Skocz do zawartości
IGNORED

Suby -wielkość membrany vs moc głośnika


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Chryste panie!!!

 

Piszesz wylewnie i długo o tym, co wcześniej już zostało krótko i konkretnie powiedziane...

 

W stosunku do 1 głośnika, wszystkie w tej ścianie (pewnie koło setki) dadzą jakieś 15 dB przyrostu głośności.

 

To wyliczenie skądś się wzięło.

 

I jakże fajny jest argument, że trzeba mówić to samo. O ten...

chodzi oto żeby mówili to samo w tym samym czasie

 

Czyli kapela folkowa plus metalowa nagłośnione z tym samym poziomem nie równa się dwie kapele metalowe (lub dwie folkowe) nagłośnione z tym samym poziomem.

 

100 osób [...] mówiących jednocześnie to samo

Udanych poszukiwań :-)

 

A ponieważ to tak zabawne, to pozwolę jeszcze sobie to dla pamięci...

 

To samo będzie na dworcu, chodzi o synchronizację, mówić to samo jednocześnie.

 

Zapytaj w studiu nagraniowym, ile prób podejmuje perkusista, żeby uderzyć kilka razy w bęben w ten sam sposób.

Ponieważ słabo to wychodzi, to się kopiuje to jedno, najlepsze uderzenie. I jest równa sekcja rytmiczna.

Potrzeba jeszcze tylko wokalisty, który 100 lub 1000 razy zaśpiewa to samo i tak samo. I już można mierzyć decybele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę pytać nikogo w studiu, bo w nim pracuje o czym już pisałem w poście #9 jestem realizatorem dźwięku.

Tłumacząc Tobie jak dziecku robię z siebie faktycznie durnia, Twój tok myślenia jest specyficzny, więc zostawię już ciebie, nie zależy mi byś był mądrzejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuj moją konkretną wypowiedź i się do niej odnieś. Wskaż błąd czy cokolwiek, co chcesz sprostować.

 

W innym wypadku jest, jak o sobie wyżej napisałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, poległem, nie potrafię odpowiedzieć na pytanie.

Ale być może odpowiesz na moje?

1. Czyli wielkość pomieszczenia jest bez znaczenia?

2. A ustroje akustyczne to takie zabawki bez znaczenia?

Mam rozumieć że wstawię subwoofer do pokoju i po sprawie? przecież gra referencyjne, słychać bas, tak?

 

Ad 1. Tak, ma znaczenie. Najbardziej jego proporcje na rozłożenie rezonansow.

 

Ad2. Ustroje akustyczne to nie zabawki i maja b. duze znaczenie - tym większe im mniejsze pomieszczenie.

Nie, samo wstawienie sub (-ów) do pomieszczenia to mniej wiecej efekt słonia w składzie porcelany - tym większy im bardziej akustyka jest do doooopy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Will66 - przywracasz mi wiarę w naukę bo był moment że grono użytkowników zaczęło podważać badania naukowe.

Np. użytkownik: Don111

Zasugerował żebym nie posługiwał się pochopnie wyliczaniami, długości fali akustycznej i w pewien sposób podważył mój wpis, krótko mówiąc nie wiedział do czego służą te wyliczenia, nie pytał wiec nie wyjaśniałem mój błąd. Może teraz spróbuję wyjaśnić w inny sposób, bo odpowiedziałeś prawidłowo na 2 pytania a są one powiązane z długościami fal akustycznych.

Dysponując płytą CD z próbkami basu, mikrofonem pomiarowym i analizatorom widma, znajdziemy częstotliwości które możemy wzmocnić lub wytłumić aktywnie stosując procesor DSP, korektor graficzny lub pasywnie poprzez ustroje akustyczne, znając kąt pod jakim są ustawione kolumny, długość i szerokość ścian a także wiedząc jaka jest długości poszczególnych częstotliwości możemy obliczyć gdzie się załamie fala i dojdzie do podbicia lub wygaśnięcia i zastosować w tych miejscach odpowiedni rodzaj ustrojów akustycznych

