Skocz do zawartości
IGNORED

Telewizory - trendy, nowości - wątek zbiorczy


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, konradskala napisał:

W tym fragmencie chodzi o nie tyle co o odwzorowanie kolorów, ale o ukazanie szczegół po kalibracji, których przed kalibracją nie można było dostrzec. Kalibracja nie dotyczy jedynie poprawnego wyświetlania kolorów, ale bardzo wpływa na całą resztę. Uzyskujesz "wyważenie" składowych obrazu.

Na tym Bondzie zrób pauzę w 2.25. minucie - po lewej masz C2, w środku referencja, a po prawej C1 (nieskalibrowany). Zwróć uwagę, że na C1 po lewej jego marynarka jest pozbawiona szczegółów - nie widać za dobrze rękawa, zagnieceń, gofrowania w drzwiach garażu, w tle ceglana ściana zaczyna się zlewać. Wydaje się, że nowszy C2 po prawej jest lepszym TV, z lepszym obrazem.

A teraz zerknij i zrób pauzę na 2.40 min - zobacz jaką poprawę w kolorach i co bardzo ważne w szczegółach (np. marynarka) pokazał C1 po kalibracji.

Widziałem, że coś nie gra, ale chodziło mi bardziej o pokazanie zachowania kamery, a potem mamy zwracać uwagę na efekty kalibracji, porównywać modele.

Nie uważasz za dziwne, że na tv nie widać szczegółów i dopiero kalibracja pozwala dostrzec to co normalnie powinno być widoczne? To są ostatecznie super-nowoczesne tv, a nie jakieś początki lcd. Kalibracja jest chyba jakaś w fabryce choćby z powodu dbania o jakość...na pewno są zainteresowani, co wysyłają w świat.

Sprawdziłem w swoim aparacie foto - mogę sobie najechać na planszę i na ekranie ustawić te same kolory, a aparat już parę lat ma. Czemu tego samego nie zrobić z tv np. w celu sprawdzenia poprawności kalibracji? Ustawiamy przy swoich tv plansze i powinniśmy widzieć te same kolory, co na planszy.

Jak skalibruje 10 różnych modeli, to będę widział to samo?

Znalazłem parę fajnych filmów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Takie testy bardziej mi odpowiadają, ale niech mi ktoś stale przypomina, że kamera może inaczej reagować na różne technologie.

Ostatni film pokazuje co potrafią zmienić ustawienia...nie wiem, czy próbowałeś kiedyś ustawić to samo na dwu różnych modelach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J.Jerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jest niepełna i dobierana wg niejasnych niejednoznacznych kryteriów. Przykład: w telewizorach Samsung podaje pokrycie ekranu (coating) i ilość stref lokalnego wygaszania. W telewizorach LG tych informacji brak.

W niektórych telewizorach NanoCell brak w ogóle wzmianki o lokalnym wygaszaniu. Nie ma jej nawet w telewizorach QNED gdzie tych stref jest 2500. 

Mamy więc kolejne manipulanckie źródło pół-informacji, dobieranej wg nieprzejrzystych kryteriów znanych tylko autorom. W sumie wartość śmieciowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

dopiero kalibracja pozwala dostrzec to co normalnie powinno być widoczne?

Dokładnie - powinno ale jednak nie jest.

2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Kalibracja jest chyba jakaś w fabryce choćby z powodu dbania o jakość

Rozczaruję Cię - nie jest. Może w telewizorach za 100 tys. ale nie w tych, o których rozmawiamy.

2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Jak skalibruje 10 różnych modeli, to będę widział to samo?

Teoretycznie, a i praktyczne tak. Można zestawić ze sobą te 10 rożnych telewizorów i ustawić tak,  że "na oko" będą wyświetlać kolory tak samo. Kolory - a nie obraz.

