Skocz do zawartości
IGNORED

Literacki nobel 2016 dla Dylana


Tommiashi

Rekomendowane odpowiedzi

Bartkiem?

może być i wnuk, ale nie Wnuk Lipiński :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mądrale, to jak by było ze Świetlickim - można w przyszłości dać Nobla, czy nie?

Jestem za.

 

Tupac Shakur pośmiertnie?

Bo Nobla nie dostaje sie pośmiertnie ?;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie z Sienkiewiczem :-)

 

Żebyś wiedział... Osobiście za Sienkiewiczem nie przepadam, co nie zmienia faktu, że czy się to komuś podoba, czy nie - pozostaje jednym z najbardziej popularnych twórców dzieł polskiej LITERATURY (w tej chwili już niemal "pomnikowych"), a takie "Quo Vadis" wydano do dzisiaj ponad 2000 razy na całym świecie i przetłumaczono na 60 języków, w tym łacinę i esperanto... Także Dylan w zakresie literatury to mógłby Henrysiowi co najwyżej kałamarze atramentem napełniać ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś wiedział... Osobiście za Sienkiewiczem nie przepadam, co nie zmienia faktu, że czy się to komuś podoba, czy nie - pozostaje jednym z najbardziej popularnych twórców dzieł polskiej LITERATURY (w tej chwili już niemal "pomnikowych"), a takie "Quo Vadis" wydano do dzisiaj ponad 2000 razy na całym świecie i przetłumaczono na 60 języków, w tym łacinę i esperanto... Także Dylan w zakresie literatury to mógłby Henrysiowi co najwyżej kałamarze atramentem napełniać ;-)

 

Pani o ile wiem lubi klasykę, Satie (nie miał Ci on dobrej prasy, nie miał) gorszy od Chopina, da się to tak łatwo zmierzyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... za Sienkiewiczem nie przepadam, ...

za wiki: W 1905 roku odpowiadając na ankietę rozesłaną przez paryską gazetę „Le Courrier Européen”, napisał: „...przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla Ojczyzny przeciw ludzkości”. Potem dali mu nobla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nagroda z roku na rok schodzi na psy ....., równie dobrze nobla mógłby dostać Cohen lub Knopfler....

 

Cohen? Rozumiem - też bym mu dał Nobla, albo i dwa. Ale Knopfler? Jemu za co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani o ile wiem lubi klasykę, Satie (nie miał Ci on dobrej prasy, nie miał) gorszy od Chopina, da się to tak łatwo zmierzyć?

 

Zależy co będziemy "mierzyć" i jakie przyjmiemy założenia. Wszelkie pomiary w sztuce są zawsze ryzykowne ;) Jeśli jednak masz na myśli ocenę poziomu ich kompozycji na określony instrument, to zapewne przyjmując jakieś muzykologiczne, formalne kryteria, da się pewne aspekty porównać. Oczywiście na koniec zawsze pozostanie kwestia gustu. Tylko że Ty jako przykład podałeś dwóch kompozytorów i ich porównanie na polu muzyki. A tutaj zachodzi coś zupełnie innego jednak. Gdyby Chopinowi dali za życia jakąś wybitną nagrodę literacką za teksty pieśni które komponował, pewnie wyglądałoby to tak samo kuriozalnie...

 

Dylan jest kompozytorem i autorem świetnych piosenek, ale nie róbmy z niego wybitnego literata ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co będziemy "mierzyć" i jakie przyjmiemy założenia. Wszelkie pomiary w sztuce są zawsze ryzykowne ;) Jeśli jednak masz na myśli ocenę poziomu ich kompozycji na określony instrument, to zapewne przyjmując jakieś muzykologiczne, formalne kryteria, da się pewne aspekty porównać. Oczywiście na koniec zawsze pozostanie kwestia gustu. Tylko że Ty jako przykład podałeś dwóch kompozytorów i ich porównanie na polu muzyki. A tutaj zachodzi coś zupełnie innego jednak. Gdyby Chopinowi dali za życia jakąś wybitną nagrodę literacką za teksty pieśni które komponował, pewnie wyglądałoby to tak samo kuriozalnie...

