Skocz do zawartości
IGNORED

Toroidalny permalloy'owy transformator międzystopniowy


szpakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie brzmi: czy ktoś coś wie, miał jakieś doświadczenie w stosowaniu międzystopniowych transformatorów (permalloy w szczególności) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej zzzz, bo bzzz to już kl. byyy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, ponad 200 wyświetleń i praktycznie rzecz biorąc zero odpowiedzi - nikt nic nie wie ? Nie ma nic, absolutnie nic do powiedzenia ?

A może po prostu pytanie było ze zbyt wysokiej półki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Nie ma się co tak napinać ;) na forum coraz mniej osób, które chcą się dzielić swoim doświadczeniem (poza tymi, którzy opisują doświadczenia z wymiany 30 cm kabla w systemie) i takie wpisy raczej nie zachęcają do wypowiedzi.

Swoją drogą zjj_wwa zadał dość konkretne pytanie choć w dość luźny sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie limitowałem potencjalnych odpowiedzi jakimikolwiek ograniczeniami. To czy transformator pracuje ze składową stałą czy bez składowej stałej nie wpływa na fakt czy się ma coś do powiedzenia. Stwierdzenie, że bez składowej stałej to klasa B jest absurdalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to lepiej, gdy nie mający nic do powiedzenia nic nie mówią, ale skoro prosisz ;)

Miałem jeden wzmacniacz że sprzężeniem transformatorowym, a konkretniej inwerter był na transformatorze. Działał, tyle mogę powiedzieć, a że był do harmonijki, trudno ;) Żeby trafo międzystopniowe miało sens, musi pracować że składową stałą, czyli albo szczelina albo absurdalna wielkość. Szczeliny w głośnikowych transformatorach toroidalnych to sprawa ostatnich lat dosłownie, nie spotkałem się z tak wykonanymi transformatorami międzystopniowymi, już nie wspominając o materiale rdzenia. Stąd, podejrzewam, bierze się znikome doświadczenie w tej kwestii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem nigdy toroidalnych trafek z permaloju.

Najczęściej są na kształtkach EI.

Bawię się kilkoma rodzajami chińskich sygnałowych:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wielce je sobie chwalę- w pomiarach są nieco tylko gorsze od Sowterów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeliny w głośnikowych transformatorach toroidalnych to sprawa ostatnich lat dosłownie, nie spotkałem się z tak wykonanymi transformatorami międzystopniowymi, już nie wspominając o materiale rdzenia.

Cięcie rdzenia toroidalnego aby wprowadzić szczelinę powietrzną do obwodu magnetycznego rdzenia byłoby zupełnie pozbawione sensu. Nie po to się zwija rdzeń toroidalny (a po to by maksymalnie wykorzystać właściwości magnetyczne rdzenia) by go następnie przecinać, w celu wprowadzenia szczeliny powietrznej, tracąc w efekcie to co się uzyskało nawijając toroid.

Pomijam już w tym momencie to, że rdzeń wykonany (niekoniecznie toroidalny) z najwyższej jakości tzw. permalloy'u jest bardzo wrażliwy na najmniejsze nawet naprężenia mechaniczne co zupełnie eliminuje możliwość jego przecinania (chyba, że po przecięciu będzie ponownie przeprowadzana obróbka cieplna), ta wspomniana wyżej wrażliwość jest też przyczyną tego, że toroidy wykonane z najwyższej jakości permalloy'u zamyka się w specjalnych pudełkach wypełnionych smarem w którym niejako zanurzony jest rdzeń (po prostu w nim pływa nie mając kontaktu ze ściankami pudełka, a uzwojenia nawija się na owym pudełku - nie na samym rdzeniu.

Stąd kosmiczne ceny na wysokiej jakości rdzenie permalloy'owe.

 

Wielce je sobie chwalę

Napisz do czego je stosowałeś i z jakim skutkiem - może jakieś porównanie ze zwykłymi trafkami (żelaznymi).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie rdzenia toroidalnego aby wprowadzić szczelinę powietrzną do obwodu magnetycznego rdzenia byłoby zupełnie pozbawione sensu. Nie po to się zwija rdzeń toroidalny (a po to by maksymalnie wykorzystać właściwości magnetyczne rdzenia) by go następnie przecinać, w celu wprowadzenia szczeliny powietrznej, tracąc w efekcie to co się uzyskało nawijając toroid.

Pomijam już w tym momencie to, że rdzeń wykonany (niekoniecznie toroidalny) z najwyższej jakości tzw. permalloy'u jest bardzo wrażliwy na najmniejsze nawet naprężenia mechaniczne co zupełnie eliminuje możliwość jego przecinania

 

Pozbawione sensu czy nie, są takie transformatory głośnikowe, nawet krajowe. Wodą tną czy jakoś. Z sygnałowymi się nie spotkałem. Szczerze mówiąc, nie spotkałem się z sygnałowymi transformatorami toroidalnymi chyba nawet, a trochę szukałem (wprawdzie tańszego zamiennika monacora, ale szukałem wszędzie i toroidalnych jakoś nie widziałem). Transformatory międzystopniowe w układzie lampowym mają sens jeżeli mogą pracować ze składową stałą. Jeżeli wykluczasz szczelinę, czyli w rezultacie składową stałą, to co daje taki transformator w układzie lampowym, poza wzmacniaczem mikrofonowym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie spotkałem się z sygnałowymi transformatorami toroidalnymi chyba nawet, a trochę szukałem (wprawdzie tańszego zamiennika monacora, ale szukałem wszędzie i toroidalnych jakoś nie widziałem).

 

Jak by Ci tu powiedzieć ... nawet szukać trzeba umieć.

 

Transformatory międzystopniowe w układzie lampowym mają sens jeżeli mogą pracować ze składową stałą.

 

A skąd to takie dość dziwne wnioski ???

 

A nie można by na ten przykład tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by Ci tu powiedzieć ... nawet szukać trzeba umieć.

 

Czyli znalazłeś tańszy zamiennik LTR110? Super! Podzielisz się linkiem?

 

A skąd to takie dość dziwne wnioski ???

A nie można by na ten przykład tak:

 

Można. Niekoniecznie natomiast ma to sens ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli znalazłeś tańszy zamiennik LTR110

 

Wiesz co, moim zdaniem poszukiwanie tańszego zamiennika dla czegoś co wyjściowo kosztuje 33zł jest jakimś sado-maso. Weź się ogarnij.

 

Ja myślę, że to lepiej, gdy nie mający nic do powiedzenia nic nie mówią, ale skoro prosisz ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, moim zdaniem poszukiwanie tańszego zamiennika dla czegoś co wyjściowo kosztuje 33zł jest jakimś sado-maso. Weź się ogarnij.

 

Ja kupuję za 20, ale i tak szukam tańszego rozwiązania ;)

Czyli nie znalazłeś. Bo w sumie raczej nie ma... To wygląda na jakąś alternatywę (do moich zastosowań), ale nie wiem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przepraszam za śmiecenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

jakie zalety ma takie rozwiązanie jak na schemacie? pytanie może trochę nie mądre, ale od dziesięcioleci nie bawię się lampami i nie jestem na bieżąco. Pytam tylko tak, w ramach poszerzania horyzontów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.