Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  444 członków

Harbeth Klub
IGNORED

Harbeth 40 Anniversary Edition


Jamówię
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkownik Jamówię dnia 30.09.2018 - 20:22 napisał

Ładnie odeszliśmy od meritum :))))

Możemy zaprzestać...

 

Właśnie nie, to jest bardzo ciekawy temat, (ale patrz koniec postu).

 

Sam dużo z tym eksperymentowałem, pomimo, że gra muzyka. To na czym stoją kolumny, jak grają z pomieszczeniem, jak są ustawione - uwielbiam to.

 

Wracając do tematu standów, rozmawiałem z człowiekiem, właścicielem Tontraegerów właśnie i nie był z nich zadowolony, moje doświadczenia z jednej strony z kolumną stojącą bezpośrednio na drewnie i z drugiej strony gdzie standy stoją bezpośrednio na podłodze bez kolców, podkładek czy innego dziadostwa też nie są najlepsze. Dźwięk wtedy ma więcej "krawędzi" staje się "bardziej "kwadratowy" mniej naturalny, bardziej wychodzą skraje pasma, ale dla mnie w sposób niepożądany.

 

A co do wysokości to myślę, że sprawa jest dość skomplikowana, bo rzeczywiście wysokość na jakiej stoi kolumna ma duży wpływ na pasmo które jest dla nas słyszalne ale z drugiej strony rzeczywiście wysokość głośnika wysokotonowego dla mnie powinna być na wysokości uszu, tak moim zdaniem (pomijając nawet barwę), proporcje "wielkości" i umiejscowienia instrumentów są dla mnie najbardziej poprawne. Nawet nie chodzi tylko o Harbetha i Spendora, tak jest w większości kolumn które miałem i których słuchałem.

 

BTW

 

A co do tematu standów, rzeczywiście może warto zrobić osobny wątek zakładce Harbetha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweeter ma być na wysokosci małżowin,reszta to akademicka dysputa.

Błąd.

 

Łatwo się przekonać, że wysokość podstawek jest kluczowa. Ustaw monitory na pewnej wysokości np. stołki (+/-) 50cm. Podkładaj równomiernie np. książki. Przekonasz się szybko, że to o czym piszę ma głęboki sens.

Bez doświadczenia nasze poglądy bywają akademickie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd.

 

Łatwo się przekonać, że wysokość podstawek jest kluczowa. Ustaw monitory na pewnej wysokości np. stołki (+/-) 50cm. Podkładaj równomiernie np. książki. Przekonasz się szybko, że to o czym piszę ma głęboki sens.

Bez doświadczenia nasze poglądy bywają akademickie.

Chyba faktycznie się nie rozumiemy,tym bardziej,że zarzucasz mi jakiś bład. Wysokosć standów jest kluczowa,tweetery mają być na wysokosci uszu-wszystko. Ty powołujesz się na grupowe odsłuchy,wiec może Twoje teorie są dobre na wystawach?w domu slucham sam a do kotleta cała rodzina,tylko Oni mają wysokość standów w pompce:))

Napiszę jeszcze raz,materiał i wysokość są kluczowe,ta druga ma spowodować,że siedząc tweeter ma być na wysokosci uszu. Nic tu do tego nie ma odległość od ścian,prędzej od sufitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na tym poprzestanę...

Nie rozumiesz i nie chcesz zrozumieć.

Najwyraźniej. Nigdy nie dobierałem wysokości standów do odległości od ścian,ale zawsze w odniesieniu do wysokosci siedzenia. Dziwactwo takie :))

 

A i jeszcze jedno,nie obrażaj się,dyskutujemy. Mnie nie przekonują Twoje argumenty,ale to nie powód do zgrzytu :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać są różne szkoły.

 

W zeszłym miesiącu rozmawiałem z człowiekiem, który tak samo dobiera standy jak pisze jafi, przytaczał konkretne argumenty i ja po części mogę się z tym zgodzić, z poprzednimi kolumnami i wysokością na jakiej stały eksperymentowałem, jednak zawsze kończyłem na wysokości na której tweeter był dokładnie na wysokości moich uszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzi najczęściej poniżej wysokości uszu.

