Skocz do zawartości
IGNORED

Odtwarzacz multimedialny


906
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, przmor napisał:

Przecież nawet dyski talerzowe same w sobie są o rząd albo i dwa rzędy wielkości szybsze niż potrzeba do odtwarzania filmu.

Żeby tam tylko rząd wielkości... Nawet BD-rip wykonany 1:1 wymaga góra 4-5 MB/s przesyłu, a dysk talerzowy ma ponad 100 MB/s transferu, więc to są jakieś śmieszne wartości.

12 minut temu, przmor napisał:

Ryzyko utraty danych w przypadku RAID 0 wzrasta dwukrotnie bo wystarczy że jeden dysk padnie i dane nie do odzyskania, dobrze liczę?

Dokładnie, więc jak już używać RAID to tylko wyższe wersje, zerówka jest bez sensu pod względem bezpieczeństwa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAID 0, nie daje żadnego bezpieczeństwa, więc bez sensu jest pisanie o nim w tym kontekście.

U mnie odtwarzacz pokazuje 6-9MB/sek jak leci film, nie 4-5 ale to mały szczegół.
Jak odtwarzacz zasysa film z NASa do swojej pamięci podręcznej (na początku oglądania), to siorpie 50-70 MB/sek .
A jak włączę takie siorpanie na dwóch odtwarzaczach w dwóch różnych pokojach w tym samym czasie, to mamy odczyt 100-140 .
Tyle pojedynczy dysk nie da rady.
Ale to sporadycznie się zdarza.

Ja używam RAID 0, bo tak mi się zachciało i tyle, jak już szukać powodu, to dla szybkości zapisu/odczytu, na pewno nie da bezpieczeństwa, bo jest to wręcz anty-bezpieczne rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, RAF77 napisał:

U mnie odtwarzacz pokazuje 6-9MB/sek jak leci film, nie 4-5 ale to mały szczegół.

To odtwarzacz trochę ściemnia 😉  Policz... bitrate wideo max. 30 Mbit/s (częściej mniej) + audio bezstratne max 4-5 Mbit/s, napisów nie liczę, bo to są jakieś grosze = 35/8 = niecałe 4,4 MB/s. Więcej nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko trochę z innej beczki.

Czy któryś z plikowców zidoo,dune maja możliwość zmiany proporcji obrazu do 2.39.1 aby wyeliminować upierdliwe zmiany formatu jak np w Batmanie czy TopGun M.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, hank napisał:

Pytanko trochę z innej beczki.

Czy któryś z plikowców zidoo,dune maja możliwość zmiany proporcji obrazu do 2.39.1 aby wyeliminować upierdliwe zmiany formatu jak np w Batmanie czy TopGun M.?

Jeszcze tak do końca mojej Dunki nie rozgryzłem.Ale jest opcja Zoom oraz rozciągnięcia góra dół, która pozwala na dopasowanie formatu tak jak w Kodi.Tylko z tego co pamiętam to Batman jest nagrany w kilku formatach,Tenet też czyli chyba to nic nie da bo po chwili jak wskoczy format kinowy to obraz zmniejszy się jeszcze bardziej...ale to gdybanie bo tego nie sprawdzałem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

tylko z tego co pamiętam to Batman jest nagrany w kilku formatach,

Chodzi mi właśnie o taki zmienny format.Teraz bez problemu robię to na kompie i modyfikuje oryginalny format ale myślałem ze plikowce maja taką możliwość robienia w locie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Przy takich filmach, nic to nie da,. bo format się ciągle zmienia.
Chyba, że będziesz dopasowywał obraz, za każdą zmianą formatu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadałem trochę temat. Do kopi dysku uhd potrzebuję nagrywarkę UDH frendly a do zwykłych BR (z zabaw z pc pamiętam aby skopiować dane z płyty wystarczył zwykły napęd ale to było 15 lat temu jak nie lepiej)? Taką kopię zapisuje dzięki programowi do mkv i ląduje na dysku. Następnie za pomocą odtwarzacza np. Dune HD Real Vision 4K (mam TV z android tv/google tv to da radę bezstratnie dla dźwięku to obsłużyć?) mogę obejrzeć film?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, hank napisał:

Bez problemu można to zrobic

Z pozycji Komputra?

