Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Bunk napisał:

Nie, w środku jest osłona przeciwpyłowa

Są dwa rodzaje, kopułka może być osłoną albo kopułką z istotnym wpływem na brzmienie. W starszych kolumnach jbl z pewnością mamy do czynienia z kopułką, z kolei w nowoczesnych głośnikach gitarowych kopułka jest z siateczki, żeby nie poszerzać pasma. Niemniej jednak nadal nazywałbym to kopułką ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, soundchaser napisał:

Nie no, skąd? Piszesz same mądre rzeczy, tylko nie wiedziałeś, że osłona przeciwpyłowa i kopułka to jedno i to samo. wysmiewa.gif

Nazewnictwo dla buraków. Widzę część jajka to jest to kopułka. Nie. W głosniku niskotonowym ta część ma określoną definicję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bunk napisał:

Nazewnictwo dla buraków. Widzę część jajka to jest to kopułka. Nie. W głosniku niskotonowym ta część ma określoną definicję.

Piszesz tak by Cię zrozumieli na forum wszyscy, czy tylko żebyś Ty sam siebie rozumiał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

Piszesz tak by Cię zrozumieli na forum wszyscy, czy tylko żebyś Ty sam siebie rozumiał?

Wobec ciebie już dawno straciłem złudzenia

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Bunk napisał:

Nazewnictwo dla buraków. Widzę część jajka to jest to kopułka. Nie. W głosniku niskotonowym ta część ma określoną definicję.

Kopułka przeciwpyłowa to kolokwialne okreslenie przyklejonej kopułki na srodku membrany głosnika

jest to integralna czść membrany

kopułka nazywamy też tweeter, kopulka berylowa jedwabna szmaciana itd

ale jesli piszesz o głosniku innym niz wysokotonowy zawsze bedzie si ęto kojarzyć z kopułka przeciwpyłową:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, slawek.xm napisał:

ale jesli piszesz o głosniku innym niz wysokotonowy zawsze bedzie si ęto kojarzyć z kopułka przeciwpyłową:)

Sorry, ale komu to się będzie kojarzyć? Przecież to forum czytają ludzie, którzy pewnych rzeczy nie rozumieją, a w intencji tych posiadających wiedzę jest to, by pisać zrozumiale dla wszystkich, a nie tylko popisywać się posiadaną "wiedzą" i operować slangiem technicznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, slawek.xm napisał:

ale jesli piszesz o głosniku innym niz wysokotonowy zawsze bedzie si ęto kojarzyć z kopułka przeciwpyłową:)

W sredniotonowym też tylko przeciwpyłowa? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, przemak napisał:

W sredniotonowym też tylko przeciwpyłowa? 

najczęsciej, czasem miejsce kopułki zajmuje korektor fazy

15 minut temu, soundchaser napisał:

a w intencji tych posiadających wiedzę jest to, by pisać zrozumiale dla wszystkich

nie zawsze, czasem mozna podac tak wiedze by nikt tego nie zrozumiał:)

pisanie tak by wszyscy rozumieli jest sztuką nawet rzadką:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, slawek.xm napisał:

czasem mozna podac tak wiedze by nikt tego nie zrozumiał:)

Właśnie to zauważyłem. A później można wszystko przekręcić o 180 stopni tak, by mieć rację, a z nieświadomego zrobić głupa. ok.gif
 

 

18 minut temu, slawek.xm napisał:

pisanie tak by wszyscy rozumieli jest sztuką nawet rzadką:)

Nie sądzę...wystarczy odrobina dobrej woli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, soundchaser napisał:

Nie sądzę...wystarczy odrobina dobrej woli.

taaa...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bunk napisał:

Wyraźnie napisałem o niskotonowym?

Niewykluczam, ale czy ciebie cytowałem albo tobie odpowiadałem lub o tobie pisałem? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, soundchaser napisał:

Pomijam takich jak Bunk. ?