Kolejny użytkownik: Malikali

Ogłosił że - cytuję "Mały pokój i rzekomy brak niskiego basu to często powielany mit." Jak można nie słyszeć poprawy basu wraz ze wzrostem pomieszczenia. Trochę podstawowej wiedzy, weźmy częstotliwość 25Hz, skoro szybkość dźwięku to 340m/s a nasz pokuj ma 4m długości to w prosty sposób można obliczyć ile razy fala dźwiękowa odbije się od ścian zanim membrana wykona określoną ilość wychyleń w sekundę i wraz ze wzrostem pomieszczenia zmniejsza się rezonans bo wydłuża się dystans do pokonania co zmniejsza ilość odbić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz doświadczenia ale na scenie pro, gdzie bardzo niskiego basu brak a ograniczenia wielkością pomieszczeń (czy nawet ich brak) przestają być problemem. Jeśli wierzysz ślepo w cyferki i że gdy długość fali nie zmieści się w danym pomieszczeniu, to już taki subwoofer czy kolumny, z tak nisko sięgającym basem nie mają sensu. Nie wchodzę w wyliczenia bo się na tym nie znam, ale wiem co słyszę. W tym przypadku jestem pewny - w niewielkim pomieszczeniu różnice czuć gdy jeden subwoofer schodzi czyściutko do 25, drugi do 20 a trzeci do 15hz. Nawet przestawiając strojenie basu w jednym subie - różnice przy tak niskim basie wyraźnie słychać w niedużym pomieszczeniu. To samo dotyczy dużych kolumn, z nisko sięgającym basem. Sama długość fali - czy się zmieści w pomieszczeniu czy nie, na pewno ma jakiś wpływ na odbiór basu ale to tylko JEDNA zmienna składowa, na pewno nie decydująca bo efekty słyszalne w praktyce temu przeczą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny użytkownik: Malikali

Ogłosił że - cytuję "Mały pokój i rzekomy brak niskiego basu to często powielany mit." Jak można nie słyszeć poprawy basu wraz ze wzrostem pomieszczenia. Trochę podstawowej wiedzy, weźmy częstotliwość 25Hz, skoro szybkość dźwięku to 340m/s a nasz pokuj ma 4m długości to w prosty sposób można obliczyć ile razy fala dźwiękowa odbije się od ścian zanim membrana wykona określoną ilość wychyleń w sekundę i wraz ze wzrostem pomieszczenia zmniejsza się rezonans bo wydłuża się dystans do pokonania co zmniejsza ilość odbić.

Oczywiście i dalej to podtrzymuje, dałem Ci nawet stosowne linki, do których nawet się nie odniosłeś, a i nie "ogłosił" tylko stwierdził fakt, na takiej zasadzie masz niski bas w słuchawkach, a zapytany jak to możliwe stwierdziłeś, że nie umiesz tego wytłumaczyć swoimi teoriami:) Inna sprawa, że bas w małym pomieszczeniu będzie subiektywnie inaczej odbierany tu nie przeczę.

 

"Jak to możliwe, że fala dźwiękowa może mieć długość nawet 17 metrów, a mimo to jesteśmy w stanie ją usłyszeć w pomieszczeniach o znacznie mniejszych wymiarach?"

 

Odp. znajdziesz tutaj :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz doświadczenia ale na scenie pro, gdzie bardzo niskiego basu brak a ograniczenia wielkością pomieszczeń (czy nawet ich brak) przestają być problemem. Jeśli wierzysz ślepo w cyferki i że gdy długość fali nie zmieści się w danym pomieszczeniu, to już taki subwoofer czy kolumny, z tak nisko sięgającym basem nie mają sensu. Nie wchodzę w wyliczenia bo się na tym nie znam, ale wiem co słyszę. W tym przypadku jestem pewny - w niewielkim pomieszczeniu różnice czuć gdy jeden subwoofer schodzi czyściutko do 25, drugi do 20 a trzeci do 15hz. Nawet przestawiając strojenie basu w jednym subie - różnice przy tak niskim basie wyraźnie słychać w niedużym pomieszczeniu. To samo dotyczy dużych kolumn, z nisko sięgającym basem. Sama długość fali - czy się zmieści w pomieszczeniu czy nie, na pewno ma jakiś wpływ na odbiór basu ale to tylko JEDNA zmienna składowa, na pewno nie decydująca bo efekty słyszalne w praktyce temu przeczą.

