Skocz do zawartości
IGNORED

Kopułka czy wstęga?


Seyv

Rekomendowane odpowiedzi

Bo jest zamknięta. Tylna strona od przedniej jest oddzielona. Inaczej jest we wstędze, która wisi pomiędzy magnesami i ciśnienie wytwarzane z przodu wstęgi zwiera się z tym z tyłu. Przepływ powietrza między obiema stronami membrany wprowadza zniekształcenia i zmniejsza efektywność w pewnym zakresie częstotliwości

 

Pokazany wyżej Eton jest chyba diafragma, a nie typową wstęgą. Ale jest w ogóle dość mały.

 

Tak jak napisałem wyżej na wysoko tonowe nie chciałbym wydać więcej jak 400 zł / sztukę.

To poszukaj za tę cenę sensownych kopułek, będą znacznie lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony z moich BG Neo3 pdrw. Uzywam po dwa szeregowo na kanal bo sa 4 omowe a jeden i tak by bylo za malo. Fitr pierwszego rzedu ale wzmacniacz zasilany przez filtr aktywny Bessel 4go rzedu ok 700Hz.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wstęga i Monacor SPH 165 KEP to nie jest dobre rozwiązanie . Wstega się łatwo odkształca i z czasem zaczyna ,, zwisać " jak liść . Wyobraź sobie jak to wtedy brzmi . Miałem Expolineary i Aurum Cantus G2Si . Na dodatek siatka chroniąca wstęgę wprowadza słyszalne zniekształcenia . Dramat . A SPH 165 to najgorszy głośnik średnioniskotonowy jaki miałem - sztywne zawieszenie , ciężka membrana , niska efektywność , diabelnie nierówna charakterystyka itd itp . Bez doświadczenia i systemu pomiarowego nic z niego nie zrobisz a ostatecznie i tak zagra jak kupa mułu . A to wszystko ma grać ze wzmacniaczem lampowym ...

Zrób jakiś dobrze opracowany projekt z sieci na głośnikach o wysokiej efektywności a twoja lampa cię przyjemnie zaskoczy .Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj za tę cenę sensownych kopułek, będą znacznie lepsze.

Myślę że te są całkiem sensowne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
A SPH 165 to najgorszy głośnik średnioniskotonowy jaki miałem - sztywne zawieszenie , ciężka membrana , niska efektywność , diabelnie nierówna charakterystyka itd itp

Przeglądając różne głośniki midbas w granicach 300 zł SPH 165 wydał mi się najsensowniejszy a i trochę dobrych opinii znalazłem na sieci o nim. Co to do charakterystyki to raczej na moje oko jest w miarę równa. Jeśli chodzi o wagę membrany i efektywność też nie widziałem w tej cenie nic co by było zauważalnie lepsze (choć nie analizowałem szczegółowo każdego głośnika).

To może ktoś podlinkuje jakiś midbas w tej cenie który uważa za godny polecenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że te są całkiem sensowne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Będzie miał te same przypadłości głośników wstęgowych wynikające z przepływu powietrza między krawędziami wstęgi. Na te wady nie cierpią głośniki planarne - ale dobre takie konstrukcje do niskiego filtrowania są duże - jak na przykład Beyma TPL-150 i kosztują trzy razy drożnej niż wstęgowy Fountek Neo X3

 

Poza tym ten konkretnie Fountek kosztuje 440 złotych u rzetelnego sprzedawcy, który ma go w magazynie a nie tylko w cenniku jak jakiś bagażnikowy "importer"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrażają również do niego takie opisy jak ten "Wstęga o szerokości 12mm o strukturze wielowarstwowej, została wzmocniona, dzięki czemu zyskała na trwałości." Czyli mamy rozumieć że poprzednie wstegi były nietrwałe? Rwały się czy flaczały - po jakimś czasie? A po jakim czasie ten sflaczeje???

