Skocz do zawartości
IGNORED

rozwiązania / elementy budowy PC dedykowane do audio


rumpibum

Rekomendowane odpowiedzi

Obecność gniazda USB w przetworniku D/A WCALE NIE GWARANTUJE, ŻE KONWERTER NIE BĘDZIE POTRZEBNY! Otóż producenci przetworników często traktują wejście USB po macoszemu.

 

To dotyczy tylko starszych DAC. Większość nowych DAC ma już dobrze zaimplementowane i brzmiące wejście USB.

 

2/ Zastosowanie asynchronicznego konwertera dobrej jakości CAŁKOWICIE UNIEZALEŻNIA CIĘ od łamania sobie głowy nad konstrukcją kompa. Otóż - z konwerterem asynchronicznym odpowiedniej klasy każdy komputer zagra dokładnie tak samo, gdyż pracuje w trybie slave, czyli dostarcza informacji konwerterowi na żądanie i nadmiarowo, konwerter zaś posiada izolację galwaniczną, która ma za zadanie odsiewać syf z linii zasilającej. Więc żadne specjalne karty czy zasilacze do kompa nie są potrzebne.

Izolacja galwaniczna na wyjściu to nie to samo co na wejściu. Dobry konwerter kosztuje np. BADA, pełny zestaw od M2TECH czy Audiophileo. Zamiast konwertera można zakupić kartę PPA + zasilanie linowe do niej. Jest to zdecydowanie bardziej elastyczne rozwiązanie bo umożliwia odtwarzanie DSD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważacie że straszenie zakłóceniami przenoszonymi po usb to kolejny sposób na wyciąganie kasy. Ja w tej chwili nie słyszę żadnego wpływu izolatora w zachwalanym wielokroć nostromo. Dodam że komputer to zwykły terminal z Daphile. Pewnie jestem głuchy i mam śmieciowy sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej wychwycić różnice na czysto nagranych wokalach. np. Adele czy coś podobnego.

Na modyfikowanym PC (izolacja, karta USB, zasilanie) lub dobrym transporcie CD wokale są krystalicznie czyste, barwa jest naturalna i głoś jest dociążony.

Zwykły PC lub słaby transport CD odchudza dźwięk, powoduje, że barwa głosu jest nienaturalna - zapiaszczona. Nie czujemy realizmu.

 

Na ogół jak wokale wypadają dobrze to inne aspekty brzmienia też są na wysokim poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeden PC gra dokładnie tak samo jak drugi, ale jeden z nich ładniej wygląda i szef kościoła Audio Voodoo go poświęcił ;)

 

Cytat Tygodnia (jeśli nie Miesiąca...). :)

Brawo! Ubawiłem się! :)

 

Także - wyznawcy Audio-Voodo -pamiętajcie: nirwany dostąpicie tylko na sprzęcie poświęconym i certyfikowanym przez Waszego kapłana! :)

 

prac2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej wychwycić różnice na czysto nagranych wokalach. np. Adele czy coś podobnego.

Na modyfikowanym PC (izolacja, karta USB, zasilanie) lub dobrym transporcie CD wokale są krystalicznie czyste, barwa jest naturalna i głoś jest dociążony.

Zwykły PC lub słaby transport CD odchudza dźwięk, powoduje, że barwa głosu jest nienaturalna - zapiaszczona. Nie czujemy realizmu.

 

Na ogół jak wokale wypadają dobrze to inne aspekty brzmienia też są na wysokim poziomie.

Piopio przeceniasz rolę komputera. U mnie nie mam zapiaszczonego odchudzonego damskiego wokalu;)

A słucham z komputera bez żadnych modyfikacji i żadnej separacji galwanicznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bezpośredniego porównania trudno ocenić ... chyba, że ma się doświadczenie ...

Żeby obiektywnie oceniać sprzęt należy w życiu dużo posłuchać różnych systemów. Zajmuje to lata ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bezpośredniego porównania trudno ocenić ... chyba, że ma się doświadczenie ...

Żeby obiektywnie oceniać sprzęt należy w życiu dużo posłuchać różnych systemów. Zajmuje to lata ...

Pisałeś gdzieś że efekt działania twojego modyfikowanego komputera jest podobny do konwertera JarkaC z separacją Adum. Ja porównywałem na Daphile połączenia czyste usb w dac i nostromo z adum (łatwo to zrobić). Efekt dla mnie żadnych różnic dlatego konwerter zmienia właściciela. Może robię błąd a może konwerter w dac jest na tyle dobry że nie jest podatny na zakłócenia z komputera. Albo jak zwykle; brak mojego doświadczenia niewłaściwe procedury testowania, słaby sprzęt, nie chcę usłyszeć zmian itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie mam zapiaszczonego odchudzonego damskiego wokalu;)

 

Nic nie masz, nic dziwnego żeś głuchy i niewiele słyszysz. Kup jamnika na targu, szkoda kasy na audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od sprzętu towarzyszącego. Możliwe, że w Twoim systemie nie słychać różnic.