2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Sprawdziłem w swoim aparacie foto - mogę sobie najechać na planszę i na ekranie ustawić te same kolory, a aparat już parę lat ma. Czemu tego samego nie zrobić z tv np. w celu sprawdzenia poprawności kalibracji? Ustawiamy przy swoich tv plansze i powinniśmy widzieć te same kolory, co na planszy.

Bo jak weźmiesz planszę np. na kartonie z idealnie dobranym kolorem oraz światłem i chciałbyś sobie to samo puścić na TV żeby nagrać kamerą - marne szanse. Kamera "złapie" planszę, a telewizor żeby zrobić ten sam kolor cały czas "świeci".  Kamera zgłupieje i dlatego są takie różnice.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Ostatni film pokazuje co potrafią zmienić ustawienia...nie wiem, czy próbowałeś kiedyś ustawić to samo na dwu różnych modelach.

Oczywiście, że próbowałem, jednak bez rezultatu. Na przykładzie tego filmu: żeby zrównać się z OLED-em za kryterium przyjmując np. jasność należy QLED-a przyciemnić, bo jak wiadomo jest jaśniejszy od OLED-a. Nawet proste. Natomiast żeby zrównać się z pozostałymi parametrami zapewniającymi wysokiej jakości obraz już trzeba się nakombinować. I tak np. aby uzyskać równomierne podświetlenie bez plam i poświaty wokół jasnych obiektów wypada wyłączyć local dimming. Wyłączenie local dimmingu skutkuje natychmiastowym obniżeniem kontrastu, a obniżenie kontrastu bezlitośnie wpływa na odwzorowanie kolorów, a przy okazji przejść tonalnych, cieni, rozświetleń itd.

Jak go zwał tak zwał - jest takie stare przysłowie: " z gów..a bata nie ukręcisz".

Obowiązuje do dziś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, konradskala napisał:

Teoretycznie, a i praktyczne tak. Można zestawić ze sobą te 10 rożnych telewizorów i ustawić tak,  że "na oko" będą wyświetlać kolory tak samo. Kolory - a nie obraz.

To super, bo mam już duży wzornik kolorów, robiłem próby z fotografowaniem. Zastanawiam się jak to zrobić dobrze i się nie narobić...może zrobić foto w świetle dziennym przy różnej temp. kolorów w aparacie z rożnym balansem kolorów? To było ze 100 fotek, może 200, wybrać z tego najbardziej podobną jasnością i odcieniem, a wtedy wystarczy porównać kolory, ile się zgadza, ile nie. A może lepiej zrobić wszystko w pokoju?

Na razie lepiej wyglądają fotki z pomieszczenia, kiedy plansza była obok tv.

13 godzin temu, konradskala napisał:

Oczywiście, że próbowałem, jednak bez rezultatu. Na przykładzie tego filmu: żeby zrównać się z OLED-em za kryterium przyjmując np. jasność należy QLED-a przyciemnić, bo jak wiadomo jest jaśniejszy od OLED-a. Nawet proste. Natomiast żeby zrównać się z pozostałymi parametrami zapewniającymi wysokiej jakości obraz już trzeba się nakombinować. I tak np. aby uzyskać równomierne podświetlenie bez plam i poświaty wokół jasnych obiektów wypada wyłączyć local dimming. Wyłączenie local dimmingu skutkuje natychmiastowym obniżeniem kontrastu, a obniżenie kontrastu bezlitośnie wpływa na odwzorowanie kolorów, a przy okazji przejść tonalnych, cieni, rozświetleń itd.

Jak masz dwa skalibrowane, to wystarczy jasność ustawić.

Włączenie funkcji poprawy jakości obrazu przypadkiem nie rujnuje ustawień z kalibracji?

Po za tym każdy tv ma inne przetwarzanie.

Moim zdaniem trzeba oba ustawić jak przy kalibracji i wyregulować jasność, ale tylko wtedy jak kalibracja była przy różnych jasnościach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, J.Jerry napisał:

Jak masz dwa skalibrowane, to wystarczy jasność ustawić.

