Skocz do zawartości
IGNORED

WASAPI, ASIO - różnice w brzmieniu pomimo zachowania bit perfect


yayacek

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie zaznaczam, że nie wierzę by różne playery softwarowe grały inaczej. Każdy dobrze napisany player gra tak samo i daje sygnał bit perfect na wyjściu,

 

Teraz mam zagwozdkę.

Od zawsze uzywałem protokołu ASIO i nigdy nie musiałem się nad niczym zastanawiać.

Jednak ostatnio musiałem przejść na protokół WASAPI i pojawiło się zdumienie, gdyż po protokole WASAPI dostaję dźwięk odmienny od dźwięku po protokole ASIO. Różnica jest mocno zauważalna.

 

Sygnał z playera wchodzi na kartę dźwiękową a potem po optyku na konwerter D/A i do wzmacniacza.

Zarówno WASAPI jak i ASIO dają sygnał bit perfect - sprawdzone testowym plikiem AC3 i DTS. Pomimo bit perfect dźwięk po WASAPI jest odmienny niż dźwięk po ASIO.

Uknułem teorię, że przetwornik D/A zachowuje się odmiennie w zależności od protokołu przesyłu.

WASAPI posiada odmianę event i push.

Event - dane wyciągane przez kartę dźwiękową

PUSH - dane wciskane do karty dźwiękowej

ASIO - diabli wiedzą jak działa, ale jest to protokół PRO

WASAPI push gra identycznie jak ASIO, natomiast WASAPI event gra zupełnie odmiennie

 

Jako, że DAC podpięty jest do wyjścia optycznego karty dźwiękowej to DAC po SPDiF dostaje chyba dane w różnej formie.

WASAPI event polega na tym, że odbiornik wyciaga dane w miarę swoich potrzeb i odbiornik kontroluje ów przesył danych. Pod push odbiornik nic nie kontroluje - dostaje po prostu dane i tyle.

Gdzieś wyczytałem, że protokół SPDiF działa z trybie push. DAC podpięty po optyku przecież nic nie może kontrolować, nie może zarządzać danymi i pobierać ich w miarę swoich potrzeb. DAC po prostu dostaje dane i musi z nich zrekonstruować sygnał z zegarem.

 

Być może teraz w trybie WASAPI event DAC po SPDiF dostaje dane 'nierówno'. Po WASAPI push dac po SPDiF dostaje dane pchane jednostajnie.

To tylko moje dywagacje - nie potrafię wytłumaczyć sobie dlaczego pomimo bit perfect WASAPI event gra odmiennie niż WASAPI push/ASIO.

 

Zakładając, że ASIO jest protokołem wzorcowym chcąc uzyskać identyczną sygnaturę dźwięku powinno się zewnętrzny DAC podpiąć po SPDiF do karty dźwiękowej po WASAPI push.

 

Zaznaczam, że nie rozważamy przesyłu po USB - to zupełnie inne zagadnienie.

Cały czas chodzi mi o przesył po SPDiF do zewnętrznego DAca

 

W moim przypadku player to foobar z oficjalnymi wtyczkami WASAPI i ASIO.

 

Ma ktos jakies pomysły? Zauważył ktos coś podobnego w swoich konfiguracjach?

Jeśli chodzi o WASAPI to jestem zielony, zawsze pracowałem w ASIO i zawsze wszystko po ASIO szło na zewnetrzny DAC.

Gdyby sygnał nie był bit perfect to sprawa byłaby prosta. Jednak w przypadku gdy mamy bit perfect niezależnie od protokołu to winę za odmienne granie musi ponosić zewnętrzny DAC.

 

Jest tu jakiś mądry człek od protokołów? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Zarówno WASAPI jak i ASIO dają sygnał bit perfect - sprawdzone testowym plikiem AC3 i DTS.

Jakie dokładnie pliki wykorzystałeś? Nie był to przypadkiem dźwięk surround, ale "kinowy"?

 

Pomimo bit perfect dźwięk po WASAPI jest odmienny niż dźwięk po ASIO.

Mógłbyś pokrótce opisać różnice brzmieniowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie dokładnie pliki wykorzystałeś? Nie był to przypadkiem dźwięk surround, ale "kinowy"?

 

To pliki wave.

Można kiedyś było pobrać za darmo ze strony, której obecnie znaleźc juz nie mogę - chyba zniknęła.

