Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz do KEF LS50


Pulvis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na forum, ale już od jakiegoś czasu przeglądałem je szukając podpowiedzi do wcześniejszych zakupów.

Obecnie mam KEF ls50 z subwooferem REL T5i. To wszystko napędza Hegel H80.

Słucham tego zestawu od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony.

Tego typu granie odpowiada mi. Słucham jazzu, muzyki filmowej, klasyki.

Kolumny używam trochę jako monitory bliskiego pola i wydaje mi się, że sprawdzają się bardzo dobrze.

Poczytałem trochę o ustawieniu kefów i myślę, że obecnie, w moim pokoju, więcej już nie wycisnę w tym aspekcie.

Lubię detaliczność, swego rodzaju holografię, trójwmiarowość muzyki.

Jeżeli przychodzi czas na szczególne smaczki, to zakładam słuchawki Hifiman he1000, ale lubię też posłuchać zestawu stereo, który mniej angażuje.

 

Chciałbym zostać przy tych kolumnach. Niektórzy twierdzą, że można z nich jeszcze sporo wydobyć przy lepszym wzmacniaczu.

I tu moje pytanie: jaki wzmacniacz mógłby zagrać lepiej (chodzi mi o integrę z wbudowanym daciem - słucham plików zgranych bezstratnie z cd na komputer i zależy mi bardzo na jednym klocku).

Jaki wzmacniacz, który mógłby jeszcze bardziej poprawić przede wszystkim holografię: gradację planów muzycznych?

Z tego, co czytałem, to taką zmianę mogłoby wnieść Musical Fidelity M6si.

Tutaj też mój pułap cenowy: obecnie jest do kupienia w okolicach 8tys.

Oczywiście wchodzą w grę używki.

Będę wdzięczny za wszelki podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pulvis zmienił(a) tytuł na Wzmacniacz do KEF LS50

Wzmacniacz Musicala to dobry trop i powinieneś go przetestować na tych kolumnach. Wzmacniacze Musical Fidelity cieszą się uznaniem wśród klientów nawet większym niż Hegel, moc, swoboda i naturalność brzmienia to zalety, które na pewno docenisz.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.09.2020 o 21:38, Pulvis napisał:

Tutaj też mój pułap cenowy: obecnie jest do kupienia w okolicach 8tys.

Tyle dałem za KEF LS50 Wireless nowe w salonie, oczywiście po negocjacjach ze sprzedawcą. Wbudowany wzmacniacz wykorzystuje możliwości głośnika do maksimum a jeszcze dostajesz odtwarzacz sieciowy w komplecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marek.pap napisał:

Tyle dałem za KEF LS50 Wireless nowe w salonie, oczywiście po negocjacjach ze sprzedawcą. Wbudowany wzmacniacz wykorzystuje możliwości głośnika do maksimum a jeszcze dostajesz odtwarzacz sieciowy w komplecie.

Niestety nie masz racji. Gralem wiele lat na LS50 i mialem takze LS50W i wersja pasywna z odpowiednim towarzystwem bije wersje aktywna bardzo mocno. To jest zupelnie inny poziom grania.

Ja zakonczylem granie z LS50 w towarzystwie HEGEL H300 + HEGEL HD25. Poza bardzo dobrymi klockami kluczowe jest cale okablowanie. Bez tego pewnego poziomu grania nie przekoczy. Ta sa niepozorne monitorki i do nie duzych pomieszczen z szybkim subem moga smialo zakonczyc droge nie jednego pasjonata muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.

Poza tym forum ktoś mi zwrócił uwagę, bym popatrzył na:

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

Tu plusem jest lepszy dac.

Czytałem jednak na zagranicznym forum, że te kolumny "nie lubią się" ze wzmacniaczami klasy "D"...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, marek.pap napisał:

Oczywiście, ale autor wątku pisze o poziomie cenowym 8 tys.

Zgadza się to zupełnie inne kwoty więc coś za coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet nie jest sztywny, to spójrz proszę jeszcze na Gato DIA-250S, to może być najlepszy wybór.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ps39 napisał:

Z używanych polecam H160.

Czytałem o nim. Niektórzy uważają, że sygnatura dźwięku w H80 jest lepsza...

56 minut temu, Q21 napisał:

Jeśli budżet nie jest sztywny, to spójrz proszę jeszcze na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , to może być najlepszy wybór.

To już trochę ponad budżet...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.09.2020 o 21:38, Pulvis napisał:

Jestem nowy na forum, ale już od jakiegoś czasu przeglądałem je szukając podpowiedzi do wcześniejszych zakupów.

Obecnie mam KEF ls50 z subwooferem REL T5i. To wszystko napędza Hegel H80.

