Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  188 członków

BMN Klub Kolumn
IGNORED

Klub kolumn BMN


rafal735r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, LOBO_M napisał:

moze i nie słyszałem zasilających padów za grube tysiące, a ww wspomniany furutech to dla Was słabizna,

To nie tak, czasami kabel za 1500zl zrobi spora roznice, a czasami nie. Po prostu wszystko zalezy od systemu, czego brakuje, a czego jest za duzo. Da sie to troche ustawic nawet zasilajacymi, choc moim zdaniem nie do tego one sluza. To jest fajny dodatek, ktory pomoze w malym zakresie jak chcemy zostawic wszystko jak jest bez calosciowej rewolucji. Ja kiedys zaczalem robic wieksze zmiany okablowania a ostatecznie wrocilem prawie do tego samego. Nie obylo sie niestety bez strat finansowych 🤭.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak te pomiary coś tam mówią, u Dedala widać że jedne kolumny są bardziej liniowe, ale z podbitą górą względem reszty pasma i takie pomiary bliskie powinny być wykonywane przy zmianie elementów systemu, pomiary J4Z fajnie pokazuje jak wielką rolę gra akustyka pomieszczenia, tam wielokrotnie niedoceniana, że to ona finalnie determinuje finalny elekt. Pokazuje to że jak masz dobrą to większość kolumn zagra dobrze, bo a jak będzie zje…na to nawet super klocki nie zagrają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, LOBO_M napisał:

Jednak te pomiary coś tam mówią, u Dedala widać że jedne kolumny są bardziej liniowe, ale z podbitą górą względem reszty pasma i takie pomiary bliskie powinny być wykonywane przy zmianie elementów systemu, pomiary J4Z fajnie pokazuje jak wielką rolę gra akustyka pomieszczenia, tam wielokrotnie niedoceniana, że to ona finalnie determinuje finalny elekt. Pokazuje to że jak masz dobrą to większość kolumn zagra dobrze, bo a jak będzie zje…na to nawet super klocki nie zagrają.

 

To zobacz co daje przesunięcie o chyba 30cm  do przodu i 30cm węziej. Zielony vs pomarańczowy, niebieski 10, czy 20 jeszcze węziej:

IMG-20240208-WA0011.jpg?ex=65e0c7e4&is=6

Warto jeździć i warto kupić umik. 

A jak się ogarnie pogłos, brzmienie zmienia się praktycznie pod każdym względem, stereofonia, rozdzielczość, dynamika.

 

Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, JBL L36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMN będą miały górkę przy 4 khz bo głośniki Seas mają takie niechciane górki, które przez producenta tych kolumn nie są celowo filtrowane dla jakości dźwięku...

Pytane dlaczego wybrał tej marki głośniki jako nisko średnio tonowe, skoro mają naturalnie takie podbicie i jest zamierzone stosowanie filtrów I rzędu?

Przecież są inne też super klasy głośniki bez tych górek... 

Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2024 o 10:03, LOBO_M napisał:

Jedno pytanie, ten wykres to wynik jakiś pomiarów, czy Ty sam to w paint narysowałeś?

 

     Normalnie ucieszyłem się, że tworzy się jakaś dyskusja pisana na poziomie (bez obrażania itp.). Ja nadal zdobywam wiedzę i eksperymentuję właśnie dzięki Wam, dzięki Waszym wpisom, odczuciom, pomiarom i itd. I to za darrmo ! Także staram się też to opisywać po swojemu... dla czytających.

