Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła i fotowoltaika - wasze opinie


Dawid2011
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.01.2021 o 15:47, Lolo2 napisał:

Fotowoltaika dziala glownie tylko wtedy gdy swieci slonce. A jak swieci slonce to caly przemysl pracuje, sklepy dzialaja firmy dzialaja itp...

pracują głównie biura i sklepy, przemysł pracuje głównie nocą.

W dniu 17.01.2021 o 15:47, Lolo2 napisał:

Jakos zawsze gdy slonce napieprza to zawsze trabia ze pradu im zabraknie i strasza Black Outem.

bo jest problem z transportem energii.

W dniu 17.01.2021 o 17:41, xetras napisał:

Szczerze to podatki (i opłaty) zniechęcą zanim na dobre ten biznes się rozwinie.

następnym krokiem będzie wymuszanie magazynowania energii.

ale debile od elektryków dalej będą twierdzić że masz darmowy prąd

W dniu 18.01.2021 o 06:57, Lolo2 napisał:

No niemcy juz dopierdzielaja podatki do fotowoltaiki. 

W takim tempie jak to rosnie, to za 5 lat tez cos wymysla....   

zrobili to 6 lat temu... w 2026 jest zmiana przepisów dotyczących OZE i lepiej nie będzie...

W dniu 17.01.2021 o 15:47, Lolo2 napisał:

Dziwnym zbiegiem okolicznosci wprowadzili oplate mocowa i to w cholere duza bo az 9 groszy od 1 kwh w taryfie DZIENNEJ a nie calodobowej. 

ale to dotyczy tylko firm, spora podwyżka.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, fetek napisał:

pracują głównie biura i sklepy, przemysł pracuje głównie nocą.

Przemysl pracuje za dnia a nie noca. Skad te wymysly. Nie znam firmy produkcyjnej ktora pracowalaby tylko na 3 zmianie...   Skad ty to zes wzial. 

 

37 minut temu, fetek napisał:

bo jest problem z transportem energii

Dlatego budujac fotowltaike NIE MASZ "transportu" ... lol. Masz prad zuzyc w wiekszosci u siebie lub przeslesz do najblizszego odbiorcy. 

 

38 minut temu, fetek napisał:

następnym krokiem będzie wymuszanie magazynowania energii.

Tez tak uwazam...  ale zanim to nastapi, to moje instalacje powinny sie zwrocic. 

39 minut temu, fetek napisał:

ale debile od elektryków dalej będą twierdzić że masz darmowy prąd

Roznica polega tylko na tym, ze instalacja PV powinna zwrocic mi sie po tych 7 latach. Ty za siedem lat dalej podjedziesz na stacje benzynowa i zaplacisz 300zl za zatankowanie do pelna. 

Ja bede mial "darmowy" prad z instalacji, ktora mi sie zaamortyzowala. 

No chyba ze sie zepsuje. 

43 minuty temu, fetek napisał:

ale to dotyczy tylko firm, spora podwyżka

Owszem, dotyczy firm, bo kowalskiemu jakby podniesli cene do stawek Normalnych, ktore obowiazuja na gieldzie TGE  to by zaczeli strajkowac i PISowi nie byloby na reke. 

Ja na pierwszy kwartal 2021 roku mam zakontraktowane na gieldzie prad za 329zl za 1Mwh.  A zwykly kowalski nic nie musi roobic i ma cene okolo 260zl/1Mwh.

Plus do tego okolo 70zl / Mwh oplaty mocowej. (jeszcze nie dostalem fvat wiec nie wiem ile dokladnie wyniesie). 

 

 

Zreszta kazdy ma prawo wyboru. 

Albo mozna miec 30 000zloty na koncie i trzymac na lepsza chwile lub az inflacja zje. 

Albo mozna wydac to na fotowoltaike - 5000zl dostaniemy zwrotu odrazu "moj prad" Plus iles tam odliczenia w Picie. 

 

Ja mam instalacje pol roku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wyprodukowalem 2670 kwh. 

Czyli "prawie" nie zaplacilem elektrowni za ten prad. 2670 x 60 groszy = 1600zl 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie instalacje za 30 000zl mam przewymiarowana.... 

