Skocz do zawartości
IGNORED

najlepszy DAC do plików, do 20 tyś. zł


rafszcz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.11.2023 o 08:58, RCD napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ja tam widze bardzo prosta i tania opcje na tunning. podzial obudowy w srodku na 3 komory co odseparuje trafa od reszty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.11.2023 o 14:03, RCD napisał:

Ciężko się odnieść, gra inaczej, Reimyo jest bardziej muzykalny, ale cała reszta na korzyść tego Chińczyka, Wadia to niższy poziom wyrafinowania 

Problemy z cłem duże, gdybym nie interweniował pewnie do dzisiaj byłby zatrzymany.

Konfiguracji jest dużo, choćby sam wybór filtra 

Bardzo fajnie, że opisałeś tego DACa i przygody z zakupem. Byłbyś uprzejmy podzielić się jakie finalnie koszty, cło VAT, należy doliczyć do ceny zakupu i może jest jakiś sposób, bazując na Twoim doświadczeniu, żeby uniknąć przestoju na cle? Dzięki 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Arek80 napisał:

Bardzo fajnie, że opisałeś tego DACa i przygody z zakupem. Byłbyś uprzejmy podzielić się jakie finalnie koszty, cło VAT, należy doliczyć do ceny zakupu i może jest jakiś sposób, bazując na Twoim doświadczeniu, żeby uniknąć przestoju na cle? Dzięki 

VAT został naliczony na podstawie mojej płatności, wyciąg z banku który musiałem przedstawiać, link do aukcji, zrzut ekranu transakcji sklepowej, żeby przyspieszyć dostawę trzeba iść na pocztę osobiście i złożyć wniosek pełnomocnictwa dla poczty. 

Z perspektywy grania od około miesiąca, kupiłbym go drugi raz bez zastanowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, RCD napisał:

VAT został naliczony na podstawie mojej płatności, wyciąg z banku który musiałem przedstawiać, link do aukcji, zrzut ekranu transakcji sklepowej, żeby przyspieszyć dostawę trzeba iść na pocztę osobiście i złożyć wniosek pełnomocnictwa dla poczty. 

Z perspektywy grania od około miesiąca, kupiłbym go drugi raz bez zastanowienia.

Też się chyba skuszę, to będzie już drugi DAC z inspiracji bloga Najlepsze odtwarzacze. Wcześniej kupiłem AudioGD Master 7 i też bardzo wstrzelił się w mój gust. Szkoda tylko, że ten chińczyk nie występuje w kolorze czarnym 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Arek80 napisał:

Też się chyba skuszę, to będzie już drugi DAC z inspiracji bloga Najlepsze odtwarzacze. Wcześniej kupiłem AudioGD Master 7 i też bardzo wstrzelił się w mój gust. Szkoda tylko, że ten chińczyk nie występuje w kolorze czarnym 

Dolar coraz tańszy cena jest bardzo ok, dźwiękowo broniłby się nawet gdyby kosztował 10k

Proponuję filtr 1704 i układ przyjmujący dane AKM.

Przez pierwsze 100h gra mocno dołem, po 200h jest rewelacja 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zastanawiam się, czy obcięcie z 24 do 20 bitów (jeśli dobrze rozumiem?) daje jakieś słyszalne zmiany dla plików 24 bit? Słucham dużo qobuz, a tam niemal wszystko w 24bit. Z drugiej strony wiem, że właściwie żadne dac w rzeczywiśtości nie pracuje na przykład na 24 bitach. Ponoć te najlepsze mogą sięgnąć właśnie 20 bit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pantagruel napisał:

Zastanawiam się, czy obcięcie z 24 do 20 bitów (jeśli dobrze rozumiem?) daje jakieś słyszalne zmiany dla plików 24 bit? Słucham dużo qobuz, a tam niemal wszystko w 24bit. Z drugiej strony wiem, że właściwie żadne dac w rzeczywiśtości nie pracuje na przykład na 24 bitach. Ponoć te najlepsze mogą sięgnąć właśnie 20 bit.

