Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła i fotowoltaika - wasze opinie


Dawid2011
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, tomek7776 napisał:

kiedy w koncu Polacy zajarza.ze sa robieni w balona......

A kiedy ty tomku zajarzysz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Mam piec kondensacyjny Dietricha po jakiś 10 - 12 latach pracy zimą padł wymiennik ciepła( pracuje tylko do CO). Nowy piec kosztuje 6kpln ja na części wydałem koło 2500 + własna robocizna. Tak więc remont o wartości prawie 50% nowego.ale cała komora spalania nowa i wymienione ceramiczne osłony termiczne na nowe.

Chodzi mi tylko o to że przy wszystkich magicznych technologiach ...ikach, solarach, pompach ciepła  trzeba mieć na uwadze , że przyjdzie smutny dzień gdzie trzeba będzie może w ramach remontu dołożyć te 30% ceny nowego.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Czy jest tu ktoś kto ma nadwyżkę produkcji w fotowoltaice w Tauronie ...? I wie jak tenże Tauron rozlicza je w PRAKTYCE...?? Nie idzie się dowiedzieć jak to u nich działa ...Wiem tylko tyle że nadwyżki z produkcji w 2021 przepadną 31 grudnia 2022. Mam dwie faktury rocznie tzn w czerwcu i w grudniu na których jest podana nadwyżka w tzw magazynie wirtualnym .. Tylko że jak dostanę fakturę grudniową , to będzie za późno na wykorzystanie tych nadwyżek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie związane z układem c.o. ogrzewania pod PC powietrzną.

Podłogówka , rozstaw rurek co 10 cm , wylewka dosyć gruba.
Jaka powinna być różnica między temperaturami zasilenia i powrotu pętli ? 
Wiadomo , że gdy duża to może część podłogi być chłodniejsza. 
Gdy nie ma różnicy , lub jest mała , to może oznaczać , że czynnik szybko przepływa i nie zdąży oddać ciepło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2022 o 11:48, czester15.30 napisał:

Pytanie związane z układem c.o. ogrzewania pod PC powietrzną.

Podłogówka , rozstaw rurek co 10 cm , wylewka dosyć gruba.
Jaka powinna być różnica między temperaturami zasilenia i powrotu pętli ? 
Wiadomo , że gdy duża to może część podłogi być chłodniejsza. 
Gdy nie ma różnicy , lub jest mała , to może oznaczać , że czynnik szybko przepływa i nie zdąży oddać ciepło.

Ale różnica temperatury zasilania i powrotu się zmniejsza wraz z nagrzaniem podłogi , grubsza podłoga tym wolniej. Szybkość oddawania ciepła przez podłogę zależy   czy masz panele i jaki podkład pod , czy może terakotę najlepsza na ogrzewanie podłogowe.  Sprawność PC jaki i pieca kondensacyjnego zależy od temperatury zasilania podłogi , niższa tym większa sprawność  całego układu. Twój rozstaw jest optymalny .W Piecu gazowym mam 4-6stopni  różnicy ,ogrzewanie podłogowe w całym domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2022 o 11:48, czester15.30 napisał:

Wiadomo , że gdy duża to może część podłogi być chłodniejsza

Rurki układa się w podwójną spiralę, zapewniającą równomierny rozkład pola grzewczego w pomieszczeniu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.12.2022 o 21:55, mariusz05 napisał:

Podłogówka , rozstaw rurek co 10 cm , wylewka dosyć gruba.
Jaka powinna być różnica między temperaturami zasilenia i powrotu pętli ? 

Optymalnie jest chyba około 5 stopni, jak dajesz gęściej rurki to trzeba podzielić na więcej sekcji, długość jednej pętli nie powinna przekraczać 80 mb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Zbig napisał:

Optymalnie jest chyba około 5 stopni, jak dajesz gęściej rurki to trzeba podzielić na więcej sekcji, długość jednej pętli nie powinna przekraczać 80 mb.

Podzielone jest i nie przekroczyło. 
Widziałem kawałek instrukcji wklejonej od PC powietrznej na tematycznej grupie i tam zalecenie producenta było rozstaw rurek w podłodze  : Fi 16  - 10 cm. , Fi 20 - 15 cm. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, czester15.30 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To sama podłogówka ma być czy mieszana z grzejnikami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Zbig napisał:

To sama podłogówka ma być czy mieszana z grzejnikami?

