Skocz do zawartości
IGNORED

Prawidłowo przeprowadzony test ABX - KRAKÓW


Gość discomaniac71

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie ktoś o mnie tu napisze, więc sam się zamelduję. Niestety nie będę mógł wziąć udziału, chociaż bym bardzo chciał.

Przeczytałem tytuł wątku i bez wchodzenia wiedziałem że pojawi się taki tekst .

Jakiś czas temu inny " Czeczen " też miał podjechać do Rafała na testy i wszelkimi sposobami się wykręcał .

I wykręcił .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam kolegów którym wszystko gra tak samo do Krakowa. Bardzo chętnie poddam się testowi ABX jednak zasady jakie będą obowiązywać muszą być dokładnie sprecyzowane aby uniknąć znanej już manipulacji.

3. Jedno z tych urządzeń jest doskonale znanym mi wzmacniaczem, drugie to wzmacniacz wielokrotnie tańszy, budżetowy ale wybrany przez osobę czuwającą nad prawidłowym przeprowadzeniem testu.

 

Kurcze, nie trafiłeś. Gdybyś zaproponował to z kablami głośnikowymi - jestem pierwszy.

W moim doświadczeniu życiowym - kable nie grają i bardzo chętnie przekonał bym się, że jednak tak - grają.

 

Prawdę powiedziawszy, sam zaproponowałem taki test kolegom z którymi mam kontakt, tylko jeszcze nie zorganizowałem niczego - notoryczny brak czasu.

Jeśli więc masz ochotę - amatorsko, nie zależy mi na naukowych dowodach i przekonywaniu innych - udowodnić mi, że jednak grają, bardzo chętnie wpadnę z ... tutaj do ustalenia.

 

Irek.N.

ps. ... zarówno produktami spożywczymi, jak i hardwarem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Kurcze, nie trafiłeś. Gdybyś zaproponował to z kablami głośnikowymi - jestem pierwszy.

W moim doświadczeniu życiowym - kable nie grają i bardzo chętnie przekonał bym się, że jednak tak - grają.

 

Prawdę powiedziawszy, sam zaproponowałem taki test kolegom z którymi mam kontakt, tylko jeszcze nie zorganizowałem niczego - notoryczny brak czasu.

Jeśli więc masz ochotę - amatorsko, nie zależy mi na naukowych dowodach i przekonywaniu innych - udowodnić mi, że jednak grają, bardzo chętnie wpadnę z ... tutaj do ustalenia.

 

Irek.N.

ps. ... zarówno produktami spożywczymi, jak i hardwarem :)

 

Ciekawa propozycja. Zapraszam na PW ;-)

 

Przeczytałem tytuł wątku i bez wchodzenia wiedziałem że pojawi się taki tekst .

Jakiś czas temu inny " Czeczen " też miał podjechać do Rafała na testy i wszelkimi sposobami się wykręcał .

I wykręcił .

 

Marcin, to tak jak z Sansui. Nikt się nie pojawi choć wszyscy będą pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udowodnić mi, że jednak grają,

Masz kolumny DIY RR22 AkustykA

Te nacinane Revelatory grają matowo . Brak im rozdzielczości więc różnice w stylu kabli mogę nie być słyszalne albo w pomijalnym zakresie - taka mała sugestia z mojej strony .

 

Marcin, to tak jak z Sansui. Nikt się nie pojawi choć wszyscy będą pisać.

Kiedyś się to skończy ?

Zawsze mi się wydawało że jak dorosły facet jest ciekaw jakiegoś tematu to go drąży i korzysta z wszelakich okazji do jego poznania a nie poświęca wiele godzin / dni na forum na teorię a jak jest szansa na praktykę podwija ogon i wymyśla powody żeby zostać przy teorii ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Masz kolumny DIY RR22 AkustykA

Te nacinane Revelatory grają matowo . Brak im rozdzielczości więc różnice w stylu kabli mogę nie być słyszalne albo w pomijalnym zakresie - taka mała sugestia z mojej strony .

 

Zawsze jest jakaś przyczyna.

 

.Kiedyś się to skończy ?

Zawsze mi się wydawało że jak dorosły facet jest ciekaw jakiegoś tematu to go drąży i korzysta z wszelakich okazji do jego poznania a nie poświęca wiele godzin / dni na forum na teorię a jak jest szansa na praktykę podwija ogon i wymyśla powody żeby zostać przy teorii ...

 

To się nazywa brak cywilnej odwagi i odpowiedzialności za słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kolumny DIY RR22 AkustykA

Te nacinane Revelatory grają matowo . Brak im rozdzielczości więc różnice w stylu kabli mogę nie być słyszalne albo w pomijalnym zakresie - taka mała sugestia z mojej strony .

