Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, oper napisał:

Wszystko wyjaśnione, zestaw już do mnie dotarł, dziękuję.

Sporo roboty przede mną ?

 

Dobrze że możesz zacząć... Niektórzy (jak ja) jeszcze czekają na przesyłkę mimo wielu ustalanych terminów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, arturp napisał:

Głupi byłem ,że nie skorzystałem z propozycji zakupienia stabilizatorów zaprojektowanych przez VIVAro

Oj tam głupi, ja myślałem że jak stwierdziłeś że ich nie chcesz, to po prostu masz jakieś własne. Bo sam też lubisz grzebać.
Tych stabilizatorków miałem troche zapas, więcej niż płytek dac. Ale cześć osób chciała po dodatkowe dwa komplety, niektórzy nawet deklarowali cztery, znajomi też, także niestety nie mam już.

Godzinę temu, arturp napisał:

bo na zasilaniu analogu przetworników są po dwa stabilizatory LM7910 i LM7810

Nie polecałem na forum żadnego standardowego LM78/79xx Tylko produkt robiony na licencji firmy ON Semi - MC78/79xx. 
Powiem, że to są całkiem inne układy tej firmy, choć tak samo też ścisłe zamienniki. Grają po poprostu zauważalnie lepiej od LM78/79.
Testowałem wszystkie popularne firmy (Texas, National, ST, Fairchild, NTE, Diodes) Jedynie ze standardowych stabilizatorów mogę polecić znaną firme TexasInstruments.  Reszta stabilizatorów to była tandeta. I jeśni nie znadziesz z ON, to szukaj z Texas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, VIVAro napisał:

Nie polecałem na forum żadnego standardowego LM78/79xx Tylko produkt robiony na licencji firmy ON Semi - MC78/79xx. 

Tak , pamiętam o twoim wpisie na ten temat ale MC7810/7910 to już ,,rarytas " . Ja nie znalazłem w kraju . 

Natomiast w TME są MC7812 i MC7912 od On Semi . W sumie to można je wstawić chyba ,że układ filtrowania szumów przy tych stabach jest ustawiony na prace przy napięciu 10V . Nie wiem .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do autora.

Czy mógłby rzucić okiem ma zdjęcia i powiedzieć jakie powinny być rezystory tam gdzie jest "?" oraz czy te które opisałem liczbami są takie jak powinny być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IC6.png

IC4.png

 

I te 75 OHM wlutowane, czy są w poprawnych miejscach.

Dziękuję za odpowiedź, pewnie przyda się następnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Macios

Kenwood 5090,Rapsberry + Konwerter USB-I2S-SPDIF (JarekC)

Lampucera + bufor GIC (praca własna), Creek Evo2, Epos M22i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za troche opóżnienia, ale nie zawsze mam czas szybko odpisać, zwłaszcza na wyjeździe. 

Większości rozsyłałem na PW opisy w miejscach powtarzających się bezpośrednio naniesione na wasze pytki.  Jeśli ktoś z Was nie otrzymał proszę na PW.

 

Odnoście wartości które się pytasz, jak najbardziej mogę też teraz napisać na forum.

R33 - 9,1k-11k *  (obok C19) 
R39 - 750ohm   (przy stabilizatorze IC7)
R40 - 75ohm lub 91ohm *
R20 - 4k3 lub 5k6 lub 6k8 *
R21 - 4k3 lub 5k6 lub 6k8 *
R25 - 2,2ohm
R27 - 10k-12k *
R29 - nie montujemy w standardowej wersji
R30 - nie montujemy w standardowej wersji
R31 - nie montujemy w standardowej wersji
R32 - nie montujemy w standardowej wersji
R34 - nie montujemy w standardowej wersji
R39 - 75-91ohm * (przy układzie IC6) 
R40 - 470ohm       (pod układem IC6)
R41 - 680ohm
R42 - 470ohm lub 680ohm *

* - wartości do wyboru - te pozostałe Wam z kompletu smd, gdyż niektórzy w kompletach dostawiali różniące się z najbliższego szeregu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów Składam ten zestaw dla kolegi Brbr i złożyłem Analog, Teraz  wziąłem się za DAC  na razie nie wiele udało im się w dacu wlutować bo się gubię w wartościach i opisie SMD. Może ktoś z was ma obsadzone rezystory i kondensatory smd może się podzielić dokonaniami. PLIS!. Ja na @ mogę podesłać  obrazek dla tyć co składają analog. Obrazek na zestawie elementów który dostałem do montażu. Widać jak powinno to wyglądać .Oczywiście powstał na podstawie konsultacji z VIVAro, trochę go wymęczyłem.  Na @ bo obrazek jest duży i na forum nie da się wkleić w potrzebnej rozdzielczości.
Możliwe ze wasze elementy będą się różnić ,ale mam nadzieję ze trochę rozjaśni ułatwi składanie.     Pozdrawiam Bodo_z . 
@ do mnie to   [email protected] 

Ps. odpowiem tylko na meyla ,by nie przepisywać adresu i nie robić pomyłek przy przepisywaniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bodo_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następne pytania.

