Skocz do zawartości
IGNORED

Komputerowe pytaneczko.


dulon184
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.03.2021 o 18:08, szymon1977 napisał:

Czy każdy dysk można wpiąć w każfe gniazdko i czy każdy dysk zadziała z każdym gniazdkiem?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pomimo, że gniazdko m2 jest z grubsza takie samo (są 3 wersje), to do gniazka sata można podpiąć tylko dysk sata, a do gniazdka nvme tylko dysk nvme?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, szymon1977 napisał:

to do gniazka sata można podpiąć tylko dysk sata

tak

7 godzin temu, szymon1977 napisał:

a do gniazdka nvme tylko dysk nvme?

99% oba, ale SATA nie chcesz bo to gówno nie dysk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie karty... tzn jedna karta, a druga to zintegrowana. Device manager wyswietla obie. Oczywiscie moge wylaczyc zintegrowana, bo uzywam tylko karty. Czy jak wyjme karte to Windows sie wlaczy na zintegrowanej?

-----

Czyli tak opisane gnizadko

1 x M.2, 22-42/60/80, PCIe Gen3x4/SATA3

Obsluguje zarowno ssd sata jak i NVMe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, szymon1977 napisał:

Mam dwie karty... tzn jedna karta, a druga to zintegrowana. Device manager wyswietla obie. Oczywiscie moge wylaczyc zintegrowana, bo uzywam tylko karty. Czy jak wyjme karte to Windows sie wlaczy na zintegrowanej?

tak

10 minut temu, szymon1977 napisał:

1 x M.2, 22-42/60/80, PCIe Gen3x4/SATA3

Obsluguje zarowno ssd sata jak i NVMe?

raczej tak, dziwne by 3gen nie obsługiwała nvme ale dla pewności lepiej sprawdzić w specyfikacji płyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2021 o 20:33, szymon1977 napisał:

Kierując się wyposażeniem (nie chcę dopłacać za zbędne bzdety) i aktualną dostępnością, padło na Gigabyte h410. Mam nadzieję, że bez obciążania topowymi podzespołami i OC da sobie radę. 

W dniu 3.03.2021 o 12:57, Przemysław_51508 napisał:

Tu masz płytę pełnowymiarową gdzie będziesz mógł bez problemu mógł wsadzić mocniejszy procek i nie sekcja zasilania bez problemu wytrzyma. Do tego sekcja zasilania jest chłodzona.  Lepszy chipset, Dwa gniazda m2. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałeś na myśli płytę, a wrzuciłeś odnośnik z do zasilacza na stronie morele.

Jaką ''pełnowymiarową'' płytę miałeś na myśli. Zobaczymy na jakim chipsecie model, który miałeś na myśli - coś na B460?

Lepiej B560 z opcją OC modułów DDR4.

Do takich płyt z chipsetem B560/H570 procesory (bez K z zablokowanym mnożnikiem) bez możliwości OC.

Czy przynajmniej w tych B/H da się procek troszkę podkręcić po szynie BCLK. Czy to też zablokowane/niedostępne? Dobrze, że chociaż mają opcję OC modułów DDR4. Przy firmowo wyżyłowanych modelach procesorów, niemalże na limicie, albo zablokowanych, najwięcej daje konkretne OC modułów. Nie tylko podstawowe timingi (bo to jak na start), a i sub timingi itd. po całości na maxa / na limicie i bez żadnych błędów. A takie konkretne wyśrubowanie wyduszające co do joty pełne możliwości pamięci, to większy koszt od modułów lub co najmniej 2 x tyle co za nowe. Bo tak wiele przy tym roboty, testowania.

Używam tylko w pełni odblokowane z chipsetami ''Z''.

W dniu 2.03.2021 o 15:18, Przemysław_51508 napisał:
W dniu 28.02.2021 o 17:14, szymon1977 napisał:

Na osiągach i wyposażeniu mi nie zależy tylko na stabilności i bezawaryjności.

Tanie płyty równa się m.in gorsza sekcja zasilania a to przekłada się na stabilność i bezawaryjność. Różnica miedzy najtańszymi a tymi lepszymi to 200-300 zł. Chcesz mieć bezawaryjny komputer to przede wszystkim kup dobrą płytę główną i dobry zasilacz. Nawet jak nie podkręcasz procesora. Zawsze gdybyś chciał coś sobie zmienić w przyszłości to masz większe pole manewru.  

Kolejna rzecz nie kupuje się teraz kości w jednym module, a w dwóch. Chodzi o dual channel. 