Wszystko starałem się opisać łopatologicznie. Mój wykres jest rysowany ręcznie na podstawie tego, co słyszę w pokoju, tabelka zrobiona w kompie i wydrukowana, reszta długopisami. Dlaczego tak ? Ponieważ uważam, że takie wykresy powinien "zrozumieć/przeczytać" każdy. Jeśli na tym wykresie fragmenty niskich tonów są wyżej, to każdy wie/domyśli się, że będzie więcej basu itd. Tak jest na każdym korektorze, nawet w tym z telefonu i każdy zna taką zasadę zmiany brzmienia. Oczywiście to wszystko - jak zaznaczyłem - w moim normalnym pokoju, jakie właściwie ma zdecydowana większość i na moim sprzęcie. A po co ? Po to, żeby udowodnić innym, że nie trzeba od razu wydawać ogromnych pieniędzy dla poprawy brzmienia dla słuchania muzyki na wysokim już poziomie dla "Kowalskiego"... Używany sprzęt z lat 80/90, wówczas za 2-4 wypłaty dziś kosztuje około tysiaka i daje nadal wiele satysfakcji i radości ze słuchania muzyki. Nie trzeba wydawać po 8-15 tysięcy za "klocek", czy kolumny, by mieć naprawdę dobry dźwięk w pokoju.  Przeglądnijcie różne fora i popatrzcie, jak kolumny za setki tysięcy złotych ze sprzętem za drugie tyle (cena mieszkania np. w Tucholi...) są poustawiane... są powciskane między szafami, nierówno itp. i co ?  Ci - co maja wiedzę, umieją posługiwać się różnymi miernikami i mając oprogramowanie do tego - zrobią to (co ja zrobiłem) lepiej, ale przeciętny kowalski posługujący się w wyborze sprzętu i osprzętu zna tylko określenia basy i soprany, cyka, jeb.. po nerach itp. (zależy od kultury/inteligencji) i dzięki temu sprzedawcy szkoleni w technikach sprzedaży sprzedadzą takim osobom wszystko... Coraz więcej osób nie zdobywa wiedzy, nie czyta i mamy tak, jak mamy... 

     Oczywiście, że jakość/czystość/technologia i odpowiedni dobór wielu komponentów ma wpływ na to, jak dany sprzęt, czy nawet kabelek przeniesie sygnał zarówno ten analogowy, jak i cyfrowy - choć to tylko (ponoć) zera i jedynki... I uważam, że zawsze ten od źródła daje najwięcej korzyści w poprawie brzmienia.

     Pomiary pokazują wiele składowych, a to, co słyszymy często ni jak ma się do tych pomiarów. Jest dużo zmiennych i to one maja wpływ na odsłuch: różne pomieszczenia, zaadoptowanie ich lub nie, rozstawienie kolumn, użyte przewody, miejsce odsłuchu, kształt pomieszczenia i jego różna wysokość, umeblowanie, upodobania itp. A to, że głośnik 14-15 cm na wykresie zejdzie do 30Hz nie oznacza, że wybrzmienie będzie poprawne. Może się mylę? Nie wyobrażam sobie odtworzenia wybrzmienia dużego kotła, czy najniższych tonów gitary basowej z takiego głośnika, na dodatek zamkniętego w małej obudowie...

Czy samochody też powinny skończyć się na Punto, czy Fabii ? Bo po co wydawać większe pieniądze na inne, skoro tak samo wożą dupę - jak sofę (L. Janerka)... W latach 80tych Fiatem 126p cztero, a nawet pięcio osobowarodzina jechała z bagażami do Bułgarii na wczasy, bez klimatyzacji i nawigacji... Normalnie cud!!! Czy 180 KM z silnika 1.0 to te same konie, co z silnika 3.0 ? Na wykresie zapewne tak, w podróży w Alpy z bagażami z rodziną, czy po 10 latach zapewne już nie... Tak uważam ! W muzyce także są kompromisy, ale nie wszędzie.

W dniu 15.02.2024 o 07:48, J4Z napisał:

Ja zmieniam kolumny i prawie nie ma różnic. Większe są, jak je przestawię o 20cm. Bawiłeś się kiedyś umikiem? Moim zdaniem z miejsca odsłuchu bardziej mierzymy odpowiedź pomieszczenia, niż sprzęt. 

