Skocz do zawartości
IGNORED

Buczenie Trafa?


Domel

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre :)))

Tamto - być może dobre.

A to - złe i błędne.

Ze szczyptą rażącego zaniedbania, a być może nawet i złych intencji.

Zmierzających ku temu, aby początkujący majsterkowicz sobie krzywdę zrobił.

Zgodnie z zasadą: Biznes bez jakichkolwiek zahamowań i zasad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje - Dobre :)))

nie dotyczyło , schematu

 

Schemat , pokrywa się z ułożeniem elementów na płytce

( zdjęcie otwartego urządzenia ) z linku , który zamieściłem .

Nie oceniam schematu ( za mały jestem ) , ale nie podejrzewałem złej woli

 

"Dokładnie tak jak tu (źródło - Internet): "

Może ujawnienie źródła , rozwiało by wątpliwości

 

To co napisałeś , mrozi krew w żyłach !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi opowie jak działa ta wersja z dwoma diodami? Bo nie kumam. Tak mi wychodzi że co pół okresu jeden kond dostaje pełne napięcie... Pewnie jako coś źle myślę, kto wytłumaczy lamerowi (tzn mi)?

Ja to widze tak, ze jak prąd płynie "w prawo", to pierwszy kond się łąduje do 0,7 (spadek na diodzie pierwszej), druga dioda działa zaporowo, więc spadek napięcia na niej to pełny pik napięcia i tyle dostaje drugi kondensator?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak połączysz kondensatory w szereg, to odłoży się na każdym pół napięcia z punktów L i R, czyli ok 0,3V na każdym.

Nic się nie odłoży ;) Napiecia na kondach będą wynikać z wielkosci pojemności oraz ich ESR. Dla takich pojemności, częstotliwości 50Hz i prądu jaki tam przepłynie, normalnie będą to spadki znacznie poniżej 0,6V

Diody służą jedynie temu, by w przypadku pojawiania się zbyt dużego napięcia stałego w sieci (to też prawie nigdy 0.5V nie przekroczy) zabezpieczyć kondensatory przed wzrostem na nich napięcia, dla nich niebezpiecznymi. Również, gdy kondensatory z racji wieloletniej eskploatacji i sporych prądów mogą tracić swoje parametry i w tym przypadku diody również zapobiegną ich wystrzeleniu, bo przy too przez nie wtedy popłynie prąd a nie przez kondensatory. Spali się bezpicznik, który powinien zadziałać znacznie wcześniej niż zjarają się diody (diody muszą być na duże prądy).

Bez diod układ będzie działał tak samo, tylko byłby mniej bezpieczny.

Jeśli diody podłączyć w szerego ale w przeciwprzewodzeniu, cała rola zabezpieczająca diód nie działa i jest tak, jakby ich praktycznie było ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi opowie jak działa ta wersja z dwoma diodami? Bo nie kumam. Tak mi wychodzi że co pół okresu jeden kond dostaje pełne napięcie... Pewnie jako coś źle myślę, kto wytłumaczy lamerowi (tzn mi)?

Ja to widze tak, ze jak prąd płynie "w prawo", to pierwszy kond się łąduje do 0,7 (spadek na diodzie pierwszej), druga dioda działa zaporowo, więc spadek napięcia na niej to pełny pik napięcia i tyle dostaje drugi kondensator?

Dokładnie tak. A w następstwie tego - wybucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości tak z głowy, pewnie trzeba inne, ale już widać, że nic nie wybucha. Spice coś nie chciał współpracować, więc elementy raczej idealne.

 

Napięcie 230, offset DC 1 V, 50 Hz.

Prąd 2 A

Napięcie po filtrze bez DC, pełne 230 - na wykresie przemnożone przez 0.01 żeby skala była sensowna.