Pakowanie się teraz w intela moim zdaniem jest bez sensu ale każdy robi co chce. Ja ostatnio składałem kompa dla syna i wolałem platformę na AMD. Ma ona w tym momencie najlepszy stosunek wydajności do ceny.  

W dniu 3.03.2021 o 12:57, Przemysław_51508 napisał:
W dniu 2.03.2021 o 20:33, szymon1977 napisał:

Chwilowo rynek tanich komputerów do gier należy do i3 10100f: po usunięciu karty gtaficznej cena spadła ze £120 na £70, a te £50 można zainwestować chociażby w ssd zamiast hdd. Ogólnie to AMD parametrami i ceną zawsze konkurował z Intelem i Nvidia, ale zawsze miał jeden minus: wumyższy pobór prądu, czyli więcej generowanego ciepła, czyli bardziej rozbudowane chłodzenie.

Nie masz racji już 3 generacja ryzen jest budowane 7nm technologii a i3 10100f w 14nm. Ryzen obsłuży wyżej taktowane pamięci co przekłada się na wydajność. Ryzen 3100 jest odrobinę droższy ale jeśli się zbuduje maszynę na dobrej płycie z chipsetem minimum 450 to bez problemu da się przejść na nowszą 5 generację ryzenów. Intel zmienia podstawki praktycznie co generację co skutecznie uniemożliwia upgrade platformy. 

Strasznie awaryjne AMD Ryzen 5000 https://www.benchmark.pl/aktualnosci/awaryjnosc-procesorow-amd-ryzen-5000-raporty-pokazuja-zupelnie.html i płyty chipsetami B550 i X570.

Nie toż, że ''awaryjne'' AMD, to i z mniej wydajnymi rdzeniami. Za to dobra wydajność wielowątkowa.

Podobnie jak kiedyś z FX, Phenom II i jeszcze starszymi. Intel i wtedy był z bardziej wydajnymi rdzeniami.

Pamiętasz piekarniki/grzejniki FX-9590 4R/8W i Phenom II X6 T1100 6R/6W. I to jak AMD oszukiwało, reklamując FX-y w specyfikacji, że 8. A rzeczywiste 4 rdzenie. W Kalifornii swego czasu za to pozwano AMD. Przegrali i wypłacali w Kalifornii odszkodowanie dla klientów wszystkich niby 8R (wg AMD) procesorów. 

Phenomy II w swoich latach były całkiem niezłymi procesorami. Miałem AMD Phenom II X4 960T (model którym odblokowywano 5 i 6 rdzeń na płytach z odpowiednim chipsetem i mocną sekcją zasilnia). Phenomy II nie mały przydatnych instrukcji które miały Intele i nowsze FX-y.

Napisałeś ''minimum 450''. Czyli ktoś kto ma np. B350 z 2017 r., ma zmienić na ''minimum 450'' na tej samej podstawce. I takie to Ryzeny na jednej podstawce z wieloma problemami użytkowników. A to trzeba kość biosu nową, albo jeszcze lepiej płytę nową do innego procesora na tej samej podstawce. I inne problemy właścicieli Ryzenów z pamięciami, płytami, systemami operacyjnymi Win7. Z Ryzenami ograniczyli się do narzuconego Win10, bo nie mają innego wyboru.

A na Intelu Z370 z wieloma systemami operacyjnymi Win7, Win10, Ubuntu, Linux itd. Na każdym dysku inny system.

W dniu 3.03.2021 o 12:57, Przemysław_51508 napisał:

3 generacja ryzen jest budowane 7nm technologii a i3 10100f w 14nm. Ryzen obsłuży wyżej taktowane pamięci co przekłada się na wydajność. Ryzen 3100 jest odrobinę droższy ale jeśli się zbuduje maszynę na dobrej płycie z chipsetem minimum 450 to bez problemu da się przejść na nowszą 5 generację ryzenów.

Ryzen 3 3100 z dwukanałowym kontrolerem pamięci DDR4 3200 MHz.

''Kometa'' i3-10100F z dwukanałowym kontrolerem pamięci DDR4 2666 MHz.

Przy płytach bez możliwości OC pamięci, to te wartości MHz mogą zostać przypisane jako maksymalne dla modułów DDR4. Jak tak to lipa. I pewnie tak jest. Musi mieć przynajmniej B560, by kręcić moduły powyżej częstotliwości kontrolera.

''Rakiety'' także z kontrolerem DDR4 3200 MHz. Otrzymały nowszą zintegrowaną grafikę ''Xe'' i to tylko droższe modele, a w tańszych Rakietach nadal UHD 630.