IC7 przy zasilaniu IC21 (DS90LV028A) jest TL431 ?

Drugi IC7 (obok R12,R13) to LM7806 do zasilania IC3 i IC4 ?

 

Tranzystor(T8)  pod IC6,  w wykazie części jako 2SA970, w opisie budowy jako BC547. Jaki ma być ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kenwood 5090,Rapsberry + Konwerter USB-I2S-SPDIF (JarekC)

Lampucera + bufor GIC (praca własna), Creek Evo2, Epos M22i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze R37 przy C9 ma być 7,5 R ?

Zgodnie z opisem R25 też miało być takie ale zmieniłeś na 2,2 R.

 

Pod IC7 jest R60, nie ma go w opisie (nie znalazłem), a bez niego nie zadziała TL431 jako shunt. Z obliczeń wychodzi 750 R, taki sam jak R39.

Prawda to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Macios

Kenwood 5090,Rapsberry + Konwerter USB-I2S-SPDIF (JarekC)

Lampucera + bufor GIC (praca własna), Creek Evo2, Epos M22i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Macios napisał:

C7 przy zasilaniu IC21 (DS90LV028A) jest TL431 ?

Tak, TL431.

 

1 godzinę temu, Macios napisał:

Pod IC7 jest R60, nie ma go w opisie (nie znalazłem), a bez niego nie zadziała TL431 jako shunt.

Byś może niektórzy dostali spis z ucięto ostatnia linijką. Ale słusznie zauważyłeś.  A przy wartosci 750R (R39)  R60 to 3.9k

 

2 godziny temu, Macios napisał:

Drugi IC7 (obok R12,R13) to LM7806 do zasilania IC3 i IC4 ?

Tak ten, ale niskoszumna wersja na 100mA - C78L06

2 godziny temu, Macios napisał:

Tranzystor(T8)  pod IC6,  w wykazie części jako 2SA970

Spis jest poprawny. To 2SA970. może być, dowolny PNP przynajmniej na prąd 50mA z serii 2SAxxx.

 

2 godziny temu, Macios napisał:

jeszcze R37 przy C9 ma być 7,5 R ?

Tak. Od 7,5 do 10R może być.

2 godziny temu, Macios napisał:

R25 też miało być takie ale zmieniłeś na 2,2 R

Zauważyłem że 2,2R dla R25 to optymalniejsza wartość do brzmienia we współpracy transformatorem Spdif.  Choć poprzednia też działała i jest w sumie ok.

 

Zobacz wartości naniesione na zdjęciu na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem prototyp , od którego zaczął się ten wątek . Złożyłem z tego co miałem w domu ale też bez specjalnych oszczędności .Gra , choć przez pierwsze 10 minut słuchania muzyki chciałem go wyrzucić przez okno . Wstawiłem AD1860-K kupione na aliexpress . Na wyjściu jest SRPP na lampach 6N2P -EW . 

Na razie daleko mu do dac-ów na TDA1541 czy PCM1702 . Może się troszkę wygrzeje z czasem . W zasadzie to złożyłem go z ciekawości bo to mój pierwszy ,, samodzielnie zaprojektowany " dac zrobiony na podstawie tego co znalazłem w sieci i porad kolegów z forum . Mogę w nim testować różne przetworniki ( na przykład kupione z niepewnych źródeł ) przed włożeniem do dac-a VIVAro . Może też zrobię do niego filterek cyfrowy (bo teraz to no oversampling ) i zamiast analogu lampowego zrobię analog na opampach  bo dźwięk z lampami jest zbyt ,,zaokrąglony" . 

No ale to tylko moja amatorska partanina . Mam nadzieję ,że dac VIVAro zagra lepiej . Składam powolutku ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

AD1860 dac z analogiem.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, arturp napisał:

Skończyłem prototyp , od którego zaczął się ten wątek . Złożyłem z tego co miałem w domu ale też bez specjalnych oszczędności .Gra , choć przez pierwsze 10 minut słuchania muzyki chciałem go wyrzucić przez okno . Wstawiłem AD1860-K kupione na aliexpress . Na wyjściu jest SRPP na lampach 6N2P -EW . 