Moje rozwiązanie nie jest do budżetowych systemów ale do tych ze średniej półki.

 

Dla mnie jeszcze niedawno wszystkie transporty grały tak samo ;-) Zrozumienie przychodzi z czasem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Możliwe, że w Twoim systemie nie słychać różnic<br />
Uwierz na moich głośniczkach sporo słychać. Ten typ nie jest specjalnie skłonny do tego by specjalnie maskować degradację dźwięku. Czasem to boli przy kiepsko nagranych płytach ale coś za coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie porównasz swojego DAC + PC z jakimś wypasionym źródłem w wypasionym systemie to nie zrozumiesz o czym mówię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nic nie masz, nic dziwnego żeś głuchy i niewiele słyszysz. Kup jamnika na targu, szkoda kasy na audio.

Kolego mylisz się na całej linii pogadaj z kim kimkolwiek kto słucha takiej muzyki to dowiesz się jaki problem jest by ją poprawnie odtworzyć. Niestety jazzowe plumkanie będzie grało "znośnie na jamniku" a w muzyce metalopodobnej tak prosto nie jest. Potrzebny jest sprzęt który zapewnia przynajmniej poprawnie odtwarzanie wszystkich częstotliwości od dołu do góry. Inaczej dostaniemy niestrawną papkę która nijak ma się do tego co artysta chciał przekazać. Przepraszam za odejście od tematu ale najbardziej denerwuje mnie brak poszanowania gustów muzycznych przy braku minimalnej wiedzy na temat wyśmiewanego gatunku.

 

Póki nie porównasz swojego DAC + PC z jakimś wypasionym źródłem w wypasionym systemie to nie zrozumiesz o czym mówię.

Dla mnie źródłem jest konwerter w dac lub osobno. Czyli to co zapewnia dac zrozumiały sygnał. Komputer wraz z systemem operacyjnym to dla mnie tylko magazyn i serwer danych. To co w nim istotne to system operacyjny mogący zapewnić przesył niezmienionych danych na czas plus standardowy hardware trzymający się specyfikacji. cała zabawa z dźwiękiem zaczyna się od konwertera. Takie jest moje zdanie na ten temat. Porównanie z transportem cd nie ma dla mnie sensu ze względu na funkcjonalność i zalety grania z plików, cd nie ma szans w tym starciu. Co do jakości moim zdaniem też nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako źródło rozumiem albo CD albo zestaw DAC + transport CD lub PC.

 

Nie można wnioskować o jakości źródła na podstawie stwierdzenia "bo mi się tak wydaje". Trzeba porównać z czymś dobrze grającym. W dobrym systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Nie można wnioskować o jakości źródła na podstawie stwierdzenia "bo mi się tak wydaje". Trzeba porównać z czymś dobrze grającym. W dobrym systemie.<br />
A jak bedzie z tym testem ABX ogłaszanym na innym forum?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Coś się zorganizuje. Lubię spotkania audio-przyjaciół ;-) <br />

Liczę na obszerną relację. Na łamach forum ciekawy jestem spostrzeżeń głównie sceptyków. I pełny opis procedury testowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odejście od tematu ale najbardziej denerwuje mnie brak poszanowania gustów muzycznych przy braku minimalnej wiedzy na temat wyśmiewanego gatunku.

 

 

czy wyśmiałem gdzieś muzykę, której słuchasz ? nadwrażliwy jesteś :)

 

Niewiele wymaga takie granie od toru audio i tyle. Trochę słucham łojenia od czasu do czasu, wiele nie potrzeba by grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy wyśmiałem gdzieś muzykę, której słuchasz ? nadwrażliwy jesteś :)

 

Niewiele wymaga takie granie od toru audio i tyle. Trochę słucham łojenia od czasu do czasu, wiele nie potrzeba by grało.

Sposób prowadzenia przez Ciebie dyskusji jest specyficzny. Proponowanie "jamnika" komuś kto nie słyszy różnic miedzy komputerami i zalinkowal dla żartu thrashowa Panne na wokoalu dowodzi tylko twojej pogardy dla kogoś kto ma inne zdanie od Ciebie. Poziom dyskusji pierwyj sort.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słucham łojenia od czasu do czasu, wiele nie potrzeba by grało.

 

Nonsens - właśnie łojenie ujawnia prawdę o torze. Nic tak dobrze nie wyciąga braków w dynamice i na basie.

