Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  177 członków

Focal Klub
IGNORED

klub miłosników kolumn Focal'a


panerai_47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że temu kto zaprojektował ten koszmar ręka uschła albo obie.

Ani to ładne, ani za wiele z Mini wspólnego nie ma, ani sensu jakiegoś też za bardzo.

To tak samo jakby do bolidu F1 zamontować z boku przyczepkę dla pasażera.

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jaki glosnik gral w 5.1, ale wydaje mi sie, ze do Utopii pakowano nieco inna konstrukcje.

 

Jasne, że inne! Co prawda to dalej tioxid i kopułka taka sama jak w głośniku TC-120TDX, ale magnes jest zupełnie inny.

 

Do moich Mini dobieralem wzmacniacz chyba z rok ;-). Nie bylo latwo. Ostatecznie graja z TacTem S2150X i to jest bardzo udane polaczenie, w kazdym razie trafiajace w moj gust.

 

Popieram. Ja napędzam Tactem Millennium i jest fantastycznie. Nie spodziewałem się aż tak fajnej barwy i rozmachu.

Ale z Lavardinem IT i JRDG Concentrą też jest rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest centralny, dlatego taki dziwny...

Ustawienie kolumn na zdjęciu oraz umiejscowienie napisu "beryllium" na froncie tweetera

raczej nie wskazuje na to, żeby to był głośnik centralny...

Bardziej mi to wygląda na efekt zabawy fotoshopem sprzątaczki w biurze projektowym Focala,

który ktoś z braku lepszych pomysłów postanowił przedstawić dyrekcji, a ta wprowadzić do produkcji :)

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ustawienie kolumn na zdjęciu oraz umiejscowienie napisu "beryllium" na froncie tweetera

raczej nie wskazuje na to, żeby to był głośnik centralny...

Bardziej mi to wygląda na efekt zabawy fotoshopem sprzątaczki w biurze projektowym Focala,

który ktoś z braku lepszych pomysłów postanowił przedstawić dyrekcji, a ta wprowadzić do produkcji :)

 

Nie byłbym tego taki pewien że to efekt fotoshopem

post-24531-0-42073500-1463550250_thumb.jpg

Edytowane przez krzysiekol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla rozwiania wszelkich spekulacji że to centralny czy fotoshop itp podsyłam link ze strony producenta:

 

http://www.focal.com/en/utopia-be-archives/62-l-r-utopia-be-3544054698051.html

 

trzeba zjechać na dół strony i wybrać kliknąć na katalog w pdf o nazwie Catalogue Home Audio 2007 GB

 

to jest głośnik podstawkowy stereo z 25 cm basowy głośnik

post-24531-0-31804200-1463557807_thumb.png

post-24531-0-31804200-1463557807_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że ta konstrukcja jest efektem zabawy w fotoshopie na zasadzie szef mi kazał wymyślić nową kolumnę,

no to wymyśliłem poprzez dorysowanie głośnika niskotonowego z boku Mini Utopii i gotowe. Szef "projekt" klepnął i poszło na produkcję.

Jest nowy model? Jest. No to o co chodzi? No o nic :)

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu kombinować jest to zestaw do Jmlabowego kina.

Co niestety nie oznacza, że fronty sprawdzą się w stereo do słuchania muzyki.

Głośniki umieszczone po bokach i w centralnym na górze mogą być pod tym kątem zestrojone co może

w stereo stworzyć słuchaczowi różne niespodzianki fazowe lub co najmniej niemiłe niespodzianki w wyższym basie. .

 

 

Poza tym wg S&V jest to zestaw surround Diva Utopia Be, a nie Mini Utopia Be

 

ARTYKUŁ-Test focal-jmlab-diva-utopia-be-surround-speaker

 

205jmlab.2.jpg

Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, największą jego zaletą jest promieniowanie tylnej strony membrany prosto w membrany głośników średnio tonowych.

Wszystkie liczące się firmy nie tylko w swoich topowych modelach walczą z tym problemem za wszelką cenę na tysiące różnych sposobów,

między innymi poprzez wydzielanie osobnych komór dla sekcji nisko i średnio, a nawet wysoko tonowych,

a w Focalu stwierdzili najwidoczniej, że nie ma co głowy sobie zaprzątać takimi duperelami i umieścili wielki woofer w najgorszym możliwym miejscu.

Pomijam już to, że nawet na oko skrzynki od Mini są przynajmniej o połowę za małe dla takich głośników,

ale to pewnie też tylko taki tam szczegół, którym nie ma co się przejmować...