 

W tej cenie - do 400 zł. - można kupić naprawdę dobry głośnik dynamiczny kopułkowy i jeszcze zostanie trochę pieniędzy na zwrotnicę.

 

A to wszystko ma grać ze wzmacniaczem lampowym ...

Zrób jakiś dobrze opracowany projekt z sieci na głośnikach o wysokiej efektywności a twoja lampa cię przyjemnie zaskoczy .

 

I wie co pisze, bo zdaje się na forum zaprezentował wysokoefektywny monitor oversized. Na którym zresztą się wzorowałem robiąc coś podobnego. Wiec koncepcja do wzmacniacza lampowego jak najbardziej trafna, przewidywalna i może być zrealizowana w bardzo przyjaznych kosztach.

 

Myślałem aby kolumny oprzeć o Monacor SPH-165KEP, wydaje mi się, że dobrze by pasował do tego Usher Audio T9950-20.

Tak luzno sobie rozważamy wiec jeszcze zapytam dlaczego obudowa TL do tego SPH-165KEP? Ten akurat głośnik miał chyba ze trzy różne zastawy parametrów i żadnych nie trzymał. Wymaga obudowy BR 17-18 litrów strojonej na 42-43 Hz. pod warunkiem cewki w zwrotnicy o niskim Re. A efektywność to będzie normalne 88-89db.

 

Proponuję nieco delikatniejszy Fountek FW-168. Powinien dobrze pracować w obudowie BR 15 litrów strojonej przy 45-46 Hz. Zasięg basu będzie taki sam jak z SPH-165KEP, może o decybel niższe spl. Na głośnik Wysokotonowy nie mam pomysłu ale szukaj do niego kopułki i to jak najniżej grającej. Ja bym szukał czegoś z 25mm Seasów.

Znajdziesz na pewno na forach jakieś konstrukcje na tym FW-168 a być może na ZAPH-Audio cos podobnego na podobnym głośniku ZAPH który był prawdopodobnie rebrandowanym modelem Founteka.

 

ps. i jeszcze taka uwaga, bo być może wzmacniacz lampowy wymaga podłączenia impedancji o małej zmienności wiec to może determinować wybór.

Na przykład taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a jeśli nie bardzo wymaga to taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Tak luzno sobie rozważamy wiec jeszcze zapytam dlaczego obudowa TL do tego SPH-165KEP?
Ogólnie to pomysł mam by zrobić sobie TLkę (tak eksperymentalnie). Z jednej strony nie chciałbym wkładać do niej jakiejś zapchajdziury byle taniej z drugiej nie chcę inwestować nie wiadomo ile bo może się okazać, że projekt jednak nie wypali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TL w przeważajacej wiekszość przypadków nie daje nic wiecej poza problemami z rezonansami tunelu, oczywiście dla głośników które mozna z powodzeniem stosować w BR. Można próbował oczywiście ale raczej nie ma takiej konieczności w tym przypadku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TL w przeważajacej wiekszość przypadków nie daje nic wiecej poza problemami z rezonansami tunelu, oczywiście dla głośników które mozna z powodzeniem stosować w BR. Można próbował oczywiście ale raczej nie ma takiej konieczności w tym przypadku.

Nie bredz arwas :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ten konkretnie Fountek kosztuje 440 złotych u rzetelnego sprzedawcy

Kupujesz z płatnością przy odbiorze i nie musisz się bać że ci pieniądze znikną. Poza tym mają trochę za dużo różnych głośników na stanie żeby być bagażnikowym sprzedawcą.

 

Będzie miał te same przypadłości głośników wstęgowych wynikające z przepływu powietrza między krawędziami wstęgi

Wklejałem pomiary tych głośników. Całkiem przyzwoite jak na wstęgę.

 

Zrażają również do niego takie opisy jak ten "Wstęga o szerokości 12mm o strukturze wielowarstwowej, została wzmocniona, dzięki czemu zyskała na trwałości." Czyli mamy rozumieć że poprzednie wstegi były nietrwałe?