Plumkanie? Powiem Ci, czy barwę masz prawidłową, czy średnicę dobrze wysyconą i niewiele poza tym...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mylisz się na całej linii pogadaj z kim kimkolwiek kto słucha takiej muzyki to dowiesz się jaki problem jest by ją poprawnie odtworzyć. Niestety jazzowe plumkanie będzie grało "znośnie na jamniku" a w muzyce metalopodobnej tak prosto nie jest.

 

o ile na sprzęcie audio się może nie znam jakoś wybitnie (środek do celu a nie cel sam w sobie), o tyle na muzyce się trochę znam, a że tak powiem zapoznaję się z nią poprzez ten sprzęt jak by nie było przede wszystkim. każdy rodzaj muzyki jest wymagający dla sprzętu, ale prawdą jest że najbardziej agresywne i głośne granie (metal, trash, death, grind, noise, power electronic itd), też jest wymagający dla sprzętu w pewnych "zakresach". dokładnie tak jak napisał autor, potrzebny do tego jest selektywny, transparentny, przejrzysty, i "mieszczący w sobie" całe spektrum sprzęt, który się mocą i ilością na jednostkę czasu nie zadławi. może tu nie ocenimy wszystkim "smaczków" i niuansów, ale ile sprzętów zagra to za miękko, mdło, czy kakofonicznie i bez wyrazu. taki rodzaj muzyki to jeden z najlepszych testów na kontrolę i dynamikę w sprzęcie. odkąd miałem dobry zestaw hi-fi sam polubiłem dzięki niemu najbardziej "masywne", agresywne i dynamiczne gatunki muzyki od agresywnego hip hopu po black metal właśnie. ale jazz też zyskuje jeśli kulturę brzmienia zestaw utrzymuje :)

 

Izolacja galwaniczna na wyjściu to nie to samo co na wejściu. Dobry konwerter kosztuje np. BADA, pełny zestaw od M2TECH czy Audiophileo. Zamiast konwertera można zakupić kartę PPA + zasilanie linowe do niej. Jest to zdecydowanie bardziej elastyczne rozwiązanie bo umożliwia odtwarzanie DSD.

 

kupienie pełnego zestawu m2tech było moim zamiarem od roku czasu (na razie jeszcze nie zainwestowałem w DACa, więc to temat przyszły ale jak miał być DAC, miał być m2tech), więc będzie albo m2tech albo coś lepszego jeśli to wyprodukują / owali.

 

chodziło mi nie do końca o to, czy lepiej coś zmieniać na poziomie kompa, czy dalej, w sensie finansowym - tylko czy da się odciąć całkowicie od kompa, i wtedy konfigurować go w całości pod grafikę, wydajność itd.

 

więc teraz rozumiem to powoli tak, jak chciałem od początku zrozumieć. mogę odciąć się konwerterem asynchronicznym od komputera, i nie muszę pod audio kombinować z zasilaczami i kartami USB jednak? ponieważ akurat będę montował nowy zestaw perspektywiczny (tzn z opcją modyfikacji po latach a nie do wyrzucenia za 5 lat), nie chciałbym żeby zostało coś tam nie zainstalowane / zainstalowane co źle wpłynie na brzmienie, i po zmontowaniu nic się nie zmienić. najlepiej by dla mnie było, po prostu odciąć się od komputerka, i po problemie. jeśli jednak dalej ktoś uważa że nie da się (np pełny hiface evo od m2tech younga nie starczy), to chciałbym wtedy uściślić czy zależy coś od kabli SATA, rodzaju płyty głównej, obudowy :), czy też można normalnie sobie składać kompa, a np potem dokupić jakiś element, dołożyć i zasilić go jakby z drugiej strony itp. ale powoli mi się podoba bo wygląda na to że można normalnie nic nie robić, a jak już sobie złożę komp pod cele uniwersalne, to potem zajmę się dopiero doborem DACa, a potem odcinaniem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba taniej Ci wyjdzie zakup kompa pod audio i drugiego pod zastosowania ogólne ;-) Nie musisz robić wtedy żadnych kompromisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piopio, nie wprowadzaj kolegi w błąd!

 

Rumpibum, jeśli jesteś audiofilem ekstremalnym, który słyszy różnicę pomiędzy wav a flac, kup u Piopio, dorzuć wypaśne kable sata i koniecznie magiczne usb.

 

Jeśli zaś rozumiesz jak to działa, pod kompa byle jakiego podłącz konwerter asynchroniczny z własnym zasilaniem i ciesz się dźwiękiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

It doesn't matter what we're losing,

It only matters what we're going to find.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja też wiem jak to teoretycznie działa

 

Nie wiesz, w tym problem.