Jest to:

diatonis_invisible_order_anfos_ac3.wav

oraz

dts_diatonis_secret-universe.wav

 

Przy przesyle bit perfect uruchamiają się odpowiednie dekodery na amplitunerze.

 

Te pliki powyżej to jedynie pliki testowe na zgodność przesyłu bit perfect. Tylko do tego mi służą.

Wszystko czego słucham to standardowe pliki zrobione z moich płyt czyli 16 bit / 44.1 kHz.

 

Mógłbyś pokrótce opisać różnice brzmieniowe?

 

WASAPI event - sporo powietrza, średnica się wycofuje, góra zaczyna po jakimś czasie razić słuch

ASIO - więcej mięsa, średnica cięższa, góra nie fatyguje uszu. Bas na średnicy ma większy atak.

WASAPI jest miększy i jakby rozmyty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spdif działa w obu przypadkach tak samo. Jeśli jest bitperfect to jedyna różnica może być w jitterze czyli dokładności czasowej przesyłanych impulsów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz nasuwa się pytanie czy owa dokładność czasowa przesyłanych impulsów po SPDiF jest zależna od protokołu ASIO/WASAPI?

Czy ASIO i WASAPI (push/event) identycznie czasowo ładują impulsy w 'kabel'?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek powinieneś przeczytać te materiały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
diatonis_invisible_order_anfos_ac3.wav

oraz

dts_diatonis_secret-universe.wav

Ciekawostka z tym pierwszym plikiem z ac3. Sam stosuję właśnie pliki dts-wav do szybkiego sprawdzania bit-perfect, ale z ac3-wav się jeszcze nie spotkałem.

 

Co na temat tych plików pokazuje we właściwościach foobar? Oba są stereo 16/44.1?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Może delikatny off topic ale przy montażu spotkaliśmy się z tematem żę przy podłączeniu DACa przez USB przy ustawieniach WASAPI trzaski charakterystyczne dla podłączeń USB występują częściej niż przy ASIO.

 

Nie do końca odróżniam zasadę działania obydwóch, ale może ma to też zatem wpływ na dzwięk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz nasuwa się pytanie czy owa dokładność czasowa przesyłanych impulsów po SPDiF jest zależna od protokołu ASIO/WASAPI?

Czy ASIO i WASAPI (push/event) identycznie czasowo ładują impulsy w 'kabel'?

A buffering masz ustawiony na te same wartości w obu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze czynnik narzutu sterownika.

Czasem przez jakiś urządzenie w systemie komputerowym mogą wystąpić owe trzaski podczas słuchania muzyki.

Ja tak miałem przy połączeniu USB na nowym kompie (na starym zero problemów przy USB)

Sterownik od GTX970 był za to odpowiedzialny.

Teraz jadę po optyku (źródło, Integra) i nie narzekam ;)

Sprawdź opóźnienia za pomocą np. DPC Latency

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczam, że nie wierzę by różne playery softwarowe grały inaczej. Każdy dobrze napisany player gra tak samo i daje sygnał bit perfect na wyjściu,

To zainstaluj sobie Bug Head, poświęć troszkę czasu i skonfiguruj go prawidłowo z ASIO czy JPlay, a potem odpal swój dotychczasowy player ;P

 

Zaznaczam, że nie rozważamy przesyłu po USB - to zupełnie inne zagadnienie.

Cały czas chodzi mi o przesył po SPDiF do zewnętrznego DAca

Sorki nie zauważyłem tej informacji. Dla mnie po USB do DAC'a nie ma lepszego rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

e-hifi.pl - katalog sprzętu audio hi-fi i hi-end vintage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykluczyłem siłę sugestii.

W ślepym teście wszystkie próby rozróżnienia ASIO vs WASAPI EVENT były pozytywne. Na ASIO jest zdecydowanie silniejszy atak niskich tonów i pełniejsza/tłustsza średnica. Bas jest lepiej kontrolowany, nie rozmywa się w najniższych i średnich rejestrach. Na ASIO mam za dużo rozmytej góry - powoduje to, że dźwięk może wydawać się bardziej przestrzenny ale traci na wyrazistości. Hmm, opis jak z kolorowej gazetki dla audiofili :)

 

Nie rozumiem tego - jak wspominałem wcześniej oba protokoły są bit perfect. W przypadku bit perfect nie powinno być różnicy a jednak jest.

