Skocz do zawartości
IGNORED

Polish jazz Polskich Nagrań-wielki powrót.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znowu wraca to polskie biadolenie na temat własności serii. Było to już wałkowane na początku wątku i wszelkie niejasności były wyjaśnione ( np. sprawa własności nagrań źródłowych ). Cieszmy się  muzyką wydaną na płytach na dobrym poziomie.

do MCHammera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Chicago napisał:

Ktoś sprzedaje, ktoś kupuje. Nie rozumiem tej polskiej sraczki - najpierw sprzedają, biorą kasę, a potem ściskają uda, że 'zostali zrobieni w trąbę i pozbawieni własności współczesnego dziedzictwa muzycznego'...

Trzeba było nie sprzedawać Polskich Nagrań i samemu coś robiś w tej materii, chociaż znając nasze realia i wieczny 'ból', też byłoby żle - z jakiegokolwiek powodu.

Jestem pewien, pewien a nie prawie pewien, że takie wznowienie, w takiej edycji i z takim masteringiem jak wyszło spod kuźni Warnera, nikt w Polsce by nie zrobił. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2022 o 19:27, Chicago napisał:

Ktoś sprzedaje, ktoś kupuje. Nie rozumiem tej polskiej sraczki - najpierw sprzedają, biorą kasę, a potem ściskają uda, że 'zostali zrobieni w trąbę i pozbawieni własności współczesnego dziedzictwa muzycznego'...

Problem w tym, że sprzedawała poprzednia ekipa, która polskie dziedzictwo kulturowe miała głęboko w tyle. To był tak samo kuriozalny deal jak sprzedaż także przez tamtą ekipę "PKP Energetyka" czy kolejki linowej na Kasprowy. Musiał ktoś nieźle posmarować?

Obecna ekipa próbowała zbiory PN odkupić ale najpierw cena była zaporowa a potem nowe władze Warnera wycofały się z rozmów. I Polacy są dzięki poprzedniej ekipie za przeproszeniem w czarnej d*pie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam,ale pewnie z racji wieku mam prawo do wypowiedzi pozamuzycznej .Otóż z całą pewnością mogę stwierdzić,że bez względu na tą czy tamtą ekipę my Polacy zawsze znajdziemy się w :cytuję"czarnej dupie"Tak to już jest.Co nie zmienia faktu,że miło było brać udział w tworzeniu tej historycznej serii jako słuchacz  na koncertach promocyjnych czy nawet - o zgrozo na jam sessions  ostro zakrapianych w celu ucieczki mentalnej od konieczności znajdowania się w" cytyt"Dziś nie miałbym odwagi wyciągnąć moich skrzypiec przy dzieciakach tworzących nowe , wspaniałe oblicze POLSKIEGO JAZZU!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, MCHammer2022 napisał:

Problem w tym, że sprzedawała poprzednia ekipa, która polskie dziedzictwo kulturowe miała głęboko w tyle. To był tak samo kuriozalny deal jak sprzedaż także przez tamtą ekipę "PKP Energetyka" czy kolejki linowej na Kasprowy. Musiał ktoś nieźle posmarować?

Obecna ekipa próbowała zbiory PN odkupić ale najpierw cena była zaporowa a potem nowe władze Warnera wycofały się z rozmów. I Polacy są dzięki poprzedniej ekipie za przeproszeniem w czarnej d*pie.

Łącze się z tobą w smutku i bólu  w tych tak traumatycznych dla ciebie chwilach. Bądźmy dobrej myśli i módlmy się o powrót Polskich Nagrań z powrotem do macierzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, MCHammer2022 napisał:

Problem w tym, że sprzedawała poprzednia ekipa, która polskie dziedzictwo kulturowe miała głęboko w tyle. To był tak samo kuriozalny deal jak sprzedaż także przez tamtą ekipę "PKP Energetyka" czy kolejki linowej na Kasprowy. Musiał ktoś nieźle posmarować?

Obecna ekipa próbowała zbiory PN odkupić ale najpierw cena była zaporowa a potem nowe władze Warnera wycofały się z rozmów. I Polacy są dzięki poprzedniej ekipie za przeproszeniem w czarnej d*pie.