Wzmacniacze też nie grają? - kompletnie żadnych różnic. W testach branżowych też są płaskie jak stół.

 

Raczej powinno być, że zmieniasz ustawienie kolumn, bo skoro zmienia ktoś kolumny na inne i nie słyszy różnicy, to oznaka choroby układu słuchu... Co do zmiany ustawień kolumn i wpływ tego ustawienia na odsłuch - to się zgodzę, zmiany są słyszalne i taki "Kowalski" jak to przeczyta, to będzie bogatszy w wiedzę i być może także finansowo..

W dniu 15.02.2024 o 08:59, J4Z napisał:

Jaka górka? Na wykresach które przedstawił Marko? A on poprostu nie zobrazował tego co słyszy? Nie wiem, tyle tekstu wyprodukował, że nawet nie zaczynałem czytać. Przepraszam. 

Właśnie to zobrazowałem !!! Górka oznacza podbicie w danym zakresie tonalnym, więcej tej składowej, inne wybrzmienia instrumentów, od tych których słuchałem bez korekcji - czyli instrumentów akustycznych. No nie da się dokładnie opisać odczuć, czasami lepiej pogadać i uczestniczyć w tych zmianach/testach. A i tak będą różne wrażenia...

W dniu 15.02.2024 o 08:31, raiwan napisał:

To skoro te wykresy nie decydują o dźwięku to po kiego w ogóle te pomiary kabla zasilającego? 

Te płaskie idealnie charakterystyki wzmacniaczy są robione na fabrycznych kablach zasilających a to też coś oznacza. Ja bym się zastanowił skąd ta górka, ale na pewno nie od kabla zasilającego bo w żadnych testach wzmacniaczy, amplitunerów i innych źródeł muzyki nie było takich górek ani od kabli, ani od innych obecnych wtedy dodatkowych urządzeń i ani od podzespołów tych urządzeń mających większy wpływ w zakłóceniach niż prąd z sieci 🙂

Pomiary kabla ? Nie !! Pomiary raczej fali dźwiękowej w pomieszczeniu. Czytałem i nie doczytałem, czy ktoś zna osoby, które w jakiejś firmie pracują i mogą opowiedzieć w jaki sposób i jakim sprzętem, jakim oprogramowaniem robią pomiary, czego, w jakim pomieszczeniu, jak zaadoptowanym, jak umeblowanym, z jakim osprzętem towarzyszącym, z jakiego źródła, jakiej muzyki itp. W minimalnym stopniu biorę takowe pod uwagę - podobnie, jak ze spalaniem paliwa w testach z wyjętymi siedzeniami, w hangarze na rolkach i z 8 litrami w baku... Ja takim autem nie jeżdżę, a moje w teście pali też mniej... Zapewniam Ciebie, że jak podłączyłem zasilający PAD Musaeus, to też nie mogłem pojąć, skąd taka różnica w brzmieniu...

W dniu 15.02.2024 o 08:34, dedal75 napisał:

A czy można zmierzyć charakterystykę wzmacniacza bez podpinania kolumn ? 

Tak z ciekawości , czyli nie ważne jakie kolumny podepniemy ?

 

Ale charakterystykę czego w tym wzmacniaczu bez kolumn ? Jedynie można pomierzyć zastosowane w nim elementy i porównać je do tych z innej firmy, np. kondy, rezystory itp. I też będą różnice, a w droższych urządzeniach dobiera się te elementy bardzo rygorystycznie, bo są minimalne różnice i one też maja wpływ na brzmienie. Jakiś element, np. kondensator za 35 złotych i inny za 750 złotych mimo tych samych lub bardzo podobnych parametrów na wykresie da różnicę w brzmieniu urządzenia... Porównywanie brzmienia zawsze z kolumnami, no chyba, że na słuchawkach...