Sama podłogówka i opisane w pomieszczeniu wiodącym , pewnie tam gdzie ma być najcieplej ( oprócz łazienek ), w tym miejscu reprezentatywnym umieszcza się np. czujnik pomieszczenia . Sypialnie można dawać większy rozstaw , przynajmniej ja bym tak zrobił . 
W praktyce długość pętli nie może przekroczyć 100 m. , ewentualnie można zwiększyć na niej trochę przepływ .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, czester15.30 napisał:

Sama podłogówka i opisane w pomieszczeniu wiodącym , pewnie tam gdzie ma być najcieplej ( oprócz łazienek ), w tym miejscu reprezentatywnym umieszcza się np. czujnik pomieszczenia . Sypialnie można dawać większy rozstaw , przynajmniej ja bym tak zrobił . 
W praktyce długość pętli nie może przekroczyć 100 m. , ewentualnie można zwiększyć na niej trochę przepływ .

W instalacji PCi nie da się zwiększyć lokalnie przepływu, można go jedynie zmniejszyć.

W łazienkach daje się zwykle nieco gęściej rurki / obejmuje je początkową, cieplejszą częścią sekcji, ew. wychodzi z rurkami na ściany aby zwiększyć powierzchnię grzania.

Jak będziesz chciał w jakimś pomieszczeniu, np. sypialni lub rzadziej używanym, obniżyć temperaturę, to przykręcasz zawór na rozdzielaczu.

PCi zasilającą ogrzewanie podłogowe steruje się wyłącznie termometrem zewnętrznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2022 o 10:37, czester15.30 napisał:

Podzielone jest i nie przekroczyło. 
Widziałem kawałek instrukcji wklejonej od PC powietrznej na tematycznej grupie i tam zalecenie producenta było rozstaw rurek w podłodze  : Fi 16  - 10 cm. , Fi 20 - 15 cm. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rozstawem rurek regulujesz moc grzewczą podłogi w pomieszczeniu ,gęściej większa moc i mniejsza temp. zasilania .Przy regulacji podłogówki włączasz pompę obiegową na max. moc i na rotametrach regulujesz  podobne przepływy a następnie na drugiej belce zmniejszasz zaworami przepływy na zaworach idących do pomieszczenia gdzie chcesz mieć chłodniej. Można sobie pomóc mierząc temperature w pomieszczeniach termometrem bezdotykowym lub pirometrem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mariusz05 napisał:

Przy regulacji podłogówki włączasz pompę obiegową na max. moc i na rotametrach regulujesz  podobne przepływy a następnie na drugiej belce zmniejszasz zaworami przepływy na zaworach idących do pomieszczenia gdzie chcesz mieć chłodniej.

Druga belka , masz na myśli belka powrót ? 
U mnie w drugiej belce nie ma regulacji tylko zamknij i otwórz . 
Jednym pokoju steruje bezprzewodowo zamykaniem dwóch pętli do tego pokoju . Są dwa siłowniki elektryczne założone na belce powrotnej .
Taki sterownik . W piwnicy odbiornik i dwa siłowniki .

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, czester15.30 napisał:

Druga belka , masz na myśli belka powrót ? 
U mnie w drugiej belce nie ma regulacji tylko zamknij i otwórz . 
Jednym pokoju steruje bezprzewodowo zamykaniem dwóch pętli do tego pokoju . Są dwa siłowniki elektryczne założone na belce powrotnej .
Taki sterownik . W piwnicy odbiornik i dwa siłowniki .

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja mam prostsza wersje bez siłowników na belce powrotnej,  temperature ustawiasz na sterowniku a rotametrami max przepływ i możesz się pobawić ustawieniami pompy ciepła ale tu ci nie pomogę bo mam ogrzewanie gazowe. Poszukaj strony na YouTube "Klimatyzacja Katowice" tam masz opisane co i jak ustawiać ,sprawdzać itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

"Pompowcy", jak wyglądały Wasze rachunki za ogrzewanie za 2022 rok?

