Skocz do zawartości
IGNORED

RP a PRL porównanie.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

ale dobra pracę dostają raczej co dobrze wykształceni.

 

Tak, tak naturalnie i tak dalej oczywiście i bezwzględnie...musisz żyć z tym słusznym założeniem.

Pomijam oczywiście specyficzne zawody, gdzie sie nie da oszukać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak w ten sposób rozumując to można powiedzieć,że najmniej administracji było za cara bo rozkazy szły z góry i należało je tylko wykonywać.Nie neguję faktu,że biurokracja nadmiernie się rozrosła ale są tego też obiektywne przyczyny.Życie społeczne,gospodarcze bardzo się skomplikowało,obsługa unijna,samorządy terytorialne to też przyczyna większej ilości urzędników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie społeczne,gospodarcze bardzo się skomplikowało,obsługa unijna,samorządy terytorialne to też przyczyna większej ilości urzędników.

 

To nie jest postęp a przyczyna marazmu i kryzysu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli chodzi o wykształcenie, to się liczyło. Nawet wśród zwykłyych robotników, bo oni swoim dzieciom wykształcenie lepsze od swojego dać chcieli. Więcej, sami się szkolili, chodzili do teatrów, do kina i czytali książki. Tak, naprawdę tak było.

Znam to z osobistego doświadczenia a nie opowieści rodem z mchu i paproci.

Oczywiście była tez patologia, bo ona istnieje zawsze, niezależnie od systemu.

Ale takiej patologicznej słuzby zdrowia i szkolnictwa jak obecnie to nie było wtedy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zaraz,jak sie ma cztery faklutety to cztery razy wiencej powinien zarabiać a nie czterdzieścicztery albo czterysataczterdzieścicztery.

Pomijam oczywiście specyficzne zawody

Jak piszący na przykład na forumie inźnier

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyło się wykształcenie ani odpowiedzialność w pracy

 

Nie demonizował bym aczkolwiek , co jest rzeczywiście wspólne dla ówczesnych i obecnych czasów , to wszechobecna protekcja i korupcja .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak w ten sposób rozumując to można powiedzieć,że najmniej administracji było za cara bo rozkazy szły z góry i należało je tylko wykonywać.Nie neguję faktu,że biurokracja nadmiernie się rozrosła ale są tego też obiektywne przyczyny.Życie społeczne,gospodarcze bardzo się skomplikowało,obsługa unijna,samorządy terytorialne to też przyczyna większej ilości urzędników.

Przyczyną problemów większości krajów UNII jest właśnie to co ty nazywasz-ŻYCIEM SPOŁECZNYM-czyli przerośnięta do granic możliwości biurokracja.Nie wiem jak można to tak nazwać.Paranoia.Jeszcze troche a zacznie im brakować pomysłów jak-ZABIERAĆ-na to życie społeczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar

 

Czy to było dobre,że przytoczony przez Ciebie dyrektor fabryki zarabiał 2-3 razy tyle co robotnik?A lekarz tyle co pielęgniarka?-wiem,wiem zaraz padną argumenty,że mógł sobie dorobić!Tyle tylko,że takie założenie było chore.

Poza tym nie tylko chodziło mi o wysokość zarobków i ich strukturę.Było masę cwaniaków,obiboków i nieudaczników,którzy na tych samych stanowiskach zarabiali tyle co ci uczciwi.PRL wykształcił pewien styl pracy polegający na cwaniactwie,bumelanctwie i oszukiwaniu w pracy.To na lata zdemoralizowało społeczeństwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar

 

Czy to było dobre,że przytoczony przez Ciebie dyrektor fabryki zarabiał 2-3 razy tyle co robotnik?A lekarz tyle co pielęgniarka?-wiem,wiem zaraz padną argumenty,że mógł sobie dorobić!Tyle tylko,że takie założenie było chore.

Poza tym nie tylko chodziło mi o wysokość zarobków i ich strukturę.Było masę cwaniaków,obiboków i nieudaczników,którzy na tych samych stanowiskach zarabiali tyle co ci uczciwi.PRL wykształcił pewien styl pracy polegający na cwaniactwie,bumelanctwie i oszukiwaniu w pracy.To na lata zdemoralizowało społeczeństwo.

