Skocz do zawartości
IGNORED

Czym poprawić jakość basu (kolumny ?)


MrSalieri

Rekomendowane odpowiedzi

Być może Rafał.

Teraz patrząc z perspektywy czasu uważam że się pospieszyłem z testowaniem kolumn i uważam to za swój błąd także spokojnie.

Teraz pasowało by te wszystkie modele co miałem posłuchać jeszcze raz :(

Widzę dwie możliwośći.

Ewidentnie tak grają kolumny w tym ustawieniu na co składa się pomieszczenie lub przyzwyczaiłeś się do buczenia. Nie ma co mieszać elektroniką. Znam PM7000, ma odpowiednią ilość basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry sub w obudowie zamknietej ( a najlepiej dwa ).

Inaczej musisz sie przygotowac na spore wydatki jezeli chcesz miec dobry bas. Wymiana kolumn i wzmacniacza pochlonie duzo wieksze pieniadze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrSalieri

 

Miałem kiedyś podobny problem i w moim przypadku okazało się ze wymiana wzmacniacza to strzał w 10 :) Zensory 3 mam do dziś i graja w kuchni i jestem z nich bardzo zadowolony :) tym bardziej ze kupiłem nowe za 1000 zł ,jak za kwotę którą je nabyłem to bardzo dobre kolumny

Kiedyś je odpaliłem w salonie o podobnej powierzchni jak Twoja i niczego mi nie brakowało , ale z odpowiednim wzmacniaczem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrSalieri

 

Miałem kiedyś podobny problem i w moim przypadku okazało się ze wymiana wzmacniacza to strzał w 10 :) Zensory 3 mam do dziś i graja w kuchni i jestem z nich bardzo zadowolony :) tym bardziej ze kupiłem nowe za 1000 zł ,jak za kwotę którą je nabyłem to bardzo dobre kolumny

Kiedyś je odpaliłem w salonie o podobnej powierzchni jak Twoja i niczego mi nie brakowało , ale z odpowiednim wzmacniaczem :)

No to pochwal się co to za wzmacniacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pochwal się co to za wzmacniacz?

 

 

Grało to z Denon-em PMA1510AE , polecane wzmacniacze to jedno, a odsłuch u siebie to drugie :) Miałem ostatnio kilka wzmacniaczy i kolumn i tak się bawiłem i mieszałem klockami by wyrobić sobie samemu zdanie :) Bardzo ciekawe doświadczenie.

Dodam ze mam Zensorki w kuchni gdzie miejsca jest ile jest i stoją bardzo blisko ściany i co mnie dziwi ze nie ma dudnienia i wzbudzania się basu , ale to pewnie ze graja z Yamaha MCR-N560

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Grało to z Denon-em PMA1510AE , polecane wzmacniacze to jedno, a odsłuch u siebie to drugie :) Miałem ostatnio kilka wzmacniaczy i kolumn i tak się bawiłem i mieszałem klockami by wyrobić sobie samemu zdanie :) Bardzo ciekawe doświadczenie.

Wzmacniacz trochę droższy od mojego więc pewnie i lepszy. Masz rację że jak odsłuch to tylko u siebie.

Wracając do tematu zrobiłem test według zaleceń Kyle. Ustawiłem fotel tak że kolumny i moja głowa tworzyły trójkąt równoboczny o boku 1,9 m.

Basu zero, wokalista lub wokalistka praktycznie siedzi mi na kolanach, ogólnie wrażenie siedzenia 1m przed sceną. Nie podoba mi się taki rodzaj prezentacji. Wolę siedzieć dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę siedzieć dalej.

 

Dziwnym nie jest. A co się dzieje jak zrobisz trójkąt o boku 3m?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wokalistka praktycznie siedzi mi na kolanach, Nie podoba mi się taki rodzaj prezentacji. Wolę siedzieć dalej.

 

 

Nawet jezeli jest to Diana?

 

A co się dzieje jak zrobisz trójkąt o boku 3m?

 

 

Wtedy przed nim kleczy;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Grało to z Denon-em PMA1510AE , polecane wzmacniacze to jedno, a odsłuch u siebie to drugie :)

1510AE nie ma większego basu od PM7000 tylko nieco inny.

 

 

Wzmacniacz trochę droższy od mojego więc pewnie i lepszy. Masz rację że jak odsłuch to tylko u siebie.

Wracając do tematu zrobiłem test według zaleceń Kyle. Ustawiłem fotel tak że kolumny i moja głowa tworzyły trójkąt równoboczny o boku 1,9 m.

Basu zero, wokalista lub wokalistka praktycznie siedzi mi na kolanach, ogólnie wrażenie siedzenia 1m przed sceną. Nie podoba mi się taki rodzaj prezentacji. Wolę siedzieć dalej.

Dosun kolumny jak najbliżej ścian i kątów. Podbijesz w ten sposób bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziwnym nie jest. A co się dzieje jak zrobisz trójkąt o boku 3m?

Nie wiem nie próbowałem ale będzie to już przeszkadzać w użytkowaniu pokoju.

Przybliżyłem kolumny trochę do tylnej ściany i basu przybyło. Jest więcej ilościowo a nie jakościowo ale widocznie nic więcej nie wymyślę bez zmiany sprzętu. Nie buczy,nie dudni, regał nie gra, jest ok. Trzeba się obyć z tym wszystkim i już

Dzięki wszystkim za rady.

 

@MrSalieri

Sprawdź, czy kolumny nie masz podłączone w przeciw-fazie.

Jest dobrze na pewno.