W dniu 3.03.2021 o 12:57, Przemysław_51508 napisał:

Intel zmienia podstawki praktycznie co generację co skutecznie uniemożliwia upgrade platformy. 

Kawa, Kometa, Rakieta - to jak jedna całość, to samo ciutkę rozwijane/odświeżane. Kto ma i9-9900KS, i9-9900K, i9-10900K, i7-10700K, i9-11900K, i7-11700K, ten nie potrzebuje zmian, gdyż to jest top.

I wspierają Resizable BAR łącznie od pierwszej Kawy na Z370 pod i7-8086K, i7-8700K, i9-9900KS, i9-9900K.

Użytkownicy AMD muszą się upgradeować, bo platformy za słabe i z gorszym wsparciem.

Najważniejsza cena do wydajności.

Takie wydajne, uniwersalne/wielozadaniowe AMD Ryzen 9 5950X ($799) i 5900X ($549) są (szczególnie w PL) cenowo przeszacowane x 2. Być może dlatego, że to świeżynki Zen 3.

amd-ryzon9-5900-features-1024x791.jpg06173919635l.jpg

i9-10900K (10R/20W) w promocyjnych ofertach był widziany za 1599,00 zł - dobra cena.

Z tańszych Vermeerów AMD Ryzen 7 5800X w PL za 2000,00 zł bez promocji. Około 1500,00 zł to by była niezła cena.

To może być niezły zestaw (cena/wydajność i energooszczędność) z Ryzen 7 5800X + np. MSI MAG B550 Tomahawk.

U Intela konkretne zmiany nastąpią z przyszłą następną 12-ą generacją pod nazwą Alder Lake. 

Kto ma Kawy, Komety lub Rakiety, spokojnie może na tym pozostać. A kto nie ma, niech poczeka na Olchę. I się nie napala na żadne obecne Intele i AMD.

14_intel_alder_lake_s_znamy_wyglad_proce03092641657s.jpgltTk9kpTURBXy85YzczNmU0NzRjYzRlYzRhZjQ3Y

W dniu 2.03.2021 o 20:33, szymon1977 napisał:

Chwilowo rynek tanich komputerów do gier należy do i3 10100f: po usunięciu karty gtaficznej cena spadła ze £120 na £70, a te £50 można zainwestować chociażby w ssd zamiast hdd. Ogólnie to AMD parametrami i ceną zawsze konkurował z Intelem i Nvidia, ale zawsze miał jeden minus: wumyższy pobór prądu, czyli więcej generowanego ciepła, czyli bardziej rozbudowane chłodzenie... zdecydowałem jednak Intel. 

Dobrze zdecydowałeś. Do gier Intel i3-10100F lepszy do Ryzena 3 3100. 

i3-10100F pobór prądu ma nieduży. Co innego topowe procesory z linii Coffee Lake (Refresh), Comet Lake i Rocket Lake - te mają apetyt :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

121878.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sovereign napisał:

Takie wydajne, uniwersalne/wielozadaniowe AMD Ryzen 9 5950X ($799) i 5900X ($549) są (szczególnie w PL) cenowo przeszacowane x 2. Być może dlatego, że to świeżynki Zen 3.

5950x w kupiłem za 2400 zł więc tragedii nie ma, ceny są wysokie bo intel od dawana nie pokazał nic sensownego a najnowsza seria to jeden wielki śmiech na sali.

2 godziny temu, Sovereign napisał:

U Intela konkretne zmiany nastąpią z przyszłą następną 12-ą generacją pod nazwą Alder Lake. 

tia kolejna rewolucja i kolne 20%.. na papierze i do tego tony rozwiązań, których jeszcze nie ma. Pomijając fakt że wszystko jest jedną wielką plotką to śpiewka jest ta sama do kilku lat a jak jest każdy widzi.

i znowu konieczna zmiana płyty 😎

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, fetek napisał:

5950x w kupiłem za 2400 zł więc tragedii nie ma, ceny są wysokie bo intel od dawana nie pokazał nic sensownego a najnowsza seria to jeden wielki śmiech na sali.

Pogratulować. W niezłej cenie kupiłeś. Nie przepłaciłeś.

Intel zatrzymał się na ''kawie'' z 8-ą i 9-ą gen.

10-a gen. jak kawa odgrzewana po raz pierwszy - ta kawa to Kometa.

11-a gen. jak kawa odgrzewana po raz drugi - ta kawa to Rakieta :)

i7-8086K, i7-8700K = i5-10600K, i5-11600K

i9-9900KS, i9-9900K = i7-10700K, i7-11700K, i9-11900K

i9-9900 z wyższymi zegarami niż i7-10700 i i7-11700.