Ale ja również nie doginam kolumn do uszu. Stoją na wprost.

Może to również podpowiedź z mojej strony...

 

Aha.

 

U mnie zawsze grają dogięte, ale bez przesady, delikatnie, kilka osób będąc u mnie powiedziało, że lepiej dogiąć kolumny bardziej, próbowaliśmy, zawsze wracaliśmy do mojego ustawienia. Natomiast żadna kolumna nie zagrała u mnie "na wprost", mam dużo miejsca wokół kolumn może to jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja również nie doginam kolumn do uszu. Stoją na wprost.

 

Wtedy masz głośnik wysokotonowy pod kątem ok. 30o - raczej żadna firma nie zakłada statystycznego użytkowania kolumny w takim ustawieniu. Jest to więc błędne założenie, chyba że instrukcja o tym mówi.

 

Myślę, że na tym poprzestanę... Nie rozumiesz i nie chcesz zrozumieć.

 

Wymiar wysokości powoduje powstawanie jednej z 3 podstawowych fal stojących. I tak jak należy rozważać odległość kolumn od ścian bocznych i tylnej, również można świadomie dobrać pozycję głośnika niskotonowego pod tym względem. Po znalezieniu (obliczeniu!) optimum powinno się dobrać wysokość siedziska, aby uszy były na wysokości głośnika wysokotonowego.

Chyba że instrukcja zaleca inną wysokość.

 

Strzelania na ślepo nie mylmy z doświadczeniem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że instrukcja zaleca inną wysokość.

Instrukcje szanowny panie można se w tym przypadku wiesz w ...książki włożyć, bo nie uwzględnia nieskończoności możliwości: pomieszczenia, ustawienia, sprzętu, muzyki i gustów, a te jak wiadomo są nieprzewidywalne. :)

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o tym napisałem - szkoda że nie zauważyłeś :-)

 

Instrukcja tego nie poda, bo każdy ma inną wysokość podłoga - sufit. Podobnie jak długość i szerokość pokoju.

Więc jeśli nie ma w instrukcji (a raczej nie ma...) trzeba mieś wiedzę, jak metodycznie wyznaczyć pozycję kolumn,

dołączając do tego wysokość standów (jeśli i w tę kwestię ktoś wnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o tym napisałem - szkoda że nie zauważyłeś :-)

 

Instrukcja tego nie poda, bo każdy ma inną wysokość podłoga - sufit. Podobnie jak długość i szerokość pokoju.

Więc jeśli nie ma w instrukcji (a raczej nie ma...) trzeba mieś wiedzę, jak metodycznie wyznaczyć pozycję kolumn,

dołączając do tego wysokość standów (jeśli i w tę kwestię ktoś wnika).

 

Albo słuch, znaczy tak: słuch, gust, czas i chęci.

 

No wiesz co, przecież wyraźnie napisałeś..."Chyba że instrukcja zaleca inną wysokość." do tego się odniosłem, trochę w formie żartu co sugerował :). ;)

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś producent może narzucić warunki (dokładnie je określić), w których jego kolumny graja optymalnie.

Wówczas jesteś uprzedzony i takie kolumny są dla ciebie albo nie.

 

znaczy tak: słuch, gust, czas i chęci.

 

"słuch" - NIE

"gust" - NIE

"czas" - NIE

"chęci" - TAK

 

Ponieważ akustykę się najpierw liczy (analizuje) i dopiero potem wstawia kolumny, dlatego jest 3 x NIE.

Ktoś, kto ma słuch, gust i czas, ale brak mu wiedzy od czego zacząć i jak się do tego zabrać - polegnie mimo chęci.

 

Albo będzie opowiadał wszystkim, jak to wyszło u niego. Ale jakie to ma znaczenie dla innych, którzy mają inne warunki?

Tyle - do przemyśleń i rozważenia - odnośnie tematyki wysokości standów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś producent może narzucić warunki (dokładnie je określić), w których jego kolumny graja optymalnie.