I tak, i nie.

Tradycyjne OLED-y mają matryce WRGB złożone z czterech kolorów pikseli: czerwony, zielony, niebieski i biały, a nowe QD-OLED-y i wszystkie LED-y tylko z trzech: czerwony, zielony, niebieski. Po kalibracji uzyskujemy m. in. pożądaną równowagę w emisji (jasności świecenia czy natężenia) diód czy danego koloru.

Nie jestem do końca przekonany czy zmiana jasności dla różnych, skalibrowanych TV działa w sposób liniowy od 0 do 100%.

Załóżmy że po kalibracji jasność mam ustawioną na 70%. Mam kaprys i chcę sobie dać jaśniej. OK, obraz zrobi się jaśniejszy, ale co dalej?  Co się stanie np. z jasnoniebieskim niebem? Ma prawo zrobić się prawie białe czy nie?

Ponadto zobacz na fotkę poniżej - przy kalibracji kolorymetr jest "przyklejony" do powierzchni matrycy telewizora. Nie dopuszcza żadnego światła z zewnątrz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, konradskala napisał:

Tradycyjne OLED-y mają matryce WRGB złożone z czterech kolorów pikseli: czerwony, zielony, niebieski i biały, a nowe QD-OLED-y i wszystkie LED-y tylko z trzech: czerwony, zielony, niebieski. Po kalibracji uzyskujemy m. in. pożądaną równowagę w emisji (jasności świecenia czy natężenia) diód czy danego koloru.

Zastanawiam się czy z powodu rożnej technologii nie trzeba dobrać odpowiedniego urządzenia do pomiaru, ale to nie mój problem, mnie interesuje sprawdzenie poprawności kolorów na oko porównując ze wzornikiem.

19 minut temu, konradskala napisał:

Nie jestem do końca przekonany czy zmiana jasności dla różnych, skalibrowanych TV działa w sposób liniowy od 0 do 100%.

Załóżmy że po kalibracji jasność mam ustawioną na 70%. Mam kaprys i chcę sobie dać jaśniej. OK, obraz zrobi się jaśniejszy, ale co dalej?  Co się stanie np. z jasnoniebieskim niebem? Ma prawo zrobić się prawie białe czy nie?

Po chwili zastanowienia uważam, że niebo powinno być jak w rzeczywistości.

Do tego są ustawienia - zrobić jak najbardziej realny obraz, a kalibracja jest jednym z narzędzi ku temu.

Kiedy regulujesz jasność chyba zauważyłeś zmianę odcienia, więc jednak nie jestem za zmianą jasności, ale czasem trzeba i wtedy wszystko się rozjeżdża - takie jest moje zdanie. Być może niektóre tv w okolicach jasności z kalibracji zachowują większą liniowość np. jedne plus/minus 10%, lepsze 30% i wtedy regulujesz jasność i masz ciągle dobry balans.

Czy przypadkiem nie można tego sprawdzić szarym gradientem?

40 minut temu, konradskala napisał:

Ponadto zobacz na fotkę poniżej - przy kalibracji kolorymetr jest "przyklejony" do powierzchni matrycy telewizora. Nie dopuszcza żadnego światła z zewnątrz.

Nie ma rzeczy doskonałych, ale światło możesz mieć o odpowiedniej barwie w pomieszczeniu...jak by chodziło o projektor gasisz światło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, J.Jerry napisał:

mnie interesuje sprawdzenie poprawności kolorów na oko porównując ze wzornikiem

Kiedyś kobieta lekko przeszlifowała mi drzwi. Wybrałem się do lakiernika żeby mi to jakoś zgrabnie siknął. To był taki czerwono-bordowy kolor. Podałem VIN, próbnikiem lakiernik sprawdził i potwierdził, że wszystko się zgadza. Prosto, łatwo i przyjemnie

Jednak w międzyczasie zgadałem się jeszcze dwoma klientami i w trakcie naszej rozmowy wyszło, że "to się tak nie da, będzie się różnić, nie dobierze i nie zmiesza się tak idealnie koloru" itd. itd. Naszą rozmowę podsłyszał jeden z pracowników i wręczył nam cztery próbniki na plakietkach z bardzo podobnymi kolorami do porównania. Mieliśmy dłuższą chwilę i żeby się nie nudzić spróbowaliśmy to dobrać do samochodu.