Kazdy DAC R2R skorzysta na dobrym, softwarowym ditheringu do 19-20 bitow.

Poczytaj o hqplayer i jak jest wykorzystywany z DACami R2R. Najczesniej to bedzie, jezeli wystepuje tryb NOS, 8 x oversampling synchroniczny plus dithering.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2023 o 12:55, Piopio napisał:

Owszem. Wystarczy znać trochę techniki a nie wierzyć w audio-bajki

Bzdura ,kilku miesięczne testy pokazały mi wyraźnie że izolacja galwaniczna owszem wnosi trochę ale na tym koniec ,watro mieć ,ale i tak potrzebne są dwa wysokiej jakości kable USB . 

W dniu 19.11.2023 o 21:54, Piopio napisał:

Skończ powtarzać takie bzdury. Wystarczy izolacja galwaniczna USB i mamy najlepsze możliwe źródło USB. 

Bzdura ewidentna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pantagruel napisał:

Zastanawiam się, czy obcięcie z 24 do 20 bitów (jeśli dobrze rozumiem?) daje jakieś słyszalne zmiany dla plików 24 bit? Słucham dużo qobuz, a tam niemal wszystko w 24bit. Z drugiej strony wiem, że właściwie żadne dac w rzeczywiśtości nie pracuje na przykład na 24 bitach. Ponoć te najlepsze mogą sięgnąć właśnie 20 bit.

Nie usłyszysz żadnej różnicy, też słucham dużo z Qobuz, DAC przyjmuje 24/192, filtr przerabia na 20bit, bo tyle przyjmuje PCM63

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, folab napisał:

ale i tak potrzebne są dwa wysokiej jakości kable USB . 

Bzdura totalna. Wystarczy wiedzieć jak odbywa się przesyła danych. 

Nie rozumiem po co bawić się w takie dziwne DAC jak można poniżej 6K dostać Gustarda R26. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bzdura totalna. Wystarczy wiedzieć jak odbywa się przesyła danych. 
Nie rozumiem po co bawić się w takie dziwne DAC jak można poniżej 6K dostać Gustarda R26. 

Twoja propozycja nie leży w oczekiwaniach użytkowników hi-endu.

To tak jakbyś osobie zainteresowanej S klasą zachwalał yariske.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, krzysztof.filipak napisał:

Twoja propozycja nie leży w oczekiwaniach użytkowników hi-endu.

Przecież DAC o którym mowa nie jest żadnym High-Endem. 

A granie Gudtard R26 jest moim zdaniem High-endem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Przecież DAC o którym mowa nie jest żadnym High-Endem. 
A granie Gudtard R26 jest moim zdaniem High-endem. 

Ani Twój r26 ani mój holo nie są hi-endem tylko nam w systemie pasuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, krzysztof.filipak napisał:


Ani Twój r26 ani mój holo nie są hi-endem tylko nam w systemie pasuje.

Moim zdaniem różnica brzmieniowa między DAC R2R (od R26 i Pontus) a High-End DAC jest obecnie bardzo mała. Dokonał się olbrzymi skok jakościowy. Wolę Gustard R26 niż dCS Bartok czy wysokie T+A. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Piopio napisał:

Nie rozumiem po co bawić się w takie dziwne DAC jak można poniżej 6K dostać Gustarda R26. 

Rozumiem że słuchałeś DAC PCM63 i porównywałeś z Gustaredem R26, i na tej podstawie stwerdzasz wyższość Gustarda. Widzisz ja nie porównywałem i nie mogę się wypowiedzieć w tej kwesti, tym właśnie się różnimy, Ty wiesz wszystko najlepiej, a niczego nie słuchasz i nie porównujesz, tylko udawadniasz ludziom ciągle te same teorie, już wszyscy wiemy że najlepsze na świecie jest to co masz Ty.