Na razie daleko mu do dac-ów na TDA1541 czy PCM1702 . Może się troszkę wygrzeje z czasem . W zasadzie to złożyłem go z ciekawości bo to mój pierwszy ,, samodzielnie zaprojektowany " dac zrobiony na podstawie tego co znalazłem w sieci i porad kolegów z forum . Mogę w nim testować różne przetworniki ( na przykład kupione z niepewnych źródeł ) przed włożeniem do dac-a VIVAro . Może też zrobię do niego filterek cyfrowy (bo teraz to no oversampling ) i zamiast analogu lampowego zrobię analog na opampach  bo dźwięk z lampami jest zbyt ,,zaokrąglony" . 

No ale to tylko moja amatorska partanina . Mam nadzieję ,że dac VIVAro zagra lepiej . Składam powolutku ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

AD1860 dac z analogiem.jpg

Super!  Prawdziwe DIY! Najwieksza frajda jest z samodzielnie pomyślanych urządzeń.

Warto spróbować jak DAC gra bezpośrednio z wyjść napieciowych- bez lamp. Zakładam, że będzie lepiej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, arturp napisał:

Skończyłem prototyp , od którego zaczął się ten wątek . Złożyłem z tego co miałem w domu ale też bez specjalnych oszczędności .Gra , choć przez pierwsze 10 minut słuchania muzyki chciałem go wyrzucić przez okno . 

Posłuchaj do 7-go dnia, wtedy wszystko się wyjasni, 7-go dnia nic nie rób, tylko słuchaj.

7-my dzień jest dniem prawdy.

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, JanF napisał:

7-my dzień jest dniem prawdy.

A myślałem , że 7 dnia Stwórca odpoczywał ? Może przy muzyce ... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie , subiektywne i niesprawiedliwe porównanie brzmienia PCM61-L i AD1860-K na mojej płytce z analogiem lampowym

Wymieniałem tylko kości przetworników . DAC się wygrzewa i zmienia z godziny na godzinę . Jest już nieźle , znacznie lepiej niż zaraz po uruchomieniu .

AD1860-K

- odpowiednia ilość ciepłego ale nieco powolnego basu ( daleko do jakości basu z PCM1702 )

- średnica delikatna , subtelna , gładka , dość realistyczna ale nieco brakuje konturów i dynamiki

- góra ładna ,subtelna i czysta ale nieco wycofana

- przestrzeń rysowana dużymi planami , szeroka ale niezbyt głęboka ( dwa plany - front i tło ) , lokalizacja pozornych źródeł mizerna 

Podsumowując - milutko , gładziutko , grzeczniutko , bezstresowo , pełny relaks pod warunkiem ,że nie oczekujemy ,,pazura " , mikrodetali , kosmicznej przestrzeni i konturowego basu ( chyba ,, najgrzeczniejszy" przetwornik jakiego słuchałem )

PCM61-L

- odpowiednia ilość ciepłego ale nieco powolnego basu ( daleko do jakości basu z PCM1702 )-  podobnie jak AD1860

- średnica lekko agresywna w wyższym podzakresie ( czasem wysokie wokale i trąbka są jazgotliwe  a prawa ręka fortepianu potrafi zadzwonić ?) , dość realistyczna , z dobrymi konturami ale nieco brakuje dynamiki

- góra ładna ,dźwięczna , subtelna i czysta 

- przestrzeń głęboka i dobra lokalizacja pozornych źródeł , kilka planów , czuć głębię i szerokość sceny 

Podsumowując - gdyby nie trochę męcząca agresja na wyższej średnicy wybrałbym PCM61 - lepsza przestrzeń i artykulacja a reszta tak samo jak AD1860 ( może gradacja K załatwiła by sprawę  ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zasiłki od kol Muzg? Gdybyś włożył w miejsce tych scalonych, ale w Twoim wypadku shunty raczej odpadają.

No i odchudzenie pojemności za...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzych 2 napisał:

Masz zasiłki od kol Muzg?

Chyba lekko przesadziłem z wymaganiami wobec tego mojego daca-a . To proste urządzenie , cudów nie powinienem oczekiwać. Chociaż ( po krótkim wygrzaniu ) gra zaskakująco dobrze i wyraźnie słychać zmianę przetworników .