 

A ja widzę, zę teraz jest znacznie więcej obiboków i to za znacznie większą kasę. Teraz społeczeństwo jest znacznie bardziej zdemoralizowane.

Naprawdę nie wiem, skąd masz takie doświadczenia? I co porównujesz?

 

Lekarze zarabiają więcej a ich obiboctwo i demoralizacja jest zdecydowanie większe niż wtedy? I co to dowodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lekarz tyle co pielęgniarka?

A mógłbyś wskazać przykład ile to zarabia więcej lekarz od pielęgniarki w krajach o ugruntowanej demokracji?Z mojej wiedzy lekarz bez specjalizacji jeszcze zarabia mniej a na początku swojej drogi po specjalizacji tyle samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar

 

Robotnicy to chodzili do teatrów i czytali książki na ówczesnych filmach.Oczywiście były wyjątki.Różnica jest taka,że wtedy inżynierowie chodzili do teatrów i czytali książki a obecnie nie.Ale nie wynika to z przyczyn politycznych ale kulturowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego najlepiej dalej zarabia się w wawie właśnie - znam osobiście osobe która bardzo szybko wyleciała na szczyty z wysokimi kwalifikacjami, żeby później stać się nie zatrudnialną w branży po powiedzeniu paru słów za dużo na delegacji - delegacji których było naście w roku w najlepszych hotelach i oczywiście za państwowe pieniądze bo firma w sferze budżetowej działa - pensje w tej firmie też oczywiście mocno zachodnie :D - a podatki naród musi płacić :D - i teraz jeszcze pojawiają się głosy że pensja minimalna to zło bo zachodowi coraz mniej opłaca się u nas produkować :D - idzie ku lepszemu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew

 

nie chodzi o stażystów ale o specjalistów

 

Ale tak w ogóle to jestem za tym aby wszyscy były młodzi,zdrowi,piękni i bogaci.Czy jest ktoś przeciw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar

 

Robotnicy to chodzili do teatrów i czytali książki na ówczesnych filmach.Oczywiście były wyjątki.Różnica jest taka,że wtedy inżynierowie chodzili do teatrów i czytali książki a obecnie nie.Ale nie wynika to z przyczyn politycznych ale kulturowych.

Widzę, ze niestety, nie masz żadnych własnych spostrzeżeń i nie miałeś z robotnikami nic wspólnego.

Ja miałem, wiec piszę z własnego doświadczenia a nie z broszurek propagandowych. Dlaczego nie możesz tego przyjąć do wiadomości?

Wydaje mi się, ze jesteś humanista, a próbujesz tworzyć opinie ośrodowiskach, których nawet nie dotknąłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew

 

Mam rodzinę w Danii i Szwecji.Tam biurokracja jest mniejsza niż w Polsce a administracja sprawniejsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między PRL-em a dzisiejszym państwem jest,nie da się ukryć ale zżera ją biurokracja,czyli cała para poszła nie tam ,gdzie miała iść...na lepsze ludzkie życie.Obowiązuje dalej hasło"Zapomniał wół jak cielęciem był"-to do Tuseka i jemu podobnych.

 

modrzew

 

Mam rodzinę w Danii i Szwecji.Tam biurokracja jest mniejsza niż w Polsce a administracja sprawniejsza.

Skandynawia to zły przykład(tam nie zwariowano)Portugalia,Włochy,Hiszpania,Irlandia,Grecja itd.a na marginesie to jeszcze nie udowodniono,że pięciu lepiej zarządza niż jeden.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar Miałem do czynienia.Wiem np.,że w latach 70 odsetek studentów o pochodzeniu robotniczo-chłopskim na uczelniach był mniejszy niż w latach 30 ( pomimo puntów za pochodzenie).To o czym piszesz to dotyczy lat 50 i 60.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mieszkam w pl dlatego mam dobrą skale porównawczą normalnie działającego państwa i polski - przeraża mnie jedynie opcja że jakby mi się kiedyś chciało wrócić to nie będzie do czego bo i już praktycznie powoli nie ma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba w tym kontekście policzyć ile było zakładów produkcyjnych za PRL-u i ile jest teraz....rodzimych.Zaraz będzie co produkowali itd.

moge podać przykłady dla chętnych...jakby co.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj jeszcze jaki te zakłady mają procent kapitału zagranicznego albo wogóle kto czerpie zyski - gwarantuje że z roku na rok liczba udziału polskiego widocznie maleje

 

i przy okazji ile ten kapitał zagraniczny płaci podatków w polsce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pier

 

To może przeczytaj wstęp do wątku.Wydaje mi się ,że powinno się od tego zacząć.