W dniu 15.02.2024 o 12:34, Kasz76 napisał:

Tu nie jest potrzebny żaden ślepy test. Zmiany są ewidentne i rozpoznawalne nawet przez średnio wyrobione ucho czyli np. takie jak moje😀.

No tak, choć dla każdego będą inne, bo każdy ma inne upodobania. Ale - jak będziemy na takim teście siedzieli obok siebie - jeśli każą nam opisać wrażenia, to też będą inne, ale powinny być w miarę podobne o ile znamy brzmienie instrumentów akustycznych...

W dniu 15.02.2024 o 11:23, Mikelas76 napisał:

A jak i co mierzy glebie i scene?

Nie ma takiego urzadzenia.

A jak zmierzyc nasycenie dzwieku? 

Na wykresie Spl masz tylko poziom glosnosci danej czestotliwosci, nic poza tym. 

Dokładnie. Można to przedstawić raczej na zasadzie, że to są moje odczucia, opisać je i kropka. I tak właśnie zrobiłem !!! A i tak każdy odbierze to po swojemu, dlatego, że jesteśmy różni. Kiedyś był u mnie @Mikelas76 i @dedal75 to też mieli odmienne zdanie i to normalne !!! Zaczynałem wówczas swoją przygodę z poprawą brzmienia w odsłuchu muzyki, ale nie każdy ma duże finanse, możliwości lokalowe i techniczne. Założyłem sobie wówczas, że różnymi metodami spróbuję przekonać się, jak usłyszę różne zmiany. I zaczęło się od kabelków od źródła, głośnikowych, a teraz zasilających i zawsze była słyszalna różnica. Czasami minimalna, ale różnica była !!! Czy w ślepym teście by to wyszło ? Postaram się taki przeprowadzić, bo to kolejne wyzwanie...

23 godziny temu, LOBO_M napisał:

No tak jak napisałem „jeżeli umic mierzy fale dźwiękowe…” okazuje się że nie mierzy więc nic on nie da, fakt.

 sypie głowę popiolem.

moze i nie słyszałem zasilających padów za grube tysiące, a ww wspomniany furutech to dla Was słabizna, ale jak słyszę że ktoś do daca nostromo czy wzmacniacza Yamahy który nie oszukujmy się nie jest wybitny , daje przewód zasilający czarno kilkuktornie przewyższający wartością to…. Pojawia się uśmiech na twarzy, bo upgrade systemu chyba od innej strony się zaczyna

I tak i nie... Zależy od finansów w danym momencie, od tego co chce się osiągnąć i w jaki sposób zaspokoić ciekawość. Taniej mi kupić kabelek choćby za 2000, niż wzmacniacz za 15000. Przy ewentualnej odsprzedaży też są inne różnice... Poza tym łatwiej kabelki zostawić na jakiś czas, niż mieć zamrożone 15000... Wypożyczenie do testów na kilka, czy kilkanaście dni jest mało pewne i ma się różnie i sam się o tym przekonałem, że nie do końca jest to trafiony sposób, choć nie raz się udaje...

18 godzin temu, J4Z napisał:

A widzisz, bo ty mierzyłeś kolumnę, nie pomieszczenie. 👍

No i właśnie w naszych pokojach "gra" wszystko razem i dlatego "suche wykresy/pomiary" mogą być mylące.

3 godziny temu, LOBO_M napisał:

Niedługo urodziny, umil na prezent od samego siebie jak znalazł, lubię wykresy, one mówią więcej niż strona tekstu. Pomarańczowy vs pozostałe , znaczna różnica 

Strona tekstu daje informację, wiedzę trzeba zdobyć, umiejętności podobnie, choć nie każdy ma je na tym samym poziomie... a sam wykres może być zmanipulowany i "nic nam nie powie"... Przykładowy wykres spalania w samochodzie z oszukańczego testu da nic nie znaczący parametr, a oczy "łykną wszystko", nawet wybrzmienia z kolumn... (sic!)

