Skocz do zawartości
IGNORED

Tuba, Horn, wysoko-skuteczne kolumny DIY


gucio.

Rekomendowane odpowiedzi

...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawdza Inuke - który to model?

Podłączyłeś go bezpośrednio wyjściami niskopoziomowymi z DAC/Pre czy robiłeś jakąś przejściówkę i wychodziłeś z zacisków głośnikowych wzmacniaczya (First Watt?)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi, fajny pomysł z tymi kółkami dla saba

 

subExp22eng.jpg

 

na tej stronie można poczytać o pasjonatach tub basowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam w planach, tylko przyjdzie czas na remont pokoju i ... kujemy w podłodze :D a co. Sky is the limit ... a w zaszdzie Hell

 

fakamada, inuke 1000 DSP, pracuje w mostku sumując sygnał, sygnał niskopoziomowy podkradnięty z sekcji LOW w deqx, więc ten sam sygnał zasila duże tuby i suba, sumowanie na poziomie cyfrowym, obie końcówki mocy kontrolują daytona Chanel A + Chanel B -

inuke wg mnie to doskonałe rozwiązanie dla subwoofera, mc w połączniu z możliwościami DSP, zwrotnicą, korektorem parametrycznym oraz dynamicznym. pełne spektrum opóźnień itp itd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Koledzy, gorąca prośba: wyjaśnijcie mi proszę, o co chodzi z tym tweeterem magnetostatem zawieszonym w powietrzu na sprężynach ... bo za diabła tego nie rozumiem.

 

Zawsze myślałem, że im solidniejsze, sztywniejsze mocowanie przetwornika do obudowy, im obudowa mniej drgająca, ... tym lepiej ?? A tutaj taki pasztet ...

 

Macie jakieś doświadczenie z tweeterami na wisiorkach / sprężynach / gumach ... takich dyndających w powietrzu ?

 

A podobno jest jeszcze bardziej zwariowana, alternatywna metoda ... osadzania tweetera w piachu ?

 

na tej stronie można poczytać o pasjonatach tub basowych

Sławku, a czy dotarłeś do informacji, jakim rezultatem "ZAKOŃCZYŁ" się ten projekt ?

Ktoś coś na face komentował, że to było bardzo ambitne przedsięwzięcie, ale ponoć wielkim niewypałem się zakończyło. Nie powiedział tylko dlaczego. Bardzo mnie to ciekawi.

Znamy dalsze losy tego tematu ?

( ... nie wiem czy to nie chodziło o to, że potem na tym zrobili podłogę na 'cienkich' czy raczej niewystarczająco sztywnych legarach ? )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proste, chodzi o odseparowanie tweetera od drgań obudowy, każda buda drga, nawet ta najsztywniejsza

No właśnie początkowo też tak myślałem.

Ale jazda zaczyna się, gdy na zewnątrz TIR przejeżdża, lub gdy trochę głośniej podkręcisz muzykę. Wówczas wisiorek zbiera wibracje z powietrza i drga ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ascendo M-S. Tweeter ma stać na podłodze, a nie dyndać na drutku. Zaraz będzie a forum wątek, o najbardziej audiofilskiej sprężynce do powieszenia dyndadełka...

 

Zróbmy taki wątek - ciekawych faktów można się dowiedzieć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak Guido słucha muzyki w tak ciasnym pokoju z tak potężnymi kolumnami na basie .Ustawienie kolumn z wylotem basrefleksu podwójnego z tyłu i dmuchającego w róg pokoju da bas nie do zniesienia oczywiście w/g mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak Guido słucha muzyki w tak ciasnym pokoju z tak potężnymi kolumnami na basie .Ustawienie kolumn z wylotem basrefleksu podwójnego z tyłu i dmuchającego w róg pokoju da bas nie do zniesienia oczywiście w/g mnie.

Niekoniecznie. Zalezy od sposobu strojenia portu. Samo zblizenie kolumny do sciany powoduje czasami problemu, bez roznicy czy port jest z przodu czy z tylu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę że faktycznie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piękne.

w ramach wolnych mocy przerobowych, jesienno zimowych, mogę wykonać takie kolumny, na zamówienie, akurat aukcja dotyczy horna, ale kwestia uzgodnień, tak na ścisłość, aukcja jest tylko poglądowa i w najbliższym czasie nie przewiduje sprzedaży tych kolumn.

 

Ciekawi mnie jak Guido słucha muzyki w tak ciasnym pokoju z tak potężnymi kolumnami na basie .Ustawienie kolumn z wylotem basrefleksu podwójnego z tyłu i dmuchającego w róg pokoju da bas nie do zniesienia oczywiście w/g mnie.

,...u mnie jest dudnienie, dlatego wystrzegam się basu z tyłu, ale Guido ma jakieś rury pionowo po rogach za kolumnami widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie,... nie wyzbywam się, aukcja dotyczy wykonania tub, muszę to dopisać w aukcji, ...chciałbym zorganizować odsłuch tych kolumn, naprawdę, rewelacyjne brzmienie, uderzenia blach, rozdzielczości,... nie potrafię opisywać, ale te listki w środku robią cuda, nie wiem na czym to polega, ale tylko czytałem o brzmieniu kolumn, aż musiałem wykonać i nigdzie wcześniej nie słuchałem,... to było duże ryzyko, pakować nie małe pieniądze,...ale pracując nad kolumną, wewnętrznie cieszyłem się, dygałem po nocach, czym bliżej było końca, tym bardziej byłem jakby szczęśliwy, wolny, tym bardziej, że kolumny o takim designie zawsze mi się podobały, to były marzenia ściętej głowy, a tu natchnienie, i zrobiłem, a jeszcze 3 lata temu, do głowy mi nie przyszło, że takie cudo będę miał w domu, 2 lata przygotowywałem się do projektu, a zrobiłem w 3 miesiące, wiadomo, tuba była już zaprojektowana, tylko zostały prace nad doborem drivera, do tuby, basu i skrzyni, nie robiłem tego sam, w sprawach technicznych, bardzo dużo pomógł Jacek Zagaja, to on dobierał wszystko, ja tylko chciałem taką kolumnę na tad,4001, Jacek robił obliczenia, ten gość ma talent, jego obliczenia, strojenia wyszły dokładnie tak samo w pomiarach, chciałem wykonać obudowę w prostopadłościanie, ale Jacek obliczył, że ma być w trapez i ścianka tylna nie może być mniejsza od przetwornika basowego, a najlepiej jak taka sama jak przetwornik, czyli 35cm, chodziło o odbicia, promieniowanie i skupienie.