Słucham tego zestawu od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony.

Tego typu granie odpowiada mi. Słucham jazzu, muzyki filmowej, klasyki.

Kolumny używam trochę jako monitory bliskiego pola i wydaje mi się, że sprawdzają się bardzo dobrze.

Poczytałem trochę o ustawieniu kefów i myślę, że obecnie, w moim pokoju, więcej już nie wycisnę w tym aspekcie.

Lubię detaliczność, swego rodzaju holografię, trójwmiarowość muzyki.

Jeżeli przychodzi czas na szczególne smaczki, to zakładam słuchawki Hifiman he1000, ale lubię też posłuchać zestawu stereo, który mniej angażuje.

 

Chciałbym zostać przy tych kolumnach. Niektórzy twierdzą, że można z nich jeszcze sporo wydobyć przy lepszym wzmacniaczu.

I tu moje pytanie: jaki wzmacniacz mógłby zagrać lepiej (chodzi mi o integrę z wbudowanym daciem - słucham plików zgranych bezstratnie z cd na komputer i zależy mi bardzo na jednym klocku).

Jaki wzmacniacz, który mógłby jeszcze bardziej poprawić przede wszystkim holografię: gradację planów muzycznych?

Z tego, co czytałem, to taką zmianę mogłoby wnieść Musical Fidelity M6si.

Tutaj też mój pułap cenowy: obecnie jest do kupienia w okolicach 8tys.

Oczywiście wchodzą w grę używki.

Będę wdzięczny za wszelki podpowiedzi.

Był tu na forum kiedyś bardzo aktywny forumowicz który przewalił trochę sprzętu. Nie wiem na czym gra teraz ale jego ostatnie wpisy były że LS50 napędzał Unisonem Simply Italy. Wydaje się to nieco dziwne patrząc na 12W mocy tego wzmacniacza i niską sprawność tych kolumn ale uważam że warto spróbować. 

Też gram na Simply Italy ale z zupełnie innymi kolumnami. LS 50 też miałem ale z inną elektroniką. 

Spróbuj koniecznie tylko ważne żeby był demo, wygrzany i weź poprawkę że na lampach NOS zagra dużo lepiej a z racji ich ilości majątku nie wydasz. 

Żaden wzmacniacz tranzystorowy nowy czy używany do około 20 000 które miałem nie potrafił grać tak dobrze jak ten maluch. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.09.2020 o 21:38, Pulvis napisał:

Chciałbym zostać przy tych kolumnach. Niektórzy twierdzą, że można z nich jeszcze sporo wydobyć przy lepszym wzmacniaczu.

I tu moje pytanie: jaki wzmacniacz mógłby zagrać lepiej (chodzi mi o integrę z wbudowanym daciem - słucham plików zgranych bezstratnie z cd na komputer i zależy mi bardzo na jednym klocku).

Jaki wzmacniacz, który mógłby jeszcze bardziej poprawić przede wszystkim holografię: gradację planów muzycznych?

Z tego, co czytałem, to taką zmianę mogłoby wnieść Musical Fidelity M6si.

Tutaj też mój pułap cenowy: obecnie jest do kupienia w okolicach 8tys.

Oczywiście wchodzą w grę używki.

Będę wdzięczny za wszelki podpowiedzi.

Spróbuj z Moon 240i, wzmak z DAC ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu słyszałem ls50 z naim uniti - super grało. Może któryś z naimów? Ale nowszych bo one są bardziej „stereo” ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, dekoracja napisał:

Kilka lat temu słyszałem ls50 z naim uniti - super grało. Może któryś z naimów? Ale nowszych bo one są bardziej „stereo” ?

To trochę inna półka cenowa.

Jutro będę miał okazję posłuchać ls50 z Unison Research Unico Due

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LS 50 pokażą klasę ze wzmacniaczem wydajnym prądowo, również należy użyć solidnych standów. U mnie początkowo były grane na cambridge CXA80 ale dopiero jak podpiąłem BAT vk300xSE zagrały. zmiana była ogromna we wszystkich aspektach ale co się odrazu rzuciło to bas i jego kontrola. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mario_64

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEMAT UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Dzisiaj słuchałem KEF ls50 z Unison Research Unico Due oraz z Unison Research Simply Italy DAC.

Ten ostatni pokazał niezwykłą klasę tych kolumn.

Teraz tylko czas... na zbieranie środków i kupno.

Gdyby ktoś chciał w przyszłości sprzedać Unison Research Simply Italy DAC z drugiej ręki, to będę zainteresowany

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pulvis napisał:

TEMAT UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Dzisiaj słuchałem KEF ls50 z Unison Research Unico Due oraz z Unison Research Simply Italy DAC.