Pewnie, że pomijasz.

1 minutę temu, przemak napisał:

Niewykluczam, ale czy ciebie cytowałem albo tobie odpowiadałem lub o tobie pisałem? ?

Masz rację, przepraszam za wtręt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawek.xm napisał:

ale jesli piszesz o głosniku innym niz wysokotonowy zawsze bedzie si ęto kojarzyć z kopułka przeciwpyłową:)

Nie, nie zawsze ?

Nowy-2-pc-4ohm-25-W-Mocy-3-calowy-Niskot

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, malikali napisał:

Nie, nie zawsze ?

jak nie ma to nie ma, dołóz jeszcze accutony:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bunk napisał:

Nie rozróżniasz osłony przeciwpyłowej głośnika niskotonowego od membrany, nieprawdaż?

zaryzykuje twierdzenie , że poza tym w którą strone odwrócony jest bezpiecznik - na słuch - to on raczej niczego już więcej nie rozróżnia

 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, billy idol napisał:

zaryzykuje twierdzenie , że poza tym w którą strone odwrócony jest bezpiecznik - na słuch - to on raczej niczego już więcej nie rozróżnia

 

?

Niestety. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając stare pomiary znalazłem i takie, w których przy tym samym SPL pod względem zniekształceń w dole dziesięciocalowy aktywny trójdrożny KRK10/3 przegrywa "dwukrotnie" z ośmiocalowym Aeonem. Wzmacniacz ma tu do odegrania ogromną rolę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemak napisał:

Przeglądając stare pomiary znalazłem i takie, w których przy tym samym SPL pod względem zniekształceń w dole dziesięciocalowy aktywny trójdrożny KRK10/3 przegrywa "dwukrotnie" z ośmiocalowym Aeonem. Wzmacniacz ma tu do odegrania ogromną rolę.

Chyba nikt tego nie kwestionuje, że głośnik trzyma za mordę wzmacniacz?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bunk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Bunk napisał:

Nie wiem co ty chcesz udowodnić, ale pierdziawki poniżej 20cm na niskim to ciągle tylko pierdziawki.

Po prostu zaciekawiłeś mnie, bo nigdy się tym w sumie nieistotnym problemem nie zajmowałem. Okazuje się, że IMO po pierwsze to nie ma znaczenia, a po drugie często jest odwrotnie - większe głośniki mają w tym samym dole przy tej samej głośności większe zniekształcenia. Barefoot to też są pierdziawki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemak napisał:

Po prostu zaciekawiłeś mnie, bo nigdy się tym w sumie nieistotnym problemem nie zajmowałem. Okazuje się, że IMO po pierwsze to nie ma znaczenia, a po drugie często jest odwrotnie - większe głośniki mają w tym samym dole przy tej samej głośności większe zniekształcenia. Barefoot to też są pierdziawki?

Nie znam tych głośników. Szczerze, nic poniżej 20cm mnie nie interesuje jako niskotonowe. Żadnych kompromisów przeciez? Wychylenie musi być jak najmniejsze, żebym słuchał tego, co na głośnik wzmacniacz daje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, przemak napisał:

większe głośniki mają w tym samym dole przy tej samej głośności większe zniekształcenia. Barefoot to też są pierdziawki?

aby głosnik odtworzył okresona czestotliwość powiedzmy 40hz musi przepompowac okreslona ilośc powietrza

wychylenie objętosciowe to powierzchnia membrany x wychylenie liniowe głosnika

widac ,ze im wieksza membrana i im większe wychylenie tym Vd jest wyższe, co juz oznacza ,ze duzy moze więcej:)

wraz ze wzrostem wychylenia membrany wzrastaja zniekształecenia , łamanie sie membrany zniekształcenia od zaiweszenia głosnika jak równiez zniekształcenia ceplne (im mniejsza cewka tym większe)

aby miec najmniejsze zniekształcenia nalezy zatem uzyc jak najwiekszego głośnika o duzym Sd(powierzchmi membrany) który wychylałby się jak najmniej

i to jest ogólna zasada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bunk napisał:

Nie znam tych głośników. Szczerze, nic poniżej 20cm mnie nie interesuje jako niskotonowe. Żadnych kompromisów przeciez? Wychylenie musi być jak najmniejsze, żebym słuchał tego, co na głośnik wzmacniacz daje.