 

Pan Elric Phares z kanału ''Tech of Tomorrow'' aż złapał się za swoją łysą głowę (z powodu Rocket Lake) - ''Intel's Core i7 11700K Just Sucks!'' :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Sovereign napisał:

Napisałeś ''minimum 450''. Czyli ktoś kto ma np. B350 z 2017 r., ma zmienić na ''minimum 450'' na tej samej podstawce. I takie to Ryzeny na jednej podstawce z wieloma problemami użytkowników. A to trzeba kość biosu nową, albo jeszcze lepiej płytę nową do innego procesora na tej samej podstawce. I inne problemy właścicieli Ryzenów z pamięciami, płytami, systemami operacyjnymi Win7. Z Ryzenami ograniczyli się do narzuconego Win10, bo nie mają innego wyboru

450 dlatego że te płyty są w miarę świeże i producenci wspierają je jeszcze jeśli chodzi o nowe procesory i wypuszczają nowe biosy. 350 chyba już nie wspiera 3 generacji Ryzen a miedzy 2 a 3 jest już spory przyrost wydajności. 

 

15 godzin temu, Sovereign napisał:

 I inne problemy właścicieli Ryzenów z pamięciami, płytami, systemami operacyjnymi Win7.

Może były problemy ale mnie nie dotyczą bo pracuje na win 10.

 

15 godzin temu, Sovereign napisał:

Użytkownicy AMD muszą się upgradeować, bo platformy za słabe i z gorszym wsparciem.

Do czego ryzen 3 czy 5 generacji jest za słaby jeśli weźmiemy do porównania procesory intel z tej samej półki.

Co do kalkulacji cena wydajność to ostatnio trochę to wypada gorzej dla AMD, ale to wynika z tego że przez ostatnie generacje intel nic ciekawego nie wprowadzał. Teraz można taniej złożyć coś na podstawce Intela. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Co do kalkulacji cena wydajność to ostatnio trochę to wypada gorzej dla AMD, ale to wynika z tego że przez ostatnie generacje intel nic ciekawego nie wprowadzał. Teraz można taniej złożyć coś na podstawce Intela. 

Powiedzmy wprost: i3 10100f, któremu po usunięciu układu graficznego cena spadła ze £110 na £70, wywrócił do góry nogami rynek najtańszych komputerów do gier.

38 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Do czego ryzen 3 czy 5 generacji jest za słaby jeśli weźmiemy do porównania procesory intel z tej samej półki.

Na tej samej półce co i3 10100f AMD chyba nic nie oferuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Powiedzmy wprost: i3 10100f, któremu po usunięciu układu graficznego cena spadła ze £110 na £70, wywrócił do góry nogami rynek najtańszych komputerów do gier.

1 godzinę temu, Przemysław_51508 napisał:

Do czego ryzen 3 czy 5 generacji jest za słaby jeśli weźmiemy do porównania procesory intel z tej samej półki.

Na tej samej półce co i3 10100f AMD chyba nic nie oferuje.

ale to jest śmietnik, po za tym pamiętaj że ta tanie cpu dziwnym zbiegiem okoliczności bardzo szybko się starzeją...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fetek napisał:

ale to jest śmietnik

Dirt Rally 2.0 nawet na i3 6100 + GF1030 wygląda świetnie i działa płynnie.

Godzinę temu, fetek napisał:

pamiętaj że ta tanie cpu dziwnym zbiegiem okoliczności bardzo szybko się starzeją...

Zawsze można zmienić na i5 lub i7.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Sovereign napisał:

A takie konkretne wyśrubowanie wyduszające co do joty pełne możliwości pamięci, to większy koszt od modułów lub co najmniej 2 x tyle co za nowe. Bo tak wiele przy tym roboty, testowania.

OC to sztuka dla sztuki: £20 za lepszą płytę, £20 za lepsze pamięci, £20 za lepszy zasilacz, a później całe dni testowania bo ta gra się nie wiesza, a może tamta? Wydajność +10%, a po kilku miesiącach coś w kompie pada i nie wiadomo dlaczego. A za te £60 można było zmienić i3 na i5, cieszyć się wydajnością +20% plug and play i bezawaryjnie. Wyrosłem z OC 20 lat temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szymon1977 napisał:

OC to sztuka dla sztuki: £20 za lepszą płytę, £20 za lepsze pamięci, £20 za lepszy zasilacz, a później całe dni testowania bo ta gra się nie wiesza, a może tamta? Wydajność +10%, a po kilku miesiącach coś w kompie pada i nie wiadomo dlaczego. A za te £60 można było zmienić i3 na i5, cieszyć się wydajnością +20% plug and play i bezawaryjnie. Wyrosłem z OC 20 lat temu.

jakie 10%? przyrosty są marne a proce i tak się same podkręcają, lepiej kupić normalne graty i dorzucić na lepsze chłodzie by maksymalnie podbić wbudowanego boosta.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szymon1977 napisał:

a tej samej półce co i3 10100f AMD chyba nic nie oferuje.