Ten ostatni pokazał niezwykłą klasę tych kolumn.

Teraz tylko czas... na zbieranie środków i kupno.

Gdyby ktoś chciał w przyszłości sprzedać Unison Research Simply Italy DAC z drugiej ręki, to będę zainteresowany

 

Pamiętaj o lampach NOS. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, muda44 napisał:

Pamiętaj o lampach NOS. 

I tak grało to tak, że zastanawiałem się, czy gdzieś z tyłu nie są ukryte inne kolumny :)

Dziękuję za podpowiedź!

A jakie konkretnie byłyby do polecenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, muda44 napisał:

EL34 - RFT a sterujące musisz sam sobie dopasować brzmieniem.

Znalazłem na forum taki ranking lamp (jak mają się one do RFT?):

Czy wszystkie te lampy są lampami EL34?

 

Napisano 21 Lutego 2012

Witam.

 

Przedstawiam, swój subiektywny ranking lamp mocy do wzmacniacza Yaqin MS-34D. Wiele osób o to pyta a ja (tak mi się wydaje) przerobiłem trochę ten temat. Jest to zbiór moich eksperymentów z wybranymi lampami obejmujący okres ok. 16 miesięcy. Ranking ma charakter poglądowy i nie należy się nim dosłownie sugerować, bo model Yaqina którym się bawiłem był przerabiany, poza tym każdy system jest inny. Jednak jest to pewnego rodzaju wskazówka dotycząca każdej lampy - pomocna przy selekcji lamp do przetestowania we własnym systemie. W rankingu zostały ujęte lampy nowe z bieżącej produkcji, wraz z podaniem ceny, krótką, subiektywną charakterystyką oraz oceną procentową.

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

1. Shuguang 50 Years Black Treasure 6CA7-Z (kwadra: 760zł) - Pentoda

 

 

Już sam wygląd mówi nam że nie jest to pierwsza lepsza lampa. Do MS-34D nie znalazłem lepszych lamp. Mają one wszystko: detal, dynamikę, czystą nienatarczywą górę, barwną, plastyczną średnicę, nieprzesadzony naturalny i szybki bas oraz świetną przestrzeń i równowagę tonalną. Nie ma co się nad nimi zastanawiać. Trudno dostępna w kraju, trzeba sprowadzać ale warto. Jak za taki dzwięk to cena tych lamp jest okazyjna. Rasowe brzmienie.

 

Ocena: 100%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

2. KT77 Gold Lion / Genalex (kwadra: 697zł) - Tetroda strumieniowa

 

 

Lampy bardzo dobre pod względem przestrzeni z szybkim, kontrolowanym i dosyć głębokim basem. Średnica bardzo przyjemna z bardzo dobrym detalem. Przestrzeń na wysokim poziomie. Jedynie mogę się nieco przyczepić do góry pasma, która co prawda detal miała niezły i nie było jej za dużo ale jak dla mnie czasami przy gwałtownych uderzaniach w talerz była zbyt ostra. Cena w stosunku do możliwości ostatecznie dobra ze względu na detal i przesztrzeń, chociaż ogólny charakter brzmienia jest chłodniejszy w porównaniu do 6CA7 i szczególnie EL34.

 

 

Ocena: 95%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

3. 6CA7 Electro-Harmonix (kwadra: 330zł) - Pentoda

 

 

Bardzo ciekawa lampa o bardzo dynamicznym brzmieniu. Bas niezbyt obszerny, ale za to dobrze zaznaczony, szybki i kontrolowany. Bardzo dobry detal. Średnica mniej nasycona ale za to barwna. Góra pasma nienatarczywa, przyjemna w odbiorze o lekko ocieplonej fakturze. Nieznacznie ustępuje pod wieloma względami lampie KT77 Gold Lion / Genalex ale za to ma jak na moje ucho przyjemniejszą w odbiorze górę pasma. Bardzo dobry stosunek możliwości brzmieniowych do ceny. Jest to moim zdaniem najlepsza opcja biorąc pod uwagę względy ekonomiczne.

 

 

Ocena: 88%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

4. EL34 Svetlana C (kwadra: 512zł) - Pentoda

 

 

Na tej lampie już czuć lekkie "zamulenie" szczególnie w średnicy w stosunku do w/w lamp. Jest jednak dosyć detaliczna i przestrzenna jak na EL34. Dobre zejście i kontrola basu, Wysokie tony rozdzielcze i lekko ocieplone lecz troche wycofane. Mimo swoich zalet te lampy są jednak trochę za drogie. Ta lampa nie wszystkim może przypaść do gustu.