Ale gdzies tam zalatwilem sobie pompe ciepla na ciepla wode, zaraz kupie sobie podgrzewacz przeplywowy pod kran w kuchni, oswietlenie zewnetrzne domu sobie dorobilem. 

Teoretycznie powinienem miec z 3000kwh nadwyzki w roku, nad ktorymi musze pomyslec i je zuzyc. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2020 o 09:24, Lolo2 napisał:

Piec na Pellet

Nie masz pieca. Masz kocioł. To dwa zupełnie rózne urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Przemysl pracuje za dnia a nie noca. Skad te wymysly. Nie znam firmy produkcyjnej ktora pracowalaby tylko na 3 zmianie...   Skad ty to zes wzial. 

Znam firmy, które mają zakaz pracy w godzinach szczytu dlatego pracują w nocy, znam laboratoria i drukarnie które również pomijają godziny szczytu. W nocy dużo taniej.. gorzej z pracownikami.

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Dlatego budujac fotowltaike NIE MASZ "transportu" ... lol. Masz prad zuzyc w wiekszosci u siebie lub przeslesz do najblizszego odbiorcy. 

jest ale to problem przyszłości.

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

No chyba ze sie zepsuje. 

albo wprowadzą podatek, mam nadzieje że nie bo to niezły overkill.

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Roznica polega tylko na tym, ze instalacja PV powinna zwrocic mi sie po tych 7 latach. Ty za siedem lat dalej podjedziesz na stacje benzynowa i zaplacisz 300zl za zatankowanie do pelna. 

coś długo, dobrze to policzyłeś ?

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Ale gdzies tam zalatwilem sobie pompe ciepla na ciepla wode, zaraz kupie sobie podgrzewacz przeplywowy pod kran w kuchni, oswietlenie zewnetrzne domu sobie dorobilem. 

Teoretycznie powinienem miec z 3000kwh nadwyzki w roku, nad ktorymi musze pomyslec i je zuzyc. 

sprzęgło / bufor + 2 grzałki i lecisz.

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Teoretycznie powinienem miec z 3000kwh nadwyzki w roku, nad ktorymi musze pomyslec i je zuzyc. 

farciarz, mi 11kwp nie styka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, fetek napisał:

albo wprowadzą podatek, mam nadzieje że nie bo to niezły overkill.

Napewno wprowadza, dojda do wniosku ze wytworzyles prad, wiec to twoj dochod. A z dochodu trzeba sie rozliczyc ? Skoro juz za deszcz i "czyste" powietrze kaza placic.

25 minut temu, fetek napisał:

coś długo, dobrze to policzyłeś ?

Jak widac na zdjeciu dopiero pol roku mam PV. Narazie "zarobilem" jakies 1600zl. Teoretycznie zarobie 3000zl rocznie. Razy 7 lat to jakies 21 000zl.  Plus / minus tyle mnie instalacja pewnie gdzies kosztowala. (Nadmieniam ze instalacja przewymiarowana o jakies 3 kwh). 

25 minut temu, fetek napisał:

sprzęgło / bufor + 2 grzałki i lecisz

Liczylem juz, jakbym przeszedl na pompe ciepla (mam w domu tylko podlogowke) ale wychodzi na to ze zabraknie mi jakies 5 000kwh pradu do ogrzania domu. 

I o ile nie jest to duzo, bo jakies 3000zl za caly rok bezobslugowego ogrzewania. Tak z drugiej strony to kolejna inwestycja okolo 35000zl.

Peletem dobrze mi sie pali narazie, poki piec (kociol) wytrzyma to bede palil peletem. I tak pellet to tez prawie bez obslugowe palenie i czystosc w kotlowni. 

Piec czyszcze 3 razy na sezon, zasobnik mam ponad 300kg wiec raz na tydzien isc wsypac 20 workow peletu w zime to nie jest jakies utrudnienie. 

Aczkolwiek, koszt opalania peletem to jakies 7000zl przy zakupie najwyzszej klasy pelletu na sezon. 

