Skocz do zawartości
IGNORED

Rozwój duchowy


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, slawek.xm napisał:

ale tak zbawienie jest łaską tylko Bóg na siłę nie zbawia wolna wola człowieka jest dla Boga świętą

Nie bardzo rozumiem, chcesz powiedzieć, ze  bóg mnie nie zbawi jesli tego sobie nie życzę? 

Nie wysłuchuje próśb i błagań miliardów istnień o litość, a wysłucha jednego grzesznika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TomekL3 napisał:

Lęk jest nam permanentnie implementowany

Twój wniosek wypływa z przekonania ,że istoty o wyższej inteligencji z drugiego końca wszechświata czerpią energię do zycia wykorzystując nieswiadomość człowieka, a lęk wszczepiają w ludzi jako element kontroli nad nimi

nie zgadzam się z takim światopoglądem , bo dla mnie istnienie osobowego Dobra jak i zła oraz mozliwości wyboru pomiedzy nimi jest faktem

dla Ciebnie Bóg jest bezosobowa energią

dla mnie jest Trójcą, Ojcem Synem i Miłością która ich łączy

Ty uważasz ,że człowiek osiagając coraz wyższe stany swiadomości może dojśc do własnego "zbawienia"

Ja wierzę ,że zostałem zbawiony juz teraz przez Jezusa i tylko dzieki Jego łasce a nie dzieki własnej doskonałości jak wielka by ona nie była

nie ma we mnie lęku przed zyciem ani przed śmiercią, bo w każdej sekundzie wieczności należę do Boga , który kocha mnie bezgraniczną miłością, który stworzył mnie zanim rodzice sie urodzili

taka świadomość daje mi niewypowiedziane szczęście spokój duchowy i pozwala czieszyć się tym co mnie spotyka

10 minut temu, fox733 napisał:

Nie bardzo rozumiem, chcesz powiedzieć, ze  bóg mnie nie zbawi jesli tego sobie nie życzę? 

po tysiąckroć tak właśnie jest

jesli piszesz Bóg małą literą , nie bardzo wiem o co Ci chodzi

ale Bóg w ktorego wierzę po to dał człowiekowi wolna wolę by zniej korzystał od małych spraw typu skłamię lub powiem prawdę po chcę zbawienia albo nie

to sa podstawy wiary chrześcijańskiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, TomekL3 napisał:


Mój Pan. Czytasz To? Twoja wiara jest podszyta lękiem. Stąd wiara a nie wiedza. Jesteś taką istotą jak Twój Jezus. On jest tylko bardziej świadomy siebie, zna swoją moc. Nie masz wiary w siebie, swoją moc. Gdy tego doświadczysz zrozumiesz o czym piszę. Twoją mocą jest Twoja wolna wola. Trudno jest tu w ciele zauważyć znaczenie wolnej woli.

Nie jesteś w stanie mnie przekonać, bo mój Pan obiecał i dał mi Pocieszyciela (J 14,16-17) tj. Ducha Świętego, którym mnie zapieczętował na dzień odkupienia (Ef 1,13; 4,30) i dał jako zadatek (2Kor 1,22), który zamieszkuje w moim ciele (1 Kor 6,19-20) i który daje radość, pokój, który przewyższa wszelkie zrozumienie (Flp 4,7), prowadzi, podpowiada ale przede wszystkim uświęca (1P 1,2).

Chwała Bogu Najwyższemu za Prawdę w Jezusie Chrystusie. Alleluja ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, fox733 napisał:

Nie wysłuchuje próśb i błagań miliardów istnień o litość, a wysłucha jednego grzesznika?

tak i będzie z tego powodu bardzo szczęśliwy ,że ten grzesznik wreszcie zwrócił sie do Niego

 

4 minuty temu, kocurro napisał:

Nie jesteś w stanie mnie przekonać, bo mój Pan obiecał i dał mi Pocieszyciela (J 14,16-17) tj. Ducha Świętego, którym mnie zapieczętował na dzień odkupienia (Ef 1,13; 4,30) i dał jako zadatek (2Kor 1,22), który zamieszkuje w moim ciele (1 Kor 6,19-20) i który daje radość, pokój, który przewyższa wszelkie zrozumienie (Flp 4,7), prowadzi, podpowiada ale przede wszystkim uświęca (1P 1,2).

Chwała Bogu Najwyższemu za Prawdę w Jezusie Chrystusie. Alleluja ?

miałem osiemnascie lat gdy tak pisałem , podziwiam Twój entuzjazm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, fox733 napisał:

Nie wysłuchuje próśb i błagań miliardów istnień o litość...

Problem w tym, że miliardy ludzi modli się do nie tego boga co powinni, bo tylko jeden Bóg zdecydowanie stwierdził:

 Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie (J 14,6)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, slawek.xm napisał:

Ja wierzę ,że zostałem zbawiony juz teraz przez Jezusa i tylko dzieki Jego łasce a nie dzieki własnej doskonałości jak wielka by ona nie była

 

Jeżeli Bóg istnieje i jest miłością, to zbawieni będą wszyscy, wierzący i niewierzący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Jaro_747 napisał:

 

Jeżeli Bóg istnieje i jest miłością, to zbawieni będą wszyscy, wierzący i niewierzący.