 

Czasami cezura czasowa łagodzi wiele sporów, Satie i Chopin zostali klasykami, chociaż wielu może się wydać (może słusznie), ze ten drugi był ciut zdolniejszy ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż nie chce mi się wierzyć w ten jakże wielki ból co niektórych... ja dałbym Bobowi i ze trzy Noble - jaki macie problem? Jak to dobrze, że polskie komisje nie mogą uczestniczyć w przyznawaniu tej nagrody - naprawdę jest to dobra wiadomość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle proponuję podejść do Dylana z większym uznaniem, to nie jest byle kto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dylan jest kompozytorem i autorem świetnych piosenek, ale nie róbmy z niego wybitnego literata ;)

Wydał książkę Tarantua (1970), oraz wspomnienia Kroniki, (nawet była w PL). Literatem, ani pisarzem nie jest.

 

może być i wnuk, ale nie Wnuk Lipiński :-)

Bobby Vinton

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami cezura czasowa łagodzi wiele sporów, Satie i Chopin zostali klasykami, chociaż wielu może się wydać (może słusznie), ze ten drugi był ciut zdolniejszy ;-)

 

Tylko zauważ, że zarówno Satie jak i Chopin byli kompozytorami, a "Blowin’ in the Wind" Dylana, mimo że to rewelacyjna piosenka - raczej trudno nazwać jej tekst "wybitnym dziełem literackim" ;) Mimo wszystko.

 

Aż nie chce mi się wierzyć w ten jakże wielki ból co niektórych... ja dałbym Bobowi i ze trzy Noble - jaki macie problem?

 

Dylan jeszcze amatorsko maluje i podobno w młodości eksperymentował ze składami farb malarskich. Zawsze można mu dorzucić nobla w dziedzinie chemii, a na starość pokojowego nobla za całokształt. W sumie wyjdą trzy :)

 

Nie rozumiesz, że tu nie chodzi o Twoje uwielbienie Boba czy naszą dezaprobatę? Jeśli ta nagroda ma mieć jakiś prestiż, powinna być przyznawana za wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie. Tylko tyle i aż tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech będzie Dylan po polsku, dla tych co z engliszem słabo :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jaki macie problem?

Z definicji, w 1895 ustalając nagrodę w 5 dziedzinach nie przewidywano, że piosenki to też literatura. Co prawda, the times they are a changin, za kolejne 10 lat nagrodę dostanie ktoś za napisy na płocie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za kolejne 10 lat nagrodę dostanie ktoś za napisy na płocie.

 

Jak będą oryginalne i niepowtarzalne, to dlaczego nie? Grzesiuk też nie był literatem, tylko chuliganem, a jakie wspaniałe książki trzy napisał - dałbym mu Nobla za jego ciekawe życie i jak najbardziej ciekawie napisane, tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle proponuję podejść do Dylana z większym uznaniem, to nie jest byle kto.

 

Ale Dylanowi uznania przecież nikt nie odbiera i nikt nie twierdzi że to byle kto :> Pisze znakomite piosenki. Jest wielką gwiazdą folk rocka. Środowisko muzyczne i filmowe również go docenia i uznaje. Otrzymał Grammy, Pulitzera, Oskara...

Po prostu nie jest wybitnym twórcą literackim i moim zdaniem nie zasługuje na Nobla w dziedzinie literatury. W pełni zgadzam się z argumentami Oli w tym przypadku.

 

dałbym mu Nobla za jego ciekawe życie i jak najbardziej ciekawie napisane, tak?

 

Ty to byś wszystkim Chicago te noble rozdawał jak widzę. Już nawet i "za ciekawe życie" :D Jak dobrze chłopie, że nie siedzisz w tym komitecie noblowskim, bo by ci nagród nie nastarczyło. Jarek Kaczyński też napisał książę, też był chuliganem i też ma ciekawe życie. Jemu też dasz nobla z literatury?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą oryginalne i niepowtarzalne, to dlaczego nie? Grzesiuk też nie był literatem, tylko chuliganem, a jakie wspaniałe książki trzy napisał - dałbym mu Nobla za jego ciekawe życie i jak najbardziej ciekawie napisane, tak?