     Ja nie mam wiedzy odnośnie oprogramowania wykresów i czasami ich nie pojmuję, ale mam pytanie i test zarazem do @J4Z - a już kiedyś @MariuszZ. prosiłem jakieś tam testy i wykresy z nich - jak się ma wykres do zmiany tylko i wyłącznie samego mikrofonu ? Niech będzie taki zwykły, taki za 4 stówy i taki za 5000 (można wypożyczyć)? Czy pomiar wykaże różnice odtwarzając z CDka z tej samej płyty tą samą piosenkę !?!?!?

ZROBI KTOŚ TAKI POMIAR I WRZUCI WYKRESY ??? A czy zmieniając interkonekt, głośnikowy, czy nieszczęsny zasilający też będą różnice ??? To już sporo testów - ja właśnie je zrobiłem, bo sam chciałem przekonać się, czy usłyszę zmiany. Usłyszałem, opisałem i namalowałem...

pozdrawiam Wszystkich !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Marko Polo napisał:

Raczej powinno być, że zmieniasz ustawienie kolumn, bo skoro zmienia ktoś kolumny na inne i nie słyszy różnicy, to oznaka choroby układu słuchu... Co do zmiany ustawień kolumn i wpływ tego ustawienia na odsłuch - to się zgodzę, zmiany są słyszalne i taki "Kowalski" jak to przeczyta, to będzie bogatszy w wiedzę i być może także finansowo..

Chodziło mi, że jak zmieniam kolumny, na pomiarach z miejsca odsłuchu prawie nie ma różnic. 

58 minut temu, Marko Polo napisał:

Ja nie mam wiedzy odnośnie oprogramowania wykresów i czasami ich nie pojmuję, ale mam pytanie i test zarazem do @J4Z - a już kiedyś @MariuszZ. prosiłem jakieś tam testy i wykresy z nich - jak się ma wykres do zmiany tylko i wyłącznie samego mikrofonu ?

Każdy mikrofon ma szumy własne, jeden mniejsze, drugi większe. Jak to wpływa na pomiar i czy jeszcze są jakieś znaczące różnice nie wiem, nie interesowałem się. 

Godzinę temu, Marko Polo napisał:

No i właśnie w naszych pokojach "gra" wszystko razem i dlatego "suche wykresy/pomiary" mogą być mylące.

Zależy kto czego szuka w tych wykresach. 

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, JBL L36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, J4Z napisał:

Chodziło mi, że jak zmieniam kolumny, na pomiarach z miejsca odsłuchu prawie nie ma różnic. 

Każdy mikrofon ma szumy własne, jeden mniejsze, drugi większe. Jak to wpływa na pomiar i czy jeszcze są jakieś znaczące różnice nie wiem, nie interesowałem się. 

Nie do końca to rozumiem, czyli na pomiarach prawie nie ma różnicy w wykresie, ale są one słyszalne, tak? 

I właśnie dlatego to mnie tak ciekawi, jakie będą na wykresie różnice gdyby chociaż tylko same mikrofony zmieniać, ale żeby były jakieś różnice w cenie.

Może przyjdzie czas, że i ja zrobię u siebie jakieś pomiary... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Marko Polo napisał:

Nie do końca to rozumiem, czyli na pomiarach prawie nie ma różnicy w wykresie, ale są one słyszalne, tak? 

Z miejsca odsłuchu mierzymy odpowiedź pomieszczenia, nie sprzęt. 

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, JBL L36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marko Polo możesz kupić różne mikrofony, ale jeżeli są one w tej samej klasie np. UMIK ma klase 1, to pomiary powinny być bardzo podobne, urządzenia pomiarowe są kalibrowane, a on ma kalibracje indywidualną.

image.thumb.png.584b1cb3c585c73f6da489784f60d0ff.png

chyba że kupisz cos taniego

image.thumb.png.7e9334d3b2cdaf25351ad9b795e85df8.png

1 godzinę temu, Marko Polo napisał:

Założyłem sobie wówczas, że różnymi metodami spróbuję przekonać się, jak usłyszę różne zmiany. I zaczęło się od kabelków od źródła, głośnikowych, a teraz zasilających i zawsze była słyszalna różnica. Czasami minimalna, ale różnica była !!!