Napięcie kondensatora 4 V przy rezystancji ESR 10 mOhm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-53696-0-16841700-1426276922_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poczytajcie sobie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tam AndrewT tez próbuje wyjaśnić, jak to ma być i działać, ale i tam spora częśc osób nie może zrozumieć i kombinuje jak koń pod górę. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dluzszego czasu mysle nad dc blockerem, Elementy juz leza, ale jakos nie moge uwierzyc ze on pomoze gdy trafo jest mocno obciazone. U mnie trafo 200va 2x 24v jest obciazone zarzeniem 2x 10v 5A, wiec trafo buczy i sie calkiem niezle grzeje. Najbardziej obawiam sie ze dc blocker sprawi ze przestana "grac" przewody sieciowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy juz leza, ale jakos nie moge

Kto chce - szuka sposobu.

Kto nie chce - szuka powodu.

 

nie mogę uwierzyc ze on pomoze

Wiara czyni cuda. A ja głęboko wierzę, że to jest 7 punktów lutowniczych i 3 minuty pająkowej roboty.

 

ale już widać, że nic nie wybucha.

Ja tam wiem że kondensatory poddane "niebieskiemu" napięciu, czyli wstecznej polaryzacji - czasem wybuchają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wiem że kondensatory poddane "niebieskiemu" napięciu, czyli wstecznej polaryzacji - czasem wybuchają.

 

Tak, ale muszą być spełnione pewne warunki. Napięcie musi być odpowiednio wysokie - przy 1-2 V nie wybuchają nawet odwrotnie polaryzowane. Co więcej, elektrolit można przepolaryzować na odwrót jeśli da się mu odpowiednio długi czas i powoli podnosi napięcie. Wybuchają jak dostaną strzała pełnym napięciem w odwrotnej polaryzacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam inaczej: Czy kierunek przewodzenia diod nie jest "odwrócony" względem polaryzacji elektrolitów ?

Bo ja to widzę, że np. dodatnia połówka sinusoidy przepływa przez lewą diodę i idzie na ujemny biegun prawego konda.

Czyli ten prawy kond dostaje po łapkach "pełnym" odwrotną polaryzacją, ale nie rzędu 1-2V lecz bliżej 230V, bo ta lewa dioda jest wtenczas spolaryzowana zaporowo.

Po prostu nie kumam.

Trzeba odwrócić albo kondy, albo diody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam inaczej: Czy kierunek przewodzenia diod nie jest "odwrócony" względem polaryzacji elektrolitów ?

Bo ja to widzę, że np. dodatnia połówka sinusoidy przepływa przez lewą diodę i idzie na ujemny biegun prawego konda.

Czyli ten prawy kond dostaje po łapkach "pełnym" odwrotną polaryzacją, ale nie rzędu 1-2V lecz bliżej 230V, bo ta lewa dioda jest wtenczas spolaryzowana zaporowo.

Po prostu nie kumam.

Trzeba odwrócić albo kondy, albo diody.

 

To nie ma znaczenia. Patrzysz na układ jakby był dla prądu stałego, a jest dla zmiennego. Na kondensatorze nie będzie 230 V, bo nigdy się on nie naładuje. Jest on niejako przezroczysty dla prądu zmiennego, jeśli ma wystarczająco dużą pojemność do częstotliwości. Jedyne napięcie na nim to suma składowej stałej (bo ona go ładuje) i napięcia związanego z rezystancją szeregową (ESR) * prąd. Na pierwszy rzut oka każdy patrzący na elektrolit myśli, że się on ładuje do pełnego napięcia, bo tak typowo pracuje. To nie jest typowy sposób pracy takiego kondensatora, stąd dziwnie wygląda.

 

Co więcej, obie "połówki" sinsoidy przepływają przez oba kondensatory, bo dla prądu zmiennego ich impedancja jest i tak mniejsza niż rezystancja przewodzenia diody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny problem z buczeniem traf jest prosty do wyjaśnienia . Jest coś takiego jak moc obliczeniowa itp . Wyliczamy to ze wzoru , podstawiamy wszystkie parametry rdzenia , miedzy innymi maksymalna indukcje . Wynik z tego obliczenia decyduje o ilości zwoi , Krótko mówiąc ile z danego rdzenia możemy wycisnąć , minimalna ilość zwoi jaka musimy nawinąć żeby rdzeń nie wchodził w stan nasycenia i trafko się nie zjarało .