Właśnie o to idzie, obniżenie rangi nagrody. Uzasadnienie "for having created new poetic expressions within the great American song tradition". Czyli podniesienie do rangi sztuki przetworzonych piosenek ludowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to byś wszystkim Chicago te noble rozdawał widzę.

 

Wszystkim to nie, ale Bobowi jak najbardziej bym dał, za człekokształt i istnienie - w literaturze poniekąd również, tak? Nad Grzesiukiem to bym się zastanowił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzył się taki werdykt, ale nie deprecjonujmy Dylana, za mało go chyba znamy tak naprawdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filmie "Miś" też była taka scenka, na zachętę, puchar za zajęcie 1. miejsca.

 

Zdarzył się taki werdykt, ale nie deprecjonujmy Dylana, za mało go chyba znamy tak naprawdę.

Już nie poznamy, są już nowe inne treście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie poznamy, są już nowe inne treście.

wreście ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dylan jeszcze amatorsko maluje i podobno w młodości eksperymentował ze składami farb malarskich. Zawsze można mu dorzucić nobla w dziedzinie chemii, a na starość pokojowego nobla za całokształt. W sumie wyjdą trzy :)

 

Ja dałbym mu jeszcze Nobla za kapelusz i za to, że fajnie rzucał nożem w Pat Garrett i Billy The Kid. Ale wiadomo, że co user, to inne preferencje. W tym roku widocznie nikt z literatów nie zasłużył, to sypnęli Bobowi - myślę, że za szczerość i treść - formy nie brały udziału w tegorocznym losowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeście! jeście! ;-))

aż zebrau się tum :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było Sapkowskiego, też jest tłumaczony na wiele języków ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylan oprócz muzyki to jednak w słowie pracuje, słowa piosenki to nie literatura? W ogóle z polskiej perspektywy ciężko dostrzec wielkość Dylana jako poety, a to jest poeta wysokiej próby.

Ktoś z polskiej prowincji krzyczy: a kto to ten Dylan do licha, co to za "szarpidrut" jego mać?!

Dario Fo - niedobrze, Jelinek - źle, Dylan - tak dalej być nie może.

Mnie cieszy, że przełamano stereotyp.

A jakby tak Miłosz śpiewał swoje wiersze to byłby poetą czy pisał piosenki i Nobel mu się nie należał ? Sorry, zapomniałem, to był Nobel polityczny.

No dobra, a w takim razie Szymborska ?

Za co ten Nobel ?

"za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”

 

Ło da fak to znaczy ? Znów zapomniałem. Przecież to była lewaczka nie bardzo przepadająca za przedstawicielami czarnej władzy. Lewaki lewakom tę nagrodę więc dali .

A taki Reymont. Za wybitny epos narodowy.

A kto to jeszcze czyta oprócz biednych uczniów i kogo interesuje żywot biednego chłopa pańszczyźnianego. I jeszcze zmienił nazwisko z Rejment na Reymont żeby fajniej wyglądało. Zupełnie jak Modest Amaro ( albo Dylan:)) znany wcześniej jako Basiura.

Na dodatek podpisał się pod czymś takim rusofil jeden,

 

"W odpowiedzi na deklarację wodza naczelnego wojsk rosyjskich wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa z 14 sierpnia 1914 roku, podpisał telegram dziękczynny, głoszący m.in., że krew synów Polski, przelana łącznie z krwią synów Rosyi w walce ze wspólnym wrogiem, stanie się największą rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cohen? Rozumiem - też bym mu dał Nobla, albo i dwa. Ale Knopfler? Jemu za co?

 

Dostanie w przyszłym roku z Fizyki.....

 

"Za to że robił.... takie rzeczy z gitarą"......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kanał Prawy Kanał Lewy STEREO......................Przenicowany świat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.