Dla mnie pierwszym i najwiekszym przeskokiem w kablach głosnikowych był chord clearway, potem już żaden takiej kolejnej roznicy nie zrobil, a kupilem go swego czasu na olx za 150zl 2x2m. Dlatego Ja ja przy nawet ograniczonym budzecie mialbym robic zmiany, so suma ceny twoich kabli a to juz chyba ladne tysiace poszla by w kolumny albo wzmacniacz, ale to ja.

1 godzinę temu, Marko Polo napisał:

Strona tekstu daje informację, wiedzę trzeba zdobyć, umiejętności podobnie, choć nie każdy ma je na tym samym poziomie... a sam wykres może być zmanipulowany i "nic nam nie powie"... Przykładowy wykres spalania w samochodzie z oszukańczego testu da nic nie znaczący parametr, a oczy "łykną wszystko", nawet wybrzmienia z kolumn... (sic!)

Tego się nie obawiam, kilka tysiecvy wykresow I/U/f w życiu widzialem, analizowalem, porownywalem, wiel roznej masci urzadzen pomiarowych wysokiej klasy uzywalem i uzywam, wiec mysle ze i UMIK ogarne, a jak nie to poprosze o pomoc Kolegów. Mam wrazenie ze to moze byc kolejny game changer i jedne z lepiej zainwestowanych pieniedzy, zaraz po akustyce pomieszczenia. Tym bardziej jak patrzę na wykresy  jakie są zamieszczone przez Kolegow powyzej. 

 

34 minuty temu, J4Z napisał:

Z miejsca odsłuchu mierzymy odpowiedź pomieszczenia, nie sprzęt. 

To jest zdanie klucz i trzeba koniecznie wziac to pod uwagę, bo wykres Dedala fajnie pokazuje roznice w kolumnach i wracajac do dyskusji o kablach tez powinien pokazac, skoro w jednym z testow porownawczych @Marko Polo pisze ze zasilanie z PAD spowodowalo jakby doszedł subwoofer to Bergesow, to nie ma mocnych w bliskim polu UMIK powinien to zauwazyc, powinno dojść dB w dolnym paśmie, inaczej to placebo.

Edytowane przez LOBO_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LOBO_M napisał:

Dlatego Ja ja przy nawet ograniczonym budzecie mialbym robic zmiany, so suma ceny twoich kabli a to juz chyba ladne tysiace poszla by w kolumny albo wzmacniacz, ale to ja

Zdecydowanie sie z Toba zgadzam, mowilem Markowi to samo ale kazdy ma swoje zdanie i trzeba to uszanowac. Kazdy musi przejsc swoja droge i zrozumiec to osobiscie. Jeden ma dluzsza inny krotsza droge. 

Teraz ja wrzuce dwa wykresy ktore powstaly w moim salonie dwa lata temu. Mialem wtedy jeszcze bergesy 3. Porownywalem je do trojdroznych monitorow Chario i do trzydroznych YB (18-tka na dole) pozyczonych od kolegi. 

Niezaleznie od wykresow, naprzyjemniejsze w odbiorze byly YB prawie ex aequo z BMNami. BMNy byly bardziej przestrzenne, YB rowniejsze w calym pasmie. Chario mialy najrowniejszy, czyli najbardziej pozadany wykres, ale byly tez DUZO starsze niz oponenci i chyba same głośniki nie byly gornych lotow.

Idealem jest miec oczywiscie swietne przetworniki i w miare rowny wykres. 