Najlepiej jak bym zamieścił pocztę w której pisaliśmy co do budowy kolumny przez 2 lata;0)

Nie wyobrażam sobie mojego pokoju bez tych kolumn i ich grania, jeszcze dużo pracy z systemem aktywnym, aby wszystko nabrało ładu i estetyki, ...nie jest to reklama i nie mam parcia na szukanie dodatkowego zarobku, aby wykonać kolumny w miarę estetycznie trzeba się napracować, byle skaza i wszystko do poprawki, a to wszystko przesuwa się w czasie i wpływa na cenę takiego projektu, i proszę się nie dziwić, takie kolumny są drogie, bo to jest naprawdę dużo pracy.

Jeśli chciałby ktoś sobie wykonać takie kolumny służę pomocą, i to będzie najlepiej wykorzystany czas na hobby,...i pozostanie tylko muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek coś tam robił, nie wiem może nad czymś pracuje, ale nie ma problemu, sprawdzony projekt rysunki zdjęcia użycie komponentów i działamy, właśnie mam trochę MDf,u pociął bym formy na cnc pod everesty i coś już bym lepił, ;0)tak dla satysfakcji.

 

źle tam napisałem, bardzo Jacek tego pilnował, aby szopki nie wyszły z skrzynią basową, ma być,....promieniowanie-skupienie-odbicie, jakoś tak;0)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może takie?

tanie i proste w wykonaniu,

 

Takie? mam do mniejszych przetworników też, najbardziej wydajne tuby szerokobasowe, robimy hurtem najlepiej, może z litego drewna?

oleiny wszystkie dostępne, sklejka, MDF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-31479-0-96564100-1375626618_thumb.png

post-31479-0-41483400-1375627791_thumb.png

post-31479-0-78131000-1375627816_thumb.png

post-31479-0-85592000-1375627838_thumb.png

post-31479-0-55971600-1375627860_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, taka obudowa musi być z litego drewna i chyba o cienkich ściankach, w przeciwieństwie do normalnych skrzynek, ma brzmieć jak instrument,.....może jakiś lutnik coś podpowie, kontrabasista.

Tak sobie tylko myślę, projekt obudów stabilny, usztywniony, mogą być ciękie,.... ale do końca nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może takie?

tanie i proste w wykonaniu,

 

Takie? mam do mniejszych przetworników też, najbardziej wydajne tuby szerokobasowe, robimy hurtem najlepiej, może z litego drewna?

oleiny wszystkie dostępne, sklejka, MDF?

 

problem tub basowych z dużą ilością załamań i komorą kompresyjną dla głosnika jest taki, że rolują częśtotliwość już przy 200 Hz, i nie ma z czym ich spiąć. To dobre rozwiązanie dla subwoofera tubowego. Na sekcję niskotonową do połączenia z tubą i podziałem przy około 500 - 600 Hz już nie.

 

jeszcze odnośnie materiałów, zabawa w lutnika może zaprowadzić w gigantyczny labirynt problemów nie do rozwiązania, nie sposób przewidzieć jak będzie odzywała się obudowa i czy akurat tego będzie nam/wam potrzeba. uwazam że materiał powinien być możliwie sztywny i możliwie głuchy, najlepiej kanapka z kilku materiałów o różnej gęstości, energia nie lubi zmiany ośrodka gęstości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

problem tub basowych z dużą ilością załamań i komorą kompresyjną dla głosnika jest taki, że rolują częśtotliwość już przy 200 Hz

 

Jak dla mnie, to to jest zaleta, ale zależy, co komu potrzebne.

 

materiał powinien być możliwie sztywny i możliwie głuchy, najlepiej kanapka z kilku materiałów o różnej gęstości

 

Popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale jeśli do tego basu ma być dołozona tuba to co z podziałem ? Nie znam drivera który pociągnie od 200 Hz, tzn znam ale one są sakramencko drogie, no i tuba, przy podziale 200 Hz powinna mieć profil minimum 100 Hz ... będzie hmmm bardzo duża

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem tub basowych z dużą ilością załamań i komorą kompresyjną dla głosnika jest taki, że rolują częśtotliwość już przy 200 Hz, i nie ma z czym ich spiąć. To dobre rozwiązanie dla subwoofera tubowego. Na sekcję niskotonową do połączenia z tubą i podziałem przy około 500 - 600 Hz już nie.

 

 

Ja kiedyś zbudowałem przy pomocy stolarza taki połamany bas z książki autora Bernd Starck(jak znajdę slajdy to pokażę)

Powiem tak, do dziś nie mam takiego superastego basu jak z niego uchodził.

Membrana prawie się nie poruszała a był to stary Isophon PSL 256/180 Qt=0,5 f=33Hz.

Średniotonowy to był PSM120 z bardzo lekką i szybka membraną z papieru o wadze ok 3g

 

basshorngr.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.