Wiec, racjonalnie myslac bedzie trzeba zakrecic sie kolo jakichs dotacji jak beda dofinansowywac pompy ciepla. 

 

 

Bardziej sie obawiam o wysokie napiecie w gniazdku latem. Praktycznie kazdy moj sasiad instaluje PV na dachu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Lolo2 napisał:

Napewno wprowadza, dojda do wniosku ze wytworzyles prad, wiec to twoj dochod. A z dochodu trzeba sie rozliczyc ? Skoro juz za deszcz i "czyste" powietrze kaza placic.

raczej nie tędy droga...

zabierają Ci wszystko co możesz pozyskać sam albo tanio kupić, wymuszają i uzależniają od prądu, wciskają OZE, potem aku i tak powoli będą zacieśniać pętle aż się wszyscy podusimy.

Branża już swoje wie i ostrzega że jak robić to teraz bo potem będzie gorzej.

42 minuty temu, Lolo2 napisał:

Tak z drugiej strony

to PC mają pozwolenia tymczasowe a ograniczenia pseudo ekologiczne uwsteczniają nas o jakieś 20 lat.

42 minuty temu, Lolo2 napisał:

Peletem dobrze mi sie pali narazie, poki piec (kociol) wytrzyma to bede palil peletem. I tak pellet to tez prawie bez obslugowe palenie i czystosc w kotlowni. 

dorzuć ten bufor / sprzęgło to w okresach przejściowych nie będziesz włączał pieca.

W którą stronę nie liczyć.. gaz.. gaz.. mam blisko ale gmina blokuje wszystkie inwestycje więc dupa.

42 minuty temu, Lolo2 napisał:

Bardziej sie obawiam o wysokie napiecie w gniazdku latem. Praktycznie kazdy moj sasiad instaluje PV na dachu. 

a jednak ? ja nie mam tego problemu, od transformatora mam "swój kabel" na którym są dwa liczniki, oba moje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Lolo2 napisał:

Aczkolwiek, koszt opalania peletem to jakies 7000zl przy zakupie najwyzszej klasy pelletu na sezon. 

Jaką powierzchnię ogrzewasz ? 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, czester15.30 napisał:

Jaką powierzchnię ogrzewasz ? 
Masz 100 % podłogówki ? 

okolo 300m.

100% podlogowki ani jednego grzejnika.  No i trzeba dodac ze jestem zimnolubem. Utrzymujemy temp 21 - 22 stopnie.  

Dodam tylko ze piec mam na ekogroszek. Wywalilem cale akcesoria do ekogroszku i w drzwiczki zamontowalem palnik peletowy. 

 

W zeszlym roku zamontowalem silowniki na rozdzielaczu podlogowki i regulatory pokojowe. Ale wychodzi na to ze nic peletu nie oszczedzilem.  Spalanie praktycznie takie same. 

 

Jakbys byl ciekaw jak to u mnie wyglada, to masz przykladowa rozpiske za 2019/2020.

 

Sezon 2019 / 2020
19.09  - - 15 workow
2.10  - - - 15 workow
12.10 - - -  20 workow
18.10 - -    10  workow
1.11   - - -  15 workow
10.11 - - -   20  workow
17.11 - - - -  15  workow  (110 workow! 
24.11 - - - -  20 workow
3.12 - - - -  20 workow  (piec pusty) 150
7.12 - - - -  15 workow  
15.12 - - -  30 worki
25.12 - - - - 20 worki

Podsumowanie roku  215 workow /  103 dni = 2.08 worka dziennie. 
215 workow = 3.225 tony x 900zl = 2902 zlotych


02.01 - - - 20 workow
xx. 01 - - - 20 workow
21.01 - - -  20 workow
29.01 - - -   20 workow
08.02 - - -   20 workow  - - pusty piec
16.02 - - -   20 workow
27.02  - - - - 20 workow - pusty piec
5.03    - - - - -  20 workow pusty piec
13.03  - - - - -  20 workow pusty piec
18.03 - - - - -  20 workow
29.03 - - - - - - - 20 workow
5.04 - - - - - -   20 workow
29.04 - - - - -  20 workow
14.05 - - - - 20 workow