 

Ha!, grają kompletnie do dupy, ale przynajmniej wiem dlaczego i wiem jak to naprawić.

Muszę przyznać, ze spaprałem robotę strasznie. A najlepsze jest to, że nikt z osób pytanych (z A.K. włącznie - pewnie ma mnie za "szarlatana", choć jako osoba kulturalna tego nie mówi) nie wpadł na przyczynę.

Jestem na 99% pewny*, że deformuję głośnik niskotonowy przykręcając go do obudowy. Wymyśliłem sobie luz 0.2mm na średnicy w stosunku do danych katalogowych i głośniki nie byłem w stanie włożyć, ale śrubki już dały radę kosz wciągnąć. Tia... CNC okazało się za precyzyjne :(

 

Odnośnie kabli, nigdy (na żadnym sprzęcie) nie udało mi się jednoznacznie usłyszeć różnicy, ale też nie miałem niczego naprawdę porządnego do grania. Dlatego szukam możliwości upewnienia się - w dowolną stronę.

 

 

Miłego.

Irek.N.

* grałem jakiś czas bez dolnych - grało czysto, choć barwa... (nie mogę tego napisać bezkarnie, ale nie przeszkadzało mi to aż tak bardzo). Ponieważ kolega chciał je posłuchać, wkręciłem głośniki, ale tylko aby się trzymały, na 3 śrubkach i nie mocno. Okazało się, że nadal gra czysto.

W pn dofrezuję gniazda jak należy i skręcę porządnie, jak się nie popsuje - to dodam ten 1%. Wtedy zadzwonię i postaram się odzyskać trochę wiarygodności ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha!, grają kompletnie do dupy,

Zapytaj się kogokolwiek kto miał kolumny na tych midwooferach a ma jakieś doświadczenia praktyczne w sprzęcie - odsłuchem wielu kolumn .

One mają taką matowa sygnaturę brzmienia wszytko mocno uśredniając .

Nie traktuj tego jako " atak " ale wspomniałeś że nie słyszysz kabli więc zwróciłem uwagę co może być tego przyczyną .

Dal mnie to najbardziej nieudane midwoofery jakie znam a sam miałem na nich kolumny Zaph ZRT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I nawet założyłem wątek na ten temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na końcu mocno odradzając te kolumny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie domysły. Chodziło bardziej o to żeby był różny poziom cenowy bo podobno to co tanie gra tak jak drogie. A swoją drogą czy Krell i McIntosh grają tak samo? Nie. Różnice w barwie są spektakularne.

domysly? ja tylko napisalem to co wprost wynika z tak postawionych przez Ciebie warunkow. A co do krella i maka to sie nie wypowiem bo nie sluchalem.

 

PS

nie twierdze, ze wszystkie wzmaki graja identycznie. Z checia bym wzial udzial w tym tescie ABX ale do mojego rodzinnego miasta mam dosc daleko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak rochu fundował PawłowiXYZ przejazd i pobyt. XYZeta obleciał strach.

Nic nie ujmując tym dwóm Panom to i tak pikuś. Michael Fremen (Sterophile) chciał poddać się testowi na rozróżnienie kabli przeprowadzanej przez James Randi Educational Foundation (ci od miliona dolarów). Fundacja tak piętrzyła problemy, że do testu nie doszło. Wszystko jest opisane na stronach Stereophile-a i oczywiście JREF. Jeżeli macie wątpliwość, która wersja jest bliższa prawdzie, możecie trochę poczytać o panu Randi w internecie. Nie tylko na oficjalnych stronach JREF:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierównowaga poziomów nawet 0,1 dB skutkuje tym, że dźwięk ma całkiem inne brzmienie.

 

Skąd ta teoria? bez magika z oscyloskopem nie ma co siadać do porównań?

Nie unoś się dumą. Też kiedyś przechodziłem takie etapy w życiu.

Wiadro pokory i do boju - do części praktycznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez owijania w bawełnę. Pomiarami i badaniami dźwięku i słuchu zajmują się tysiące ludzi tak obrytych, z taką wiedzą, że nigdy, nawet za milion lat nie osiągniesz nawet małej części. To są inżynierowie, naukowcy w firmach, koncernach i na uniwersytetach. I to właśnie ci ludzie z doktoratami, profesurami, etatami i obstawieni sprzętem rodem z NASA i jeszcze lepszym, ustalili, że w badaniu ma być poziom ustawiony z dokładnością 0,1 dB i tyle. Poniał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez owijania w bawełnę. Pomiarami i badaniami dźwięku i słuchu zajmują się tysiące ludzi tak obrytych, z taką wiedzą, że nigdy, nawet za milion lat nie osiągniesz nawet małej części. To są inżynierowie, naukowcy w firmach, koncernach i na uniwersytetach. I to właśnie ci ludzie z doktoratami, profesurami, etatami i obstawieni sprzętem rodem z NASA i jeszcze lepszym, ustalili, że w badaniu ma być poziom ustawiony z dokładnością 0,1 dB i tyle. Poniał?