Strasznie jesteś marudny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie wstegi diabli biora predzej czy pozniej dlatego wole planary bo trwale a graja prawie jak wstegi. A tak swoja droga to 6.5" plus wysokotonowy to ponizej 80Hz malo co bedzie chyba, ze glosnik wychylenie ma ogromne ale wtedy i kolnierz ogromny i wszystkie problemy duzego kolnierza.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie wstegi diabli biora predzej czy pozniej dlatego wole planary bo trwale a graja prawie jak wstegi. A tak swoja droga to 6.5" plus wysokotonowy to ponizej 80Hz malo co bedzie chyba, ze glosnik wychylenie ma ogromne ale wtedy i kolnierz ogromny i wszystkie problemy duzego kolnierza.

 

pozdrawiam,

Nie wiem jakie 6.5 cala słyszałeś ale najwyraźniej niewiele. Prawie wszystkie Scan Speaki schodzą grubo poniżej 40Hz a niektóre poniżej 30 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystkie Scan Speaki schodzą grubo poniżej 40Hz a niektóre poniżej 30 Hz.

Wysokie wychylenie membrany na basie a co za tym idzie efekt Dopplera psuje bas tak że na sam bas dalej zalecam 15-18" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie wychylenie membrany na basie a co za tym idzie efekt Dopplera psuje bas tak że na sam bas dalej zalecam 15-18" :)

A w ogóle słyszałeś jakąś porządną osiemnastkę? Jeżeli mają być dwie drogi to tylko osiemnastka chyba że piętnastka revelator. Jeżeli ma być wstęga i większy bas to tylko trzy drogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mają być dwie drogi to tylko osiemnastka chyba że piętnastka revelator.

Ja bym postawił na dwudziestkę, ale w studiach zdarzały się również trzydziestki w dwóch drogach z dużymi kopułkami (Spendor SA3). Ten Spendor w ubiegłym wieku był bardzo popularnym studyjnym rozwiązaniem. Na górze pracował Audax HD13D34 podział z 300 mm nisko-średnio tonowym 2 kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle słyszałeś jakąś porządną osiemnastkę? Jeżeli mają być dwie drogi to tylko osiemnastka chyba że piętnastka revelator. Jeżeli ma być wstęga i większy bas to tylko trzy drogi.

No cóż te 1000-700W i 18" to nieporozumienie w domu gdzie potrzebujemy góra 45W w Peaku. Cała para traci się w dużej masie membrany i mocnych estradowych zawieszeniach. Sam słucham starych lekkich vintagowych 15" i się rozpuściłem z tym basem :)

 

Wstęga moim zdaniem nie powinna schodzić poniżej 5 kHz bo inaczej zaczynają się jaja z wokalami dwóch szybkości.Człowiek od tysięcy lat wie jak brzmi naturalny wokal ma to we krwi a tu z jednego śpiewaka robimy dwóch coś jak podkład wokalu w filmie Farinelli.

Znam w Krakowie artystkę która ciągnie nawet 8 oktaw ale na szczęście dla sprzętów nagrywa niszowo. Na AS puściłem jej płytę na cebulkach MBL-a i wytknąłem że w jej głosie nie ma sybilantów bo byłem przy jego nagrywaniu w studio. Efekt rozmowy był bardzo dobry bo na drugi dzień zamieniono kable na inne,. No ale to trzeba także słyszeć a nie tylko mierzyć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być wstęga i większy bas to tylko trzy drogi.

Tu całkowita zgoda, choć niektóre wstęgi da się podzielić w okolicach 2-2,5 kHz. Oczywiście najlepiej 3 drogi i trochę wyżej. Zawsze to bezpieczniej zwłaszcza przy zwrotnicach 12 dB/okt. Wyższe podziały są korzystniejsze dla brzmienia. Najlepiej jakby górnego podziału w ogóle nie było, ale to też generuje różne kłopoty.

