Skocz do zawartości
IGNORED

Test wkladek gramofonowych


Gość StaryM

Test wkładek gramofonowych  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która wkładka brzmi najlepiej?



Rekomendowane odpowiedzi

Gwoli przypomnienia: zadanie -- a raczej: zabawa -- polega na wskazaniu wkładki, która zdaniem słuchającego, gra najładniej, a nie na rozpoznaniu, w którym pliku gra która wkładka. Ramię, pre, dywan, ilość opadów ropuch amazońskich w bliskim sąsiedztwie równika, to wszystko nie ma żadnego znaczenia; najładniej będzie grała któraś, i będzie to wybór subiektywny. I o to w tym chodzi -- pucharu nikt nie dostanie, a zwycięzca konkursu nie zostanie nazwany mistrzowską wkładką tego skromnego forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

OK, imienniku, nie spinaj się, bo nie warto :) Słucham tych próbek i juz wiem, że czwarta próbka nie leży mi.

 

Jednak należy być świadomym, że daną wkładkę należy zakładać/podwieszać świadomie do ramienia. I pod wkładkę dopasować elektrycznie preamp. To fizyka, a nie czary-mary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
To że masz problem ze zrozumieniem powodu mojej propozycji, to widzę.

 

Przecież napisałeś wyraźnie: To tylko aby nie było manipulacji i podejrzenia, że stary jako zwycięzcę podstawił wybrana przez siebie wkładkę :-) O co go nie podejrzewam, ale jak powiedziano - ufaj i sprawdzaj :-). Nie mam problemu ze zrozumieniem tego zdania. A wszystko to w kontekście wypowiedzi o tym, że jednak to MF-100 może grać najlepiej.

 

Ufaj i sprawdzaj, pamiętaj!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wkładka nr 1 jest najlepsza. Najlepiej podany wokal i najmniejsze przestery. Na przeciwległym biegunie wkładka numer 6. Bardzo duże przestery.

To wrażenia przy odsłuchu przez słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Ramię, pre, dywan, ilość opadów ropuch amazońskich w bliskim sąsiedztwie równika, to wszystko nie ma żadnego znaczenia; najładniej będzie grała któraś, i będzie to wybór subiektywny.

W tym kontekście masz rzecz jasna rację. Oczywiście można zacząć wydziwiać na gramofon i dajmy na to kiepski przedwzmacniacz, który nie dał się wybić wspaniałej wkładce, tutaj jednak mamy to, co mamy.

Wszystkie wkładki zarejestrowano na jednym gramofonie i z jednym przedwzmacniaczem. Zatem przynajmniej to jest obiektywne i różnice wynikają z samych wkładek.

Docelowo zależy mi na udostępnieniu jakiejś bazy wkładek, żeby ludzie mogli sobie posłuchać i przynajmniej trochę mieć pojęcie jak dana wkładka gra względem innych.

Niedawno chciałem bowiem kupić nową wkładkę o możliwie najlepszym dla mnie brzmieniu. Rozważałem Ortofon 2M Black, ale test Fremera mi się przypomniał, gdzie najdroższa niekoniecznie znaczyła najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Przeciez dobrze wiesz, ze ta sama wkladka zagra w kazdym systemie inaczej. Ale...jesli choc "troche" to ok..)

Nie chciałbym wkraczać w spór o wyższości Wielkiejnocy nad Bożym Narodzeniem. Jednak to wkładka jest w gramofonie głównym elementem kształtowania dźwięku. Owszem przyznaję, że przedwzmacniacz też może być elementem zmieniającym dźwięk. Chociaż to raczej źle, bo w końcu powinien on realizować standard RIAA. W praktyce wiem, że niektóre nie realizują. Miałem możliwość porównać kilka i da się zmierzyć różnice. Przy czym w zakresie preampów jestem raczej zwolennikiem porządnych rozwiązań dużych firm, niż superwynalazków rozmaitych lampizatorów. Mała manufakturka może zrobić preamp, który komuś się będzie podobać, a jak dojdzie jeszcze level prestiżu, to będziemy mieli same "ummming and aaahing". Ale mała manufakturka nie ma porządnego laboratorium i kadry do tego. Może to subiektywnie komuś się podobać. Co nie znaczy, że to będzie dobre.