Jest Ryzen 5 3100. Jeśli do intela damy płytę na chipsecie 460 to nie poszalejemy z szybkimi pamięciami. Pod amd na najtańszym chipsecie 450 możemy już obsłużyć szybkie pamięci i podkręcić procesor. Wtedy odlatyjemy już intelowi. Cena obu platform będzie się różnić o ok 200zł. Ale potencjał platformy na AMD będzie większy, przede wszystkim na możliwość pracy z szybszymi pamięciami. Żeby platforma na intelu miała podobny potencjał trzeba zainwestować w płytę na chipsecie z490 a to wydatek minimum 700. 

Zobaczymy co się będzie działo z cenami jak 11 generacja intela na dobre zagości w sklepach.

Myślę że AMD ruszy ceny i znowu będzie ciekawiej. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Cena obu platform będzie się różnić o ok 200zł.

Za £50 to ja zamiast i3 xxxxx f kupię i5 xxxxx f i po potencjale AMD.

28 minut temu, fetek napisał:

jakie 10%?

Tak se sczeliłem, bo za 1% miłośnicy OC by mnie zjedli.

27 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Jeśli do intela damy płytę na chipsecie 460 to nie poszalejemy z szybkimi pamięciami.

Pamięci to może 100fps vs 101fps, więc tak czy siak nie poszalejemy.

27 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Zobaczymy co się będzie działo z cenami jak 11 generacja intela na dobre zagości w sklepach.

To samo co zawsze: raz jedni - raz drudzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, szymon1977 napisał:

Za £50 to ja zamiast i3 xxxxx f kupię i5 xxxxx f i po potencjale AMD.

Jeśli zrobisz to na płycie z najsłabszym chipsetem to nie poszalejesz bo dalej wąskim gardłem będzie wolna pamięć. 

 

17 minut temu, szymon1977 napisał:

amięci to może 100fps vs 101fps, więc tak czy siak nie poszalejemy.

No nie. Akurat szybkie pamięci to duży skok wydajności. 

 

18 minut temu, szymon1977 napisał:

To samo co zawsze: raz jedni - raz drudzy.

Akurat ostatnie generacje to wydajnościowo to intel dawał dupy. Dlatego AMD zaczęło się cenić. 

Kiedyś to intel był wydajniejszy ale droższy, a ostatnio odgrzewali tylko starego kotleta na innej podstawce, dlatego muszą teraz schodzić z cen. Wygrali też na tym że przez jakiś czas był problem z dostępnością produktów AMD. 

4 minuty temu, Przemysław_51508 napisał:

No nie. Akurat szybkie pamięci to duży skok wydajności. 

Tym bardziej jeśli masz konfigurację z niższej półki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

...szybkie pamięci to duży skok wydajności. 

Od 5:40 słupki pokazują różnice pomiędzy zaje...nymi z NASA 4533, a wykopanymi przez archeologa 2666. Warto zwrócić uwagę, że całkiem pospolite i przystępne cenowo 3200 są pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

A na deser 6:41 RAM pricing 70 vs 360

27 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Jeśli zrobisz to na płycie z najsłabszym chipsetem to nie poszalejesz bo dalej wąskim gardłem będzie wolna pamięć. 

Ale decyduję się na wymianę procesora pozostając przy zwykłych pamięciach. Kwestia to jedno czy drugie, a nie czy oba na raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Tym bardziej jeśli masz konfigurację z niższej półki.

Na mocnej konfiguracji pamięci podbiją ze 100fps do 101fps, na słabej z 25fbs do... i tak nie pogram. Jak mam mieć 25fps, to zamiast wurzucać pieniądze w błoto kupując drogie pamięci, podbiję do 50fps wymianiając grafikę.

47 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Kiedyś to intel był wydajniejszy ale droższy, a ostatnio odgrzewali tylko starego kotleta na innej podstawce, dlatego muszą teraz schodzić z cen.