 

No cóż te 1000-700W i 18" to nieporozumienie w domu gdzie potrzebujemy góra 45W w Peaku.

Nie ograniczajmy mocy w peaku. powinna być jak największa. Dlaczego, już kiedyś pisałem na przykładzie płyty f-my Telarc "Ein Straussfest'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Najbardziej mi zależy właśnie na średnicy (sporo słucham wokali kobiecych). Bas lubię nienachalny, sprężysty (na pewno nie dudniący). Stąd celuję w głośnik 6,5" o niskim Qts i dobrej średnicy - bas powinna podciągnąć TLka. Wstęgę chyba odpuszczę i postawie na Ushera T9950. Chyba, że ktoś poleci coś innego o naturalnym brzmieniu.

No ale to trzeba także słyszeć a nie tylko mierzyć :)

Na szczęście Stradivarius komputera nie miał bo by d... z jego instrumentów była :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bas powinna podciągnąć TLka

Zapomnij, słyszałem tylko parę udanych TL-ek; trzeba mieć na prawdę bardzo duże doświadczenie, szkoda Twojej energii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym mają trochę za dużo różnych głośników na stanie żeby być bagażnikowym sprzedawcą.

Ale są, a na głośniki których nie mają na stanie nie wiadomo ile trzeba czekać i jaka będzie ich cena, o ile w ogóle będą. Ustalenia dotyczące reklamacji i odbioru osobistego wyglądają jak z kiepskiego filmu kryminalnego.

Dlatego podaje ceny u sprzedawców prawdziwych, i to jest ponad podana kwotę maksymalną.

 

Wklejałem pomiary tych głośników. Całkiem przyzwoite jak na wstęgę.

Ze zniekształceniami i z pomiarem po jakimś czasie działania?

 

Strasznie jesteś marudny.

Za 440 zeta mam prawo marudzić na temat trwałości wstęgi.

 

Ja bym postawił na dwudziestkę, ale w studiach zdarzały się również trzydziestki w dwóch drogach z dużymi kopułkami (Spendor SA3). Ten Spendor w ubiegłym wieku był bardzo popularnym studyjnym rozwiązaniem. Na górze pracował Audax HD13D34 podział z 300 mm nisko-średnio tonowym 2 kHz.

 

Można taki układ wykonać z powodzeniem na jakimś głośniku dziesięciocentymetrowej średnicy. Był nawet tak Usher 8133 (jeśli nie pomyliłem) o sporej efektywności i niskiej dobroci. Ale od pewnego czasu go nie widze

 

Efekt rozmowy był bardzo dobry bo na drugi dzień zamieniono kable na inne,.

Zapewne prezentujący doznał porażenia słuchu podczas tej rozmowy.

 

Stąd celuję w głośnik 6,5" o niskim Qts i dobrej średnicy - bas powinna podciągnąć TLka.

TL niczego nie podciągnie. Działa w nim zasada wykorzystania rezonansu od tylnej strony membrany tak samo jak w BR tylko na nieco innej zasadzie, przez którą zakres emisji basu przez rezonator jest znacznie szerszy.

TL ma sens kiedy jest wykonywany w formie długiego toru stratnego, ponieważ pozwala wykorzystać głośnik jak w OZ ale bez jej wady w postaci wysoko zaznaczonego rezonansu głośnika.

 

Nie należy dążyć do wyciągania ekstremalnie niskich zakresów częstotliwości z tak małych głośników ponieważ znacznie rosną zniekształcenia w niskim zakresie częstotliwości. Ponadto w układzie 2- drożnym głośnik pracujący w bardzo szerokim zakresie mocniej uwidacznia zniekształcenia intermodulacyjne. 6,5" głośnik może przenośc niemal liniowo do 50 Hz a w miarę znośne zniekształcenia ma od 90 Hz w górę.