Ale słyszałeś małe aktywne, w ślepym teście z jakimiś dużymi? Bo jak nie, to weź pod uwagę, że można się zdziwić. Ja osobiście nie lubię tego szerokiego pasma, dlatego endorserskie aeony mam teraz schowane pod stołem, a słucham teraz w domu na klasikach z podciętym dołem, bo jakoś tak wolę, żeby głośnik grał jak wygląda czy tam wyglądał jak gra. I sam też lubię duże głośniki, moim ideałem (kompromisowym ze względu na warunki lokalowo-finansowe) w tej chwili są 4410 w studiu i ich odpowiedniki TLX9 w domu. Mają wady, ale lubię to brzmienie. Tylko, że dwa razy mniejsze aeony są głośniejsze, mają szersze pasmo i mniejsze zniekształcenia w dole - jak żyć? ?

Przy czym uwaga oczywista - piszę tylko o tym jednym aspekcie, to znaczy bas, zejście i zniekształcenia. Inne aspekty brzmienia, w tym strasznie wkurzające mnie opóźnienie grupowe pomijamy, zresztą tu są ludzie, którzy twierdzą, że tego nie słychać, i faktycznie żeby usłyszeć trzeba chcieć, poza tym wychodzi to zwykle sytuacjach innych niż normalny odsłuch muzyki.

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

aby głosnik odtworzył okresona czestotliwość powiedzmy 40hz musi przepompowac okreslona ilośc powietrza

wychylenie objętosciowe to powierzchnia membrany x wychylenie liniowe głosnika

widac ,ze im wieksza membrana i im większe wychylenie tym Vd jest wyższe, co juz oznacza ,ze duzy moze więcej:)

wraz ze wzrostem wychylenia membrany wzrastaja zniekształecenia , łamanie sie membrany zniekształcenia od zaiweszenia głosnika jak równiez zniekształcenia ceplne (im mniejsza cewka tym większe)

aby miec najmniejsze zniekształcenia nalezy zatem uzyc jak najwiekszego głośnika o duzym Sd(powierzchmi membrany) który wychylałby się jak najmniej

i to jest ogólna zasada

Oczywiście. Taka jest ogólna zasada, ona jest logiczna i ja to rozumiem i akceptuję. Tylko co robić, jak mamy do czynienia z postępem? ? Jak pisałem wyżej, Aeony, soundchaserowe Opale, większe Adamy i Eve, większe Focale, popularne w radiu KH, barefooty, wiele innych, to są konstrukcje, które po prostu grają jakby były większe. Jak nie zależy nam na głośności, to nawet mały gibson zamiata. Adamy A77 to niezbyt, ale praktycznie identyczne pod względem wielkości S3 (w różnych wersjach, nawet najstarszej) po prostu grają, i to głośno. Strach patrzeć na membrany, ale... grają. Wygrzebałem stare pomiary. Jak testowałem monitory, to robiłem jakieśtam pomiary, przy podobnych spl, chodziło o pasmo i fazę, ale zniekształcenia same się mierzą - i co - w większości przypadków małe aktywne mają w dole mniejsze zniekształcenia niż duże pasywne z solidnym wzmacniaczem. Wiadomo, że monitory "do tysionca" ze wzmacniaczem na TDA (a takich jest najwięcej) przy poziomach 95dBA i więcej leżą i kwiczą, ale piszę tu o urządzeniach wyższej klasy, no i w domu rzadko się słucha z dużą głośnością.