8t zmiast 4t trudno uznać za "odgrzanie kotleta", a i3 10100 jest szybszy od 5 lat starszego i7

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szymon1977 napisał:

przystępne cenowo 3200 są pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

Tyle że na chipsecie 460 z i3 te kości będą taktowane tylko 2666 MHz.

48 minut temu, szymon1977 napisał:

Na mocnej konfiguracji pamięci podbiją ze 100fps do 101fps, na słabej z 25fbs do... i tak nie pogram. Jak mam mieć 25fps, to zamiast wurzucać pieniądze w błoto kupując drogie pamięci, podbiję do 50fps wymianiając grafikę.

Różnica miedzy 2666 a 3200 dochodzi do 20 paru procent, w zależności od gry. Ale to i tak tylko jeden z elementów całej układanki. 

Zaczynasz składać kompa najtańszym możliwym kosztem, a to odbije ci się czkawka, gdy będziesz chciał go modernizować. 

58 minut temu, szymon1977 napisał:

8t zmiast 4t trudno uznać za "odgrzanie kotleta", a i3 10100 jest szybszy od 5 lat starszego i7

4 generacje to przepaść, nie ma co porównywać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Przemysław_51508 napisał:

Zobaczymy co się będzie działo z cenami jak 11 generacja intela na dobre zagości w sklepach.

Myślę że AMD ruszy ceny i znowu będzie ciekawiej. 

dlaczego ma to zrobić skoro 11 gen to jeden wielki gniot, nawet poprzednia gen ma więcej do zaoferowania i jest dużo tańsza.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Przemysław_51508 napisał:

Tyle że na chipsecie 460 z i3 te kości będą taktowane tylko 2666 MHz.

Linkowałem filmik pokazujący jakie są różnice.

Godzinę temu, Przemysław_51508 napisał:

Różnica miedzy 2666 a 3200 dochodzi do 20 paru procent, w zależności od gry.

Linkowałem filmik pokazujący jakie są różnice.

Godzinę temu, Przemysław_51508 napisał:

Zaczynasz składać kompa najtańszym możliwym kosztem, a to odbije ci się czkawka, gdy będziesz chciał go modernizować. 

Linkowałem filmik pokazujący jakie są różnice.

Godzinę temu, Przemysław_51508 napisał:

Ale to i tak tylko jeden z elementów całej układanki. 

Nie lubię się powtarzać, ale jeszcze bardziej nie lubię gdy ktoś nie czyta tego, co komentuje:

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

Na mocnej konfiguracji pamięci podbiją ze 100fps do 101fps, na słabej z 25fbs do... i tak nie pogram. Jak mam mieć 25fps, to zamiast wurzucać pieniądze w błoto kupując drogie pamięci, podbiję do 50fps wymianiając grafikę

Zrozum, nie będę inwestować w dobre pamięci, bo to się po prostu nie kalkuluje. Jak się chce mieć najszybszy komputer w budżecie, to się ulepsza najsłabsze ogniwo, a nie pierwsze lepsze.

Godzinę temu, Przemysław_51508 napisał:

4 generacje to przepaść, nie ma co porównywać. 

Jak ktoś twierdzi, że nie ma postępu, to nie tylko można, ale nawet trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Przemysław_51508 napisał:

Może były problemy ale mnie nie dotyczą bo pracuje na win 10.

W dniu 3.03.2021 o 15:44, Przemysław_51508 napisał:

Zdarzają się przypadki gdzie nawet fabrycznie sparowane kości nie chciały działać w dual channel. Miałem tak kiedyś w przypadku jakiejś płyty z chipsetem 350 od amd.

13 godzin temu, Przemysław_51508 napisał:

450 dlatego że te płyty są w miarę świeże i producenci wspierają je jeszcze jeśli chodzi o nowe procesory i wypuszczają nowe biosy. 350 chyba już nie wspiera 3 generacji Ryzen a miedzy 2 a 3 jest już spory przyrost wydajności. 

Znajomy w ostatnim kwartale ubiegłego roku zakupił nowszą platformę AMD - przechodząc z AM3+ na AM4. Wspominał, że zakupił procesor Ryzen 6R/12W wydajnościowo w grach na poziomie i5-9600K (6R/6W) ze stokowymi niepodkręconymi zegarami - jak mówił - i że po OC może nawet lepszy Intel.

i5-9600K słabszy od starszej i7-8700K i nowszych i5-10600K i i5-11600K, które to mają 6R/12W.