 

Wow!....

Ponieważ nie dysponuję aparaturą rodem z NASA to wolę posłuchać i dobrać sprzęt pod swój gust. Taki jaki mi odpowiada a nie paniom i panom inżynierom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie. Posłuchaj i sobie coś wybierz. Ja ze swej strony mogę podpowiedzieć, że warto się zastanowić nad ofertą firmy Bryston. Bodajże 20 lat gwarancji to jest naprawdę coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie. Posłuchaj i sobie coś wybierz. Ja ze swej strony mogę podpowiedzieć, że warto się zastanowić nad ofertą firmy Bryston. Bodajże 20 lat gwarancji to jest naprawdę coś.

A dziękuję. Zacna firma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Bez owijania w bawełnę. Pomiarami i badaniami dźwięku i słuchu zajmują się tysiące ludzi tak obrytych, z taką wiedzą, że nigdy, nawet za milion lat nie osiągniesz nawet małej części. To są inżynierowie, naukowcy w firmach, koncernach i na uniwersytetach. I to właśnie ci ludzie z doktoratami, profesurami, etatami i obstawieni sprzętem rodem z NASA i jeszcze lepszym, ustalili, że w badaniu ma być poziom ustawiony z dokładnością 0,1 dB i tyle. Poniał?

 

Czeczen, nie zasłaniaj się pseudo wiedzą. W innym wątku napisałeś że chętnie używasz potencjometrów do basu i wysokich. Świadczy to o tym że masz bardzo słaby system. Nie ośmieszaj więc się już kolejnymi tematami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość nosferartur

(Konto usunięte)

Bezstronni fachowcy z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, to Lutek i Popej, z tym że Lutek nie jest fanatykiem wykonywania pełnej procedury ABX, zmierzy tylko i wyrówna dokładnie głośność. Ja wiem że inni niby też to potrafią, ale nie ma wtedy gwarancji bezstronności. Gwarancją bezstronności Lutka (i Popeja) jest to, że te grupy które same wszystko ustawiały i twierdziły że przechodziły pewnie takie testy, to przy osobistym ustawieniu wszystkiego przez Lutka te same osoby nie słyszały już różnic nawet w jawnym teście.

 

Ewentualnie mógłbym jeszcze przyjąć ważność testu przeprowadzonego przez ludzi poleconych przez Lutka czy Popeja, chodzi o to że nie można dopuścić do przeprowadzenia takiego testu przez kogoś powiązanego z branżą, no chyba że ktoś z powyżej wymienionych patrzyłby im na ręce i kontrolował dokładnie wszystkie czynności.

 

No nie może (jest zbyt duże ryzyko podstępu lub braku wiedzy), bo skoro te osoby i grupy osób które robiły sobie takie testy, i w tych testach były wyraźne różnice a po zaproszeniu Lutka te różnice nagle znikały to są tylko dwie możliwości tj albo poziomy nie były dokładnie wyrównane albo była tam wcześniej przygotowana i zastosowana jakaś sprytnie ukryta sztuczka, którą fachowiec od pomiarów od razu by wykrył. A trzeba też wspomnieć że wokół środowiska związanego z branżą kręci się też wielu konstruktorów i serwisantów z dużą wiedzą techniczną (są zdolni do wymyślenia czegoś sprytnego ale bezstronny fachowiec jest to w stanie spokojnie wykryć), a stawka związana z wynikami testów jest jakby nie było dość istotna.

 

No ale dokładnie zawsze tak samo było u tych wszystkich którzy też twierdzili że umieją sobie wszystko sami poustawiać i słyszeli różnice, no a po przyjściu Lutka nagle okazywało że wszelakie różnice nagle znikały. Chciałbym zobaczyć chociaż jeden test pod surowym nadzorem Lutka gdzie by choć jednej osobie udało się wyłapać różnicę, jak na razie jeszcze się takiego nie doczekałem.

 

Jeżeli na testach nie będzie Lutka czy Popeja, to będzie można uznać że testy zostały przeprowadzone przez towarzystwo okołobranżowe.

 

Czyli od teraz, gdy będę kupować wzmacniacz, by wybrać ten właściwy, to muszę zabrać ze sobą do sklepu Lecha 36 z jego „prawidłowo przeprowadzoną procedurą porównawczą”, oscyloskop i Lutka (czy Popeja)?