 

Oczywiście jasne, że moja wkładka u mnie zabrzmi inaczej niż taka sama u kolegi, ale mają na to wpływ również kolumny głośnikowe lub słuchawki. Jeśli biorę plik z nagraną wkładką i zagram to u siebie, a potem wkładkę kupię, to mam szansę, że to będzie dość podobne granie. Stąd mój pomysł.

Zawsze wkurzało mnie to, że kupowanie wkładek to taka zabawa w ciemno. Ale jestem realistą i nie pieklę się na sklepy, że nie chcą pożyczać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc -- nie. Uprzedzając pytanie: droższą wkładkę wybrałem po to, by nie niszczyła mi płyt. Wieść gminna niesie, że złe szlify potrafią nieźle zryć winyla, więc, chcąc tego uniknąć, kupiłem coś droższego (w domyśle: z lepszym szlifem).

 

Nie ma gwarancji że wyższa cena gwarantuje sukces. Jeden z moich znajomych kupił wkładkę za 9000$. Po zamontowaniu do ramienia okazało się że żeby uzyskać prostopadłość igły do płyty należałoby ramię podnieść do góry o więcej niż 40mm a na to nie pozwalają regulacje przewidziane przez producentów ramion. Do tego stwierdził, wykonując zdjęcie makro, że szlif igły z prawej strony jest inny niż z lewej i to znacznie. Wkładka została odesłana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mała manufakturka nie ma porządnego laboratorium

Do wyprodukowania porządnego przedwzmacniacza nie jest potrzebne laboratorium

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesłuchałem od niechcenia na głośnikach i muszę przyznać że nieco zaskakują mnie dotychczasowe wyniki... 2,4 i 6 na pewno są wyższej klasy, jedynka jest słaba, bardzo dużo gubi... podobnie jak 3. to dobry przykład jakie tendencje mamy na tym forum... aktualnie moim faworytem jest 2 oraz 6... wieczorem zrobię dokładne porównanie i zagłosuję. a generalnie bardzo fajna sonda, w końcu coś konkretnego i w miarę wartościowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł na fajną zabawę z wkładkami za co szklaneczka autorowi. Pomijając aspekty techniczne gdzie każdy ma inne (ze względu na posiadane sprzęty) oraz jakieś tam "gusta" słuchowe (większe albo mniejsze uszy) muszę przyznać iż o dziwo jestem w stanie jeszcze poszczególne próbki odróżnić i to nie wcale po posiadanych numerkach.

 

Przyjąłem próbkę nr 3 jako próbkę bazową (był to wybór zupełnie przypadkowy - po prostu jako pierwszy "wbił" mi się na Winampa). Na jej tle postanowiłem porównywać pozostałe próbki dźwiękowe. Ponieważ po pierwszym przesłuchaniu miałem jeszcze pewne wątpliwości co do oceny 2 próbek postanowiłem przesłuchać je ponownie ale tylko te.

I tak w ogólnej ocenie uważam iż najlepiej wypadła próbka nr 1 potem 6 i 3.

 

Ponieważ z całego zestawu słuchałem wcześniej i posiadałem dwie wkładki, to być może ich dłuższe słuchanie miało jakiś wpływ na ogólną ocenę odsłuchów. Wiadomo "wpada coś do ucha albo nie" - "podoba się mniej lub bardziej".

 

To w zasadzie tyle jeśli chodzi o wyniki zabawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- moje gratulacje StaryM za ładny wstępny post i ciekawą ankietę - pewne subtelne różnice muszą być wyczuwalne, mimo, że zgrane to jest do pliku - tak na szybko na głosnikach komputerowych, ale w miarę dobrych, posłuchałem początkowych fragmentów i odzruciłem na razie wkładki 4 i 5 - może za szybko ? - oczywiście będę słuchał jeszcze dokładniej dłuższych fragmentów - i potem zagłosuję - nie czytam na razie postów, aby się nie sugerować - strasznie jestem ciekaw, która to mf100 ?..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co jeśli wkładki zostały zamienione miejscami ażeby się nie sugerować co to za fabryka?