Ale co to daje ...

Jeśli posiadam format ekranu 16:9 i leci scena w IMAX'ie czyli bez pasów .Obraz wypełnia cały ekran.Potem następuje zmiana na format kinowy i....?Obcina pasy i skaluje/powiększa  obraz do Formatu 16:9 ?Czyli obcina mi obraz po bokach? Czy jak? 🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bez problemu można to zrobic
Że niby odtwarzacz sam będzie zmieniał formaty w locie?

Bo że manualnie zmieniać można, to wiadome, że tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Gmow1977 napisał:

Z pozycji Komputra?

Ale co to daje ...

Jeśli posiadam format ekranu 16:9 i leci scena w IMAX'ie czyli bez pasów .Obraz wypełnia cały ekran.Potem następuje zmiana na format kinowy i....?Obcina pasy i skaluje/powiększa  obraz do Formatu 16:9 ?Czyli obcina mi obraz po bokach? Czy jak? 🤔

Dla ekranu 16:9 to nie problem bo masz sceny IMAX na całym ekranie a przy przejsciu na 2.39.1 masz pasy.Dla posiadaczy typowo 2.39.1 przy IMAX obraz wychodzi poza ekran góra dół.Mogę w JVC zmienić jednym klawiszem zapisane ustawienia abym miał również pasy i wtedy bordery na bokach ustawiam,ale mam dużo mniejszy obraz wtedy.

 

12 minut temu, RAF77 napisał:

Że niby odtwarzacz sam będzie zmieniał formaty w locie?

Bo że manualnie zmieniać można, to wiadome, że tak.

Na kompie wrzucasz materiał do odpowiedniego programu wybierasz format i z automatu obcina  obraz IMAX tzn dokłada pasy tak jak masz w reszcie filmu.W całości masz wtedy film w jednym formacie.

17 minut temu, RAF77 napisał:

Że niby odtwarzacz sam będzie zmieniał formaty w locie?

Ze będzie maskował część ekranu gór dół dla formatu 2.39.1.proj JVC tez ma taką opcje tylko niestety nie ma aż tak duzej regulacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, hank napisał:

Dla ekranu 16:9 to nie problem bo masz sceny IMAX na całym ekranie

Zacznijmy najpierw od tego że 16:9 to 1,78:1 a wspomniany IMAX to 1,44:1 tak że nie jest to cały obraz, format ten również posiada pasy od góry i od dołu tylko są one mniejsze… a podczas zoomowania ucina boki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, hank napisał:

Dla ekranu 16:9 to nie problem bo masz sceny IMAX na całym ekranie a przy przejsciu na 2.39.1 masz pasy.Dla posiadaczy typowo 2.39.1 przy IMAX obraz wychodzi poza ekran góra dół.Mogę w JVC zmienić jednym klawiszem zapisane ustawienia abym miał również pasy i wtedy bordery na bokach ustawiam,ale mam dużo mniejszy obraz wtedy.

 

No właśnie i dlatego nie przemawia do mnie koncepcja ekranu w formacie 2.39:1 czytaj kinowy....Wolę już te pasy góra/ dół bo obraz zostaje tej samej szerokości...a zmianie ulega tylko wysokość ,przy której czarne pasy nie robią tyle szkody bo choć u mnie nie rzucają sie aż tak w oczy  to przy ekranie  multiformat mogę je jednym guzikiem zamaskować.... ale bądźmy poważni... przecież nie będę jak głupi siedział z kciukiem na pilocie  przez cały film i zmieniał BORDERY bo nie na tym ta zabawa polega oglądam takie formaty w 16:9 i wtedy te pasy się pojawiają....