Drugie pytanie. Czy pompa, dobrze dobrana mocowo do powierzchni, nie będzie miała żadnych problemów w mroźne dni? Jak wtedy wygląda zużycie energii?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Adi777 napisał:

"Pompowcy", jak wyglądały Wasze rachunki za ogrzewanie za 2022 rok?

 

To nie jest takie proste 🙂

Rachunki zależą przede wszystkim od efektywności energetycznej budynku, od tego jak zaprojektowano instalację grzewczą i wentylacyjną, a dopiero w dalszej kolejności od samej pompy.  Gruntowa PCi z optymalnie zaprojektowaną podłogówką bez problemu osiąga sprawności 400% i wyższe a powietrzna zainstalowana w domu z grzejnikami może mieć problem z przekroczeniem 200%

12 minut temu, Adi777 napisał:

Drugie pytanie. Czy pompa, dobrze dobrana mocowo do powierzchni, nie będzie miała żadnych problemów w mroźne dni? Jak wtedy wygląda zużycie energii?

Chyba wszystkie modele mają standardowo grzałkę, która załączy się tylko wtedy gdy łączne zapotrzebowanie na c.o. i c.w.u. przekroczy dostępną moc grzewczą.  W przeciwieństwie do pieców, pompy nie należy przewymiarowywać, bo wtedy owszem, gdy raz na pięć lat temperatura spadnie w 1-2 noce do -25 st.C, pompa da radę bez wspomagania się grzałką, tylko że przez cały sezon będzie pracowała w krótszych cyklach co całościowo obniży sprawność układu, i dodatkowo przyspieszy zużywanie się sprężarki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Zbig napisał:

To nie jest takie proste 🙂

Rachunki zależą przede wszystkim od efektywności energetycznej budynku, od tego jak zaprojektowano instalację grzewczą i wentylacyjną, a dopiero w dalszej kolejności od samej pompy. 

Fakt. Jestem ciekawy, jak to będzie u mnie. 

Z projektu:

Ep

65,89 kWh/(m²rok)

Euco

30,30 kWh/(m²rok).

Ogrzewanie podłogowe. 130m2 użytkowych. Pompa powietrzna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adi777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Korzystam z pompy ciepła od września ubiegłego roku. Ogrzewam dom około 100 metrów kwadratowych za pomocą grzejników (zostały zwiększone przy zakładaniu pompy ciepła). W domu utrzymuje temperaturę 19-22 stopni w zależności od pomieszczenia i harmonogramu obecności. Do tej pory pompa ciepła wraz z CWU zużyła 2100 kWh z tego grzałka 3.5 kW. Dom ocieplony strop 30 cm wełna, ściany 10 cm styropian, podłoga 5 cm. Polikwidowałem też mostki termiczne (te które się dało) - przydaje się kamera termowizyjna bo czasem są one w najmniej oczekiwanym miejscu.

To co jest najważniejsze jeśli pompa ciepła ma być ekonomiczna to temperatura wody wychodzącej z pompy ciepła. Im niższa tym efektywniej pracuje pompa ciepła. Nie ważny jest rodzaj ważna jest temperatura wody wychodzącej. System grzewczy musi być więc przystosowany do pracy z niską temperaturą co oznacza, że musi mieć dużą powierzchnię wymiany. Najlepiej więc sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Jeśli grzejniki musi być ich dużo. Przez układ musi też przepływać dużo wody. Pompa obiegowa powinna być odpowiednio wydajna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy robili dość szerokie badania i wyszło im, że w nowych budynkach średnia sprawność instalacji z pompami gruntowymi wyniosła 390% a z powietrznymi 290% - ale to było 10 lat temu, w międzyczasie powietrzne się z pewnością udoskonaliły i różnica może być nieco mniejsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Nie można ujednolicać. Dużo zależy od rezystancji cieplnej gruntu. Oczywiście, powinno się prowadzić badania geologiczne ale w praktyce to różnie wygląda. Cześć robi na tak zwane oko. U nas sezon grzewczy trwa od września do maja a więc około 8 miesięcy. Tylko w trzech występują dłuższe okresy poniżej zera grze pompa gruntowa będzie miała wyraźną przewagę w pozostałych miesiącach już tej przewagi nie będzie a gdy temperatura jest powyżej 5 stopni Celsjusza przewagę będzie miała pompa powietrzna.