Jeden z wykresow pokazuje linie prawie sie nakladajace, drugi to samo ale w odsunieciu dla lepszej oceny. 

 

bmn,yb,chario.jpg

rozsunięte bmn, yb, chario.jpg

Zaznacze moze ze pomiary kolumn dokonywane w tym samym miejscu (mam zaznaczone na podlodze najlepsze ustawienie po 3 latach badan 😉). Umik ustawiany w tym samym miejscu, wszystko przed pomiarem sprawdzane bardzo dokladnie miarą.

Edytowane przez Mikelas76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marko Polo napisał:

@MariuszZ. prosiłem jakieś tam testy i wykresy z nich - jak się ma wykres do zmiany tylko i wyłącznie samego mikrofonu ? Niech będzie taki zwykły, taki za 4 stówy i taki za 5000 (można wypożyczyć)? Czy pomiar wykaże różnice odtwarzając z CDka z tej samej płyty tą samą piosenkę !?!?!?

ZROBI KTOŚ TAKI POMIAR I WRZUCI WYKRESY ??? A czy zmieniając interkonekt, głośnikowy, czy nieszczęsny zasilający też będą różnice ???

Robiłem mnóstwo testów pomiarowych związanych z "kablami" i żadnych różnic mikrofon nie wykazał przy zmianie "okablowania".

Czy to znaczy, że nie możemy spodziewać się różnic? NIE! U mnie nie ma różnic, a sprawa pomiarów jest dość zawiła i złożona. Ja to wiem, a jak ktoś ma inne zdanie to chętnie podyskutuję.

Nie da się w kilku słowach wyjaśnić. Ważny jest kontekst i warunki pomiaru. 

U mnie kable generalnie nie grają ale delikatne różnice w odbiorze muzycznych wrażeń między kilkoma głośnikowymi przewodami wychwytuję. Słucham na Chord Odyssey 2 i dla porównania u mnie np. w podobnym przedziale cenowym Tellurium black juz zamulały wrażenia. Brakowało lśnienia na górze przy słuchaniu muzy 😉 

Wracając do pomiarów to za kilka dni pokażę na obrazkach jak bardzo wpływa poza okablowaniem zatkanie BRów czy wytłumienie wnętrza kolumny. Na przykładzie moich BMNów oczywiście. Czekam na wełnę do upchania w BMNach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.02.2024 o 11:23, Mikelas76 napisał:

A jak i co mierzy glebie i scene?

Nie ma takiego urzadzenia.

A jak zmierzyc nasycenie dzwieku? 

Na wykresie Spl masz tylko poziom glosnosci danej czestotliwosci, nic poza tym. 

+1

 

Choć w zasilające się nie bawię. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Chodzi o to ze Rafal rzadko sie ze mna zgadza 😄

Boje sie myslec co znaczy "jeszcze dwa i....." 🤣🤣🤣

Może rzadko, ale tutaj racja. Po prostu jak pomiary mogą wykazać scenę wszerz, w głąb, przestrzeń itd? Zaznaczyłeś to i to jest trafna uwaga. Choć jak napisałem w zasilające się nie bawię. Ale przy sygnalowych, głośnikowych słuchać zmiany, tzw nie mierzalne. 

Zasilające mam jakieś lapy do tego zwykły filtr Tagi i tyle. I to też w sumie była fanaberia z nudów. 

Edytowane przez rafal735r

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, rafal735r napisał:

Może rzadko, ale tutaj racja. Po prostu jak pomiary mogą wykazać scenę wszerz, w głąb, przestrzeń itd? Zaznaczyłeś to i to jest trafna uwaga. Choć jak napisałem w zasilające się nie bawię. Ale przy sygnalowych, głośnikowych słuchać zmiany, tzw nie mierzalne. 

Zasilające mam jakieś lapy do tego zwykły filtr Tagi i tyle. I to też w sumie była fanaberia z nudów. 