 

Godzinę temu, długi89 napisał:

Zacznijmy najpierw od tego że 16:9 to 1,78:1 a wspomniany IMAX to 1,44:1 tak że nie jest to cały obraz, format ten również posiada pasy od góry i od dołu tylko są one mniejsze… a podczas zoomowania ucina boki! 

Ty jak zwykle ...czepiasz się szczegółów.Kto chciał to zrozumiał o co mi chodzi  ty nie musiałeś....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Gmow1977 napisał:

Ty jak zwykle ...czepiasz się szczegółów.Kto chciał to zrozumiał o co mi chodzi  ty nie musiałeś....

Jak rozmawiamy to rozmawiajmy tak by każdy wiedział o co chodzi. Ja wiem, ty wiesz ale inni ( czytaj szary Kowalski a pełno tutaj takich ) mogą nie wiedzieć co to jest nawet. 

8 minut temu, Gmow1977 napisał:

No właśnie i dlatego nie przemawia do mnie koncepcja ekranu w formacie 2.39:1 czytaj kinowy....Wolę już te pasy góra/ dół bo obraz zostaje tej samej szerokości...a zmianie ulega tylko wysokość ,przy której czarne pasy nie robią tyle szkody bo choć u mnie nie rzucają sie aż tak w oczy  to przy ekranie  multiformat mogę je jednym guzikiem zamaskować.... ale bądźmy poważni... przecież nie będę jak głupi siedział z kciukiem na pilocie  przez cały film i zmieniał BORDERY bo nie na tym ta zabawa polega oglądam takie formaty w 16:9 i wtedy te pasy się pojawiają....

Ja też mam 16:9 z opcja maskowania do 21:9 i tylko wtedy używam maskowanie gdy oglądam film w formacie kinowym. Oczywiście maskowanie manualne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Gmow1977 napisał:

ale bądźmy poważni... przecież nie będę jak głupi siedział z kciukiem na pilocie  przez cały film i zmieniał BORDERY

No właśnie o to mi chodzi.Jeżeli zmienimy na taki format cały film mamy spokój.Ewentualnie jak pisałem wcześniej zmniejszasz obraz w proju do wysokości jaki masz ekran i zasuwasz boczne bordery i masz 16:9 tylko ze mniejszy od obecnego.Mając ekran jak Twój problemu nie ma:)

Jeżeli owe plikowce nie mają opcji przycięcia obrazu od góry i dołu to nie ma tematu:) Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś może madvr w pc i zapewne madvr envy i lumagen.

Ogólnie takich filmów jest tak mało że raczej nie będzie się chciało żadnej firmie takiej funkcji implementować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, długi89 napisał:

Jak rozmawiamy to rozmawiajmy tak by każdy wiedział o co chodzi. Ja wiem, ty wiesz ale inni ( czytaj szary Kowalski a pełno tutaj takich ) mogą nie wiedzieć co to jest nawet. 

Wychodzę z założenia ,że jak ktoś się" kinem domowym" interesuje to takie podstawy zna... ale nie ważne zostawmy to👍Następnym razem wezmę to sobie do serca...😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.
Ale ile jest takich filmów ze zmiennym formatem?
Strzelam, że 95% filmów jest w formacie kinowym.
No chyba, że ktoś seriale ogląda...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RAF77 napisał:

...
No chyba, że ktoś seriale ogląda...
 