Wówczas jesteś uprzedzony i takie kolumny są dla ciebie albo nie.

 

 

 

"słuch" - NIE

"gust" - NIE

"czas" - NIE

"chęci" - TAK

 

Ponieważ akustykę się najpierw liczy (analizuje) i dopiero potem wstawia kolumny, dlatego jest 3 x NIE.

Ktoś, kto ma słuch, gust i czas, ale brak mu wiedzy od czego zacząć i jak się do tego zabrać - polegnie mimo chęci.

 

Albo będzie opowiadał wszystkim, jak to wyszło u niego. Ale jakie to ma znaczenie dla innych, którzy mają inne warunki?

Tyle - do przemyśleń i rozważenia - odnośnie tematyki wysokości standów.

Fajnie piszesz,ale czy widziałeś jak Shaw projektował Harbeth Compact?

Zobacz,zachęcam. Jedno zdjęcie mówi więcej,niż wszystkie elaboraty:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś producent może narzucić warunki (dokładnie je określić), w których jego kolumny graja optymalnie.

Wówczas jesteś uprzedzony i takie kolumny są dla ciebie albo nie.

 

 

 

"słuch" - NIE

"gust" - NIE

"czas" - NIE

"chęci" - TAK

 

Ponieważ akustykę się najpierw liczy (analizuje) i dopiero potem wstawia kolumny, dlatego jest 3 x NIE.

Ktoś, kto ma słuch, gust i czas, ale brak mu wiedzy od czego zacząć i jak się do tego zabrać - polegnie mimo chęci.

 

Albo będzie opowiadał wszystkim, jak to wyszło u niego. Ale jakie to ma znaczenie dla innych, którzy mają inne warunki?

Tyle - do przemyśleń i rozważenia - odnośnie tematyki wysokości standów.

 

Aha, ok, ciekawe kto przed wstawieniem sprzętu do pokoju najpierw "policzył akustykę" jak piszesz, ręka w górę.

 

Proszę nie zrozum mnie źle, bo uważam, że akustyka pomieszczenia to podstawa, ale nie wariujmy, jesteśmy normalnymi ludźmi, dobieramy sprzęt "na ucho" wg potrzeb i możliwości i o takich rzeczach tu piszemy. Nie mówimy o projektowaniu kolumn tylko "dostrojeniu" monitorów poprzez dobór standów (rodzaj, wysokość) do swojego pomieszczenia i systemu wg własnego gustu i potrzeb.

 

P.S.

 

Jak będę dobierał kolejne podkładki lub platformy, odezwę się - pomierzymy akustykę.

 

A właśnie, miałem kiedyś kolumny, też Brytyjskie, tylko, że strasznie kiepskie, znanej firmy na M, tam producent w instrukcji napisał, że proponuje ustawić kolumny "na wprost" i wiesz co, za nic tak nie chciało grać, ani w moim pomieszczeniu a słuchałem w dwóch różnych mieszkaniach, ani nigdzie indziej gdzie owych "wynalazków" słuchałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo, nie chodzi o jakieś zaawansowane wnikanie w akustykę, tylko jak się tak bardzo zwraca uwagę na wysokość standów, to warto sobie zadać trud i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego słychać różnice?

 

Bo nie mówimy z czego są standy, czy są na kolcach czy nie i innych łatwo zauważalnych rzeczach.

Chodzi o kontrolę nad wynikami eksperymentów z wysokością. O wyjaśnienie zależności.

 

Dla jasności powtórzę, iż nie chodzi mi o żadne przygotowania akustyczne,

Temat wywołał @jafi i tylko daję odpór mocnym i przy tym niczym nie popartym jego wypowiedziom.

 

tylko, że strasznie kiepskie, znanej firmy na M

 

Bez odwagi pisania pełnych nazw to forum traci sens. Czego się boisz?

Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo, nie chodzi o jakieś zaawansowane wnikanie w akustykę, tylko jak się tak bardzo zwraca uwagę na wysokość standów, to warto sobie zadać trud i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego słychać różnice?

Czasami właśnie nie warto.