- no właśnie stary wyraźnie pisze, że nie wiadomo jaka jest kolejność - dlatego fajna zabawa - głosowanie jest bezstronne i właśnie jestem ciekaw, na którym miejscu uplasuje się mf-ka, której jak wiecie namiętnie używam....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw, na którym miejscu uplasuje się mf-ka, której jak wiecie namiętnie używam....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tescie trudno będzie ocenić obiektywnie stereofonię i scenę bo każdy ma inne warunki odsłuchu, można jedynie sobie podywagować na temat barwy...

Na moje ucho są 3 grupy po 2 wkładki: pierwsze 2 lekko przymulone, kolejne 2 neutralne i ostatnie 2 z wyraźnie zarysowaną górą, brzmiące trochę "twardo"

Test ciekawy, myślę że nieprędko poznamy wyniki bo topic bedzie sobie długo wisiał w czołówce tematów.

Chyba że autor rozważy podanie wyników na półmetku :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

akim cudem pobieracie te próbki testowe wkładek? Mój komp pod Windowsem 7 nie daje rady.Zawiesza się:(

Niemożliwe. To pierwszy znany mi przypadek, gdy Windows zawiesza się przy pobieraniu audiofilskich 24bit/96kHz ;)

Sądzę, że antywirus próbuje ci to skanować w locie, a to dość spore pliki. Wyłącz go. W plikach na pewno nie ma wirusów - używam Linuksa. ;)

 

Chyba że autor rozważy podanie wyników na półmetku :-)

A co będzie półmetkiem? :)

Myślę, że mogę zakończyć ankietę, gdy zagłosuje już jakaś reprezentatywna grupa ludzi... nie wiem.. może przynajmniej 30?

 

PS. Excelowi nic nie podpowiem odnośnie MF-100. Sam musi zgadnąć. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

szczerze nie podają mi się wszystkie (szczególnie typ muzyki) sorry.

Zdaję sobie sprawę z tego, że najlepsze do oceny wkładek byłoby audiofilskie wydanie Pink Floyd za głupie osiem stówek, których poskąpiłem wydać dla dobra ogółu. ;)

Jakoś z tym będę musiał żyć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchane na słuchawkach prosto z kompa

N1 gra poprawnie mało zniekształceń, ale słabe stereo

N2 Mocny bas dobre stereo sporo detali, ale góra troszkę syczy

N3 Stłumione i płaskie a stereo za oknem

N4 Wysokie przesadne oraz zniekształcenia szumy i trzaski

N5 To samo co N3 ale lepiej

N6 Mocny bas i jeszcze mocniejsza przesterowana góra

 

Może na kolumnach i przez wzmacniacz jest inaczej.

Stawiam na N2 bo może w innym gramofonie góra zagra naprawdę czysto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kazdy ma swoje preferencje dźwiękowe, ale ja zagłosowałem na wkładkę nr. 1 - a na drugim miejscu postawiłem wkładkę nr. 6 - widzę, że mój słuch nie odbiega za bardzo od normy - teraz poczytam sobie posty i jeszcze posłucham dokładniej wkładki nr.2, która też uzyskała sporo głosów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Najbardziej odpowiada mi brzmienie nr 5. Odtwarzane Foobar 2000, Win, PC i słuchawki nauszne. Oto notatki, które robilem na bieżąco:

 

1) ostro, sucho, lekki przester, słaba stereofonia

2) pojawiła się głębia, więcej basu, coś chyba nie tak z górą - nie przester, ale coś mi tam syczy, dobra stereofonia

3) w porównaniu z nr 2) koc narzucony na kolumny, płasko, słaba stereofonia

4) dużo góry, bardzo ostro, przesterowanie, w miarędobra stereofonia

5) gra równoważonym pasmem, nic nie wychodzi przed szereg, niezbyt duża dynamika, ale barwowo najbardziej mi pasuje - mój faworyt

6) sporo góry, gra jasno, zdjęty koc z kolumn, dobra dynamika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, zaraz się wku.... ;)

Czy Wy Panowie nie słyszycie bardzo dużych przesterów na wokalu w utworze numer 6 , że piszecie o nim pochlebne opinie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.