 

Jakie sa parametry pomoeszczenia w którym słyszysz te 15 Hz?

Poza tym mówisz o próbce sygnału o tej czestotliwosci czy muzyce czy filmie?

Teoretycznie i czesto w praktyce, szczególnie w pomieszczeniach do 20 m2 nie jestes w stanie usłyszeć nic poniżej pierwszego rezonansu.

 

No i pytanie wraca o jakość tego co słyszysz? Czy jest to 15 Hz wzbudzenia, czy moze harmoniczna 15 Hz czy moze jakaś szafa rezonuje i wydaje Ci sie ze jest to super, super nisko..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na pewien cytat:

To, co przez bardzo wielu „znawców tematu” określane jest potężnym basem jest tak naprawdę sporą dawką zniekształceń i zakolorowań.

A tak na serio proszę czytać ze zrozumieniem i nie brać wszystko na serio, bo nigdzie nie pisałem że w małym pokój będzie kompletna cisza totalny brak basu, chodziło mi tylko oto że są marne szanse na POPRAWNY odbiór niskich tonów, np. chcąc wyeliminować całkowicie rezonans dla najniższych częstotliwości trzeba zbudować ściany jak w komorze bezechowej które mają 1,5m grubości x2 = 3m, a w nowoczesnych pomieszczeniach między sufitem a podłogą jest zazwyczaj mniej. Ale każdy tłumaczy sobie jak jest wygodniej.

 

W tym przypadku jestem pewny - w niewielkim pomieszczeniu różnice czuć gdy jeden subwoofer schodzi czyściutko do 25, drugi do 20 a trzeci do 15hz.

 

15Hz - serio? słyszysz/czujesz infradźwięki? Budowa ludzkiego ucha na to nie pozwala. Jesteś słoniem?

 

Może masz doświadczenia ale na scenie pro, gdzie bardzo niskiego basu brak

 

 

Uwierz mi, że jest tyle że łeb urywa. Tylko oprócz basu są też inne instrumenty i trzeba zachować pewne proporcje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Dysponując płytą CD z próbkami basu, mikrofonem pomiarowym i analizatorom widma, znajdziemy częstotliwości które możemy wzmocnić lub wytłumić aktywnie stosując procesor DSP, korektor graficzny lub pasywnie poprzez ustroje akustyczne

Co do zasady to zgoda. Z tym, że zdecydowanie bardziej przyda się do tego szum różowy, no chyba, że ktoś dysponuje dwukanałowym FFT. Szczerze odradzam też wzmacnianie dołków na basie, które najczęściej są spowodowane nieusuwalnymi przez korekcję problemami fazowymi. Tego typu problemy likwiduje się poprzez przemyślane ustawienie i optymalną instalację. IMO korektor graficzny raczej odpada z uwagi na zbyt szerokie pasmo działania, najdokładniejsze to 1/3 oktawy. Dzisiejsze DSP kosztują sporo mniej i oferują znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię, że nie będę wchodził w polemiki mądrując się formułkami z podręczników.

Nie wiem czy to co słyszę to 15hz czy 20, 25, 30hz - ale słyszę czysty bas z głośnika oraz słyszę różnice - że jedno od drugiego słyszalnie niżej schodzi.

15hz to zmierzony, prawie liniowy spadek na wykresie w pomiarach CEA mojego suba SVS (w trybie zamkniętym). 15hz to już jest na tyle mało tych słyszalnych cykli, że prawie sobie można to policzyć, przekalkulować czy się mniej więcej zgadza.

 

 

 

Jakie sa parametry pomoeszczenia w którym słyszysz te 15 Hz?

Poza tym mówisz o próbce sygnału o tej czestotliwosci czy muzyce czy filmie?

Teoretycznie i czesto w praktyce, szczególnie w pomieszczeniach do 20 m2 nie jestes w stanie usłyszeć nic poniżej pierwszego rezonansu.