Podkreślę jeszcze raz aby pompa działała ekonomicznie musi pracować na niskim parametrze grzania a w instalacji musi być odpowiednio duży zład wody. Jeśli ktoś nie ma wystarczającej ilości grzejników proponuje mu się często pompy propanowe - wysokotemperaturowe. Tylko, że przy wysokiej temperaturze nie są one wcale ekonomiczne i współczynnik COP jest niski. Nie dość, że zapłacimy za taką pompę więcej to jeszcze dojdzie wyższy koszt za energię. Ekonomiczniej jest zwiększyć powierzchnię grzewczą lub założyć klimakonwektory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Seyv napisał:

Nie można ujednolicać. Dużo zależy od rezystancji cieplnej gruntu. Oczywiście, powinno się prowadzić badania geologiczne ale w praktyce to różnie wygląda. Cześć robi na tak zwane oko

Na razie nie dyskutujemy konkretnego przypadku.  Przewodność cieplna gruntu służy do obliczenia rozmiaru kolektora, nie ma wielkiego wpływu na sprawność samej pompy.  Jeżeli kolektor jest poziomy to ocena jest dość prosta.  Jak jest pionowy to i tak robi się projekt prac geologicznych.  W Polsce wody gruntowe to są przeważnie za wysoko niż za nisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Zbig said:

Niemcy robili dość szerokie badania i wyszło im, że w nowych budynkach średnia sprawność instalacji z pompami gruntowymi wyniosła 390% a z powietrznymi 290% - ale to było 10 lat temu, w międzyczasie powietrzne się z pewnością udoskonaliły i różnica może być nieco mniejsza.

w powietrznych nie ma już co udoskonalać od dawna, gruntowa jest lepsza od powietrznej ale znacznie gorsza od woda-woda jak ktoś ma warunki i wysoko wodę - w gruncie tego ciepła bywa że brakuje

polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

oraz kanał AdamAdamo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakby ktoś chciał sobie machnąć pompę DIY z klimy - mam zrobioną z gree 7kw amber prestige od listopada zjadła 2950kwh, grzeje 200m2 użytkowe 4 poziomy (70m2 podłoga i 10grzejników alu, dom dobrze ocieplony), przy 5C osiąga COP na poziomie 4, koszt wyszedł 10k wliczając faceta od freonu - elektronikę i równolegle przyłącze do pieca CO zrobiłem sam, układ pozostał otwarty żeby piec mógł być używany jakby pompa padła.

Projekt Adamo jest sprawdzony przez wielu ludzi czyli Haier 7kw + wymiennik Swep b25THx20 - mogę spokojnie polecić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Seyv napisał:

U nas sezon grzewczy trwa od września do maja a więc około 8 miesięcy. Tylko w trzech występują dłuższe okresy poniżej zera grze pompa gruntowa będzie miała wyraźną przewagę w pozostałych miesiącach już tej przewagi nie będzie a gdy temperatura jest powyżej 5 stopni Celsjusza przewagę będzie miała pompa powietrzna.

Tylko weź pod uwagę, że im zimniejszy miesiąc tym wyższe zapotrzebowanie na energię grzewczą - w praktyce w okresie grudzień-styczęń-luty zużywasz tak ze 60% całości energii potrzebnej rocznie do c.o.

W przypadku grzania c.w.u.  którego potrzebujesz tyle samo co miesiąc, nie będzie różnicy, bo średnioroczna temperatura powietrza w Polsce jest porównywalna z temperaturą gruntu wokół kolektora pionowego.

Niemniej fakt, inwestycja w kolektor pionowy nie zwróci się prędko, stąd całkiem zrozumiały trend do instalowania pomp powietrznych.

1 minutę temu, Daniel_68412 napisał:

gruntowa jest lepsza od powietrznej ale znacznie gorsza od woda-woda jak ktoś ma warunki i wysoko wodę

Pod warunkiem że woda jest czysta, w przeciwnym razie koszty wymiany filtrów zjedzą zyski.  W Polsce to raczej rzadkość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Zbig said:

Pod warunkiem że on jest czysta, w przeciwnym razie koszty wymiany filtrów zjedzą zyski.  W Polsce to raczej rzadkość.