Chciałbym poeksperymentować z innymi przetwornikami 18-bit ale niestety nie mogę wstawić YM4113B bo one mają max. napięcie zasilania +/- 10V moje stabilizatory są na +/- 12V . Nie chce mi się ich na razie wymieniać bo to godziwe ( i co ważne oryginalne ) LM2940/2990 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, arturp napisał:

Chyba lekko przesadziłem z wymaganiami wobec tego mojego daca-a . To proste urządzenie , cudów nie powinienem oczekiwać.

Czyli ....szukasz dalej lub będziesz szukał. Ja pewnie też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Krzych 2 napisał:

Czyli ....szukasz dalej lub będziesz szukał. Ja pewnie też.

Zdecydowanie . Mam obecnie dwa bardzo dobre dac-ki - nos na TDA1541A i PCM1702 . Ten jest trzeci . Do złożenia czekają jeszcze dwa inne . Obydwa świetne ( moim skromnym zdaniem ) ale brzmią oczywiście inaczej . Ten jest trzeci na półce . Do złożenia czekają jeszcze dwa inne a o dac-ach delta-sigma czy innych R2R nie wspominam bo mi się nie podobały i sprzedałem za grosze - z 10 ich było .

Ten mój ,,samodzielny" projekt nie dorównuje TDA1541 czy PCM1702 ale nie przesądzam sprawy AD1860 w trybie no oversampling - złożę wersję VIVAro i dopiero wtedy ocenię .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw. Zasilanie potrafi namieszać. Pamiętasz? W drodze wymiany dostałem od Ciebie płyteczkę z PCM5102 po modach w zasilaniu i wymianie wszystkiego poza kością trafił do modowanego Cedeka. No i...zagrał. Pewnie to nie highend, ale solidnie i całkiem zadowalająco

2 minuty temu, Krzych 2 napisał:

Sam jestem ciekaw. Zasilanie potrafi namieszać. Pamiętasz? W drodze wymiany dostałem od Ciebie płyteczkę z PCM5102 po modach w zasilaniu i wymianie wszystkiego poza kością trafił do modowanego Cedeka. No i...zagrał. Pewnie to nie highend, ale solidnie i całkiem zadowalająco

No i najważniejsze. Ta kostka wymaga analogu. Prosto z wyjścia gra beznadziejnie

Barierą nie do przejścia są moim zdanie pompy ładunkowe wewnątrz. Podejrzewam, że to jest kula u nogi tego PCM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Krzych 2 napisał:

No i najważniejsze. Ta kostka wymaga analogu. Prosto z wyjścia gra beznadziejnie

Ja tak daleko nie szukałem . Pewnie to mój błąd wynikający z tego ,że miałem w tym czasie kilka innych delta -sigma ( WM8741/8742 , AK4396 , PCM1794 ,AD1955 ) więc specjalnie się nie przyłożyłem do PCM5102 . No ale to cieszy ,że Tobie się udało osiągnąć dobre brzmienie . Najwyraźniej wytrwałość i świadomość tego co się robi popłaca . Ja to traktuję jak zabawę - składam , słucham i szukam innych ciekawych rzeczy . Raz na kilka lat trafię coś co mi pasuje i to zwykle zostaje ale i tak kurzy się na półce bo ciągle buduję coś nowego i do tamtych wracam tylko w celu porównania ? - takie moje punkty odniesienia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja twierdzę, że z prawie każdej kości da się wyciągnąć dobry dźwięk. Pewnie z tego DACyka naszego też. No nic pozostaje go skończyć pewnie to potrwa jeszcze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osób , które budują dac-a VIVAro lub zamierzają budować :

Warto chociażby z jednego powodu - AD1860 ma świetne barwy .

Wygrzał się i jest znacznie ciekawiej niż na początku .Słucham go ( na razie ciągle na mojej nieudolnie zaprojektowanej płytce ) od kilku dni i dla szybkiego porównania podłączyłem dac-a Traxmana ( kit z AVT ) na TDA1541A w trybie nos , z takim samym lampowym analogiem ( dla sprawiedliwości ? )tylko innej wartości rezystory konwersji oczywiście . No i  brzmienie TDA wydało mi się nieco przybrudzone - szczególnie na wokalach .

Jedyne co mi się naprawdę nie podoba w moim dac-u na AD1860 to przestrzeń . Praktycznie nie ma głębi i lokalizacja wokalisty , instrumentów , publiczności odbywa się prawie wyłącznie na jednym planie . Przy małych składach nagranych w studio to nie przeszkadza ale słuchając koncertu nie odbieram atmosfery i wielkości sali .