Na szczęście silne zniekształcenia harmoniczne poniżej 70-60 Hz nie są odbierane jako przykre i człowiek je dobrze toleruje, dlatego rozpowszechniły się na rynku małe zestawy z małymi głośnikami o "potężnie" brzmiącym basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można taki układ wykonać z powodzeniem na jakimś głośniku dziesięciocentymetrowej średnicy.

 

Można taki układ wykonać z powodzeniem na jakimś głośniku DWUDZIESTOcentymetrowej średnicy. Dokładnie z tym proponowanym Audaxem z 34mm kopułką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie 6.5 cala słyszałeś ale najwyraźniej niewiele. Prawie wszystkie Scan Speaki schodzą grubo poniżej 40Hz a niektóre poniżej 30 Hz.

 

Na papierze chyba, wstaw swego 6.5" Scan Speak'a we otworzone wrota garazu poranna pora w bezwietrzny dzien, ustaw dobry spl meter (mikrofon plus procesor ) w odleglosci 2 m na osi glosnika, zapodaj skokowy frequency sweep 2.83V (zamiast 1W wszyscy teraz daja 2.83V obojetnie jaka impedancja glosnika) i zobaczysz jak decybele spadaja ze spadkiem czestotliwosci wzgledem powiedzmy sredniej 500-1000Hz. Potem zrob to samo ale na 10V.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo oczywiście na 6,5 calowych głośnikach robi się kolumny do garażu. No i ty oczywiście takie eksperymenty robiłeś.

Widzisz ja akurat piszę o swoich doświadczeniach z głośnikami 6,5 cala. I nie mówię tu o subiektywnych odsłuchach ale o pomiarach w konkretnym pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Można taki układ wykonać z powodzeniem na jakimś głośniku DWUDZIESTOcentymetrowej średnicy

Myślałem aby dać 20 cm głośnik ale boję się spadku na średnicy a ma ona dla mnie kluczowe znaczenie natomiast bas spokojnie mógłby być w tle.

 

I nie mówię tu o subiektywnych odsłuchach ale o pomiarach w konkretnym pomieszczeniu.

Pomiar pomiarem (choć też uważam, że lepszy w pomieszczeniu jak w garażu) jest ważny ale osobiście wolałbym mieć kolumny dostosowane do mojego subiektywnego słuchu. Byłem kiedyś na odsłuchu na którym gość robiący kolumny dostosowywał poszczególne elementy zwrotnicy właśnie kierując się subiektywnymi odczuciami klienta. Wiadomo seryjnie produkowanych kolumn nie ma sensu tak dostosowywać bo się na właściwego klienta nie trafi ale w przypadku DIY robionymi dla siebie warto starać się dostosować do własnych odczuć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Firewall 1

(Konto usunięte)

Myślałem aby dać 20 cm głośnik ale boję się spadku na średnicy a ma ona dla mnie kluczowe znaczenie natomiast bas spokojnie mógłby być w tle.

 

Być może w domysłach o celowości różnej średnicy głośników średniotonowych pomocna będzie sugestia firmy Wilson Audio.

W całym tym zgiełku nie chodzi o zejście wyrażane w Hz a o coś zupełnie innego zwanego artykulacją.

Warto posłuchać jak jest możliwość i samemu ocenić czy się to sprawdziło oraz wyznaczyć kierunek dla swojego DIY.

 

cytat :

 

"......Przez wiele osób jestem krytykowany za stosowanie tak dużych głośników średniotonowych, zamiast bardziej wyspecjalizowanych jednostek o średnicy 4 lub 5 cali. Mam bardzo dużo doświadczenie z tego typu głośnikami, które stosowałem m.in. w WAMMie. Wiem co potrafią, ale wiem również, czego nie potrafią. Problem z niewielkimi średniotonowcami polega na tym, że nie potrafią wygenerować dostatecznie dużo energii na dole skali, na którym bardzo mi zależy. Nie potrafią oddać uderzenia lewej ręki fortepianu, pudła rezonansowego wiolonczeli czy barytonu. Oczywiście firmy próbują zaradzić temu, odpowiednio wyżej przycinając woofer. Problem z takim rozwiązaniem polega jednak na braku odpowiedniej artykulacji z woofera...."