No i co z kolejką na Kasprowy ? Nie kursuje ?

Gdyby nie Warner to już tej serii by nie było. Nie przypuszczałem ,że ta idiotyczna dyskusja powróci w tym wątku po tym co napisano na początku . McHammer przeczytaj kilka pierwszych stron tego wątku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniłem kolekcje o kolejny album. Tym razem koncert Michała Urbaniaka vol 36. No i co my tu mamy ? Ano jest i Adam Makowicz i Wojciech Karolak i Czesław Bartkowski no i oczywiście żona Wodza - Urszula Dudziak.

Za taki skład 31 złotych to nie jest dużo a jak będzie to zobaczymy... 😁

A stare czy nowe. Mozolnie uzupełniam kolekcję nie przepłacając...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20220927_200918.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech W
Literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech W napisał:

Uzupełniłem kolekcje o kolejny album. Tym razem koncert Michała Urbaniaka vol 36. No i co my tu mamy ? Ano jest i Adam Makowicz i Wojciech Karolak i Czesław Bartkowski no i oczywiście żona Wodza - Urszula Dudziak.

Mam to wydanie. Bardzo dobry koncert. Mastering też na dobrym poziomie. Przyjemnych odsłuchów. 

PS Za płytę zapłaciłem 25 zł. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mdavis napisał:

Mam to wydanie. Bardzo dobry koncert. Mastering też na dobrym poziomie. Przyjemnych odsłuchów. 

PS Za płytę zapłaciłem 25 zł. 

Tak, mnie zaskakuje swoją formą Urszula Dudziak. Była wtedy młodą dziewczyną. Poza tym Śp. Wojciech Karolak, z którym zamieniłem kiedyś kilka słów po koncercie chwaląc młodzież jazzową z czym się zgodził. 

Natomiast z Czesławem Bartkowskim miałem okazję nawet dłużej pogadać. Niezwykle miły, ujmujący i skromny człowiek. Naprawdę jako człowiek bardzo mi zaimponował. Tacy są zresztą wybitni jazzmeni.

Michał Urbaniak natomiast kiedyś min podpadł bezsensownym gadaniem o Polakach i miał bana.

No ale przeszło mi a Jego akurat nie można pominąć w kolekcji polskiego jazzu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

" Masovian Mantra " przesłuchana . Napiszę tak. Spory aparat wykonawczy, efektowna muzyka . Próba połączenia hinduskich rytmów z mazowiecką nutą . Chyba nie do końca udana bo te efektowne kawałki nie układają się w jednorodną całość , w coś co można by nazwać suitą . Natomiast zwraca uwagę bardzo dobra jakość nagrania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Próba połączenia hinduskich rytmów

W tej sytuacji moje (średnie) zainteresowanie tą płytą jeszcze bardziej spadło. Jak widać z tej ww. krótkiej recenzji skomponować jakiś spójny klimatycznie materiał nie jest łatwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MCHammer2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze trzeba posłuchać samemu i dopiero wtedy oceniać .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Zawsze trzeba posłuchać samemu i dopiero wtedy oceniać .

Oczywiście, odsłucham samemu, gdy cena tego wydawnictwa spadnie do 25 zł. Ale ogólnie na podstawie moich doświadczeń audiofilskich mogę powiedzieć, że nie lubię płyt niespójnych stylistycznie, przysłowiowego "grochu z kapustą". W każdym razie (krótka) recenzja Kolegi bynajmniej nie zachęciła mnie nadmiernie do natychmiastowego zakupu omawianej płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała kolekcja płyt z serii Polish Jazz. Na chwilę obecną wszystko co mnie interesuje posiadam PS Chyba ze pojawią się wznowienia z serii 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mdavis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

A co z płytami Kurylewicza czy Trzaskowskiego ?