Może kiedyś będzie mi dane u kogoś posłuchać dobrego zróżnicowanego basu, bo na razie tylko o takim czytam, podobnie jak czytałem na tym forum o innych rzeczach które już mam u siebie.

Ogólnie rzecz biorąc przez podstawki zrobiłem duży krok do przodu jeśli chodzi o audio. Od tego powinienem zacząć a nie bawić się w testowanie kolumn na regale.

Chciałem poprawić brzmienie bez stworzenia kolumną prawidłowych warunków pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę jak najbardziej testował rożne opcje ustawienia

.

Zamieszczam plan pokoju mniej więcej w skali z najważniejszymi wymiarami:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Szer. 395 cm dług. 435 cm

Dom jest stary: ściany pustak, podłoga drewniana na to panele, sufit drewniany deska od dołu(tynk) i od góry, G-K nie ma,

 

Myślę, ze tutaj jest problem z basem: pokój to prawie kwadrat (jaka jest wysokość?) wiec mody osiowe są wzmocnione przesłaniając inne częstotliwości - granie ilościowe w podbiciu, a nie jakościowe. I dwa: jeżeli pisząc że podłoga i sufit są drewniane tzn. budowa skrzynkowa/legarowa na wskroś konstrukcji, to bas może grać u sąsiadów na dole i na gorze.....

 

A jak grasz w bliskim polu, trójkąt ca. 2 mtr podstawa i Ty ok. 2,5 mtr lub jak grałeś na 2 metrowym jeszcze - to dalej rysunek basu i odbiór sie nie poprawia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiadów na dole i górze nie ma.

W trójkącie równobocznym jest gorzej z basem. Praktycznie go nie ma. Jest dobrze w miejscu odsłuchu czyli z głową blisko tylnej ściany i widocznie w tym miejscu jest podbity. Jest go więcej ilościowo.

Dziś coś jeszcze pokombinuje z ustawieniem ale wydaje mi się że lepszej jakości z tego nie będzie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wypożycz inny wzmacniacz. Jeśli efekt będzie podobny to znaczy, że faktycznie masz problem z akustyką pomieszczenia. Słuchałem te kolumny i są to bardzo dobre monitory z całkiem dobrym basem.Tylko jak każde kolumny zwłaszcza podstawkowe mają swoje fanaberie dotyczące ustawienia, elektroniki itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do basu jest dobrze. Zostawiam jak jest. Mam na myśli jego ilość nie jakość.

Zauważyłem natomiast inny problem.

Wokaliści uciekają mi trochę w lewo. Nie są idealnie na środku. Zamieniłem kable, zamieniłem miejscami kolumny i cały czas to samo. Dopiero podkręcanie balansu troszkę w prawo ustawia wokal na środku.

Jedyny powód tej sytuacji jaki przychodzi mi do głowy to otwór drzwiowy z prawej strony. Co myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do basu jest dobrze. Zostawiam jak jest. Mam na myśli jego ilość nie jakość.

Zauważyłem natomiast inny problem.

Wokaliści uciekają mi trochę w lewo. Nie są idealnie na środku. Zamieniłem kable, zamieniłem miejscami kolumny i cały czas to samo. Dopiero podkręcanie balansu troszkę w prawo ustawia wokal na środku.

Jedyny powód tej sytuacji jaki przychodzi mi do głowy to otwór drzwiowy z prawej strony. Co myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa za male kolumny zeby je tak wystawiac. Maly woofer, mala skrzynka i slabe zejscie tego zestawu nie zapewnia dobrego basu w tym miejscu w ktorym stoja teraz.

Powinne stac szerzej i blizej przedniej sciany jezeli ma byc jakikolwiek bas. Dokladnie tam gdzie stoja komody, ale i tak zawsze bedzie cos kosztem czegos.

Takie kolumny i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny można stawiać w pobliżu ścian dla wzmocnienia basu np. pod sufitem w rogu albo stawiać jak najbliżej słuchacza i daleko od ścian, aby uniknąć wzmacniania basów i jednak słyszeć dobrze niskie tony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry sub w obudowie zamknietej ( a najlepiej dwa ).

Inaczej musisz sie przygotowac na spore wydatki jezeli chcesz miec dobry bas. Wymiana kolumn i wzmacniacza pochlonie

duzo wieksze pieniadze.

kolego masz racje 2 suby zakmnięte załatwią sprawe. Najtaniej zrobić samemu plus koniec z dsp i po sprawie

Kolumny w narożnikach to porażka ze swobodą i otwartością dzwięku.

Kolego z kąd jesteś.?

 

kolego masz racje 2 suby zakmnięte załatwią sprawe. Najtaniej zrobić samemu plus koniec z dsp i po sprawie

Kolumny w narożnikach to porażka ze swobodą i otwartością dzwięku.

Kolego z kąd jesteś.?

 

Aby nie było że wymyślam

18 cali w open bafle z crownem z dsp i pozamiatane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa za male kolumny zeby je tak wystawiac. Maly woofer, mala skrzynka i slabe zejscie tego zestawu nie zapewnia dobrego basu w tym miejscu w ktorym stoja teraz.

Powinne stac szerzej i blizej przedniej sciany jezeli ma byc jakikolwiek bas. Dokladnie tam gdzie stoja komody, ale i tak zawsze bedzie cos kosztem czegos.

Takie kolumny i tyle.

Panowie ale jest bas. Chciałbym poprawić jego jakość a nie ilość. Ilość mogę regulować przesuwając kolumny tak jak piszecie.

Mieszkam niedaleko Krakowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.