Po za tym DAC PCM63 kosztuje 3500-3700 a Gustard 8500zł 

To już nie do Ciebie 

 

 

Kiedyś miałem Lampizatora Big7 i właśnie do niego( brzmieniowo, sygnatura i scena) najbliżej mi pausje DAC PCM63, nie twierdze że to ten sam poziom, nie było porównania bezpośredniego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero po dodaniu zegara zewnętrznego do Gustarda R26 jest wyraźna poprawa.  Najlepiej wszystko testować u siebie przez kilka tygodni i wtedy dojdziemy do takich wniosków. Jednak zawsze można lepiej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, nikko napisał:

Dopiero po dodaniu zegara zewnętrznego do Gustarda R26 jest wyraźna poprawa.

 

Kumpel ma tego DACa i rzeczywiście zegar robi w nim ogromną różnicę, aż zaskakująco dużą. Tak samo bezpiecznik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 11/22/2023 at 11:39 AM, xsnailx said:

tak tylko problem zaklocen w glownej mierze dotyczy patologicznego spdifa gdzie zegar jest wyciagany przez odbiornik z medium. a w transmisjach asynchronicznych nie ma to juz wiekszego znaczenia (usb / lan). spdif to jest relikt przeszlosci czy tego chcemy czy tez nie. a dla asynchronicznego usb zegar po stronie nadawczej nie ma wiekszego znaczenia bo dane i tak laduja w buforze odbiornika - co jednak nie zmienia faktu ze izolacja i odsmiecenie masy ma sens 

No wlasnie, technologicznie relikt, w praktyce (odsluch) nie jest to takie oczywiste, bo USB zwykle jest czesto skopane jesli chodzi o implementacje (?). W DAKach ktorymi sie bawilem (nazwijmy entry level), USB przegrywalo z Coax, a o AES/EBU nawet nie wspominam. Te lepsze nowsze DAKi z izolacja galwaniczna itd. pewnie juz by sie lepiej bronily. Ale w ciemno bym od USB nie zaczynal 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce łączyć przez usb - powinien poważnie przemyśleć temat. Czy nie lepiej kupić droższy dac z lepszą implementacją usb. Dlaczego? - bo słabsze / starsze dacki ze słabym usb lub bez wejścia usb wymagają konwerterów usb-spdif. Dodatkowe urządzenie podraża koszt ale i koszt zewnętrznych dodatków do niego. Np konwerter Gustard U16 wymaga dobrego kabla zasilającego (na pewno droższego niż on sam), jest wrażliwy na bezpiecznik, na oba kable (wchodzący usb i wychodzący do daca).  Całość tego oprzyrządowania może wielokrotnie przewyższyć koszt samego Gustarda. (sprawdzone - słychać)

Dla Piopio - nie słychać 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, audiograde napisał:

Jeśli ktoś chce łączyć przez usb - powinien poważnie przemyśleć temat. Czy nie lepiej kupić droższy dac z lepszą implementacją usb. Dlaczego? - bo słabsze / starsze dacki ze słabym usb lub bez wejścia usb wymagają konwerterów usb-spdif. Dodatkowe urządzenie podraża koszt ale i koszt zewnętrznych dodatków do niego. Np konwerter Gustard U16 wymaga dobrego kabla zasilającego (na pewno droższego niż on sam), jest wrażliwy na bezpiecznik, na oba kable (wchodzący usb i wychodzący do daca).  Całość tego oprzyrządowania może wielokrotnie przewyższyć koszt samego Gustarda. (sprawdzone - słychać)

Dla Piopio - nie słychać 🙂

Mało tego, nie wszystkie konwertery współpracują ze wszystkimi dacami, szczególnie przy korzystaniu z połączenia I2S.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś przesłuchane przetworniki DDC jak chociażby Gustarda U16 vs Matrix X-spdif3 vs Denafrips Gaia vs Mutec MC3+USB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kaviter napisał:

 

Kumpel ma tego DACa i rzeczywiście zegar robi w nim ogromną różnicę, aż zaskakująco dużą. Tak samo bezpiecznik.

Kojarzysz może na jaki bezpiecznik kolega wymienił ten oryginalny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marteo1981 napisał:

Kojarzysz może na jaki bezpiecznik kolega wymienił ten oryginalny?