Pierwszy był wyraźnie inny i słusznie z miejsca go odrzuciliśmy. Natomiast trzy pozostałe sprawiły nam nie lada problem. Nie mogliśmy się zdecydować, chociaż każdy z nas kilka razy obszedł samochód dookoła i przykładał po kolei paski to do błotnika, to do maski albo zderzaka. W końcu udało się wybrać odpowiedni kolor - zgodnie wybraliśmy jeden próbnik.

No i fajnie. Tylko, że za chwilę okazało się, że wszyscy byliśmy w błędzie- to nie był ten kolor...

Od tamtej chwili jednak ufam miernikom...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, konradskala napisał:

No i fajnie. Tylko, że za chwilę okazało się, że wszyscy byliśmy w błędzie- to nie był ten kolor...

Od tamtej chwili jednak ufam miernikom...

Chyba też tak zrobię.

Po paru próbach najlepszy efekt foto uzyskałem na AWB, na zewnątrz w cieniu, plansza na parapecie...sam nie byłem w stanie ustawić lepiej.

Potem obraz na ekran, plansza obok i wykorzystałem twój pomysł, czyli zamiast dopasowywać foto do jasności, to zacząłem regulować samą jasność ekranu i jakbym trafił - jasność podobna jakiej używam na codzień. Tak że stawiam tezę, że można w ten sposób sprawdzić jak tv radzi sobie z kolorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jasność powinniście regulować tylko gammę. Poza tym jasność jest różnie rozumiana przez różne urządzenia: na TV najczęściej będzie to moc podświetlenia, a np. na projektorze przesuwa mi w górę lub dół punkt czerni, co jest nie do przyjęcia, żeby w to w ogóle ingerować. Krzywa gammy jest najważniejszym ustawieniem ever. Niestety TV prawie nigdy nie dają do niej bezpośredniego dostępu. Na projektorze jest z tym dużo lepiej, do tego jak weźmiemy możliwości madVR to już jest bajka.

Jasności czy gammy nie da się wyregulować idealnie, bo zależy od materiału, który jest wyświetlany. Można ją ustawić idealnie dla powiedzmy 95% materiału, ale zawsze znajdzie się jakiś film, przy którego produkcji ktoś nadmiernie "kręcił gałkami" i wygląda źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100% racji.

Cały problem polega jednak na tym, że bez pomiarów nie ustawisz ani gamutu ani tym bardziej krzywej gammy. To jest niemożliwe "na oko".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszperałem, to mi bardzo pomogło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejszy jest kontrast i wile innych ustawień w tym filmie.

33 minuty temu, qbakos napisał:

Poza tym jasność jest różnie rozumiana przez różne urządzenia: na TV najczęściej będzie to moc podświetlenia, a np. na projektorze przesuwa mi w górę lub dół punkt czerni, co jest nie do przyjęcia, żeby w to w ogóle ingerować. Krzywa gammy jest najważniejszym ustawieniem ever.

Gamma w zależności od jasności pomieszczenia, jasność, poziom czerni również ustawia się w połączeniu z innymi ustawieniami. Na tym filmie są szczegóły jak wszystko poustawiać. Ja skorzystałem, coś jednak nie miałem do końca dobrze ustawione, a teraz mam jeszcze lepszy obraz, ale wszystkiego nie wiem od razu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, J.Jerry napisał:

Trochę poszperałem, to mi bardzo pomogło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejszy jest kontrast i wile innych ustawień w tym filmie.