Gra o Tron 4k+Atmos u mnie wszystkie 7 sezonow na proju - jakies siedemdziesiąt godzin maga jazdy bez trzymanki 🙂

Niedawno też Mandalorianin i jeszcze pare innych z dobra jakością - format 16/9 rulezz :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ekran 21:9 z zaimplementowanym CIH i nie wyobrażam sobie powrotu do ekranu 16:9. 99% filmów jakie oglądam są w formacie 21:9 więc jaki sens miałby ekran 16:9 i maskowanie pasów góra dół? Wolę pasy po bokach tego 1% filmów w 16:9 czy 4:3. Jeśli chodzi o Tenet i Dunkierkę to to ma ekranie 21:9 faktycznie jest masakra. Przepuszczę te filmy przez Handbrake z opcją obcinania do formatu 21:9 tracąc część obrazu w sekwencjach iMax ale sprawdziłem, że i tak niewiele się tam dzieje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, przmor napisał:

Ja mam ekran 21:9 z zaimplementowanym CIH i nie wyobrażam sobie powrotu do ekranu 16:9. 99% filmów jakie oglądam są w formacie 21:9 więc jaki sens miałby ekran 16:9 i maskowanie pasów góra dół? Wolę pasy po bokach tego 1% filmów w 16:9 czy 4:3. Jeśli chodzi o Tenet i Dunkierkę to to ma ekranie 21:9 faktycznie jest masakra. Przepuszczę te filmy przez Handbrake z opcją obcinania do formatu 21:9 tracąc część obrazu w sekwencjach iMax ale sprawdziłem, że i tak niewiele się tam dzieje.

No i przy serialach albo telewizji masz mniejszy obraz ...no i co narobiłeś?

A tak na poważnie to taki ekran 21:9 tylko do filmów kinowych w tym formacie ... naprawdę fajnie wygląda w salce ale jest mniej praktyczny...😋

A jeszcze zapytam tych co konwertują 16:9 do 21:9 za pomocą projektora...Czy tu chodzi tylko o Zoom? I Pasy góra/ dół "fizycznie "zostają poza ekranem?Tak to rozumiem.Ile ta operacja trwa live?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nie mam TV ani nie oglądam seriali na platformach streamingowych. Dzięki temu mam mnóstwo czasu na przyjemnosci w tym oglądanie kinowych filmów :)
Kiedy miałem ekran 16:9 drażniło mnie to, że w filmach 16:9 postacie były większe niż w formacie 21:9. Dzięki CIH i ekranowi 21:9 postacie są tej samej wielkości w każdym z formatów, zmienia się jedynie szerokość obrazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, przmor napisał:

Kiedy miałem ekran 16:9 drażniło mnie to, że w filmach 16:9 postacie były większe niż w formacie 21:9.

Większe postacie =Większy obraz.Taki Avatar w 3D na 16:9 to przecież sama przyjemność .Pełna imersja ,zatopiony po brzegi lepiej nie można.Na CIH to takie trochę okrojone by było I mniejsze.Ale powtórzę sie...

 ekran w formacie kinowym zawsze mi się podobał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.10.2022 o 17:53, RAF77 napisał:

Zgadza się.
Ale ile jest takich filmów ze zmiennym formatem?

To chyba nie oglądałeś Blonde. Tam format zmienia się niemal co scenę.

madVR ma całą stronę opcji do automatycznego dopasowywania się do formatu filmu, ale nie używam tego. Strasznie upierdliwe to jest, najlepiej oglądać w oryginalnym formacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 10/5/2022 at 9:31 PM, Gmow1977 said:

A jeszcze zapytam tych co konwertują 16:9 do 21:9 za pomocą projektora...Czy tu chodzi tylko o Zoom?

W projektorze można manualnie "odciąć" obraz góra/dół lub prawo/lewo bez zmiany proporcji. Ta opcja z tego co pamiętam w JVC nazwana jest "masking". Czyli mając ekran w formacie 2,39:1 mozna wyswietlac obraz 16:9 ucinając po kawałku. Oglądając seriale w całości nagrane w 16:9 lepiej uzyć zoomu i miec czarne pasy po bokach ale w filmach ze zmiennym proporcjami jak chociazby Top Gun Maverick jest to wygodne. Projektor nie będzie rzucac obrazu tam gdzie fizycznie nie ma ekranu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.