Koniec świata jest już chyba bliskio...jeden z ostatnich zagorzałych przeciwników wszelkiej maści kabli zaczyna zauważać ich wpływ na brzmienie systemu🙂

Edytowane przez Kasz76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, rafal735r napisał:

Zasilające mam jakieś lapy

To wez to najszybciej zmien. Mialem je lata temu i to byly straszne zamulacze. Pozniej zmienilem na furutecha 314 i bylo WOW, jakie otwarcie dzwieku. I właśnie to mnie sklonilo do wymiany zasilajacych. Oczywiscie zaczalem to za szybko robic, gdy jeszcze sprzetowo bylo slabo. Ale ty masz przeciez tor oparty na Teac'u, a nie jakies popierdolki. To az sie prosi o doszlifowanie zasilajacymi. Fakt ze tanio nie bedzie, ale twoje zabawki tez nie kosztują malo. Warto zainwestowac w zasilajace jak juz masz staly system.

Godzinę temu, Kasz76 napisał:

Koniec świata jest już chyba bliskio

Masz racje. Swiat jaki znamy chyba sie konczy. I nie chodzi mi o kolege 😉

Godzinę temu, Kasz76 napisał:

jeden z ostatnich zagorzałych przeciwników wszelkiej maści kabli zaczyna zauważać ich wpływ na brzmienie systemu

Eee, on chyba przekorny charakter ma i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla każdego koniec Świata to po prostu śmierć, przynajmniej tego świata. 

Różne przewody glosnikowe będą miały wpływ na brzmienie kolumn, ale to już raczej kwestia jakości materiału i mniejszego wpływu izolacji na sygnał. Nawet to jak są ułożone druciki w kablu. Największy wpływ ma chyba jednak połączenie końcówek z kablem, im bardziej solidny, tym lepsza jakość dźwięku. 

Sam lutuje kabel do wtyków bo nie wiadomo z czego te wszystkie śrubki są robione i w ilu procentach platyna, srebro i złoto jest w rzeczywistości jako powierzchnia tych bananów. Stąd wolę miedziane, choćby beryllium. 

Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, raiwan napisał:

Sam lutuje kabel do wtyków bo nie wiadomo z czego te wszystkie śrubki są robione i w ilu procentach platyna, srebro i złoto jest w rzeczywistości jako powierzchnia tych bananów. Stąd wolę miedziane, choćby beryllium. 

Ja nie uzywam wtykow wogole. Mysle ze one napewno zmieniaja brzmienie samych kabli, jesli nie degraduja. Z takich samych powodow nie zarabiam kabli zasilajacych we widly.

Takie dodatki to sa kolejne elementy zmieniajace sam kabel czy to zasilajacy czy glosnikowy. Ale jak ktos lubi mozna sie bawic. 

Czy wtyki w glosnikowcach nie maja czasem wiekszego sensu w przypadku czestego przepinania? Jesli ktos ma juz staly system to nie ma to sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można powiedzieć, że nie powinieneś używać terminali w kolumnach ani we wzmacniaczu bo degraduja dźwięk... I co wtedy z gniazdem wtyczka kabla zasilającego? A konektory w głośnikach - bezpośrednio je też lutować do tych przewodów co do cewki idą? Jeszcze gniazdko ścianie no i jak połączyć nałogowo z innymi urządzeniami wzmacniacz? 

Terminale i wtyczki bananowe mam też miedziane. 

Jeżeli Ci nie śniedzieje (czarnieje) drut  w kablu i masz pewność, że przy skręceniu terminali nie łamią się druciki miedziane oraz, że w ogóle masz dobre połączenie to wiadomo, że lepsze takie bezpośrednie połączenie. 

Sprawdź, czy po kilku godzinach lub dniach nie możesz już bardziej dokręcić terminali we wzmacniaczu i kolumnach. Jeżeli się da dalej dokręcić to nie ma solidnego połączenia i już są straty w jakości 

Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.