Jak kupisz pompę producencką to może (nie miałem to nie wiem), ja zrobię sobie wymiennik sam który się po prostu czyści - koszt tej pompy od w.Pachoła to jest 5tys max. Dajesz rurę PE 32mm i jak woda nie zawaliła rur od poboru wody użytkowej przez 10lat to ten wymiennik też spokojnie da radę. Mam kumpla któremu już w styczniu wydajność dolnego źródła w gruntowej spada drastycznie bo policzone było dobrze ale nie wzieli pod uwagę, że drzewa zacieniają i jemu ten grunt nie rozmarza jak jest słabe lato.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge Was prosic o ewentualne opinie o pompach ciepla, a przede wszystkim firmy Saunier Duval, a dokladniej GeniaAir Mono, model HA 10-6 0 - powietrze - woda (pracuje pod napieciem 400V), ktora od niedawna posiadam i niewiele o niej wiem.  Zalaczam karte produktu z przeroznymi danymi,  ktorych nie bardzo moge rozszyfrowac. Czy to sa dane podobne do innych pomp, czy tez znacznie roznia sie na niekorzysc  Sounier, itp. Tabele dotyczace tego modelu znajduja sie na zdjeciach: 19, 20, 22 i 23.  Niestety - w grudniu - mialem powazna awarie kotla CO na ekogroszek - pelet, temperatura w mieszkaniu szybko spadla do ok 8 - 10 stopni i zupelnie nie bylo czasu na zapoznawanie sie z opiniami na temat roznych producentow pomp, ich modeli i jeszcze szukanie czegos w miare  dobrej cenie... Na szukanie wykonawcy (instalatora) rowniez i jak sie juz po wszystkim zorientowalem,  ze mozna bylo duuuuuu...zo taniej, to niestety bylo za pozno, tak, ze ta pompa z instalacja kosztowala mnie sporo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 minuty temu, Lutek napisał:

Saunier Duval

To marka która można by określić mianem "uznana". Natomiast to co decyduje o tym czy będzie źle czy dobrze to sposób jej podłączenia i konfiguracji. Wielkość bufora CO, średnice rur, natężenia przepływów wody, powierzchnia wymiennika CWU, sterowanie temperaturą, osprzęt (taki jak separator powietrza czy zanieczyszczeń). Niestety jeszcze niewielu instalatorów potrafi poprawnie zainstalować pompę ciepła. W technologiach opartych o spalanie jak komuś było zimno to podkręcało się temperaturę i było ok. Z pompa ciepła tak fajnie nie ma. Niskotemperaturowe pompy pracują do 50 stopni z czego o ekonomii można mówić gdy pompa pracuje do 35 stopni. Moc pompy ciepła bierze się z ilości przepływu wody a nie z wysokiej temperatury czynnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd ogrzewanie podłogowe idealnie pasuje

3 godziny temu, Zbig napisał:

Niemcy robili dość szerokie badania i wyszło im, że w nowych budynkach średnia sprawność instalacji z pompami gruntowymi wyniosła 390% a z powietrznymi 290% - ale to było 10 lat temu, w międzyczasie powietrzne się z pewnością udoskonaliły i różnica może być nieco mniejsza.

Pompa pompą ale dobry solar mający w porównaniu z fotowoltaniką ponad 4x wyższąna sprawność na spadzistym dachu gdzie się sam zsuwa śnieg grzeje cały rok nawet przez chmury i warto ekstra go do pompy dołączyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
15 minut temu, ASURA napisał:

Pompa pompą ale dobry solar mający w porównaniu z fotowoltaniką ponad 4x wyższąna sprawność na spadzistym dachu gdzie się sam zsuwa śnieg grzeje cały rok nawet przez chmury i warto ekstra go do pompy dołączyć

Grzeje cały rok i co z tym ciepłem w lecie zrobisz? Nie ma go jak spożytkować a tylko problem z przegrzewaniem jest. Prądem napędzamy chociażby klimę czy inne rzeczy a kto ma umowę prosumencką zbiera na zimę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Seyv napisał:

Grzeje cały rok i co z tym ciepłem w lecie zrobisz? Nie ma go jak spożytkować a tylko problem z przegrzewaniem jest. Prądem napędzamy chociażby klimę czy inne rzeczy a kto ma umowę prosumencką zbiera na 

Są na pilota automatyczne zsuwane żaluzje tak że latem nie przesadzisz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.