Ale dla jakiego modelu TV on to ustawia, bo nie chce mi się oglądać całego? Przecież każdy TV będzie miał inne ustawienia optymalne. W Samsungu podświetlenie 20/50 już daje bardzo jasny obraz, przy wieczornym oglądaniu czasem nawet za jasny i local dimming daję na low. Oczywiście w HDR to inna bajka i tam mam wszystko inaczej ustawione. W starym TV podświetlenie miałem 35/50 i obraz wydawał się ciemny.
Kontrastu nie powinno się za bardzo ruszać - powinien oscylować przy maxie. Obniżanie go daje "wyprany", matowy obraz. Gammy nie ustawia się tylko do jasności pomieszczenia - na projektorze oglądam zawsze przy zgaszonym świetle, a używam kilku krzywych w zależności od materiału, ale to jest temat na dłuższą rozmowę.

Poziom czerni musi być ustawiony po prostu poprawnie, to nie jest tak, że możesz go sobie regulować wdług uznania. Najłatwiej ściągnąć sobie coś takiego: "Teds LightSpace CMS Calibration Disk" i tam w folderze "Pre-Calibration Tools" masz plik "01. Brightness Flashing Bars". Wszystko do 16 paska powinno być całkowicie czarne (16 to prawidłowy poziom czerni), czyli zlewać się z tłem, od 17 powinno zaczynać lekko odcinać się od tła. Wszelkie inne ustawienia są nieprawidłowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, qbakos napisał:

le dla jakiego modelu TV on to ustawia, bo nie chce mi się oglądać całego?

Ogólnie dla każdego modelu powinno to tak wyglądać. Kontrast jest omówiony jak ustawić od 8:08.

7 minut temu, qbakos napisał:

Kontrastu nie powinno się za bardzo ruszać - powinien oscylować przy maxie. Obniżanie go daje "wyprany", matowy obraz. Gammy nie ustawia się tylko do jasności pomieszczenia - na projektorze oglądam zawsze przy zgaszonym świetle, a używam kilku krzywych w zależności od materiału, ale to jest temat na dłuższą rozmowę.

Przy projektorze masz stałe oświetlenie, a nawet lepiej brak oświetlenia, więc temp. odcienia, odbić, więc raz ustawisz i z głowy.

Przy tv oglądasz z różnym światłem, więc potrzebujesz dużej zmiany podświetlenia. Obejrzyj 8 minut setupu i poznasz tajemnicę ustawienie tv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, J.Jerry napisał:

Ogólnie dla każdego modelu powinno to tak wyglądać. Kontrast jest omówiony jak ustawić od 8:08.

Ogólnie gość fajnie tłumaczy, ale nie ma do końca racji, bo to jednak mocno zależy od danego modelu TV. W Samsungu kontrast w granicach 45-50 jest optymalny (bliżej 45) i nic nie jest prześwietlone, a obniżenie go do 30-35 jak sugeruje, daje wyblakły obraz. Widocznie Samsung tak sobie ustawił skale kontrastu. Tak więc trzymanie się tego sztywno nie ma sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak weźmiesz sobie planszę testową z szarym gradientem od czerni do bieli, to zobaczysz, co robi kontrast z odcieniami szarości.

Trzy obrazki - oryginał, za mały kontrast, za duży kontrast...w ten sposób psuje się potencjał tv.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

grad ory640gif lcont.gif

grad ory640gif.gif

Oryginał na samym dole.

On mówi o tym tv

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, J.Jerry napisał:

Trzy obrazki - oryginał, za mały kontrast, za duży kontrast...w ten sposób psuje się potencjał tv.

To ciekawe. Mój NanoCell to IPS któremu co poniektórzy zarzucają za mały kontrast. Powinienem więc mieć kolory jak na planszy środkowej. A z łatwością  mogę sobie ustawić jak na górnej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba tak nie ustawiasz do oglądania?