 

ASIO pomija wszystkie miksery w Windowsie (Windows 7). Można urządzenia w panelu 'dźwięk' wyłączyć całkowicie - jak na obrazku - a mimo to karta będzie pracowała pod ASIO bez problemu.

ASIO także pomija mikser samej karty dźwiękowej - możemy klikać cokolwiek w mikserze a zmian nie będzie. W protokole ASIO dane biegną bezpośrednio z playera na fizyczne wyjście karty przypisane w protokole ASIO.

Pod WASAPI natomiast mikser w Windowsie musi być włączony (SPDiF Pass Through) a także mikser karty dźwiękowej jest również aktywny. Teoretycznie mikser windowsowy w trybie WASAPI exclusive SPDiF Pass Through powinien przepuścić sygnał bez ingerencji - tak też i jest bo ten tryb jest bit perfect. Jednak pomimo tego, być może wprowadza jakieś jitteropodobne zniekształcenia.

Być może właśnie słyszę te jitteropodobne zniekształcenia powodowane przejściem danych przez mikser windowsa i mikser karty.

 

Nigdy dotąd nie używałem WASAPI. Odkąd pamiętam siedziałem zawsze na ASIO więc sprawa była prosta. Sekwencery, edytory dźwięku zawsze miałem skonfigurowane via ASIO, tak samo też i Foobara.

 

Błądząc po internecie natknąłem się na manual do J River Media Player, gdzie zaleca się stosowanie ASIO o ile karta wspiera ten protokół natywnie - czyli producent karty dostarczył odpowiedni sterownik ASIO. Daje to mi trochę do myślenia - skoro zaleca się ASIO to znaczy, że coś jest na rzeczy.

 

Test na bit perfect przeprowadziłem za pomocą plików AC3 i DTS - to już napisałem poprzednio.

Zrobiłem kolejny test na bit perfect - sumowanie w przeciwfazie. Jestem w stanie przechwycić dźwięk z wyjścia optycznego karty i zgrać go na wejście cyfrowe innej karty. Sumowanie w przeciwfazie dało wynik "cisza cyfrowa" czyli niezależnie od protokołu ASIO czy WASAPI ciąg bitów był identyczny.

 

Nie pozostaje mi nic innego jak poprosić Was o podobny eksperyment. O ile ktoś posiada kartę wspierającą ASIO to prosiłbym o wysłanie dźwięku z Foobara po optyku lub po coax na zewnętrzny przetwornik wpierw przez WASAPI EVENT a potem przez ASIO.

Być może posiadam jakąś wadliwą kartę ze źle napisanymi sterownikami, które pomimo bit perfect dają jednak słyszalną różnicę dźwiękową.

 

Jak wspomniałem zawsze u mnie było ASIO bo siedziałem do niedawna na XP. Karty z systemu XP jakie mam w szafie nie pracują już niestety pod Windows 7 a na XP jak wiadomo protokół WASAPI nie występuje.

Po przejściu na Windows 7 kupiłem na szybko tanią kartę z wyjściami cyfrowymi wspierającą ASIO. Jest to karta AiM SC8000 oparta na C-Media 8787. Zawiodłem się jednak - ASIO w tej karcie działa tylko z Fobbarem i podobnymi mu playerami, natomiast na cyfrowych stacjach roboczych (DAW) typu Samplitude dostarczony sterownik ASIO (C-Media Oxygen ASIO) zupełnie nie działa.

W związku z powyższym ta karta i tak powędruje na śmietnik ale zagadnienie WASAPI vs ASIO wciąż będzie mnie nurtowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za zamieszanie.

Wszystko odszczekuję niczym wiejski pies!

Nie ma żadnej różnicy - czy WASAPI push czy WASAPI event czy ASIO wszystko gra tak samo.

 

Wina leżała po mojej stronie. Jakimś cudem przetwornik wyszedł z trybu bypass i róźnie reagował na dostarczone dane. Nie ma sensu rozpisywać się nad szczegółami. W trybie direct ustawionym na przetworniku wszystko gra tak samo.

 

Niniejszym więc temat uważam za zamknięty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji... Jaka jest różnica pomiędzy WASAPI push od WASAPI event?

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji... Jaka jest różnica pomiędzy WASAPI push od WASAPI event?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.