Jump to content
Azus

Lamm 2 wybitny przedwzmacniacz lampowy

Recommended Posts

1 minutę temu, Krzysztof_56775 napisał:

Dokładnie, miałem też 100n w układzie i kilka razy membrany dziwnie zafalowały emitując coś subsonicznego .....

Dopóki nie wiesz jak wygląda pasmo , są to tylko przypuszczenia

aby głosnik przeniósł pasmo subsoniczne musiałby byc podany na niego taki sygnał nawet organy schodzą tylko do 16hz,

często słuchasz nagrań z udziałem organ?

niektórzy koledzy słuchali z kondem C3 100n i byli zadowoleni z dźwieku

Panowie, uczulam tylko na to ,że zawsze warto sprawdzić pomiarem czy wszystko jest w porządku

3 minuty temu, slawek.xm napisał:

...
niektórzy koledzy słuchali z kondem C3 100n i byli zadowoleni z dźwieku

Tak, zgadza się, robiłem test z 10 nF i wyszła mi kicha, lepiej brzmiało przy większej wartości, scena była szersza, mocniejsze wypełnienie dźwięku. Q-cze, może jeszcze popełnię Lamma, bo mam PCB do L. i zasilacza, leżą w szufladzie?

Mistrz Yoda powiedział: Jest Moc! Ale, przede wszystkim Skywalker, jest Moc Mocy i Moc Mocy Mocy, jako pierwsza i druga pochodna i te trzeba posiąść! Wyskakuj z tego kokpitu i bierz się za tabliczkę mnożenia, długa droga przed nami!

20 minut temu, JanF napisał:

Tak, zgadza się, robiłem test z 10 nF i wyszła mi kicha, lepiej brzmiało przy większej wartości, scena była szersza, mocniejsze wypełnienie dźwięku. Q-cze, może jeszcze popełnię Lamma, bo mam PCB do L. i zasilacza, leżą w szufladzie?

pokaż mi takiego ,który by Ci zabronił:)

Posted (edited)

Czy można gdzieś kupić płytki do stopni analogowych i zasilacza lampowego? Jaki w przybliżeniu jest koszt części ze średniej półki, bez lamp i kondensatorów sprzęgających do stopni analogowych?

Edited by Ricambi

Posted (edited)
W dniu 25.01.2019 o 12:50, JanF napisał:

Co jakiś czas wychodzi sprawa kondensatora C3, 100 nF czy 10 nF w schemacie LAMM'a, a i nie tylko w nim, tak naprawdę, dotyczy to każdego schematu  ;-(

Proponuję w tym miejscu nie wpadać w ideową ortodoksję, tylko eksperymentalnie sprawdzić, jaka wartość jest najlepsza dla dźwięku w MOIM SYSTEMIE, przy czym sprawdzamy brzmienie w całym teoretycznie możliwym zakresie, powiedzmy od 1nF do 3uF? Warto się zaopatrzyć w tani, ale w miarę przyzwoity, typoszereg tych kondensatorów w wydaniu audio. Po wyborze konkretnej wartości C można eksperymentować dalej, wstawiając w układ coraz lepsze jakościowo kondensatory audio.

Dlaczego tak, ano, imho, pojemność kondensatora zależy od częstotliwości sygnału,wartość znamionowa mierzona jest dla wartości ... no, jakiej? Wartość znamionowa nie rozstrzyga o przydatności kondensatora w danym miejscu na schemacie, rozstrzyga to czego nie widzimy i nie znamy, właśnie ta funkcjonalna reakcja kondensatora na pobudzenie AC w całym zakresie częstotliwości (jaki to zakres?) - w kooperacji z istniejącą już w torze tą reakcją, mamy sumaryczny efekt, taki jaki mamy 🙂
Właśnie ta reakcja funkcjonalna całego toru sygnałowego sprawia, że nigdy się nie dogadamy w temacie, 'jaki tu kondensator/kabel  jest najlepszy?', bo nie mamy takich samych fizycznie systemów. To tak, w pewnym sensownym uproszczeniu, w praktyce od czegoś zawsze trzeba zacząć.

Z całym szacunkiem dla kolegi, pozwolę sobie się nie zgodzić z powyższą wypowiedzią. Zagadkę rozwiązano na innym forum i prawidłową wartością jest 10 nF, większe wartości mogą być niebezpieczne dla naszych końcówek mocy i kolumn. Link poniżej, post kolegi raven1985.

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/28521-Lamm-LL2-1-przedwzmacniacz-lampowy/page2

Na tej stronie jest także post kolegi hi_aro ze sprawdzonym schematem zasilacza.

Edited by Ricambi

9 godzin temu, Ricambi napisał:

Na tej stronie jest także post kolegi hi_aro ze sprawdzonym schematem zasilacza.

jak dużo w tym wątku nie mającym wiele wspólnego z oryginałem

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

14 godzin temu, artw napisał:

jak dużo w tym wątku nie mającym wiele wspólnego z oryginałem

Niestety nie mam oryginalnego schematu i chyba nie pojawił się w tym długim wątku. Podziel się schematem oryginalnego zasilacza, jeśli go masz.

Posted (edited)

Ten projekt był od początku komercyjny ,chodziło tylko o zrobienie "klona" by łapać na niego jeleni.Zasilacz do tego nie był potrzebny ( a nawet przeszkadzał bo był za prosty i mało efektowny ) i nikt go nie rozrysował, ale rzut oka na zdjęcia wystarczy ,by zobaczyć ,że jest całkiem inny niż proponowane w tym wątku ( za kasę lub nie)

Edited by artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Mam do zbycia kilka różnych ciekawych kostek do budowy Lamm-a . Kondensatory , rezystory PCB gotowe ,lampy .