Na środku i na górze są skrajne przypadki efektów złej regulacji kontrastu np. pasek żółty jest szeroki i jednolity albo wąski i idzie w szarość, zmniejsza się ilość kolorów i odcieni szarości w obu wypadkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak nie ustawiam. NanoCell ma bajkowo piękne kolory, kontrastu też nie brakuje, inaczej mogą stwierdzić ci dla których wyniki pomiarów w laboratorium są ważniejsze od wrażenia z oglądania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fragment wyników z przykładowej kalibracji. Pierwszy obrazek to stan, w takim LG dostarcza swoje telewizory do klientów... Rozjechany balans bieli, błędy w oddaniu kolorów itd. Wypada zauważyć, że do zbadania jest nie tylko red, green i blue, ale ze 20 innych kolorów  - orange, yellow, purple, blue flower, blue sky, light skin itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

21.jpg

22.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy obrazek to stan, w takim został dostarczony ten konkretny egzemplarz telewizora do klienta...

Informacje podawane przez osobę która prowadzi rozmowę w sposób tendencyjny i nieuczciwy (są przykłady) oraz powołuje się na manipulackie i nierzetelne źródła danych (co zostało udowodnione) mają wartość śmieciową. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zaś przeczytać bezcenne wywody osoby, która nie podaje żadnych źródeł swoich rewelacji, no może poza "brytyjskimi portalami" do których to linków jak zawsze brak. A na udowodnienie swoich tez jest zawsze ta sama odpowiedź: poszukaj sobie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skądże znowu. Najlepiej jest przeczytać źródło przedstawione jako argument ostateczny i rozstrzygający (wpis zakończony odautorskim słowem "amen"), które jest tak "rzetelne", że niektóre istotne informacje w przypadku jednych producentów podaje, w przypadku innych - nie, zaś tak fundamentalną sprawę jak 2500 (najwięcej na świecie) stref wygaszania we flagowym telewizorze MiniLED uznał za tak nieistotny i niewart wzmianki duperel że nie tylko słowem o tym nie napisał, ale w ogóle nie wspomniał że ma on jakiekolwiek strefy wygaszania.

Faktycznie, osobliwe źródło "pełnej wiedzy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedza jest pełna jeżeli chodzi o Samsungi QN91A i 95A, a to  właśnie nich była rozmowa. Nie o wytworach LG, które guzik mnie obchodzą.

I czarno na białym jest podana ilość stref wygaszania od 576 do 1320 - identyczna dla Samsungów QN91A do QN95A.

Więc nieprawdziwe jest twierdzenie, że QN91A ma mniej stref aniżeli QN95 bo mają dokładnie tyle samo.

Jak nie podoba się poprzednia strona to jest porównanie Samsungów na innej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A flagowych (tylko z nazwy) LED-ów na matrycy IPS od LG mam serdecznie dosyć. I co do ilości stref - chyba nie ma lepszej, najbardziej wiarygodnej strony jak strona LG prawda? I tam jest napisane, "około - pomiędzy" 1200-2400, czyli największy model nie ma 2500 stref, a "około" 2400:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiadomo ile dokładnie, może kiedyś ktoś policzy, ale Samsung QN900A ma 2340 stref (policzonych) a nie "około".

Natomiast w/w rekordy można sobie wsadzić w buty przy OLED-ach, bo te mają ponad 8 milionów 200 tys. stref. Niewart wzmianki mały szczegół, wręcz duperel, nieprawdaż?

