Jump to content
Sign in to follow this  
Zyzol

Problem z zaciskami.

Recommended Posts

Mam problem z zaciskami tego typu: 

sintoamplificador-receptor-stereo-luxman

- nie mogę zastosować żadnych wtyków głośnikowych typu banan czy szpilka. Gniazda te przy tylnej płycie mają plastikowy kołnierz z kilkumilimetrową przerwą na przewód, w który wchodzi zacisk po dokręceniu.

Czy jestem skazany na gołe końcówki kabli, czy może da się dopasować jakieś widełki?

Czyżby gołe, dobrze dokręcone końcówki przewodu źle przewodziły? Też tak mam i nie narzekam ;-)

2 godziny temu, porlick napisał:

Czyżby gołe, dobrze dokręcone końcówki przewodu źle przewodziły? Też tak mam i nie narzekam ;-)

Nie, ale zdarzało się, że nawet dobrze dokręcone końcówki luzowały się.

14 godzin temu, xajas napisał:

Zakoncz kable zaciskanymi koszulkam

To znaczy?

2 minuty temu, Zyzol napisał:

Nie da się dokręcić?

Po ponownym dokręceniu już się nie poluzuje.

2 godziny temu, porlick napisał:

Nie da się dokręcić?

Po ponownym dokręceniu już się nie poluzuje.

Oczywiście, że da - w przypadku plastycznej linki, ale zamierzam zastosować czterożyłowy solid core. I tu mam wątpliwości.

3 godziny temu, Zyzol napisał:

To znaczy?

Tak jak na zdjeciu

Ja mam takie same terminale jak ty (Technics)

9A48A661-7055-4036-9CC2-2869767651D2.jpeg

Edited by xajas

20 godzin temu, porlick napisał:

Skręć druciki i oblutuj.

To tym bardziej się odkręci i będzie ciężej dokrecic. W sam raz żeby ukrecic gwint. 

....Onkyo....Denon....Teac....Burmester....BMN....Sony....Straight Wire....Supra....Sommer...

Niekoniecznie- jesli obrane końcówki będą dłuższe, ok 2/3 obwodu złącza, mozna po oblutowaniu uformować haczyk i "wkręcić" go przez to boczne okienko pod śrubę dociskową, ułoży się wtedy równo i siły docisku dobrze się rozłożą. Połączenie będzie bezpieczne i z dużą powierzchnią styku.

A nie da się ich całkowicie wykręcić?

Gdyby terminal miał wejście na szpilkę lub banan, to można rozwiercić plastiki 

W dniu 18.01.2019 o 11:44, rafal735r napisał:

To tym bardziej się odkręci i będzie ciężej dokrecic. W sam raz żeby ukrecic gwint. 

Racja.  Luźna linka lepiej się dopasuje, ułoży niż oblutowana. 

Roon > Allo Digione Signature > Xindak DAC-20 > Cayin A55TP > S16Hz Canto Grand Signature+

W dniu 19.01.2019 o 01:05, hudykot napisał:

A nie da się ich całkowicie wykręcić?

Gdyby terminal miał wejście na szpilkę lub banan, to można rozwiercić plastiki 

Próbowałem. Wygląda, że nie, ponieważ czuć opór. Nie chcę ich uszkodzić. Możliwość rozwiercenia jeszcze sprawdzę.

Nie rozwiercisz, bo z nakrętki z tworzywa wystaje pełna śruba m3, czy 4, przechodzi przez gwint w płaszczyźnie styku w złączu, a po drugiej stronie gwint jest roznitowany, by nie dało się go wykręcić całkowicie. 

Chcesz bananów, musisz wymienić gniazda głośnikowe na inne :-(

Zrób jak ja- długą końcówkę przewodu uformuj w zaokrąglony haczyk, "wkręć" przez to boczne okienko pod nakrętkę, by haczyk sięgał większości obwodu złącza i dobrze dokręć. Siły rozłożą się równo, będzie dobry styk i nie będzie niebezpieczeństwa uszkodzenia złącza.

14 godzin temu, porlick napisał:

Nie rozwiercisz, bo z nakrętki z tworzywa wystaje pełna śruba m3, czy 4, przechodzi przez gwint w płaszczyźnie styku w złączu, a po drugiej stronie gwint jest roznitowany, by nie dało się go wykręcić całkowicie. 

Chcesz bananów, musisz wymienić gniazda głośnikowe na inne :-(

Zrób jak ja- długą końcówkę przewodu uformuj w zaokrąglony haczyk, "wkręć" przez to boczne okienko pod nakrętkę, by haczyk sięgał większości obwodu złącza i dobrze dokręć. Siły rozłożą się równo, będzie dobry styk i nie będzie niebezpieczeństwa uszkodzenia złącza.

Masz rację. Wymiana gniazd to za duża ingerencja w mój dwudziestosześcioletni staroć. :-)  Widzę dwa rozwiązania. Mogę podrasować sobie fabryczne widełki albo poszukać fabrycznych odkształcalnych końcówek, które ułożą się bez problemu w haczyk. Widziałem kiedyś takie w jednym ze sklepów internetowych.

Wprawdzie teraz nie mam problemów z gołymi końcówkami, ale są to przewody dość lekkie i o niewielkiej średnicy. Zwiększenie średnicy spowoduje ich większy ciężar. W warunkach domowych nie uniknę poruszania kablami, np. w czasie odkurzania - co może powodować ich luzowanie i wysuwanie się z zacisków - tym bardziej, że ich "właściciel" stoi ok. 150 cm nad podłogą.

A może przylutować odcinki np. 3 cm linki miedzianej 1,5 mm2 do przewodu, ułożyć w łuk i skręcić.

Tak krótki odcinek nie popsuje barwy, a ułoży się chyba cały w gnieździe.

... i zamiast IV RP jest PRL II

W dniu 24.01.2019 o 18:56, audioburak napisał:

A może przylutować odcinki np. 3 cm linki miedzianej 1,5 mm2 do przewodu, ułożyć w łuk i skręcić.

Tak krótki odcinek nie popsuje barwy, a ułoży się chyba cały w gnieździe.

Też o tym myślałem. Przypuszczam jednak, że w przypadku kabla solid core wystarczy uformować dłużej odizolowaną końcówkę w łuk (haczyk) na zwykłym gwoździu o średnicy odpowiadającej średnicy trzpienia zacisku.

Dobrze kombinujesz miałem to samo z onkyo 9511 ,  solid jantzena bi wire , to  cieńszy owijałem wokół grubszego kropla cyny na zwoje  ,  grubszy był dłuższy robiłem haczyk dość ciasny pobieliłem cyną i w gniazdo , trzymało elegancko 

• Like 1

Problem rozwiązałem stosując

ea1b62804e8696c0359c7c1705cd

adapter na wtyk bananowy KaCsa BP-2683G.

Może nie jest to rozwiązanie audiofilskie, ale w takich gniazdach

sintoamplificador-receptor-stereo-luxman

trzyma kabel mocno.