Skocz do zawartości
IGNORED

Polski gramofon Daniel G-1100 fs Fonica


4321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

Ja tez swojego mam od takiego czasu. U mnie dwa wlaczniki bistabilne wyprowadzone sa na zewnatrz plinty przez oryginalny otwor. Jeden przelacznik to "masy razem/masy osobno", a drugi to wlasnie przycisk od maxisingli.

Co to wiekszej predkosci obrotowej, to teoretycznie jest to prawda. W parktyce graja u mnie wszystkie dobre realizacje. Ktore lepsze 33 czy 45 obr/min? U mnie nie jest to juz takie oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Thrak zamieścił to zdjęcie w innym wątku. Ja pozwolę sobie tu zacytować.

 

Taki tort to bym nawet chętnie oprawił, tylko imię nie moje :-)

 

2.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rudy-102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeszcze co do samego ważenia nacisku. Mam wagę i jej wysokość to około 0.8cm i teraz jest pytanie czy mam ważyć nacisk jak ją ustawię na talerzu czy też mierzyć jak zdejmę talerz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeszcze co do samego ważenia nacisku. Mam wagę i jej wysokość to około 0.8cm i teraz jest pytanie czy mam ważyć nacisk jak ją ustawię na talerzu czy też mierzyć jak zdejmę talerz ?

 

obok talerza, na poziomie płyty..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbyś mierzył na poziomie płyty. Możesz sobie dokleić języczek do wagi, albo po prostu zdjąc matę z talerza. To Ci odejmie 4 mm.

 

obok talerza, na poziomie płyty..

To w Danielu raczej ciężkie do wykonania bo automat dopycha ramię do krawędzi talerza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Mam pytanie jeszcze co do samego ważenia nacisku. Mam wagę i jej wysokość to około 0.8cm i teraz jest pytanie czy mam ważyć nacisk jak ją ustawię na talerzu czy też mierzyć jak zdejmę talerz ?

Przepraszam za czepianie się słówek, ale nacisku nie waży się. Robi się pomiar siły nacisku. Nacisk to bardziej naprężenie czyli iloraz siły przez powierzchnię i wynik w N/mm2=Pa (paskalach).

To w Danielu raczej ciężkie do wykonania bo automat dopycha ramię do krawędzi talerza.

Da się zrobić. Ja robię to przy wyłączonym zasilaniu. Ustawiam ramię gdzie chcę i nic mi nie ucieka i nie wraca na skutek działania automatyki. Wg mnie wystarczy zdjąć matę i położyć wagę na gołym talerzu. Pomiar gdy szalka wagi będzie na tym samym poziomie co płyta na talerzu - będzie pomiarem najbardziej miarodajnym i dokładnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to przy wyłączonym zasilaniu. Ustawiam ramię gdzie chcę i nic mi nie ucieka i nie wraca na skutek działania automatyki. Wg mnie wystarczy zdjąć matę i położyć wagę na gołym talerzu. Pomiar gdy szalka wagi będzie na tym samym poziomie co płyta na talerzu - będzie pomiarem najbardziej miarodajnym i dokładnym.

Dokładnie to miałem na myśli. Wyłączenie gramofonu uważałem za oczywistość i dla tego nie wspomniełem.

Jako ciężkie do wykonania uważam pomiar pomiędzy talerzem, a miejscem spoczynku ramienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzisiaj odpaliłem Daniela , który przez wiele lat leżał na strychu. Oczywiście paski wymienione, obroty tylko trzeba będzie lekko podkręcić. Wkładka MF100 z nową igłą , nowa w sensie nieużywana , leżąca w szufladzie przez 20 lat :)

Wlączyłem Dire Straits Love over Gold i wsłuchałem się w analogowe brzmienie wraz z trzaskami

Mam wrażenie że kiedyś to lepiej brzmiało ( wzmacniacz Denon, kolumny Eltax ) czyżbym wyidealizował wspomnienia , czy też problem z igłą lub wkładką?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzisiaj odpaliłem Daniela , który przez wiele lat leżał na strychu. Oczywiście paski wymienione, obroty tylko trzeba będzie lekko podkręcić. Wkładka MF100 z nową igłą , nowa w sensie nieużywana , leżąca w szufladzie przez 20 lat :)

Wlączyłem Dire Straits Love over Gold i wsłuchałem się w analogowe brzmienie wraz z trzaskami

Mam wrażenie że kiedyś to lepiej brzmiało ( wzmacniacz Denon, kolumny Eltax ) czyżbym wyidealizował wspomnienia , czy też problem z igłą lub wkładką?

