jest związane z gruntem i gminy nie interesuje.

Inną lipę (równie starą)- by nie przewróciła się przyciąłem z narażeniem życia na wysokości ok.9m.(tam miała jeszcze pół metra średnicy). Sąsiedzi donieśli do gminy (wyszło w rozmowie o śmieciach w wydziale środowiska), ale przycinanie drzew liściastych jest dozwolone, iglastych-mających jeden przewodnik- nie!

Teraz mam do cięcia kupowanych na opał pni dębowych małego, łańcuchowego partnera- dla kręgosłupa duża ulga.

Ponad to taką lekką piłą świetnie wycina się przerębel w basenie - do kąpieli(mniej pryska)

 

Jako były szef ochrony środowiska w hucie staram się formalnie załatwiać wycinkę.

 

Drzewa owocowe starsze niż 30 lat kiedyś były zwolnione ze zgody na wycinkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piramidon

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drzewa owocowe starsze niż 30 lat kiedyś były zwolnione ze zgody na wycinkę.

 

Dla tego w tym chorym państwie najlepiej załatwiać zgodę na wycinkę przed posadzeniem drzew!

 

Brzmi to absurdalnie ale po 5 latach od posadzenia drzewka na własnej działce jesteśmy uziemieni od widzimisię urzędnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam Kolegom uwagę, że nastąpiła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody... Duże zmiany w części dotyczącej wycinki drzew. Zmiany ale nadal idiotyzmy i co gorsza pozostał bandytyzm państwa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam Kolegom uwagę, że nastąpiła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody... Duże zmiany w części dotyczącej wycinki drzew. Zmiany ale nadal idiotyzmy i co gorsza pozostał bandytyzm państwa...

 

Mógłbyś wrzucić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby tutaj wyciąg dotyczący wycinki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na końcu link do wyciągu w formacie .DOC

 

Tu masz abstrakt dotyczący OD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to haczyk mamy, 5cm od gruntu nawet młode drzewo potrafi być bardzo szerokie w obwodzie! kiedyś chyba było 30cm mierzone od poziomu gruntu. Tak ze będą sypać karami lub właściciele posesji podwyższać poziom gruntu .

 

Ale się znów porobiło!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie da podsypanie.

Urzędnik jak się uprze to wykopie.

Jak Ty wykopiesz to zerknie na ortofotomapy wspomagane być moze tzw, osnową z różnych okresów i będą znali wysokość drzewa i przybliżony wiek.

Kwestie wycinki drzew to w Polsce najbardziej popieprzony temat, bardziej niż podsłuchy,... Klasyczny przejaw państwa totalitarnego. Ale o tym się wie jak popatrzy się na decyzje administracyjne za wycinkę na własnej posesji przez siebie samego poczynionych nasadzeń...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o tym się wie jak popatrzy się na decyzje administracyjne za wycinkę na własnej posesji przez siebie samego poczynionych nasadzeń...

 

I tu się kończy mój patriotyzm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.