Ten jego Ryzen to najprawdopodobniej Ryzen 5 3600 Zen 2 którego widzę w rtv euro agd za 879 zł. Coś właśnie w okolicach tej kwoty kupił. Raczej bez dopiski ''X'' w nazwie modelu. Zapomniał jaki dokładnie model, bo ostatnio kompa odpalał z 3-y miesiące temu. Więc powiedziałem by go przywiózł i tak zrobi. Pytałem o dokładną nazwę modułów pamięci. To wspomniał, że na kościach B-Die Samsunga taktowanych 3600 MHz z najbardziej dociśniętymi firmowo timingami. To też sprawdzę, dokładną specyfikację kości B-Die, sort/wersję, lepsza czy gorsza. Zasilacz Seasonic 850W ze złączem 12-pin jak pod nowe RTX-y z serii 3000.

Jak siedzisz w AMD, to po wsparciu producentów płyt i kompatybilności, możesz się domyślić, który to ten jego Ryzen. Gdyż zakupił płytę na B450, a następnie na B550. Płyta ze starszym chipsetem wymagała starszego procesora, by zaktualizować BIOS i wpiąć nowszy procek.

Kilka strzałów w Metro Exodus lub Call of Duty Modern Warfare albo Battlefield V, kilka OS-ów w WRC9, rundka w Assetto Corsa Competizione i tyle. On tak by m.in. rzucić okiem jak dany tytuł prezentuje się na najwyższych ustawieniach. Ale i na jak największy realizm, nie arcade'ową DiRT Rally 2.0, bo to gniot w porównaniu do WRC9 i Assetto Corsa Competizione.

Lubi rajdy, nawet na nie jeździ, był m.in. w Mikołajkach na Rajdzie Polski 8-ej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata 2017.

Kalendarz WRC 2017 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rajd Polski (odbywa się od 1921 r.) to po Rajdzie Monte Carlo, drugi najstarszy rajd na świecie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, szymon1977 napisał:

Zrozum, nie będę inwestować w dobre pamięci, bo to się po prostu nie kalkuluje. Jak się chce mieć najszybszy komputer w budżecie, to się ulepsza najsłabsze ogniwo, a nie pierwsze lepsze.

kupowanie pamięci typu 2666 cl19 jest strzałem w kolano a różnica na 8GB module 2666 cl16 a 3200 cl16  jest poniżej 5 zł netto. 

7 godzin temu, Sovereign napisał:

Znajomy w ostatnim kwartale ubiegłego roku zakupił nowszą platformę AMD - przechodząc z AM3+ na AM4. Wspominał, że zakupił procesor Ryzen 6R/12W wydajnościowo w grach na poziomie i5-9600K (6R/6W) ze stokowymi niepodkręconymi zegarami - jak mówił - i że po OC może nawet lepszy Intel.

i5-9600K słabszy od starszej i7-8700K i nowszych i5-10600K i i5-11600K, które to mają 6R/12W.

Ten jego Ryzen to najprawdopodobniej Ryzen 5 3600 Zen 2 którego widzę w rtv euro agd za 879 zł. Coś właśnie w okolicach tej kwoty kupił. Raczej bez dopiski ''X'' w nazwie modelu. Zapomniał jaki dokładnie model, bo ostatnio kompa odpalał z 3-y miesiące temu. Więc powiedziałem by go przywiózł i tak zrobi. Pytałem o dokładną nazwę modułów pamięci. To wspomniał, że na kościach B-Die Samsunga taktowanych 3600 MHz z najbardziej dociśniętymi firmowo timingami. To też sprawdzę, dokładną specyfikację kości B-Die, sort/wersję, lepsza czy gorsza. Zasilacz Seasonic 850W ze złączem 12-pin jak pod nowe RTX-y z serii 3000.

Ty się chwalisz czy żalisz ? jasne nie pamięta jakie cpu ale pamięta jakie moduły... Wysokie zegary powodują problemy z infinity fabric, mimo luźniejszych timingów i niższych zegarów większego kopa daje pomnożenie modułów.

Dużo taniej mógł nabyć moduły, które chodzą na 3433 cl16 a różnice wrzucić w procesor.

RTX 3000 mają konfiguracje: 8, 8+6, 8+8 oraz 8+8+8 pin. Zarówno 3070 jak i 3090 potrafią wyjść w identycznej konfiguracji (2*8)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Sovereign napisał:

Ale i na jak największy realizm, nie arcade'ową DiRT Rally 2.0, bo to gniot w porównaniu do WRC9 i Assetto Corsa Competizione.