 

Słuchając przez lata CD czy MP3 odzwyczaiłeś się od trzasków i tyle. Druga sprawa to MF-100 ze względu na szlif uwypukla te trzaski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchając przez lata CD czy MP3 odzwyczaiłeś się od trzasków i tyle. Druga sprawa to MF-100 ze względu na szlif uwypukla te trzaski.

nie chodzi o trzaski ( chociaż może słuchanie na mokro trochę może je wyciszy , nie wiem , nie próbowalem bo nie wiem jak to zrobić , jakim płynem najlepiej) ale o pasmo : jakoś tak dziwne podbicie ok 100 Hz i 8 000 Hz , brak samej góry i niskiego basu, średnica też taka mikra

CD brzmi bardziej inaczej, bardziej zrównoważony dźwięk

czy wkładka MF100 aż tak bardzo "zabija" dźwięk ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bell23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wkładka MF100 aż tak bardzo "zabija" dźwięk ?

Nie zabija. Odtwarza tylko połowę - albo i mniej - tego co jest zapisane na płycie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ino trzasków.... Paski wymienione - ok. Obroty ustawione - ok. Ideały z młodości też są ok ;)

Ino wypadałoby szanowny bell23 -u chociaż raz na te 30 lat winyle umyć ;) i powinno być git.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak w najprostszy sposób umyć winyle?

bez zakupu jakiejś profesjonalnej myjki ( bo o tanich czytałem ze są do niczego ) ?

PS

zastanawiałem się jaką wkładkę wybrać do Daniela , zdecydowałem że optymalna byłaby Grado Prestige black

co myślicie o wyborze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka waga powinna być krążka dociskowego dla daniela ? Z 300g ?

 

Może inaczej. Bo jaka powinna być to jest to inna kwestia ale na pewno nie możesz przekroczyć wagi ok. 320 g bowiem talerz będzie Ci szorował po plincie. Ja mam docisk w/g własnego pomysłu i na początku miałem wagę ok 350 g, zjechałem do 325 g i dalej talerz tarł po plincie. Ostatecznie utoczyłem do 300 g i było wszystko ok. Wszystko zależy od tego w jakim stanie masz zawieszenie. Docisk sprawdziłem na 3 różnych egzemplarzach Daniela i teraz nie ma z nim problemu zbyt dużego docisku.

Od jakiegoś czasu nie mam już Daniela ale docisk wykorzystuję na innych "Bambinach":)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim sprzęcie raczej cudów bym się nie spodziewał. Ale zawsze to ładnie wygląda i poprawia humor. Wymieniłem wkładkę z AT-95E na AT-440MLa i wówczas poprawa była znaczna. Skuteczność tego typu "uszlachetniaczy" na takim sprzęcie jest taka sama jak wymiana mat: filc - korek - akryl i co tam jeszcze mamy. Jeśli chcemy wykorzystywać tego typu "cuda natury" to lepiej wymienić sprzęt na lepszy i wówczas można śmiało eksperymentować.

Na początku też miałem wrażenie, że jest lepiej - ale tylko wrażenie. Zmieniłem sprzęt i jest zupełnie inaczej.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie byś spróbował sam - w przyszłości będziesz miał jak znalazł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie robię taki krążek ale maksimum mogę dać z 110 g bo więcej to już ociera. Czyli wymiana maty z czarnej oryginale na korek to krok w lepszą jakość ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez djoaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko średnica takiego krążka musi być mniejsza niż 90 mm a najlepiej ok 80 mm ze względu na możliwość uderzenia headshella w docisk przy zakończeniu odtwarzania płyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krążek w danielu dźwięku Ci nie poprawi. Według mnie to daje efekty w gramofonach z lekkimi talerzami. W danielu masz ok. 2,7 kg. To jest juz pokaźna waga, Docisk przydaje się przede wszystkim podczas słuchania nowych płyt, które są kiepsko wykonane i często maja falę, albo miseczkę. Dołożenie docisku powoduje, że płyta sie lepiej trzyma talerza. W przypadku daniela dobrze się sprawdzają krążki dociskowe typy klamerka. Miałem taki od clearaudio. Ale żeby się dźwięk poprawił nie pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale wg mnie sens docisku nie polega na dociążeniu talerza a na zminimalizowaniu drgań (rezonansów) samej płyty

jak wiadomo wkładka z igłą + ramię tworzy układ, do tego w jakimś stopniu płyta dokłada swoje. M. innymi dlatego audiofilskie wydania tłoczone sa na 180g i więcej

(oprócz głębszych rowków, grubsza płyta rezonuje w mniejszym stopniu). Ale czy na Danielu będzie słychać różnicę po dociśnięciu płyty....ja nie słyszę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkładka z igłą + ramię tworzy układ, do tego w jakimś stopniu płyta dokłada swoje.

Nie jestem tego pewny. Płyta powinna być chyba neutralna. Jak jest poprawnie wykonana to nie wzbudza żadnych rezonansów. Jak się mylę to przyjmę baty.

Mam płyty z lat 70-tych i 80-tych cieniutkie jak papier, a ich jakość jest często wyższa od dzisiejszych grubasków. I przede wszystkim są proste. Leżą na talerzu jak przyssane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Szanowni

odpaliłem po dłuższej przerwie Daniela i talerz zacząl kręcić sie z prędkością maksymalną czyli tyle ile ma pary w silniku, w każdym razie dużo więcej niż 33 i 45RPM

tak jakby układ stroboskopu nie działał. Nie reaguje również na suwaki regulacyjne.