To ciekawe, bo akurat kino miałem w pomieszczeniu 17m :) Co to znaczy pierwszy rezonans ? Częstotliwości słychać w generatorze, na płycie testowej z różnymi samplami określonych częstotliwości, a także w filmie i muzyce słychać że jest nisko, na niektórych utworach są tak głębokie dźwięki w porównaniu z innymi wcześniej słuchanymi subami, że muzykę słuchało się niemal jak na nowo. Jeszcze jedno - najniższe częstotliwości słychać zarówno w tym pomieszczeniu jak i na zewnątrz, gdyby pomieszczenie było większe, to efekt SPL myślę byłby jeszcze większy, ale samo zejście wydaje się że byłoby

 

A tak na serio proszę czytać ze zrozumieniem i nie brać wszystko na serio, bo nigdzie nie pisałem że w małym pokój będzie kompletna cisza totalny brak basu, chodziło mi tylko oto że są marne szanse na POPRAWNY odbiór niskich tonów, np. chcąc wyeliminować całkowicie rezonans dla najniższych częstotliwości trzeba zbudować ściany jak w komorze bezechowej które mają 1,5m grubości x2 = 3m, a w nowoczesnych pomieszczeniach między sufitem a podłogą jest zazwyczaj mniej. Ale każdy tłumaczy sobie jak jest wygodniej.

 

15Hz - serio? słyszysz/czujesz infradźwięki? Budowa ludzkiego ucha na to nie pozwala. Jesteś słoniem?

 

Uwierz mi, że jest tyle że łeb urywa. Tylko oprócz basu są też inne instrumenty i trzeba zachować pewne proporcje.

identyczne.

 

No i pytanie wraca o jakość tego co słyszysz? Czy jest to 15 Hz wzbudzenia, czy moze harmoniczna

15 Hz czy moze jakaś szafa rezonuje i wydaje Ci sie ze jest to super, super nisko..

Słyszę czysty bas zarówno z filmów, muzyki jak i z próbek testowych określonych częstotliwości.

Kiedyś faktycznie tylko mi się wydawało że jest nisko, jak miałem gorsze suby, tam z perspektywy czasu rzeczywiście więcej było samych wzbudzeń, rezonansów i innych dudnień.

Czy 15hz słyszalne to nie sam bas tylko jakieś odbicia czy inne efekty ? Nie wiem, ale same te "cykle" w liczbie ok 15 są słyszalne, jak to technicznie nazwać tego już nie wiem. Wydawało mi się że to właśnie "bas" :)

W moim pokoju problemem nie były rezonanse w okolicy najniższego basu, ten uważam odtwarzany był czysto i bez podbarwień w moim odczuciu, tylko ok 40hz, gdzie wszystko się wzbudzało, zlewało.

 

Co do sceny pro - łeb urywa ale to nie są zdecydowanie częstotliwości w okolicy 25hz w dół.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku jestem pewny - w niewielkim pomieszczeniu różnice czuć gdy jeden subwoofer schodzi czyściutko do 25, drugi do 20 a trzeci do 15hz.

Pytanie jest tylko czy na pewno słyszysz tą podstawę czy może harmoniczną, od 15 Hz druga to 30 Hz, też bardzo nisko ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to już znudziły mi się te polemiki, jak zwał tak zwał. To co słyszę schodzi niżej, czyściej - więc jest lepiej. W mniejszych pokojach też bez najmniejszego wysiłku słychać, gdy bas słyszalnie schodzi w niższe rejony, choć niektórzy będą przytaczać regułki że fala się w tym pokoju nie mieści i że nie powinno być czegoś słychać :) Dużo subwooferów przewinęło się u mnie, więc te teorie mogę sam nausznie zweryfikować :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Panowie z innej beczki. Izolujecie czymś suby od podłogi? Chodzi mi o jakieś maty czy stopki z gumy czy innego tworzywa zapobiegające przenoszeniu drgań. Oryginalne znalazłem za coś około 80€ ale nie wiem czy podobny efekt można uzyskać podstawiajac kawałki pianki czy styropianu za parę groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem wczoraj u dystrybutora dedykowane nóżki izolacyjne i sam jestem ciekaw na ile wyeliminują niepożądane drgania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elektronika: ARCAM AVR850, Onkyo NS-6170, Onkyo P-3000R, Onkyo M-5000R, Onkyo PA-MC5501, OPPO UDP-203

Nagłośnienie: Dali Rubicon 6 + Vokal + 4x LCR, Jamo IC608LCR-FG + IC606FG, 2x SVS SB16-Ultra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.