Chciałby się z czystego altruizmu poprzeć taki wniosek

ale czy zauważasz ,ze w tym momencie popierasz zbawienie księdza gwałcacego małe dzieci,

seryjnego mordercę, terrorystów i psychopatów z przywódcami dwudziestowiecznych totalitaryzmów włącznie?

Z jednej strony Bóg jest miłosierny ale jest tez sprawiedliwy, czy jesli chce by Jego miłosierdzie zwycięzyło nad sprawiedliwościa dla mnie czy moge wzywac o odwrotny stosunek dla innych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, tylko Ty możesz się ,,zbawić,,. Nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Żaden Chrystus czy Trójca Święta. Instrukcję dostałeś od istoty zwanej Chrystusem, przynajmniej jemu te słowa instrukcji przebudzenia przypisują. Żeby to zrobić należy poznać siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim prawem odmawiasz łaski złoczyńcy skoro nawet wasz jezus takową okazał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Chciałby się z czystego altruizmu poprzeć taki wniosek
ale czy zauważasz ,ze w tym momencie popierasz zbawienie księdza gwałcacego małe dzieci,
seryjnego mordercę, terrorystów i psychopatów z przywódcami dwudziestowiecznych totalitaryzmów włącznie?
Z jednej strony Bóg jest miłosierny ale jest tez sprawiedliwy, czy jesli chce by Jego miłosierdzie zwycięzyło nad sprawiedliwościa dla mnie czy moge wzywac o odwrotny stosunek dla innych?

Tyle, że tak naprawdę nikt tu nie ginie. Nie ogarniamy tego, stąd religie. Tu tylko doświadczamy, sam o tym czasem piszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, slawek.xm napisał:

miałem osiemnascie lat gdy tak pisałem , podziwiam Twój entuzjazm

Sławku moja radość i spełnienie nie wynika z samej wiary to ciągłe dbanie i rozwijanie relacji i społeczności z Bogiem przez Jezusa Chrystusa, czyli ciągła dyscyplina, konsekwencja i walka.. nadal żyję w upadłym ciele i zniszczonym, zdemoralizowanym świecie, który należy do oskarżyciela i ojca kłamstwa. Dlatego tak ważne jest ciągłe trwanie i czuwanie poprzez modlitwę, czytanie Słowa Bożego i społeczność braci i sióstr z którymi mogę dzielić wiarę. 

Żyjemy w czasach ostatecznych i zanim nastąpi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  będzie miało miejsce pochwycenie kościoła, czyli zabranie oblubienicy na wesele i nie zamierzam tego przegapić. 

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny, o której Syn Człowieczy przyjdzie (Mt 25,13)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TomekL3 napisał:

Sławek, tylko Ty możesz się ,,zbawić,,. Nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Żaden Chrystus czy Trójca Święta. Instrukcję dostałeś od istoty zwanej Chrystusem, przynajmniej jemu te słowa instrukcji przebudzenia przypisują. Żeby to zrobić należy poznać siebie.

Dlatego szczegółowo opisałem ,że wierzę inaczej niż Ty

wiem ,że chcesz dla mnie dobrze tak samo jak ja dla Ciebie, ale nie możemy obydwaj miec racji

w przeciwieństwie do niektórych nie oceniam negatywnie Twojego punktu widzenia

ale moje przekonanie i moje sumienie mówią mi ,że powinienem pozostać przy swoim zdaniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jaro_747 napisał:

 

Jeżeli Bóg istnieje i jest miłością, to zbawieni będą wszyscy, wierzący i niewierzący.

Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu, bo ten, kto przychodzi do Boga, musi wierzyć, że on jest i że nagradza tych, którzy go szukają. (Hbr 11,6)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fox733 napisał:

Jakim prawem odmawiasz łaski złoczyńcy skoro nawet wasz jezus takową okazał?

Było z Nim ukrzyżowanych dwóch łotrów ich rózne postawy są odzwierciedleniem skrajnych postaw ludzi

Nikomu nie odmawiam łaski , tylko z ludzkiego punktu widzenia jak równiez wg Ewangelii człowiek wybierający zło za zycia zostanie z nim na zawsze po smierci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć tego Koledzy kaznodzieje, wy***rdalać do watków religijnych. Tu jest o rozwoju duchowym...:)

1 minutę temu, slawek.xm napisał:

Nikomu nie odmawiam łaski , tylko z ludzkiego punktu widzenia jak równiez wg Ewangelii człowiek wybierający zło za zycia zostanie z nim na zawsze po smierci

Sprzeciwiasz się waszemu bogu, że moze zbawić zatwardziałego grzesznika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dlatego szczegółowo opisałem ,że wierzę inaczej niż Ty

wiem ,że chcesz dla mnie dobrze tak samo jak ja dla Ciebie, ale nie możemy obydwaj miec racji

w przeciwieństwie do niektórych nie oceniam negatywnie Twojego punktu widzenia

ale moje przekonanie i moje sumienie mówią mi ,że powinienem pozostać przy swoim zdaniu

Ok. Nie chcę Cię w przekonywać, to tak nie działa. Trzeba samemu doświadczyć, ja nie znam innej możliwości.