280 workow = 4200kg x 900zl = 3 780zl

Caly rok 7500kg i  6782zl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Lolo2 napisał:

Ja mam instalacje pol roku:

 

Jaką masz "usługę " G11 , G12 itd.  ? 
Coś słyszałem , że przy G12 i fotowoltaice prąd wyprodukowany np. w tańszej taryfie może być odebrany z " magazynu " tylko w okresie trwania tańszej taryfy . Jeśli latem tańsza taryfa jest od 15 do 17 - stej to produkcja jest niewielka i można odebrać zimą te dwie godzinki produkcji od 6 do 22- drugiej i w dzień od 13 - do 15 - stej ( w PGE tańsza taryfa w okresie " zimowym " jest od 13 - 15 - sta ) 
Z drugiej strony słyszałem , że rozliczanie jest ilościowe i niezależnie od taryfy w jakiej była produkcja . Pewnie zależy to od operatora . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czester15.30

G11k. 

Oddaja mi 80% tego co im dalem. Nie mam taryf. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lolo2 napisał:

Jakbys byl ciekaw jak to u mnie wyglada, to masz przykladowa rozpiske za 2019/2020.

 

Godzinę temu, Lolo2 napisał:

Caly rok 7500kg i  6782zl

Pozwoliłem sobie na mniej więcej orientacyjne porównanie moich kosztów pierwszego sezonu PC powietrznej , sezon 2020 - 2021 . 
Najpierw jednak dane mego domu .
Dom 8 m. na  ,10 m. + plus tam kilkanaście centymetrów nieistotnych . Wymiary bez ocieplenia .
Dom w 2020 r. został zmodernizowany , ściany ocieplone styropianem grafitowym 15 cm. Fundament do ławy głęboko w ziemie grafitowym 12 cm. Strop na strychu 30 cm . wełną o najlepszym parametrze . Okna plastikowe zmienione w 2000 r. niespełniające współczesnych norm . 
Powierzchnia faktyczna użytkowa 75 m. Do obliczeń zakładam powierzchnię 80 m . Mieszkam w IV strefie klimatycznej ( napisz w której TY mieszkasz ) . Podłogówka i trochę ściennego , grzejniki zostały i pracują na niskich temperaturach jak po podłogówka ścienne ( jeden obwód ) .
Pompa jest przewymiarowana . 

Więc do obliczeń . 
W sezonie 2020 -2021 od 01 09. 2020 do 01 05.2021 + c.w.u.  zakładam moje zużycie 3000 Kw. Dane zużycia  PC z podlicznika .
 

Trzysta metrów twego domu dziele przez swój metraż . 
300 : 80  =  3,75     
Twój koszt roczny tamtego sezonu ( zima w tamtym roku bez mrozów , lecz długi był sezon , przynajmniej na Podlasiu ) to 6782 PLN 
6782 : 3,75 = 1808 PLN taki koszt teoretyczny byłby u mnie opalając pelletem . 
Mam usługę w PGE  G12 . Tańsza taryfa to 0,35 PLN , a droższa 0,75 PLN . PC nastawiona grzanie w tańszej , lecz ona żyje własnym życiem i tak pogodówka wymusza grzanie w droższej , żeby utrzymać komfort , natomiast grzanie c.w.u. bezwzględnie grzeje w tańszej . Zakładam , że średnia stawka " trochę zawyżam " za kilowat wychodzi mi 0,6 PLN .
Więc moje zużycie za sezon grzewczy c.o. + c.w.u. 2020 - 20210r. wynosi 3000 Kw. razy 0,6 PLN = 1800 PLN . 
Oto takie mam mniej więcej koszt PC powietrzne . Dodam , że w tamtym roku była robiona podłogówka i wylewane posadzki . Podobno w pierwszym  sezon więcej energii jest potrzebne do ogrzania bo szczątkowa wilgoć uchodzi z posadzki . Dodam , że wygrzewania posadzki nie robiłem z tej przyczyny , iż goniły terminy i miałem przysłowiowy nuż na gardle . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często zmieniam parametry pracy PC, aby trafić w optymalne niskie zużycie energii , jestem niecierpliwy . Pompa nie może złapać swego rytmu . Na razie doszedłem do tego : krzywa ustawiona na 0,4 , pompka vilo za buforem ganiająca c.o. na maksa i ustawienie jakieś tam automatyczne dopasowujące się do czegoś tam . Na razie tak zostaje .  