I powtórzę, ja nie lubię takiego brzmienia, bo się nie zgadza z tym, co widać, poza tym od małych monitorów oczekuję brzmienia małych monitorów, bo do tego są. Ale brzmienie często jest wręcz monumentalne. I jasne, robią też często do nich subwoofery.

No i na koniec - pasmo muzyki, której słuchamy. Można się łudzić, ale ten mityczny dół to tylko w elektronicznych brzmieniach (i może organowych). Prawdziwe instrumenty (kontrabas, gitara basowa, fortepian) po prostu go nie mają, w dole grają ogromną przewagą drugiej harmonicznej i często obcięcie podstawy nic nie zmienia, a w przypadku urządzeń wzmacnianych (gitara basowa, kontrabas) istotną cechą dobrych wzmacniaczy jest właśnie nie przenoszenie podstawy, żeby dźwięki nie zmieniały charakteru. Popatrzcie sobie na koncertach, wzmacniacze basowe mają mniejsze głośniki niż gitarowe ? Oczywiście znajdą się słuchacze kwestionujący to, co powyżej napisałem, ale ich poglądy nie wytrzymują próby analizatora widma czy pomiarów wzmacniaczy instrumentalnych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

większe głośniki mają w tym samym dole przy tej samej głośności większe zniekształcenia

Czyli kolejny audio-mit. Tylko dla niektórych sceptyków z wiedzą techniczną jest trudny do zaakceptowania. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, przemak napisał:

od małych monitorów oczekuję brzmienia małych monitorów, bo do tego są. Ale brzmienie często jest wręcz monumentalne.

13 minut temu, przemak napisał:

to są konstrukcje, które po prostu grają jakby były większe

Dokładnie tak jest jak piszesz. Ktoś, kto nie usłyszał, a opiera się tylko na głupich przypuszczeniach - nie uwierzy. Słuchałem też Aeonów. Podobało mi się to brzmienie i polowałem na używane, ale mając Adamy A77X trafiłem przypadkowo na Opale za 1/3 ceny i kupiłem w ciemno, znając jedynie opinie o nich w necie, między innymi na naszym AS. To są monitory dla mnie do końca życia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, przemak napisał:

Adamy A77 to niezbyt

testowałem lata temu A7 w wersji biernej tylko dlatego ,że sprawdzlem w realu ART

"niezbyt" to baaardzo delikatne stwierdzenie

basu niskiego i sredniego brak

pomiedzy śrenimi a wysokimi  canion colorado

w tych protezach kolumn głosnikowych tylko góra pasma jest "w ostateczności znośna"

nie wiem naprawdę kto w ogóle może słuchac tak okaleczonego pasma i jeszcze robić na tym muzykę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, bo robiłem przy okazji - najniższa struna E czterostrunowego basu (41Hz) typu precision bass, czyli jednego z "najczystszych" brzmień, lekko grane, w praktyce tak się nie gra, sygnał z gitary a nie z głośników, mam nadzieję, że gif się uda:

 

Eeeee gdzie jest gif?

To może tak:

 

precision-bass-lowe-spectrum.gif

4 minuty temu, slawek.xm napisał:

testowałem lata temu A7 w wersji biernej

A77 to jednak co innego niż A7, a A7 w wersji biernej to nie wiem, co to, seria F zapewne. Tak tylko przypomnę, że ja piszę o nowoczesnych korygowanych aktywnych konstrukcjach, a małychadamów osobiście nie lubię ? 

Albo może tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, przemak napisał:

To może tak:

jesli mozesz zapodaj tez gitary basowej ten sam dźwiek wten sam sposób

głownymi sładnikami dxwieku na gifie sa druga i czwarta harmoniczna

ja pier...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

jesli mozesz zapodaj tez gitary basowej ten sam dźwiek wten sam sposób

Mogę, ale znaczy co? Niskie E na basie, w wielu utworach jest, nie bardzo mam jak tu włożyć mp3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.