Co to ma do buczenia ?? otóż sporo Rdzeń pracując na granicy zaczyna samoistnie buczeć i tutaj nie pomaga jego impregnowanie itp - jest to normalne .

Przy tak nawiniętym trafo na pewno nie pomoże żaden dc bloker ( jedynie pomoże obniżenie napięcia zasilającego ten transformator )

Tak samo niewielka składowa stała powoduje jego nasycanie, ale głownie zależy od rezystancji uzwojenia pierwotnego , czyli im mocniejszy transformator tym wpływ jest większy . Teraz jeżeli transformator jest nawinięty tak że jest przyjęty pewien zapas obliczeniowy i zaczyna on buczeć przez pojawienie się składowej stałej - wtedy dc bloker będzie skuteczny .

 

Ten zapas obliczeniowy wiąże się z nawinięciem większej ilości zwoi , to kolei zwiększa ilość materiału potrzebnego do wykonania takiego trafa , drut zajmuje więcej miejsca na rdzeniu, z punktu ekonomicznego jest to głupota zwiększa koszt produkcji . Ogólnie wszyscy tną koszta jak tylko się da .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jestes pewien ze te trafa nie peirdza dlatego ze sa nadmiernie obciazone? u mnie pierdzi trafo w polowie obciazone:)

 

zapewne mówisz o wzmacniaczu, u mnie sprawa dotyczy dac i transportu - nie mam możliwości go odciążyć/przeciążyć.... chyba, że się mylę.

 

jak już wcześniej mówiłem, trafa buczą na tym samym poziomie głośności nawet w stanie standby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny problem z buczeniem traf jest prosty do wyjaśnienia . Jest coś takiego jak moc obliczeniowa itp . Wyliczamy to ze wzoru , podstawiamy wszystkie parametry rdzenia , miedzy innymi maksymalna indukcje . Wynik z tego obliczenia decyduje o ilości zwoi , Krótko mówiąc ile z danego rdzenia możemy wycisnąć , minimalna ilość zwoi jaka musimy nawinąć żeby rdzeń nie wchodził w stan nasycenia i trafko się nie zjarało .

Co to ma do buczenia ?? otóż sporo Rdzeń pracując na granicy zaczyna samoistnie buczeć i tutaj nie pomaga jego impregnowanie itp - jest to normalne .

Przy tak nawiniętym trafo na pewno nie pomoże żaden dc bloker ( jedynie pomoże obniżenie napięcia zasilającego ten transformator )

Tak samo niewielka składowa stała powoduje jego nasycanie, ale głownie zależy od rezystancji uzwojenia pierwotnego , czyli im mocniejszy transformator tym wpływ jest większy . Teraz jeżeli transformator jest nawinięty tak że jest przyjęty pewien zapas obliczeniowy i zaczyna on buczeć przez pojawienie się składowej stałej - wtedy dc bloker będzie skuteczny .

 

Ten zapas obliczeniowy wiąże się z nawinięciem większej ilości zwoi , to kolei zwiększa ilość materiału potrzebnego do wykonania takiego trafa , drut zajmuje więcej miejsca na rdzeniu, z punktu ekonomicznego jest to głupota zwiększa koszt produkcji . Ogólnie wszyscy tną koszta jak tylko się da .

 

czyli danie większej ilości zwojów na volt sprzyja niebuczeniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARTW -Tak , czyli jeżeli '' Domel '' ma w sieci 245 volt - u mnie w sieci dosyć często takie nap jest . Dodatkowo jakiś syf z pracy przetwornic . A transformatory w tych sprzętach były obliczone na 220 volt dodatkowo na " styk" to mu nie pomoże żaden dc bloker nie pomoże .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej już nie będę kombinował... sprzęt zaworze do bestaudio, sami stwierdzi że jest to nienormalne zachowanie, ponieważ w AA są bardzo ciche trafa. Dam znać co stwierdzi serwis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się okazać ze u niego będzie cisza - inna sieć . Odjedziesz z kwitem za przegląd .

 

 

ok mogę taki test przeprowadzić na innej sieci... załóżmy, że to będzie problem. W jakim sposób mogę to zniwelować u siebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.