 

Czyli co, jako kształcony elektryk, nie będę sobie w stanie wyrównać poziomów głośności bez Lutka (czy Popeja)?

 

Czy jeżeli w ślepym teście odróżnię urządzenia, to kogo mam zapytać co lepiej gra Lutka (czy Popeja)?

 

Bez owijania w bawełnę. Pomiarami i badaniami dźwięku i słuchu zajmują się tysiące ludzi tak obrytych, z taką wiedzą, że nigdy, nawet za milion lat nie osiągniesz nawet małej części. To są inżynierowie, naukowcy w firmach, koncernach i na uniwersytetach. I to właśnie ci ludzie z doktoratami, profesurami, etatami i obstawieni sprzętem rodem z NASA i jeszcze lepszym, ustalili, że w badaniu ma być poziom ustawiony z dokładnością 0,1 dB i tyle. Poniał?

 

O nie! Bez inżynierów z NASA, to ja już się nie ruszam z chałupy…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeczen, nie zasłaniaj się pseudo wiedzą. W innym wątku napisałeś że chętnie używasz potencjometrów do basu i wysokich. Świadczy to o tym że masz bardzo słaby system. Nie ośmieszaj więc się już kolejnymi tematami.

A ja myślałem, że używanie potencjometrów świadczy o płaskostopiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, jako kształcony elektryk, nie będę sobie w stanie wyrównać poziomów głośności bez Lutka (czy Popeja)?

 

Będziesz mógł i możesz, tyle tylko że Lutek czy Popej dają pełną gwarancję że są ludźmi z poza branży (no Lutek ma coś wspólnego ze strojeniem fortepianów), no i wtedy kiedy oni kontrolowali przebieg takich testów to przynajmniej jak na razie nikomu jeszcze nie udało się odróżnić porównywanych urządzeń. Tak że jeżeli przy obecności wyżej wymienionych mężów zaufania ktoś wysłyszy różnicę, to przyjmę to całkowicie bezproblemowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

A ja myślałem, że używanie potencjometrów świadczy o płaskostopiu.

 

Używanie potencjometrów zmienia charakterystykę. Powoduje podbicia konkretnych częstotliwości. Powinieneś to wiedzieć jako człowiek który poucza innych. Świadczy raczej o niedostatkach jakościowych systemu. Zwykle dzieje się tak w słabych lub źle skonfigurowanych zestawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość nosferartur

(Konto usunięte)

no i wtedy kiedy oni kontrolowali przebieg takich testów to przynajmniej jak na razie nikomu jeszcze nie udało się odróżnić porównywanych urządzeń.

 

Czyli co, odnieśli spektakularny sukces?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Będziesz mógł i możesz, tyle tylko że Lutek czy Popej dają pełną gwarancję że są ludźmi z poza branży (no Lutek coś ma wspólnego ze strojeniem fortepianów), no i wtedy kiedy oni kontrolowali przebieg takich testów to przynajmniej jak na razie nikomu jeszcze nie udało się odróżnić porównywanych urządzeń. Tak że jeżeli przy obecności wyżej wymienionych mężów zaufania ktoś wysłyszy różnicę, to przyjmę to całkowicie bezproblemowo.

 

Każesz jechać Lutkowi z Wielkopolski wiedząc od razu że to niemożliwe a przy tym jednoznacznie uznajesz test który się jeszcze nie zaczął za nieważny? A może sam ruszysz cztery litery skoro jesteś na miejscu?

 

Nie mów chop zanim nie przeskoczysz ;)

 

Uznając procedury które podałem na początku w kilku punktach nie ma wielkiego problemu aby rozpoznać urządzenia. Zwłaszcza z dwóch różnych półek jakościowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, odnieśli spektakularny sukces?

 

Udowodnili przynajmniej pewną regułę wiarygodności, że przy nich nagle jest problem z odróżnieniem, o czymś to musi świadczyć. (może o bycie całkowicie poza wpływami branży ?) A o słuchu porównujących na pewno też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość nosferartur

(Konto usunięte)

Udowodnili przynajmniej pewną regułę wiarygodności, że przy nich nagle jest problem z odróżnieniem, o czymś to musi świadczyć

 

O nieprawidłowo przeprowadzonych procedurach. Nie można odróżnić od siebie dwóch różnych urządzeń. Są absolutnie niewiarygodni,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że używanie potencjometrów świadczy o płaskostopiu.

Brakło merytorycznych argumentów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróbcie sobie chociaż taki zgrubny eksperyment :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość nosferartur

(Konto usunięte)

Discomaniac71, by rozwiać wątpliwości odnośnie słyszalności, zaproponował swoją gościnę. Możecie przecież zabrać ze sobą i specjalistów z NASA.

Jak widać wolicie gonić króliczka…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.