Dirt Rally 2.0 ma to coś, co miał Colin McRae Rally 2.0: włączasz <play> i jeśli potrafisz choć troszkę na żywo, to po prostu z przyjemnością jedziesz. Bez męczenia przez programistów bzdetami, które w rzeczywistości istnieją, a przed monitorem wyczuć się ich nie da. Choć opcje serwis i tuning ograniczony w klasyku do kilku suwaków jest niedoścignionym ideałem.

-----

21 minut temu, fetek napisał:

kupowanie pamięci typu 2666 cl19 jest strzałem w kolano a różnica na 8GB module 2666 cl16 a 3200 cl16  jest poniżej 5 zł netto.

Oszczędność pozbawiona sensu, ale teudno nazeać strzałem w kolano no 122fps 127fps

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.

Przy i9 z pewnością, przy i3 nie ma to większego znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fetek napisał:

Ty się chwalisz czy żalisz ? jasne nie pamięta jakie cpu ale pamięta jakie moduły... Wysokie zegary powodują problemy z infinity fabric, mimo luźniejszych timingów i niższych zegarów większego kopa daje pomnożenie modułów.

Dużo taniej mógł nabyć moduły, które chodzą na 3433 cl16 a różnice wrzucić w procesor.

Zestawienie i wydajność do ceny - to co najważniejsze. A nie chwalenie, chodzi o zestawienie, kompatybilność, jakość/niezawodność komponentów, jak i wydajność do ceny. Żeby pamiętał moduły toby na pamięć znał dokładną nazwę/model modułów. Postawi w kąt i stoi jak niemalże nieużywany, włączany raz na kwartał.

2 godziny temu, fetek napisał:

RTX 3000 mają konfiguracje: 8, 8+6, 8+8 oraz 8+8+8 pin. Zarówno 3070 jak i 3090 potrafią wyjść w identycznej konfiguracji (2*8)

Są i wersje pod 12 pin.

===========

2 godziny temu, fetek napisał:

Ty się chwalisz czy żalisz ? jasne

W dniu 27.03.2021 o 22:10, fetek napisał:

5950x w kupiłem za 2400 zł więc tragedii nie ma, ceny są wysokie bo intel od dawana nie pokazał nic sensownego a najnowsza seria to jeden wielki śmiech na sali.

Do tego śmiejesz się z 11 gen Intel Rocket Lake.

I żalisz.

16 godzin temu, fetek napisał:

11 gen to jeden wielki gniot

2 godziny temu, fetek napisał:

jasne

19 godzin temu, Przemysław_51508 napisał:

ostatnio odgrzewali tylko starego kotleta na innej podstawce, dlatego muszą teraz schodzić z cen.

To ten przez Was nazywany ''odgrzany stary kotlet'' ''gniot'' Intel Rocket Lake lepszy w grach od sporo droższego AMD Vermeer Zen3.

Intel Core i9-11900K (8R/16W) vs. AMD Ryzen 9 5950X (16R/32W) | Test in 8 Games

Cytat

► Specs CPU : Intel i9-11900K | AMD Ryzen 9 5950X; RAM : 2x16GB DDR4 3600MHz G.Skill Trident Z Series; SSD : Samsung 970 EVO Plus SSD 1TB - M.2 NVMe; GPU : RTX 3080 10GB

Niech tylko Intel dostanie jeszcze szybsze i wyżej taktowane moduły DDR4 + ew. OC procka z szybkim L3 cache. Wtedy będzie jeszcze większa różnica.

00:00 - Call of Duty Modern Warfare

00:31 - Battlefield V

01:04 - Fortnite Battle Royale

01:36 - Red Dead Redemption 2

02:08 - Doom Eternal

02:39 - Horizon Zero Dawn

03:11 - Cyberpunk 2077

03:43 - Assassin's Creed Valhalla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Sovereign napisał:

Płyta ze starszym chipsetem wymagała starszego procesora, by zaktualizować BIOS i wpiąć nowszy procek.

Ja mam płytę na b450, której można bios aktualizować nawet bez wkładania procesora i pamięci. Mimo tego nie musiałem tej opcji wykorzystywać bo Ryzen 5 3600x został wykryty od razu po wyjęciu z pudła. 

Trudno mieć do producenta płyty pretensje, że jego produkty, które czasem już jakiś czas leżą na półce mają nieaktualny bios. Poza tym AMD na taką okoliczność może darmowo wysłać procka do updatu. 

19 godzin temu, szymon1977 napisał:

Linkowałem filmik pokazujący jakie są różnice.

Dobra. Kupuj se wszystko po taniości i ciesz się. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Dobra. Kupuj se wszystko po taniości i ciesz się. 

Nic nie zrozumiałeś: nie sztuka złożyć szybki komputer za worek pieniędzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.