Znam, lecz w mojej kolekcji z Polish Jazz na chwilę obecną nie będą na półce powyższe pozycje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mdavis napisał:

Mała kolekcja płyt z serii Polish Jazz. Na chwilę obecną wszystko co mnie interesuje posiadam PS Chyba ze pojawią się wznowienia z serii 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Twoje prawo mdavisie i Twój wybór. Ja jednak pozwolisz, że wyrażę wątpliwości. Nie mieć Astigmatic ? Chyba, że masz w innym wydaniu i Ci wystarczy. OK. Jest jeszcze kilka.pozycji jak Flyin' Lady nestora Jana Ptaszyna, Mieczysław Kosz, nasz wybitny flecista Krzysztof Zgraja i jego płyta Lakoon. No i nie posłuchałeś mnie na temat Namysłowskiego , płyta Open. I jeszcze parę...

No ale...

I tak fajna kolekcja. Ważne, że Twoja i odpowiada Twoim gustom. Masz Young Power, świetna płyta...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Lech W napisał:

Jest jeszcze kilka.pozycji jak Flyin' Lady nestora Jana Ptaszyna

Mam Jest w zestawie 👍

11 minut temu, Lech W napisał:

No i nie posłuchałeś mnie na temat Namysłowskiego , płyta Open.

Miałem Sprzedałem, moim zdaniem taka sobie muzycznie płyta 

13 minut temu, Lech W napisał:

Krzysztof Zgraja i jego płyta Lakoon

Słuchałem Trochę drażni mnie brzmienie fletu w jego wykonaniu Może w najbliższej przyszłości Co do tego instrumentu to lubię brzmienie Huberta Laws 

16 minut temu, Lech W napisał:

Nie mieć Astigmatic ? Chyba, że masz w innym wydaniu i Ci wystarczy

Płyta bardzo dobra 👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mdavis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, mdavis napisał:

Znam, lecz w mojej kolekcji z Polish Jazz na chwilę obecną nie będą na półce powyższe pozycje. 

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje ale te płyty to fundament serii .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje ale te płyty to fundament serii .

I tak i nie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurylewicz 'Go Right', 'Polish Radio Big-Band', 'Trzaskowski Quintet', 'Trzaskowski Sextet'... to kolejno Vol.0, Vol.2, Vol.3, Vol.11 - więc jak najbardziej fundament serii, o czym świadczą chociażby niskie numery poszczególnych wolumenów. Nie wyobrażam sobie kolekcji Polish Jazz bez płyt Andrzeja Trzaskowskiego. Dziwne zapatrywania na jazz mają nasi forumowicze, ale jak już Wojciech napisał, 'o gustach się nie dyskutuje', co jest według mnie zabawne, bo my w zasadzie zawsze na Forum dyskutujemy o gustach - i to nie tylko muzycznych. Kto to w ogóle wymyślił, że o gustach się nie dyskutuje...??? Bo niby się nie dyskutuje, a jedmak cały czas i prawie zawsze się dyskutuje. Pomieszanie z poplątaniem. 🙃

P.S. Oczywiście 'Trzaskowski Quintet', to nie Vol.3 tylko Vol.4 - mój błąd. Vol.3, to Polish Jazz Quartet z JPW, Karolakiem, Juliuszem Sandeckim i Andrzejem Dąbrowskim na pokładzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Astigmatic . Ja też nie wyobrażam sobie aby go nie mieć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja szanuję postawę kolegi mdavis. Kupił tylko te albumy serii, które mu się podobają i nie uległ kolekcjonerskiemu odruchowi kupowania wszystkiego jak leci tylko po to, żeby stało na półce i się kurzyło.
Oczywiście szanuję również wszystkich, którzy podobnie jak ja kupują wszystko (z pierwotnej serii) jak leci...
Ja wyjątek zrobiłem dla Marianny Wróblewskiej, po prostu nie mogę tego słuchać. Teraz nakład się wyczerpał i ludzie rzucają to na aukcje z jakimiś kosmicznymi cenami, więc na pewno tego nie kupię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że obaj macie rację i dlatego przyznałem serducho każdej wypowiedzi.

Z jednej strony popieram Wojciecha. Żeby rozwijać swoją pasję trzeba znać konteksty, trochę historię, trochę otoczenie. Żeby nawet na lakonicznym poziomie rozmawiać o tak rozległej muzyce jak jazz , trzeba znać jej kamienie milowe, arcydzieła, najważniejsze albumy. Jak już kiedyś zostało to powiedziane bez 200 sztuk się nie obejdzie.