Albo udajesz że nie wiesz, co jest bardziej prawdopodobne.

Palenie głupa jest w tym wypadku niezbędne do zagonienia naiwnych po "niezbędne" zakupy.

Otóż - zakupy te są zbędne! Totalnie zbędne!

Założyciel tego wątku powinien zrozumieć, że najważniejszy jest konwerter asynchroniczny dobrej klasy. Wszystko jedno - czy samodzielny czy wbudowany w DAC. Dobrej klasy i dobrze zasilony.

To co przed konwerterem - w ogóle się nie liczy. Może to być śmieciowy laptop, może to być audiowypas za 20 tysiaków. Wszystko jedno - i tak zagra dokładnie tak samo. Dodajmy: tak samo DOBRZE!:)

Nie ma czegoś takiego jak "komputer do audio". Pecet to maszyna z definicji uniwersalna i do audio nadaje się tak samo dobrze jak do każdego innego mało wymagającego zastosowania.

Powiem tak: przez 20 z górą lat zabawy w audio przerzuciłem trochę klocków. Jedne poprawiały brzmienie bardziej, inne mniej, jeszcze inne - wcale.

Prawdziwy szok wywołany podniesieniem klasy brzmienia we wszystkich aspektach w sposób totalny i bezapelacyjny przez nowy klocek w ciągu tych 20 lat przeżyłem tylko 2 razy.

Raz - gdy zastąpiłem mój stary wzmacniacz Luxmana Sugdenem A21, drugi raz - gdy po raz pierwszy użyłem konwertera asynchronicznego.

Tylko 2 razy przez 20lat - ale za każdym razem efekt był taki, jakbym w łeb dostał! :) Szok i opad szczeny że "to może tak grać".

Łatwo poznasz, że jesteś na odpowiednim poziomie jakości, to uczucie zachwytu nie do pomylenia z niczym, Glenn Gould nazywał to "the state of Wonder", po prostu nie możesz przestać słuchać! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz wracamy do tematów komputerowych. Sam chwile nosiłem się z zamiarem przeniesienia audio na PC, ale pare lat temu nie było jeszcze to wszystko tak rozwinięte, a na całe audio PC (w zasadzie na cała cyfrę) wszyscy pluli i to odstraszało.

 

Pomysł jest taki aby złożyć jednostkę (kompatkową) i wręcz usunąć Odtwarzacz CD z toru. Pomóżcie mi coś w tym temacie, bo chyba brnę za bardzo.

 

Zestaw PC - kusi zrobienie czegoś co ma ręce i nogi, zdecydowanie bezgłośny. Ostatnio testowałem daphile OS i powiem, że daje to małe ustrojstwo radę (względem mojego nioptymalisowanego windowsa jest odczuwalna poprawa dźwięku)!

 

No i tu sie zaczyna - myślałem o sprzęcie Płyta itx + procesor i3 lub i5, ale sam nie wiem czy to nie przerost formy nad treścią dla takiego systemiku. Z drugiej strony kiedyś czytałem, że te procki nadają sie dobrze (wydajność, mała produkcja temp i mała prądożerność).

 

Do tego napęd, który nadał by sie do ripowania i okazjonalnego odtwarzania, jest coś takiego w slim w ogóle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja też wiem jak to teoretycznie działa ... a jednak słychać różnicę ...

Jeśli słyszysz różnice przy zmianie komputera to tylko źle świadczy o reszcie toru a właściwie o jego podatności na zakłócenia. Moim zdaniem nie jest to zaleta ani w sprzęcie tanim ani drogim. Pewnie Ty i wiele innych osób z moim zdaniem się nie zgodzi ale z czegoś odstępstwa od "teorii" muszą wynikać tylko trzeba to chcieć zbadać a nie przyjmować za dobry omen zmiany, które teoretycznie nie powinny wystąpić.

 

<br /> procesor i3 lub i5<br />
Z tymi procesorami możesz mieć problem gdy będziesz chciał zastosować chłodzenie pasywne. Poza tym do samego Daphile nie potrzeba wydajnego procesora.

 

<br />Nonsens - właśnie łojenie ujawnia prawdę o torze. Nic tak dobrze nie wyciąga braków w dynamice i na basie.<br />
Dodam tylko że średnica i wysokie też muszą być poprawnie odtworzone. Słucham m.in takiej muzyki od ponad 30 lat i przez nią wiele klocków poszło do ludzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od używanego terminala hp, przetestuj zobacz czy Tobie pasuje. Zmienić / wydać kasę możesz zawsze.

Zaoszczędzone środki lepiej przeznaczyć na inne elementy toru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.