 

http://www.cinematic.pl/doc/wywiad-david-wilson.html

 

Wilson-Audio-Alexia-Speaker-System-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Być może w domysłach o celowości różnej średnicy głośników średniotonowych pomocna będzie sugestia firmy Wilson Audio

Cały wywiad jest ciekawy - również ta część dotycząca wstęg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo oczywiście na 6,5 calowych głośnikach robi się kolumny do garażu. No i ty oczywiście takie eksperymenty robiłeś.

Widzisz ja akurat piszę o swoich doświadczeniach z głośnikami 6,5 cala. I nie mówię tu o subiektywnych odsłuchach ale o pomiarach w konkretnym pomieszczeniu.

 

 

Oczywiscie, ze robilem i robie takie pomiary. Jesli masz komore bezechowa to garaz niepotrzebny ale ja komory bezechowej nie mam. To co mierzysz w pomieszczeniu to glosnik plus echo i podbicia roznych harmonicznych a nie czestotliwosc podstawowa wychodzaca z glosnika. Mowiles o pasmie przenoszenia glosnika i tylko to sie liczy.

 

Tym nie mniej, zrob takie pomiary w swoim pokoju i oglos wyniki tutaj. Tylko, ze wtedy bedziesz musial odfiltrowac harmoniczne czestotliwosci podstawowej albo obejzec czego sluchasz na frequency spectrum analyser, sam spl meter mierzy wszystko w swoim pasmie. Harmoniczne 40Hz plus akustyka pokoju moga byc nawet glosniejsze niz samo 40Hz wiec iluzja jest.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mniej więcej uświadomić co potrafi przyzwoita osiemnastka (18w8645) która zresztą nie jest wcale najlepsza jeżeli chodzi o zejście basu wklejam pomiar który zrobiłem przed chwilą i wklejam zdjęcie ustawienia kolumn. Pomiar to sygnał przepuszczony przez Audyssey po pomiarach w sześciu punktach. Przy pomiarze tylko w jednym punkcie charakterystyka byłaby płaska jak stół.

Przy wyłączonym Audysseyu bas jest mocno podbity. Wynika z ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego. Oczywiście są głośniki 6,5 cala które mają jeszcze niższe zejście n.p. Revelator. Chciałbym zauważyć że lewy głośnik ma o wiele bardziej podbity bas i to o ponad dziesięć dB i że wypadkowa charakterystyka w zakresie basu prawego i lewego głośnika jest całkowicie płaska aż do 30 Hz a -6dB ma poniżej 30 Hz.

Dodam jeszcze że nawet przy bardzo głośnym graniu (tylko gdy żony nie ma w domu) głośnik nie przekracza swoich możliwości. Wynika to z napędu SD który powoduje liniowość głośnika w całym zakresie wychyleń mechanicznych. Nie ważne jak głośno zawsze brzmi przejrzyście bez żadnych zniekształceń basu. Ludzie zawsze myślą że subwoofer na którym stoi prawy głośnik jest włączony. Nie jest włączony i służy jedynie jako podstawka. Poduszki pod lewym głośnikiem służą jedynie do tego żeby mi dziecko nie wchodziło za telewizor.

 

Oczywiście jak bym ustawił mikrofon na środku pokoju a nie tam gdzie siedzę przy oglądaniu telewizji to basu by nie było w ogóle. Ale po wyłączeniu Audysseya by się pojawił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13669-0-91702500-1424509545_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..................................... wiec iluzja jest.

 

Teraz, całe to audio opiera się na iluzji, a nie na rzetelnych pomiarach ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.