 

Verictum, właśnie go pytałem. Nie byłem u niego jak robił z nim próby ale mówił że bezpiecznik zrobił dużą różnicę. Nie wiem czy to są te bezpieczniki które są grubsze pośrodku niż standardowe, miałem kiedyś takiego na testy i nie zdecydowałem się wpychać u siebie do DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysztof.filipak napisał:

Ma ktoś przesłuchane przetworniki DDC jak chociażby Gustarda U16 vs Matrix X-spdif3 vs Denafrips Gaia vs Mutec MC3+USB?

Ja mam U16 i Audio gd DI20HE, znam U18, bo kolega ma od niedawna. Ale nie robiliśmy bezpośredniego porownania. U16 jest jaśniejszy, ale całościowo oceniam go gorzej od Audio gd, tyle że kosztuję mniej niż połowę tamtego.Reszty wymienionych nie miałem okazji słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, kaviter napisał:

 

Verictum, właśnie go pytałem. Nie byłem u niego jak robił z nim próby ale mówił że bezpiecznik zrobił dużą różnicę. Nie wiem czy to są te bezpieczniki które są grubsze pośrodku niż standardowe, miałem kiedyś takiego na testy i nie zdecydowałem się wpychać u siebie do DACa.

Dziękuję za info. Pytam z ciekawości bo się naczytałem o bezpiecznikach i ich wpływie na dźwięk no i w głowie mi siedziało to wszystko tak długo że w końcu kupiłem, tylko ja nabyłem na Alliexpres czerwonego Aucharm. Najlepsze jest to że jeszcze go wymieniłem a leży już 3 miesiąc. Muszę w końcu go podmienić. Jak będzie jakaś różnica na plus to coś skrobne. 

Ps Verictum to już inny przedział cenowy i raczej bym nie szedł w to bez wcześniejszego sprawdzenia u siebie wcześniej. Ja mój wyhaczyłem za mniej niż 90 zeta z przesyłką, więc koszt nieduży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, staropolanka2000 napisał:

Ja mam U16 i Audio gd DI20HE, znam U18, bo kolega ma od niedawna. Ale nie robiliśmy bezpośredniego porownania. U16 jest jaśniejszy, ale całościowo oceniam go gorzej od Audio gd, tyle że kosztuję mniej niż połowę tamtego.Reszty wymienionych nie miałem okazji słuchać.

ale wiesz - że U16 tylko na pierwszej wersji sterowników należy słuchać?  Jest wtedy plastyczny i informacyjny jednocześnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, audiograde napisał:

ale wiesz - że U16 tylko na pierwszej wersji sterowników należy słuchać?  Jest wtedy plastyczny i informacyjny jednocześnie

Wszystkich firmware próbowałem, już nie pamiętam teraz który mam wgrany, rzadko z niego korzystam.

53 minuty temu, marteo1981 napisał:

tylko ja nabyłem na Alliexpres czerwonego Aucharm.

Testowałem ostatnio te bezpieczniki w pre i w końcówce, ale nie będę Ci niczego sugerował, posłuchaj i napisz parę słów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, RCD napisał:

a niczego nie słuchasz i nie porównujesz, tylko udawadniasz ludziom ciągle te same teorie, już wszyscy wiemy że najlepsze na świecie jest to co masz Ty.

Słucham sporo ale nie swojego sprzętu. Nie mam Gustarda 😉 Polecam to co dobre. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wychodzi 6.165

5 godzin temu, GT napisał:

bo USB zwykle jest czesto skopane jesli chodzi o implementacje (?).

Prawie wszystkie nowe DAC korzystają obecnie z XMOS XU208/XU216/XU316. 

Seryjnie nie ma nic lepszego. 

4 godziny temu, audiograde napisał:

Czy nie lepiej kupić droższy dac z lepszą implementacją usb.

Prawie wszystkie nowe DAC korzystają obecnie z XMOS XU208/XU216/XU316. Znasz coś lepszego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.