Co ciekawe, po zdjęciu talerza i uruchomieniu wszystko wydaje się być ok, obroty w normie, suwaki działają..

 

Taka zagadka.... czy ktoś ma jakiś pomysł co jest grane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij talerz i zobacz, czy dioda jest poprawnie wlutowana. U mnie czasem potrafił pęknąć lut. Przedmuchaj stroboskop. Może po prostu jakiś kłaczek sie tam dostał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedmuchałem stroboskop, ale teraz zarówno z jak i bez talerza silnik zasuwa pełną parą, jest natomiast lekka reakcja na suwaki.

Podejrzewam parkę fototranzystor dioda IR, może w tym związku coś nie halo ;), Sprawdziłem diodę IR wygląda OK,

ale jak w prosty sposób sprawdzić fototranzystor ????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym jak sprawdzić tranzystor mocy jak i każdy inny .... traktuje poniższy film.

Przy okazji wszystkim życzę Wesołych Świąt lub jak kto woli Szczęśliwiej Gwiazdki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wpływem mojego syna, który zainspirowany odżywającą modą na vinyle, postanowiłem odkurzyć mojego Daniela, którego kupiłem ponad 35 lat temu… Okazuje się teraz, że ten Daniel G-1100FS teraz jest kultowym sprzętem…

Podłączyłem go do współczesnego sprzętu (Wzmacniacz Denon, kolumny Dali) i odżyły wspomnienia z przed wielu lat… ale tylko na chwilę – cóż słabo to gra, pomyślałem. Czy to tylko siła wspomnień sprawiała, że pamiętam, iż wówczas dla mnie był to szczyt hi-fi?

 

Postanowiłem poszperać w Internecie i znalazłem ten wątek na audiostereo, przeczytałem kilka razy i postanowiłem również reanimować mojego Daniela. Mając dużo czasu, trochę zdolności manualnych oraz sporą wiedzę z zakresu elektroniki po wprowadzeniu kilku przeróbek i udoskonaleń, sprawiłem że Daniel nieźle zagrał! Część moich przeróbek jest twórczym rozwinięciem opisywanych tutaj zmian, ale są i takie, które są moimi autorskimi pomysłami. Myślę, że po wprowadzeniu opisanych tu zmian, zyskał na wartości, i może konkurować z dzisiejszymi, o wiele droższymi modelami (a przynajmniej dobrze gra z moim współczesnym sprzętem)

 

Na forum są osoby, które dyskwalifikują DANIEL-a pisząc, że zagraniczne gramofony były lepsze. Wiadomo, niektóre były lepsze. Jednak takie myślenie prowadzi do dyskwalifikacji wszystkich, produkowanych obecnie modeli, których parametry są gorsze od „ClearAudio Ultimate Statement”. Nie o to chodzi. Nawet dla pięknych wspomnień, warto Daniel-a przywrócić do dawnej świetności – w końcu jest już kultowy…

Gramofon posiada prawdziwe, wiszące subchassis, poprawnie działające sterowanie obrotami talerza oraz nieźle zrobioną mechanikę i automatykę sterującą napędem ramienia. Rzeczywiście, mechanika jest dość kłopotliwa w regulacji i wymaga pewnego doświadczenia. Zwykłemu użytkownikowi wystarczy konserwacja i wymiana pasków napędowych. Inną sprawą jest tor sygnałowy i regulacja parametrów tego toru.

 

Naczelną zasadą którą się kierowałem przy modyfikacjach było do żeby jak najmniej ingerować w oryginalny wygląd gramofonu. Niektóre zmiany są oczywiste: nowe paski, przesmarowanie mechanizmu. Resztę opiszę w następnych postach: Gniazda RCA, umożliwienie odtwarzania maxisingli, rozdzielenie mas, wyprowadzenie uziemienia, wymiana headshella i wkładki, diony na sensorach, eliminacja przydzwięku.

 

Na początek – jako zajawka:

Spodobał mi się pomysł na odtwarzanie maxisingli- niedostępne w oryginalnym Danielu– ale pomysł żeby montować przełącznik na płycie uważam za słaby. Taką funkcjonalność można uzyskać i dodać w inny sposób – bez mechanicznych przeróbek – tylko na sensorach! :-) Pokazuje to poniższy filmik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szczegółowe opisy moich przeróbek już wkrótce - jeśli moderator mi zatwierdzi ten post ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.

 

jak w prosty sposób sprawdzić fototranzystor ????

Jeśli dalej rozmawiamy o stroboskopie to chodziło Ci chyba o fotorezystor. Tego na chłopski sposób możesz sprawdzić podłączając voltomierz do styków silnika i mierząc napięcie. Potem odłączasz fotorezystor (robisz mostek z krokodylków) i jeśli napięcie się nie zmieniło to znaczy, że jst on wadliwy. To tak po chłopsku. Profesjonalnie można inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.