I 33 miliony w TV OLED 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyskówki uprawiaj u siebie w domu jeśli pozostali domownicy Ci na to pozwolą. Podobnie swoje chachmęcenie i mataczenie. Nie rozmawiamy o gównOLEDach, gdzie stref wygaszania jest tyle ile subpikseli. Mówimy o LCD gdzie informacja o obecności (bądź braku) takich stref i ich liczebności jest istotna, podstawowa. Portal, który pretenduje do miana jednego z ważnych źródeł wiedzy w przedmiotowej dziedzinie, a w wielu przypadkach nie podaje tej kluczowej informacji (nie tylko tej jednej) - sam podważa własną rzetelność i wiarygodność. Dlatego pochodząca stamtąd wiadomość jakoby QN95 i QN91 wielkości 55" miały taką samą ilość (576) stref wygaszania jest nie do końca jednoznaczna i w żadnym przypadku nie można nazwać jej pełną. Raczej można nazwać ją śmieciową. 

Językiem niemieckim nie władam.

Flagowce LG są nimi nie tylko z nazwy. A to że ktoś tej firmy nie lubi czy "ma jej dość" jest wyłącznie jego osobistą opinią, nie mającą żadnego przełożenia ani na sytuację rynkową, ani na sprawy technologiczne. 

1200 do 2400 stref? Tak. W zależności od wielkości ekranu. Około może znaczyć mniej, ale może również znaczyć więcej. Najwyższa liczba dotyczy ekranu 86"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Udział w wysyłkach nowych telewizorów:

- LCD: 96%

- OLED: 4%

O czym w ogóle rozmawiać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, konradskala napisał:

A flagowych (tylko z nazwy) LED-ów na matrycy IPS od LG mam serdecznie dosyć.

Rozumiem że pijesz ciągle do kiepskiego kontrastu ale w tym przypadku topowych Led to nie ma żadnego znaczenia, bo za kontrast odpowiadają strefy wygaszania, ich ilość i algorytmy. Kontrast natywny matrycy nie ma żadnego znaczenia, czy to będzie 1000:1 czy 3000:1 w innych typach matryc, to ciągle słabo. Przy wygaszaniu te liczy rosną wielokrotnie tylko kwestia jak to jest zaimplementowane i jak duże negatywne efekty uboczne występują. W takich topowych tv matryca IPS to zaleta a nie wada, lepsze kąty przede wszystkim - i nie chodzi tylko o to że pod dużym kątem obraz jest wyraźnie mniej bledszy - w matrycach VA nawet lekkie przesunięcia względem centrum ekranu powodują że kolory trochę rozjeżdżają się, mienią się różnymi odcieniami - widoczny dla oka obraz nie jest jednolity na różnych częściach ekranu, bardzo drażniąca wada której nie ma w IPS, jak ktoś był przyzwyczajony do plazmy czy oleda to będzie to denerwujące. IPS ma bardzo łagodny spadek kontrastu pod kątem więc tego problemu nie ma. Oprócz tego kolory są ładniejsze w IPS, widocznie inny układ sub-pikseli ma na to wpływ. Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale to taki sam przypadek jak w plazmach i LCD, niby temperatura kolorów ustawiona ta sama, nasycenie teoretycznie takie samo a ludzkie oko widziało dużą różnicę.

41 minut temu, Bobcat napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Udział w wysyłkach nowych telewizorów:

- LCD: 96%

- OLED: 4%

O czym w ogóle rozmawiać?

Miliony much nie mogą się mylić... ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, don111 napisał:

Miliony much nie mogą się mylić... 😉

Znam. "Argument" wymyślony przez kogoś o inteligencji muchy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, don111 napisał:

Rozumiem że pijesz ciągle do kiepskiego kontrastu ale w tym przypadku topowych Led to nie ma żadnego znaczenia

Najlepszy telewizor LED od LG zajmuje 46 miejsce w rankingu. To jest oczywiście QNED. Wyprzedzają go Soniaki, Hisense, Vizio, TCL (mające np. znacznie mniej stref wygaszania) oraz uwaga: 10 Samsungów QLED.

Dziesięć telewizorów jednej i tej samej firmy wyprzedzające flagowca LG chyba daje do myślenia. 

Ponadto - nie twierdzę, że IPS ma słabe kolory. Po kalibracji są jak najbardziej OK. Tylko, że obraz jest do dup..y.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.