 

Ocena: 82%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

5. EL34B Tung-Sol (kwadra: 336zł) - Pentoda

 

 

Tung-Sol w zasadzie brzmi troche podobnie do lampy opisanej wyżej z tą róznicą że jest troche mniej detaliczny i lekko traci na przestrzeni dlatego jest oczko niżej. Różnice jednak nie są duże. Ogólnie jest to dobra lampa i jej brzmienie może się podobać. Cena cały czas w miarę atrakcyjna.

 

Ocena: 79%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

6. EL34 Electro-Harmonix (kwadra: 216zł) - Pentoda

 

 

No cóż to typowa EL-34. Ustępuje troche tung-solowi, poza tym ma brudniejszą średnice i troche zbyt poluzowany bas. Jest też trochę ciemniejsza. Jeżeli jednak ktoś chce kupić sprawdzone lampy EL34 i wydać na nie jak najmniej kasy, to jest to propozycja do przemyślenia. Znalazła się na 6-tym miejscu ze względu na dobry stosunek możliwości do ceny.

 

Ocena: 73%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

7. KT77 JJ (kwadra: 284zł) - Pentoda

 

 

Charakter tej lampy - co w sumie nie dziwi - nawiązuje do KT77 Gold Lion / Genalex, ale to tak jakby ktoś chciał podrobić to brzmienie, bo wszystko tu jest znacznie gorsze. W miare dobry jest jedynie balans tonalny całego pasma, lecz ogólnie brzmienie jest dosyć "brudne". Stosunek cena/możliwości oceniłbym jako średni. Dlatego też ta lampa zajęła dopiero 7-mą lokatę. Uwaga! Ta lampa jest pentodą - posiada typowy dla pentody układ siatek.

 

Ocena: 71%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

8. EL34B Shuguang (kwadra: 264zł lub gratis ze wzmacniaczem Yaqin MS-34D) - Pentoda

 

 

Z tą lampą miałem kłopot, bo pod niektórymi względami nie gra ona aż tak źle jak to niekiedy można przeczytać w internecie. Najwiekszą jej zaletą jest średnica. Martwi jednak spory i słabo kontrolowany bas oraz awaryjność. 6-8 miesięcy eksoloatacji po kilka godzin dziennie to dla tych lamp czasami kres ich wytrzymałości. Lampy te są oryginalnie montowane w MS-34D jak i w kilku innych wzmacniaczach Yaqina. Radzę je szybko wymienić na coś lepszego póki nie będzie za późno.

 

Ocena: 55%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

9. 6CA7 JJ (kwadra: 286zł) - Pentoda

 

 

Dynamiki nie można jej odmówić. Może by się sprawdziła we wzmacniaczu gitarowym ze względu na dość surowe brzmienie i właśnie wspomnianą dynamikę. Gra trochę inaczej niż typowa 6CA7 i jej brzmienie jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Jak widać lampy 6CA7 mogą też brzmieć niezbyt ciekawie, ale to chyba raczej zasługa JJ w tym przypadku. Kupno do sprzętu audio moim zdaniem mija się z celem.

 

Ocena: 50%

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

10. E34L JJ (kwadra: 227zł) - Pentoda

 

 

Nie dokończyłem testu bo lampa V4 w prawym kanale podczas rozgrzewki padła. Dlatego ostatnie miejsce! Ale z drugiej strony, czy coś by się zmieniło gdyby lampa nie padła? Pewnie i tak byłaby na 10-tym, bo to typowa "gitarówka". Kwartet był używany ok. 50 godz. (niecały miesiąc), co mówi wiele o losowej trwałości tych lamp.

 

Ocena: Brak

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pulvis
poprawa pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Tungsole z nowej produkcji... 

Najpierw kup ten wzmacniacz, pograj na oryginalnych lampach i wtedy wróć do tematu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.09.2020 o 11:39, muda44 napisał:

Ja miałem Tungsole z nowej produkcji... 

Najpierw kup ten wzmacniacz, pograj na oryginalnych lampach i wtedy wróć do tematu ?

Wzmacniacz jest już kupiony ?

Czy jest jakieś pewne źródło, gdzie można by było kupić EL34 - RFT?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pulvis
poprawa pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Pulvis napisał:

Wzmacniacz jest już kupiony ?

Czy jest jakieś pewne źródło, gdzie można by było kupić EL34 - RFT?

Nie znam. Mi z kwadry zostały 2 w ciągu kilku miesięcy. Te póki co działają poprawnie.

Nowe Tungsole też mi jedna zaraz padła w sensie wzmacniacz nie był w stanie w takim zakresie ustawić sobie bias. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.