Jeszcze jedno, ja nie wierzę, ja wiem, wiem kim jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TomekL3 napisał:

Jeszcze jedno, ja nie wierzę, ja wiem, wiem kim jestem.

A gówno wiesz ?

W odpowiedzi oczekuję "OK"

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kocurro napisał:

Sławku moja radość i spełnienie nie wynika z samej wiary to ciągłe dbanie i rozwijanie relacji i społeczności z Bogiem przez Jezusa Chrystusa, czyli ciągła dyscyplina, konsekwencja i walka.. nadal żyję w upadłym ciele i zniszczonym, zdemoralizowanym świecie, który należy do oskarżyciela i ojca kłamstwa. Dlatego tak ważne jest ciągłe trwanie i czuwanie poprzez modlitwę, czytanie Słowa Bożego i społeczność braci i sióstr z którymi mogę dzielić wiarę. 

Żyjemy w czasach ostatecznych i zanim nastąpi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  będzie miało miejsce pochwycenie kościoła, czyli zabranie oblubienicy na wesele i nie zamierzam tego przegapić. 

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny, o której Syn Człowieczy przyjdzie (Mt 25,13)

W moim rozwoju duchowym po okresie euforii , i nawracania środowiska , przyszedł czas kilkunastu lat "pustyni" duchowej, okropny dla mnie czas ciemności emocjonalnej, myslałem ,że sie juz nigdy nie skończy

nauczyło mnie to cholernie duzo i z perspektywy czasu dziś uważam ,że było to dla mojego ego znakomite doświadczenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekturę publikacji prof. Haliny romanowskiej-łakomy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, slawek.xm napisał:

W moim rozwoju duchowym po okresie euforii , i nawracania środowiska , przyszedł czas kilkunastu lat "pustyni" duchowej, okropny dla mnie czas ciemności emocjonalnej, myslałem ,że sie juz nigdy nie skończy

nauczyło mnie to cholernie duzo i z perspektywy czasu dziś uważam ,że było to dla mojego ego znakomite doświadczenie

Trzeba było wcześniej wypisać się z PiS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Jaro_747 napisał:

Trzeba było wcześniej wypisać się z PiS.

po wyborach przy korycie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, TomekL3 napisał:


Ok

Podoba mi się Twoje ugodowe podejście.

Mam nadzieję, że już nie jarasz/bierzesz żadnych świństw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, slawek.xm napisał:

Chciałby się z czystego altruizmu poprzeć taki wniosek

ale czy zauważasz ,ze w tym momencie popierasz zbawienie księdza gwałcacego małe dzieci,

seryjnego mordercę, terrorystów i psychopatów z przywódcami dwudziestowiecznych totalitaryzmów włącznie?

Z jednej strony Bóg jest miłosierny ale jest tez sprawiedliwy, czy jesli chce by Jego miłosierdzie zwycięzyło nad sprawiedliwościa dla mnie czy moge wzywac o odwrotny stosunek dla innych?

Bóg jeżeli istnieje nie jest popierdolonym, mściwym sukinsynem wpatrzonym w populistyczne hasła głoszone przez socjopatów pokroju Ziobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Proponuję lekturę publikacji prof. Haliny romanowskiej-łakomy

Proponuję wsłuchać się w siebie.

Bóg jeżeli istnieje nie jest popierdolonym, mściwym sukinsynem wpatrzonym w populistyczne hasła głoszone przez socjopatów pokroju Ziobry.

To chyba efekt tunelowania;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym ja, zdeklarowany agnostyk musiał bronić Boga przed rozhisteryzowanymi katolickimi fanatykami religijnymi to prawdziwy koniec świata!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Jaro_747 napisał:

Żebym ja, zdeklarowany agnostyk musiał bronić Boga przed rozhisteryzowanymi katolickimi fanatykami religijnymi to prawdziwy koniec świata!

najciekawsze i najistotniejsze jest to,że wcale nie bronisz Boga przed kimś tylko udowadniasz sobie samemu wzgledem własnego sumienia podstwy własnej rodzącej sie wiary

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kocurro napisał:

Dlatego tak ważne jest ciągłe trwanie i (...)społeczność braci i sióstr z którymi mogę dzielić wiarę. 

bardzo ważna dla chrzescijańskiego rozwoju duchowego uwaga

wspólnota pomaga wzrastać , chroni przed "światem" umacnia i potęguje wiarę, trwanie w pozytywnych postanowieniach jest prawdziwym skarbem w kręgu którego szuka sie akceptacji , a jednoczesnie okazji do dawania siebie,

bez wspólnoty bez ludzi patrzących "w jednym kierunku" jest trudniej , o wiele trudniej

samotność w wierze to tylko dla najmocniejszych "zawodników"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, slawek.xm napisał:

samotność w wierze to tylko dla najmocniejszych "zawodników"

A ja jestem "zawodnikiem" samotnym i w dodatku bez wspomagania wiary. I co? Szacunek się nie należy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.