Kwestia kto jest właścicielem wydaje mi się drugorzędna.Ważne aby była praca,poddostawcy mieli zamówienia,a firma płaciła podatki ( lokalne i do państwa).Wszystkie normalne kraje starają się przyciągnąć do siebie zagraniczne inwestycje.Tylko w Polsce musi być inaczej!Fabryka musi być polska!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takiej myśli jak twoja mamy tak jak mamy....włąśnie.

 

Mercedes,Opel,BMW,Audii to są Francuskie lub Polskie firmy w Niemczech?Podobnie ma się z Citroenem,Renault itd.

 

Zaproponuj takie myślenie Niemcom i innym a zobaczysz co ci powiedzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar Miałem do czynienia.Wiem np.,że w latach 70 odsetek studentów o pochodzeniu robotniczo-chłopskim na uczelniach był mniejszy niż w latach 30 ( pomimo puntów za pochodzenie).To o czym piszesz to dotyczy lat 50 i 60.

 

Rolnicy jeszcze byli na dorobku , każda para rąk była potrzebna , a jeszcze w tych czsach nie docierało chłopom , że chłop tak samo może być utalentowany i zostać np . naukowcem akademickim . Pewnie chłopi myśleli tak jak za sanacji . Trzeba było następnego pokolenia i większego dobrobytu w domu rodzinnym , żeby nastąpiła zmiana .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar Miałem do czynienia.Wiem np.,że w latach 70 odsetek studentów o pochodzeniu robotniczo-chłopskim na uczelniach był mniejszy niż w latach 30 ( pomimo puntów za pochodzenie).To o czym piszesz to dotyczy lat 50 i 60.

 

Ale co przez to chciałes powiedzieć, bo nie rozumiem. Napisałem, ze wiedza była w cenie, nawet wśród robotników. A to, ze na studiach, mimo punktów za pochodzenie było tylko 30 % świdczy jedynie o tym, ze nie kazdy, kto zapragnął mógł studiować, Tak, były egzaminy, i niezależnie jakiego pochodzenia byłeś to musiałeś je zdać. Jak nie zdałeś , to żadne punkty ci nie pomogły skończyć studiów. (oprócz może pojedyńczych przypadków, bo zawsze patologie jakieś były).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przyszedł Balcerek i zrobił CUD - okradzenia ludzi z pieniędzy. I teraz jest już powszechna szczęśliwość, każdy ma telefon komórkowy albo dwa, samochodów pełno na ulicach, a przed hipermarketami nie można zaparkować w niedzielę, tak ludzie maja dobrze,a 30 lat temu nie mieli bo... był PRL wszystkiemu winien.

 

Czasem do niektórych tępych pał przedrze się pytanie po rozmowie z kimś z trzech milionów emigrantów zarobkowych... - dlaczego nadal tam zarabiają dziesięć razy więcej, skoro tutaj jest taki dobrobyt???

No to skoro było tak dobrze to dlaczego w PRL zarabiali tyle w miesiąc co na saksach w godzinę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew

 

Jakoś Anglikom nie przeszkadza,że u nich samochody produkuje Peugot,Honda czy Nissan a Amerykanom Mercedes czy BMW.Ja miałem już Poloneza i nie chciałbym nim jeździć!ile razy można o tym samym dyskutować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro było tak dobrze to dlaczego w PRL zarabiali tyle w miesiąc co na saksach w godzinę?

Własnie, no i komu to porzeszkadzało? Teraz wyjedzie taki na saksy i musi jeszcze dołozyć, a potem kwęka jeden z drugim na Bocznicy, że za moich czasów, panie dzieju - to był Raj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.