 

Bo nie mówimy z czego są standy, czy są na kolcach czy nie i innych łatwo zauważalnych rzeczach.

Chodzi o kontrolę nad wynikami eksperymentów z wysokością. O wyjaśnienie zależności.

Piszemy, generalnie właśnie o tym. BTW jest o tym inny wątek żeby nie zaśmiecać tego tematu.

 

Dla jasności powtórzę, iż nie chodzi mi o żadne przygotowania akustyczne,

Temat wywołał @jafi i tylko daję odpór mocnym i przy tym niczym nie popartym jego wypowiedziom.

 

Nie widzę takiej potrzeby, proponuje żeby każdy "robił" sobie dźwięk po swojemu. A "prywatę" Panowie przenieście na priv może.

 

Bez odwagi pisania pełnych nazw to forum traci sens. Czego się boisz?

Nie kumam? Chcesz znać nazwę kolumn, proszę bardzo Monitor Audio.

 

Mam prośbę, nie zaśmiecajmy tego wątku jakąś szarpaniną, mędrkowaniem i pomiarami bo chyba nie o to tutaj chodzi. Każdy dzieli się swoimi doświadczeniami, jeden coś kupił, drugi zrobił, jeden jest zadowolony drugi nie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co kupiłem,kupiłem pod wpływem...odsłuchu. Tylko w ten sposób weryfikuję wartość sprzętu. Do oczywistych spraw zaliczam fakt,że staram się zapewnić jak najlepsze warunki odsłuchiwanym sprzętom. Mam wydzielony pokój tylko do słuchania muzyki,w sposob amatorski zaadaptowany akustycznie i zapewniam Cię Kolego WLM,że panują w nim warunki o niebo lepsze niż te,które prezentują różnej maści redaktorzy w audio periodykach,lub internetowych magazynach. Myślisz,że WP liczył akustykę swojej audio pieczary i dopiero potem zdecydował się tam wstawiać Harbeth 40.1?

Akustyka to jedna z najważniejszych audiofilskich spraw,ale jeszcze ważniejsza jest tak czesto pomijalna radość z słuchanej muzyki. Bez napinki i sprowadzania wszystkiego do matematyki.

Edytowane przez Jamówię
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miroslav1

 

Kupujesz limitowane Harbeth-y? ;) https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/4502-harbeth-40-2-domestic-40th-anniversary-edition.html

Procentowo, o ile lepsze od Twoich podstawowych Harbeth? :)

2018-07-29_14_59_21-42-49_Hifi_06_2018.pdf_-_Adobe_Reader.png

42-49_Hifi_06_2018-003-fit-732x1098.jpg

42-49_Hifi_06_2018-007-fit-731x488.jpg

42-49_Hifi_06_2018-013-fit-732x488.jpg

42-49_Hifi_06_2018-021.jpg

42-49_Hifi_06_2018-017-fit-731x487.jpg

Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....oczywiście że mam w planie, jakżeby mogło być inaczej ;-)

o ile i czy w ogóle zagrają lepiej takie porównanie zrobię dopiero jak już będą stać u mnie

one nawet nie muszą zagrać lepiej - i tak je kupię....40tki są to moje docelowe kolumny i wypada mieć jubileuszowe ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

No to jesteśmy już po premierze c7 Anniversary. Wczoraj przyszedł newsletter z Harbetha i fajne fotki z premiery tych paczek u londyńskiego dealera Harbetha KJ West One,fornir zwala z nóg,bardzo jestem ciekaw jak one grają,bo standardowe c7 są świetnym kompanem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do usłyszenia ich wpływu,to trzeba dużo złej woli,drewnianego ucha,albo kompletnie nietransparentnego sytemu,żeby tego nie usłyszeć :))

;) nie zła wola, nie drewniane ucho (choć do ideału daleko;) ), czy transparentność... wystarczyły wysokoskuteczne kolumny, zasadniczo bez zwrotnicy, o niedużych spadkach impedancji...aby wpływ procesorów w tym zestawieniu określić jako pomijalny. Co z reszta zgadza się z założeniami samego SPECa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.