Gdyby zima była cała taka jak ostatnie mrozy , to bym poszedł z torbami . Przy - 19,5 stopni mrozu sprężarka przestała działać i włączyła się grzałka , sprawdziłem zużycie dobowe ( do pełnej doby brakowało z parę godzin ) i wyszło 64 Kw. Gdy było - 15 to zużycie było 20 Kw ,  może trochę ponad . 
Przy - 16,5 stopni zauważyłem że PC grzała c.w.u. sprężarką i dodatkowo załączyła się grzałka . Po prostu w takiej niskiej temperaturze na zewnątrz nie dała rady nagrzać c.w.u. gdyż tam jest wysoka temperatura w przeciwieństwie do c.o. podłogowego .   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalem do wyliczenia ile mnie by PC kosztowala i jakos nie widze narazie sensu na modernizacje kotlowni. 

 

PC - 35 000zl

34 400 kwh energia cieplna domu

8230 kwh  zapotrzebowanie na prad. 

Prad drogi i nie wiadomo jak to bedzie. 

Poczekam az mi sie piec peletowy rozpadnie to wtedy przejde na gaz.  Gmina cos tam mysli aby gaz byl w wiosce i bedzie swiety spokoj. 

 

A nadmiar energii z PV jakos sobie zagospodaruje. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem mieć gaz , złożyłem papiery  bodajże pod koniec 2019 r. W moim mieście dopiero rusza gazyfikacja , kładą rury .W 2020 roku sytuacja zmusiła mnie do szybkiej i niezwłocznej zmiany źródła ciepła . Odpowiedź przyszła od gazowników , że w lipcu 2022 r. i od razu umowa do podpisania . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lolo2 napisał:

280 workow = 4200kg x 900zl = 3 780zl

Caly rok 7500kg i  6782zl

ja się mieszczę poniżej 4 ton eko czyli poniżej 4 tyś zł cały sezon, 280mkw z czego 50% powierzchni dachu wymaga korekty. Przy aktualnych zimach nie zużywam nawet 3 ton.

coś masz ostro nie tak.

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

G11k

to zmień na G11, po co przepłacasz ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fetek napisał:

 

to zmień na G11, po co przepłacasz ?

 

Nie mam bladego pojecia dlaczego mam g11k. 

Przez 2 lata meczylem sie z laczem budowlanym, a teraz dalem sie zrobic w balona na g11k  (teraz nie ma to znaczenia bo mam PV) ale jak widze wczesniej rypali mnie 6 groszy na 1kwh.

Jakies 20zl/miesiecznie zawsze to abonament dla netflixa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Lolo2 napisał:

Przez 2 lata meczylem sie z laczem budowlanym, a teraz dalem sie zrobic w balona na g11k  (teraz nie ma to znaczenia bo mam PV) ale jak widze wczesniej rypali mnie 6 groszy na 1kwh.

nawet więcej.. wciskają jak mogą, nigdy gwarancja stałej ceny... oszuści i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fetek napisał:

ja się mieszczę poniżej 4 ton eko czyli poniżej 4 tyś zł cały sezon, 280mkw

Ogrzewanie eko groszkiem jest zawsze tańsze od pelletu . 
Panowie Fetek i Lolo2 w jakich strefach mieszkacie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, czester15.30 napisał:

Ogrzewanie eko groszkiem jest zawsze tańsze od pelletu . 

nie jest, zwłaszcza przy tak marnych zimach. Ekogroszek to w tej chwili najdroższy opał.

11 minut temu, czester15.30 napisał:

Panowie Fetek i Lolo2 w jakich strefach mieszkacie ?

pomorze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, czester15.30 napisał:

Ogrzewanie eko groszkiem jest zawsze tańsze od pelletu . 
Panowie Fetek i Lolo2 w jakich strefach mieszkacie ?