Mam nadzieję ,że wersja VIVAro zagra lepiej pod tym względem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, arturp napisał:

Mam nadzieję ,że wersja VIVAro zagra lepiej pod tym względem .

Powinna. Bo na to co piszesz lekarstwem jest dobrze zrobione zasilanie, potem prowadzenie mas.

Mam wrażenie, że wszelkie scalone ustrojstwa raczej psują.

A pętla PLL CSa jest wrażliwa na to i to bardzo, szczególnie dla kości starej daty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny eksperyment z AD1860 na mojej płytce . Zainspirowałem się schematem i odsłuchem Dac In the Box - Audio Alchemy , którego kiedyś przyniósł do mnie kolega (nie)przeciętniak .  Brzmienie było bardzo fajne a co ciekawe - schemat wskazuje ,że sygnał analogowy wychodzi w wyjść napięciowych kości AD1860 , czyli z wbudowanego opampa . 

Aby uzyskać taki sygnał z tych dac-ów ( mojej płytki i płytki VIVAro ) potrzebne są lekkie modyfikacje ale na szczęście nie w strukturę płytki . Należy zewrzeć nogi  nr 11 i 13  oraz zewrzeć nogi nr 9 i 10 . Masę pobrałem  z płytki  a sygnał bezpośrednio ze zwartych nóg 9 i 10 każdego z przetworników . Sygnał kanału lewego i prawego przechodzi tylko przez kondensatory polipropylenowe 6,8uF za którymi są rezystory 220k do masy . 

Działa , gra i nie spaliły się głośniki wysokotonowe ?.

Brzmienie jest oczywiście inne niż z analogu lampowego - przestrzeń się uporządkowała ale nadal nie jest wielowymiarowa , basu tyle samo ale troszkę bardziej zwarty , góra bardziej dźwięczna i obecna ale ciągle ładna i nieagresywna , więcej detali i lepsza klarowność , wyraźniejsza lokalizacja instrumentów , lepsza dynamika . Niestety jeden aspekt brzmienia pogorszył się znacząco - barwy , czyli to co mnie urzekło w AD1860 z wyjściem I-out i analogiem lampowym SRPP . Teraz wokale są nieco suche i chropawe ( przybrudzone ) , brakuje emocji , nie są tak obecne , plastyczne i wciągające - w skrócie nazwałbym to brzmieniem ,,uproszczonym " ale żywym i całkiem angażującym .        Jest to brzmienie na poziomie budżetowych ,, audiofilskich " odtwarzaczy w cenie ,,sklepowej" kilku tysięcy PLN . Jeśli ktoś lubi konkret i akceptuje utratę smaczków i naturalności barwowej to brzmienie z wyjść napięciowych będzie mu się podobać .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom Vivaro i Bodo_z za obrazki do analogu bo wreszcie jest to czytelne i nie ma wątpliwości co gdzie siedzi. Zacząłem składanie analogu . Prosiłbym o takie same obrazki na dużym formacie do DACa. To co do tej pory otrzymałem, no nie do końca daje jasność w temacie. Także prośba do kolegi Vivaro. Zrób to  analogicznie. Format z opisanymi elementami jest super, nie ma strzałek i odnośników co nie budzi żadnych wątpliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzych 2 napisał:

Prosiłbym o takie same obrazki na dużym formacie do DACa.

Przyłączam się do prośby .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Prosiłbym o takie same obrazki na dużym formacie do DACa

Zdecydowanie popieram, taka forma byłaby bardzo użyteczna.

Przy okazji podziękowania dla @VIVAro za dotychczasowe wyjaśnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Także prośba do kolegi Vivaro. Zrób to  analogicznie. Format z opisanymi elementami jest super

Właśnie Vivaro rozsyłał zdjęcia płytki, gdzie jest powiększona i każdy element jest opisany na płytce czytelnie, żółtą czcionką. To nader pomocne w montażu.

Nie trzeba szukać w spisie każdego elementu i śledzić na płytce, gdzie on jest, w dodatku wyjaśnia raz na zawsze kilka nieścisłości z opisem na naszym pcb.

Jak ktoś nie ma, piszcie do niego.

 

16 godzin temu, oper napisał:

Przy okazji podziękowania dla @VIVAro za dotychczasowe wyjaśnienia.

Ja również dołączam się z podziękowaniami Vivaro.

Jestem raczej początkujący w składaniu dac i niektóre pytania pewnie były nawet amatorskie. Ale ja już wszytko wiem, o co pytałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.