Bo po co się wysilać przesadnie jak wystarczy przynieść z magazynu gotową kolumnę, wyciąć w niej dziurę i upchnąć głośnik z samochodowego subwoofera,

a że taki bohomaz łamie wszelkie znane ludzkości prawidła sztuki budowania zespołów głośnikowych... oj tam oj tam, nie czepiajmy się drobnostek.

Edytowane przez parantulla
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego poszukuję czegoś żeby trochę toxoid nabrał ogłady w moich Electrach 915.1. Podobno warto zmienić rezystor w jego torze na Pathaudio tylko, że Pathaudio robią 0.5Ohma a w zwrotce siedzą 0.6Ohm. Można wsadzić?

Coś ktoś?

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Kolega burz był u mnie słuchać. Trochę pożonglowaliśmy odtwarzaczami CD i preampami. Rozkręciliśmy kolumnę i burz obfotografował zwrotnicę więc rysunek będzie.

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej w drugą stronę :) ale słuchałem naprawdę kilku dobrych kolumn i stanęły w szranki z Focalami i nie wiem co bym wziął. Pamiętam brzmienie Adam Pencil (nie pamiętam jaki to był Pencil i z czym to grało) ale nasycenie i oddanie barw z tych kolumn wg mnie było bezsprzecznie lepsze. Focale były z tej samej kategorii cenowej a były to Electry 920. Roksan Ojan, też na moje ucho niezłe kolumny choć ich właściciel spędził chyba ze 3 lata intensywnie szukając do nich zasilania ale było całkiem dobrze. I KEFy 105.4 u pewnego skrzypka z filharmonii. Powaliło mnie to brzmienie na kolana ale też nie pamiętam czym to było zasilane. Opisane tu kolumny były porównywane 1:1 z Focalami. Spóźniłem się do znajomego żeby posłuchać Tannoy Stirling, który wymienił je na Focale :)

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ok. Kolega burz był u mnie słuchać. Trochę pożonglowaliśmy odtwarzaczami CD i preampami. Rozkręciliśmy kolumnę i burz obfotografował zwrotnicę więc rysunek będzie.

 

I jest:) Przy okazji sorry za opis rezystorów w stylu 0-ohm-6 - nie mogłem wpisac wartości po ludzku, czyli 0,6 Ohm, bo program nie przyjmował nie wiedzieć czemu przecinka... W torze śtedniotonowym brak też wartości dwóch duzych gabarytowo kondów, bo nie chciałem odcinać mocowania, które zasłaniało nadruk z wartościami.

 

zwrotniva%20electra915_zpsjlrxbrwc.jpg

 

WP_20160512_012_zps8u0rsycr.jpg

Edytowane przez burz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sławek. W torze wysokotonowego siedzi jednak 0.5 Ohma więc mogę kupić bo PathAudio ma takie. A czy tego 1.8 w torze sredniotonowych warto ruszać?

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defol, a jaki masz plan co do tej zwrotnicy?

Chciałbym trochę zaokrąglić wysokie tony ale nie tracąc na wybrzmieniach i dźwięczności. Chciałbym też żeby były bardziej selektywne.

ja mam sprawdzone

Nie znam tych. O Pathaudio czytałem wiele dobrego.

 

te mają być ?

Tak.

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To

 

Chciałbym trochę zaokrąglić wysokie tony ale nie tracąc na wybrzmieniach i dźwięczności. Chciałbym też żeby były bardziej selektywne.

 

Nie znam tych. O Pathaudio czytałem wiele dobrego.

 

Okablowanie wewn. kolumny zmieniales?

Jesli nie, to wiecej da zmiana okablowania niz zmiana rezystorow.

 

Poza tym zmiana rezystorow niewiele da, bo kondy slabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na razie nie ruszałem. O kondach też myślę, na razie wymienić chciałem ten rezystor.

 

Patrzac na okablowanie klumny na zdjeciu u Ciebie, to kable masz chyba niezle.

Nie to co teraz daja.

Jak Chcesz konkretne zmiany to tanio nie bedzie. Wg mnie szkoda kasy na polsrodki.

Pisalem co u siebie zmienlem. Gora mundorf sgo, srednica mundorf mcap evo oil, kond na RL daj mcap evo, bas mundorf mcap mkp.

 

 

http://www.audiovintage.fr/leforum/viewtopic.php?t=54003&start=10

 

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.