Pomorskie. 

16 minut temu, fetek napisał:

nie jest, zwłaszcza przy tak marnych zimach. Ekogroszek to w tej chwili najdroższy opał.

Tzn. Pellet wydaje sie drozszy. 

Ja policzylem najdrozszy pellet 900zl/t od "Sylva". Ekogroszek spokojnie kupisz w tej cenie I bedzie bardziej kaloryczny. 

 

Ja jak przerabialem piec na pellet to pellet kosztowal 450zl i targali to na potege z ukrainy. Teraz niestety cena razy dwa. Moge spowrotem wsadzic slimak do ekogroszku i przejsc na wegiel ale nie chce mi sie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mieszka w I i II strefie , to śmiało można brać PC powietrzną rachunki niestraszne , tylko żeby była podłogówka  . Przy likwidacji starego pieca jest teraz duża dopłata do PC , ja wziąłem 13500 PLN , a od października jest chyba 14100 PLN . Dochody na osobę nie mają znaczenia . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

U mnie 270 m2 grzanej powierzchni, 21 stopni, G12w, PC gruntowa, dom w 100% na grzejnikach panelowych = ca. 6700 zł/rocznie. Na G11 było ca. ponad 1000zł/rocznie więcej. Zużycie dobowe energii na G12w ca. 1/3 dzienna i 2/3 nocna taryfa. Mam w planie blokadę PC na pracę w dziennej, tak robią w Niemczech (operator), ale jest potencjalne ryzyko przesuszenia źródła....

PC pracuje na własnej logice+pogodówka = wychodzi lepiej/taniej  - mam też sterownik pokojowy, ale odstawiłem  = generalnie gorzej.

Zrobiłem ostatnio termowizję jak było -6/7 na zewnątrz = wyszły już słabe okna: ujowe piankowanie okien wokół (och ci robotnicy) oraz niektóre pakiety szklane się rozszczelniają. Mury i dach ok, aż się przyjemnie zdziwiłem. Fakt doszczelniałem poprzez wdmuchiwanie celuzlozy co dało odczuwalne podwyższenie komfortu lato/zima.

Plan: wymiana  okien na top ciepły pakiet = weryfikacja potencjalnych zysków po wymianie okien na zużyciu PC i w zależności od wyniku fotowoltaika na gruncie do 10KWp, żeby nie oddawać 0.3 do sieci ? Kasa, kasa, kasa....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, will66 napisał:

Tak, wszystko.

Malutko.. 

Ja za sam "prund" placilem w granicach 3000zl. A staralem sie byc oszczedny ?

 

W styczniu PV kompletnie mi padla. ? Byly pozadne awafie z pradem wlaczali i wylaczali przez cala noc i falownik sie zepsol chyba. 

Zanim sie skumalem ze cos nie halo, to caly styczen minal. Zdalnie zrestartowali go, wgrali nowy soft i teraz dziala. Ale cos dziwnie malo pradu produkuje. Ja mam instalacje 8kw, sasiad ma instalacje 6kw na takim samy falowniku i prawie dwa razy wiecej pradu wytwarza. Ma inny kat dachu i nie ma problemu ze sniegiem, wiec ciezko to porosnac narazie. 

Czekam na roztopy i jak bedzie mniej pradu to musze zglosic reklamacje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie? Poczekaj, mój kolega założył właśnie instalacje  10 kw i jak na razie produkcja nędza, pokazywał mi podgląd online. 

13 godzin temu, Lolo2 napisał:

awafie z pradem wlaczali i wylaczali

Mi tak miszcz-instalator wykasował pamięć PC poprzez idiotyczne twarde restarty na bezpiecznikach, bo nie potrafił w inny sposób poradzić sobie z problemem..... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam PC gruntowa i nie mam takiego parametru w sofcie. 

Nie chodzi przypadkiem o akustykę pracy pompy PC powietrznej, emisje hałasu i jego kierunkowość - może tym parametrem możesz zrobić „ślepy sektor” na budynek, aby kierunek hałasu/ciśnienia akustycznego  omijał dom?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.