Taką płytą jest bez wątpienia Astigmatic. Album , który został wymieniony obok Soul of Things- Stańki, w 100 najważniejszych płytach w historii jazzu przez Jazzwise.

Mnie podszedł od razu i zadał kłam moim przesądom, że jest łatwa czy trudna muzyka. Albo nam się podoba albo nie. No i nasz odbiór z czasem, z naszym dojrzewaniem się zmienia.

Oczywiście i Szyszkownik ma rację twierdząc , że powinniśmy trzymać się naszego gustu. 

Ja nie przepadałem za jazzem z brazylijskim ale nie dalej jak wczoraj musiałem siedzieć do pierwszej w nocy i powtórnie przesłuchałem płytę Stan'a Getz'a jak poniżej. W nocnej ciszy, prawie zasypianiu, niezmiernie utrafiła w mój nastrój. W tamtej chwili i miejscu nie mogło się mi przytrafić nic lepszego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Szyszkownik Kilkujadek napisał:

 

A ja szanuję postawę kolegi mdavis. Kupił tylko te albumy serii, które mu się podobają i nie uległ kolekcjonerskiemu odruchowi kupowania wszystkiego jak leci tylko po to, żeby stało na półce i się kurzyło.
Oczywiście szanuję również wszystkich, którzy podobnie jak ja kupują wszystko (z pierwotnej serii) jak leci...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Bardzo dobre stwierdzenie. Zgadzam się w 100% Dzięki 👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Lechu, zgadzam się z Tobą.

Z jednym zastrzeżeniem: mdavis jednoznaczne stwierdził, że zna inne („kanoniczne”) albumy serii. A że nie czuje potrzeby posiadania fizycznego nośnika z tą muzyką? Żyjemy w epoce streamingu, brak cd na półce o niczym nie świadczy. No, może o roztropności w zarządzaniu finansami

Ja coraz częściej zastanawiam się po co mi te wszystkie cd, po co mi te stosy książek…? I mimo, że dziś wróciłem z wizyty u optyka z jedną płytą i dwoma książkami (bo blisko optyka jest sklep), to coraz bardziej rozumiem ludzi, którzy słuchając i czytając nie gromadzą albo pozbywają się zgromadzonych gratów. Przecież żadne muzeum tego nie weźmie po mojej śmierci…chyba że powstanie jakieś muzeum Szyszkownika Kilkujadka, w co wątpię

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... Tak to jest jak się człowiek naczyta na forum... . 🙂

Kiedyś dawno kupiłem parę płyt z serii. A teraz.... . Nabrałem rozpędu i kupiłem ponad 20 z serii.

Najbardziej przypadły mi do gustu: M. Kosz, Twet ze Stańką i resztą, Urbaniak, Spisek Sześciu oraz K. Zgraja.

Są też inne, ale powyższe na razie najbardziej utkwiły w pamięci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie duet Bednarek - Zgraja to jedno z najciekawszych odkryć w serii. Nie jestem znawcą (polskiego) jazzu, więc wcześniej nie znałem żadnego z tych muzyków a płyta bardzo mi przypadła do gustu.

Niedawno GAD Records wydał płytę z muzyką do filmu „Index”, skomponowaną przez Jacka Bednarka na duet kontrabas - klawesyn.
Jacek Bednarek to chyba mało znana (zapomniana?) postać polskiej muzyki, a jeszcze z „Desperado” Stańki pamiętam jak pan Tomasz narzekał, że w Polsce trudno było o dobrego kontrabasistę. I że zagraniczni muzycy zachwycali się basistą Wasilewskiego, Sławomirem Kurkiewiczem, gdy grał już z S.A. Trio.
Zresztą podobno ardzo dobre opinie zbiera też Ksawery Wójciński.
Ale Wasilewski i Spółka to za wysokie progi dla Warner Music Polska, a Ksawery Wójciński chyba za niskie, bo niestety wśród nowych albumów serii Polish Jazz go nie slyszymy…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.